Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Co jest najbliższe Twojemu stosunkowi gram-kolekcjonuje?

Ludzie, to hobby, jak każde. Plastik czy papier dostarcza mi przyjemności, a jak ktoś mi zagnie kartę, nie wydziedziczę go, to tylko rzecz
45
24%
Pozwalam im, by jedli chipsy grając, ale wskazuję na wszelkie zagrożenia z tym związane, zachęcając do alternatyw. Cóż, kurs asertywności po Uniwersytecie Karola nie poszedł na marne
72
38%
Mając 100 gier w kolekcji czasem na którejś osiądzie plamka wielkości 0,01 mikrona. Początkowo szukałem psychiatry czując rozgoryczenie, że świat ma też te plamki, ale ostatecznie machnąłem ręką i po prostu gram w gry nie przejmując się aż tak
46
24%
Przede wszystkim kolekcjonuję. Chcę jako jedyny mieć kilka kopii, który nie ma nikt. Ale od biedy też zagram, choć raczej z tymi, których znam, wiem, że mają alergię na chipsy i nie lubią pić w czasie 8-godzinnych rozgrywek w Twillighta
19
10%
Jak Curiosity mam wszystkie gry w dwóch kopiach i foliach, a jak mucha mi naderwie folię, natychmiast sprzedają i piszę wiersze żałobne
8
4%
 
Liczba głosów: 190

Awatar użytkownika
garg
Posty: 4485
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1102 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: garg »

Rozumiem, że wątek i ankieta służą szyderstwu z osób kolekcjonujących? Tak się tylko upewniam :mrgreen: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: rattkin »

Ale hola, hola, nie uiściłeś stosownej opłaty członkowskiej, którą każdy fanklub obowiązany jest płacić! (naszywka gratis)

Policja! Proszę przyjechać na forum g-p!

<łeło, łeło>

Co do "dobierania niefortunnie i zbyt oklepanie", to chciałem się tylko skromnie wytłumaczyć, że niefortunnie, bo nie chciałem wydawać fortuny na tą dyskusję, a oklepanie, to dlatego, że ostatnio znów więcej gram w tenisa stołowego i tak jakoś wyszło...
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2020, 16:15 przez rattkin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: rastula »

a "inwestorzy" to gdzie?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: rastula »

garg pisze: 28 wrz 2020, 16:09 Rozumiem, że wątek i ankieta służą szyderstwu z osób kolekcjonujących? Tak się tylko upewniam :mrgreen: .
tylko szyderstwu z Curiosity :D...
Cyel
Posty: 2583
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1442 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: Cyel »

Mając 100 gier w kolekcji czasem na którejś osiądzie plamka wielkości 0,01 mikrona.
Błagam o elementarne poszanowanie gramatyki.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
vder
Posty: 728
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 299 times
Been thanked: 124 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: vder »

garg pisze: 28 wrz 2020, 16:09 Rozumiem, że wątek i ankieta służą szyderstwu z osób kolekcjonujących? Tak się tylko upewniam :mrgreen: .
no nie wiem, jakaś osobista vendetta chyba też w chodzi w grę? :D
mirukan
Posty: 1581
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1076 times
Been thanked: 87 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: mirukan »

Hzmmm...... A czy autor nie ma przypadkiem multi konta na forum?
Może "władza" łaskawie sprawdzi , bo to sprzeczne z regulaminem jest !
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: trixon »

Zacząłem jako gracz jedzący chipsy nad Battlestarem i Descentem. Rewersy kart Battlestar mam tak zdarte, że można po tym poznać jaki kolor ma karta umiejętności. Obecnie przepoczwarzam się w kolekcjonera, który dokupił właśnie drugiego kalaxa i 1/3 gier ma jeszcze w folii. Protektory na karty kupuję obecnie na kilogramy, ale te najtańsze. Niedawno zacząłem czytać wątki na temat grubszych koszulek, a chipsy zostały zastąpione paluszkami. Wciąż jednak lubię postawić piwo obok projektu gaja. Co będzie za kolejne 10 lat? Nie wiem. Na pewno zmierzam w kierunku ascety/pedanta, który coraz bardziej zwraca uwagę na to jak zabezpieczyć grę, aby w przyszłości móc sprzedać grę z minimalną stratą innemu pedantowi, który będzie zwracał uwagę na jakość komponentów i tym samym usprawiedliwiam sobie swoje drogie hobby i wmawiając sobie, ze "przynajmniej na nim nie stracę".

PS. Wątek fajny, ale mocno stronniczy i szykanujący jedną ze stron sporu.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8770
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2682 times
Been thanked: 2360 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: Curiosity »

rastula pisze: 28 wrz 2020, 16:11 tylko szyderstwu z Curiosity :D...
Ze spokojem, ja się nie obrażam. Chyba, że poziom ścieku osiągnie poziom krytyczny 8)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: rattkin »

fanRattkina pisze: 28 wrz 2020, 16:36 Założyłem się z kimś, że więcej będzie (...)
Manipulacja eksperymentami i wynikami badań to rzecz od dawna znana. Jak zrobisz post nacechowany negatywnie, siłą rzeczy "nagonisz sobie" obrońców. Zakład będzie wygrany, ale nie dowiedziesz niczego, poza potwierdzeniem swoich zdolnościi manipulacyjnych :)

A to badanie już jest "tainted", skoro się wygadałeś, że zakład.

Policja! Proszę po drodze zgarnąć dział prawników!
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: Kira.Hiroshi »

Najlepsze gry planszowe w naszej kolekcji uważamy za arcydzieła, którym nie przystoi się kurzyć na półce. W tym roku mamy już nastukane ponad 400 partii, a mamy tylko 21 gier w kolekcji. Dlatego jak tylko dojdziemy do wniosku, że jakaś gra już nie spełnia naszych oczekiwań to ją sprzedajemy. Nie rozumiemy kompletnie ludzi, którzy skaczą z gry na grę bez jakiegokolwiek przywiązania do nich.
mirukan
Posty: 1581
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1076 times
Been thanked: 87 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: mirukan »

Curiosity pisze: 28 wrz 2020, 16:39
rastula pisze: 28 wrz 2020, 16:11 tylko szyderstwu z Curiosity :D...
Ze spokojem, ja się nie obrażam. Chyba, że poziom ścieku osiągnie poziom krytyczny 8)
Temat chyba sam wywołałeś :) bo przecież Ty lekką prowokacją w wiadomym temacie podniosłeś ciśnienie tym co żądają od świata jednomyślności zgodnej z "wytycznymi" :D
W temacie Rattkina chodziło między innymi o to by ludzie jasno opisywali stan sprzedawanej przez siebie gry (opakowanie też jest częścią gry) a co ktoś robi ze swoją grą to jest jego prywatna sprawa. Ja osobiście uważam że kartki z info czyją gra była własnością nie są głupim pomysłem bo gdyby się okazało że grał w nią np.JP2 to dla niektórych wartość takiej gry była by ogromna :lol: .
Nie wiem również czemu ma służyć ta pseudo ankieta?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8770
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2682 times
Been thanked: 2360 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: Curiosity »

fanRattkina pisze: 28 wrz 2020, 15:59 Dziwię się, że nikt nie zrobił ankiety
Brakuje jednej opcji w tej ankiecie, a mianowicie:
Mój stół do grania przypomina chlew, a gry po jednorazowej rozgrywce nie nadają się do dalszego użytku.
Jak już przeginać w jedną stronę, to czemu nie przegiąć w drugą?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1607 times
Been thanked: 936 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: feniks_ciapek »

Gram w gry, słabe lub rozmijające się z moim gustem sprzedaję, tanie i łatwo dostępne zużywam, ale te droższe i trudniejsze do zdobycia, które wybitnie lubię, "kolekcjonuję". Tu insercik, tam jakieś dodatki upiększające. Często koszulki, jak jest dużo tasowania grubszych talii (np. Undaunted się nie kwalifikuje :). Czasami jestem może przewrażliwiony. Ale rzadko mam problem z piciem, czy jedzeniem przy stole, bo grywam z odpowiedzialnymi ludźmi. Do której opcji ankiety się kwalifikuję? :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: grzeslaw90 »

No kolega nie przewiduje opcji, że ktoś ma dużo gier, które są grane ale lubi jak się je szanuje? Dzielę się czymś ze znajomymi za co zapłaciłem czasem niemałe pieniądze. Nie ma czipsów podczas gry a napoje zawsze muszą się znajdować poniżej stołu. Nieraz widziałem lekkoducha, który strącił piwo na grę i jedyne co z tego wyszło to 'o sory', a pieniądze traci właściciel. Jak ktoś ma tik, że podczas myślenia (nie myśląc?) wygina karty albo dość silnie maltretuje figurki to go zwyczajnie upominam. Czemu niektórzy ludzie odbierają to jako bycie ******? Bo to nie ich i nie oni za to zapłacili :) Ja z takim samym szacunkiem jak swoje traktuje gry innych. Zresztą wszystko co napisałem tyczy się każdej własności - mojej, Twojej, wspólnej. Jeśli ktoś się dzieli to pomóż żeby mógł się tym dzielić jak najdłużej.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2657 times
Been thanked: 2565 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: Gizmoo »

Trolltemat, a skoro tak, to w ankiecie brakuje mi dwóch punktów:

1. Lubię patrzeć jak mój pies żuje zafoliowany egzemplarz Ankh Morpork.
2. Po udanej partii w grę legacy, rozdaję wszystkim graczom karty, bo papier toaletowy w czasach Covidu jest dobrem luksusowym.

:D
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1155
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 421 times
Been thanked: 261 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: mmag »

No no no... Autorowi wątku udała się rzecz niebywała: Nagle zacząłem dostrzegać i doceniać głębię, dociekliwość i bezstronność tematów Halloweena :D
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4485
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1102 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: garg »

mmag pisze: 28 wrz 2020, 19:37 No no no... Autorowi wątku udała się rzecz niebywała: Nagle zacząłem dostrzegać i doceniać głębię, dociekliwość i bezstronność tematów Halloweena :D
W punkt :lol:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: rattkin »

mmag pisze: 28 wrz 2020, 19:37 No no no... Autorowi wątku udała się rzecz niebywała: Nagle zacząłem dostrzegać i doceniać głębię, dociekliwość i bezstronność tematów Halloweena :D
https://youtu.be/awtgI3Boj0U

(niby pośrednio, ale zawsze!)
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: Dianne »

- Wszystkie karty zabezpieczone koszulkami. Sloyca standard, więc nic szalonego, ale każda jedna gra ma koszulki. Przez to jedzenie nad stołem nawet chipsów czy picie piwka nas nie przerasta. Jak coś kapnie na planszę to szybko wycieram, na żadnej nie widać śladu. Z czasem koszulki będziemy zmieniać na świeższe i tyle.
- Tyle że my mamy znajomych, którzy naprawdę szanują nasze gry. Nie gną kart, nie łamią figurek, uważają z piwkiem itd. Do tej pory nic złego się nie wydarzyło. Podejrzewam, że gdyby się wydarzyło, to chcieliby odkupować, my mówilibyśmy, że to nic takiego itd.
- Generalnie clue grania w planszówki jest dla mnie spotkanie z ludźmi, zmierzenie się z nimi, chcę żeby wszyscy dobrze się u nas czuli i bawili.
- Mamy jednak gry, o które dbamy szczególnie. Takie nasze perełki, które dopieszczamy. No i powoli i nieśmiało wchodzimy w segment cenowy gier ~300-500 zł i tutaj to już nie wiem jak się będę zachowywać.
- Ostatnio gra leżała na kanapie, bo czytałam instrukcję. Mój facet przyszedł, położył się i naderwał pudełko. Niby gra używka, niby nic się nie stało, kupiona w sumie za bezcen w porównaniu do SCD... Ale z uszkodzonym pudełkiem nie wiem czy odsprzedam ją nawet za ten bezcen. I zdaję sobie sprawę, że mocno straciła na wartości z powodu tego uszkodzenia (które udało się podkleić tak, że prawie nie widać, ale w wypadku sprzedaży byłby to duży mankament). No i co ja mam z tą mendą zrobić? Sam się na siebie zdenerwował, śni mu się ten wypadek po nocach, ja się w sumie nie przejmuję, no bo zdarza się. Z drugiej strony jeśli kiedyś po wyczerpaniu nakładu sztuki "jak nowe" będą chodzić grubo powyżej SCD to nie wiem czy nie będzie to argumentem na ewentualnej sprawie rozwodowej :lol:
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: tomekmani3k »

Gdy czytałem instrukcje moje dziecko dorwało się do pokrywy pudełka i cały środek popisała długopisem. Ona ciągle żyje. Na co mam zagłosować? :twisted:
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: kdsz »

A mi teściowa w śmingus dyngus zalała pudełko, instrukcję i planszę do gry Santa Maria. Słowem się nie odezwałem. Uznałem, że ważniejsze jest zachowanie spójności rodziny oraz podtrzymanie wielkanocnej atmosfery.
bowie
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 225 times
Been thanked: 63 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: bowie »

O gry dbam i nie mam problemu zwrócić komuś uwagę w trakcie gry, aby uważał z tym piwskiem czy nie wyginał kart. Zarobiłem, zapłaciłem i nie mam zamiaru kupować drugi raz, bo to i szkoda dla mnie, jak i dla planety, bo to kolejne zużycie zasobów. Poza tym, zadbane gry: a) łatwiej sprzedać b) milej się gra w coś co jest estetyczne c) nie posiadają uszkodzeń, które mogą wpływać na rozgrywkę, bo np. wiadomo jaka karta sobie leży na wierzchu. No, ale ja w ogóle mam poszanowanie dla rzeczy, pewnie PRL miał na to wpływ i gospodarka niedoboru :)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: elayeth »

A mi apka mówi:
92% of Owned Base Games played
... troszkę mi ostatnio spadło. ;)

Gry moim zdaniem służą głownie do grania, a jeśli mogą posłużyć dłużej to tym lepiej. Warto o nie dbać, ale nie kosztem zabawy i dobrej atmosfery.
Szanuję jednak i kolekcjonerów. Każdy z nich przyczynia się przecież, na swój sposób, do rozwoju rynku gier planszowych.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1151 times

Re: Kto gra w gry, a kto jest tylko kolekcjonuje

Post autor: Bruno »

Post i ankieta OP wybitnie trollujące, ale temat jednak ciekawy i trafiający czuły punkt (jak widać).
Owszem, ostatnio trochę "pimpuję" (podoba mi się ten anglicyzm!) niektóre swoje gry, a więc siłą rzeczy i dbam o nie bardziej, ale nie w celu zachowania ich wartości przy ewentualnej odsprzedaży, ale po prostu dlatego, że stają się one dla mnie cenniejsze z każdą poświęconą im godziną (wyszukanie insertu, dodatków etc.) i złotówką.
Chcę wierzyć, że nie czyni to ze mnie jeszcze "kolekcjonera" (mam raptem kilkanaście tytułów), ale do bycia "miłośnikiem" (z angielska: fanem) gier z przyjemnością się poczuwam :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ