Arnak vs Teo vs GWT vs Tzo vs DI vs TM vs SI

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

z tych kilku wybrałbym dla siebie

Arnak
4
6%
Diuna Imperium
6
10%
Tzolkin
9
15%
Teotihuacan
4
6%
Terraformacja Marsa
11
18%
Great Westen Trail
20
32%
Spirit Island
8
13%
 
Liczba głosów: 62

Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1022
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Arnak vs Teo vs GWT vs Tzo vs DI vs TM vs SI

Post autor: Beskid »

:evil: A gdybyś musiał wybrać jeden tytuł to Zaginiona Wyspa Arnak czy Teotihuacan albo Tzolkin? A może jednak Great Western Trail lub Diuna Imperium? Terraformacja?

Ktoś pokusi się o ustawienie własnego podium w kolejności?

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Krótkie uzasadnienie dla jedynki?
Ostatnio zmieniony 04 lis 2021, 14:44 przez Beskid, łącznie zmieniany 2 razy.
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Arnak vs Teo vs GWT vs Tzolkin vs DI vs TM

Post autor: mineralen »

Zależy na ile osób

Na 4 wybrałbym Diunę Imperium. Na 3 też bardzo dobra, ale najbardziej emocjonujące rozgrywki miałem właśnie na 4.
Na 3 najlepszy GWT. Na 2 za mało budynków, na 4 za długo.
Na 2 Tzolkin. Paraliż decyzyjny w Tzolkinie potrafi być zabójczy, dlatego moim zdaniem jest najlepszy w tej konfiguracji.

W Teo nie grałem. Arnak i Terraformację też lubię, ale preferuję powyższe.

Moja partnerka ma odrębne zdanie i dla niej najlepsza jest Terraformacja niezależnie od składu.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3362
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Arnak vs Teo vs GWT vs Tzolkin vs DI vs TM

Post autor: seki »

Będzie bez Teo bo nie posiadam.

1. GWT - świetne niezależnie od składu, zwłaszcza z dodatkiem, który sprawia że w zależności od rozkładu setupu różne strategie są mocniejsze lub słabsze. To prawda, że przy 2 graczach budynków na planszy jest mniej (choć oprócz standardowych 5-6 budynków graczy to raczej standard a to już tworzy ciekawą łamigłówkę rozmieszczenia i ruchu. Mimo to, nadal to genialna gra.

2. Diuna imperium - świetny worker placement ale też i deckbuilder. Jest klimat, jest interakcja. Na 2 osoby wymaga obsługi gracza wirtualnego ale to również bardzo dobra gra.

3. Terraformacja

4. I 5. Tzolkin i Arnak. Dałem razem bo oba tytuły mają swoje bolączki. Żadnej z nich nie traktuje jako pozycja obowiązkowa. Tzolkin jest ciężki, wymaga planowania kilka rund do przodu. Trzeba to lubić. Ja nie czerpie satysfakcji. Design jest to jednak niemal doskonały. Arnak z kolei nie jest ani dobrym worker placement, ani deckbuilderem. Jest to gra o intensywnym przerabianiu surowców na punkty. Mimo to jest dość przyjemny.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3414
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Arnak vs Teo vs GWT vs Tzolkin vs DI vs TM

Post autor: Lothrain »

Wyjąłeś niemal same dobre tytuły i weź tu coś uszereguj...
Odrzuciłbym Arnaka, bo to nie ta liga, co pozostałe gry, chyba, że szukasz czegoś lżejszego.
Diuna Imperium ma jednak elementy area control i na dwie osoby potrzebny jest bot - dla mnie do rozgrywek dwuosobowych słaby pomysł, natomiast jeśli zakładasz większe składy to do rozważenia.
Tzolk'in bez dodatku jest dość powtarzalny, zwłaszcza dla osób, które zafiksują się na jakimś rozwiązaniu mechanicznym i będą co rozgrywkę brnąć w świątynie, czaszki, czy kukurydzę. Dodatek wymusza zmianę strategii, daje osobiste moce, zmienia grę na lepsze. Tak więc jak dla mnie Tzolk'in tylko z dodatkiem.
Pozostałe trzy gry są super miodne, we dwójkę trochę gorzej z Teotihuacanem (statyczne neutralne kostki), we czwórkę z Terraformacją (downtime, zwłaszcza przy grze z draftem). Wychodziłoby więc na to, że najbardziej uniwersalne jest GWT.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1022
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Re: Arnak vs Teo vs GWT vs Tzolkin vs DI vs TM

Post autor: Beskid »

Serdecznie dziękuję za tyle głosów i szerokie uzasadnienia :)

Dorzucam jeszcze Spirit Island i możliwość zmiany oddanego głosu.
Ta sonda i posty powyżej sporo mi uświadomiły, jeszcze raz dziękuję
Fojtu
Posty: 3392
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 560 times
Been thanked: 1266 times

Re: Arnak vs Teo vs GWT vs Tzo vs DI vs TM vs SI

Post autor: Fojtu »

Osobiście z tej listy najbardziej lubię GWT.

Jakbym miał każdy z nich dobrać do odbiorcy:
Arnak - najlżejsza pozycja z wszystkich, dla zaawansowanego gracza raczej po kilku grach się znudzi
Teo - lubisz kostki, technologie i budowanie czegoś na planszy. IMO podstawka na problemy z balansem, dodatek wprost adresuje problemy podstawki.
GWT - 2/3 osoby, lubisz rondel i dynamiczne odpowiedzi na sytaucję na planszy. Bardzo oryginalna gra.
Tzo - lubisz planowanie. Project Management: The Game.
DI - lubisz konflikt, grasz w 3/4 osoby (raczej 4).
TM - lubisz karty i kombinowanie nad własnym silniczkiem.
SI - lubisz kooperację, ale nie lubisz jak ktoś Ci mówi co masz robić w swojej turze. Masz sporą tolerancję na poziom skomplikowania zasad i lubisz asymetryczne moce.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Arnak vs Teo vs GWT vs Tzo vs DI vs TM vs SI

Post autor: hipcio_stg »

Same dobre tytuły. Jeżeli gustujesz w takich tytułach to raczej należy ustalić kolejność kupowania niż co z tego kupić ;-) Nie znam diuny i teo. Terraformacja to u nas gra w która każdy chce zagrać. Jak nie możemy się dogadać w ci grać to Terraformacja jest zawsze wspólnym mianownikiem. Tzolkina uwielbiam za innowacyjność! Gra ma 10 lat albo lepiej i nadal nic mnie tak nie zaskoczyło mechanicznie od kół zębatych tzolkina. GWT początkowo uważałem za nudne bieganie w kółko, ale gra nie przypadkowo jest wysoko oceniana. Arnak niby lekki, a cały czas ciężko mi się w to wygrywa. Mega optymalizator w cukierkowym przebraniu. Gra ma więcej głębi niż wielu sądzi. Chętnie gram. Teo nie kupiłem, gdyż mam inne podobne eurasy i szukam raczej zawsze czegoś innowacyjnego. Staram się wybierać dla siebie najlepsze gry z gatunku i bardzo często trafiam w swoje gusta. Kolekcja praktycznie nie rotuje i jest ogrywana w całości.
ODPOWIEDZ