Cytadela

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Cytadela

Post autor: Martin_Valdez »

Witam,
Czy ktoś wie, gdzie można jeszcze kupić Cytadelę w edycji PL?
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytadela

Post autor: ignus »

a po co ci? :)
no dobra, jeśli bardzo chcesz wiedzieć to z tego co wiem to Galakta szykuje dodruk, także z dostępnością problemów być nie powinno w najbliższym czasie.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2009, 22:16 przez ignus, łącznie zmieniany 1 raz.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Cytadela

Post autor: markoo »

Na przełomie styczeń/luty Galakta zapowiedziała dodruk, więc Cytadela PL znowu pojawi się w sklepach.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytadela

Post autor: Dzej »

ignus pisze:z tego co wiem to Galakta szykuje dodruk. pojawia się jednak pytanie: po co? :)
Bo schodzi na allegro po 100 zł uzywana? Jak widac ludzie czekają.

np: Ja :wink:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Cytadela

Post autor: Arhtu »

Ja także czekam, bo od paru lat chcę kupić, i ciągle się kończy się nakład. :D
-
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cytadela

Post autor: Martin_Valdez »

@ Ignus
A czemu pytasz po co mi? :) Mógłbyś rozwinąć swoją myśl? Coś z tą grą nie tak?

Pytanie do wszystkich:
Czy gra jest warta lub nie zainteresowania? Obecnie stawiam pierwsze kroki w Dominionie i zastanawiam się nad tą pozycją.
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytadela

Post autor: ignus »

osobiście to wg mnie gra ma małą żywotność. pierwsze kilka gier jest całkiem ok, potem już robi się schematycznie. nie wiem, może to wina ludzi z którymi grałem? :) tak czy inaczej gra jest w porządku, tyle że nie rozumiem szeroko pojętej fascynacji nią. blefu samego w sobie za wiele nie ma, a karty z dodatku nie zmieniają zbyt wiele. to tyle jeśli chodzi o moje zdanie ;)
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Cytadela

Post autor: Królik »

Jeśli uważasz że w tej grze nie ma blefu to rzeczywiście coś nie tak z Twoim towarzystwem od planszówek :wink:
Gra jest bardzo dobra, mam ją już 5 lat i od czasu do czasu ciagle wraca na stół.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Cytadela

Post autor: FormatC »

tez uwazam, ze Cytadela jest b. dobra. :) Zasady sa na tyle proste, ze zrozumieja je nawet poczatkujacy po piwku albo i dwoch :mrgreen: , interakcji mnostwo no i mozna grac az w 8 osob! (maksymalnie gralam w 7 i wcale sie tak nie dluzylo, jakby sie moglo wydawac ;) )

I ta radosc, jak sie trafi zlodziejem albo zabojca w tego, kogo sie chcialo... :twisted: Bezcenne... ;)

B. dobrze, ze bedzie dodruk, ludzie zasluguja, zeby poznac te gre. :)

ps. Ignus - a w ile osob grales ze Cie tak znudzilo? Bo faktycznie, na dwie osoby, moim zdaniem, jest slabiutko, na trzy - lepiej, ale nie powala na kolana, za to od czterech w gore jest naprawde swietnie! :)
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Cytadela

Post autor: Filip z Lublina »

są tacy, którzy uważają, że gra błyszczy właśnie w wariancie 3-osobowym;)
ja też osobiście nie żałuję kupna cytadeli ładny kawałek czasu temu, ale jedno jest pewne, jedna czarna owca w grupie potrafi zepsuć zabawę. warto starannie dobierać graczy w cytadelę.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Cytadela

Post autor: FormatC »

no w 3 osoby gra sie, moim zdaniem, lepiej niz w 2, ale mimo wszystko im wiecej graczy tym weselej... :)
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Cytadela

Post autor: Królik »

Ja w 3 osoby grałem w zmodyfikowanym wariancie: jedna karta face down jest odrzucana, potem każdy wybiera 1 postać i ostatni gracz 1 odrzuca, i znów każdy wybiera 1 i 1 odrzucana. Dużo więcej interakcji, blefu i kombinowania, bo z 3 odkrytymi kartami rzeczywiscie moze być nudnawo.
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cytadela

Post autor: ignus »

grałem w każdy chyba możliwy wariant z wyjątkiem 8-osobowego, czyli w 2, 3, 4, 5, 6 i 7 osób. wiem, że od 4 osób jest najlepiej, tyle że zebrać więcej niż 4 osoby w jednej chwili to bywa problematyczne. Cytadela była w mojej grupie tak wałkowana w ciągu ostatnich 3 lat, że już nie mam ochoty do niej wracać po prostu.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cytadela

Post autor: Martin_Valdez »

No cóż chyba nie będę miał okazji się przekonać bo nie wiedzieć czemu gra jest nieosiągalna w wersji PL i chyba nawet w EN obecnie na naszym rynku. Nie mam pojęcia skąd taki stan rzeczy u nas na rynku :/
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Cytadela

Post autor: konev »

Ze strony Galakty:

Cytadela - przełom styczeń/luty (dodruk)
Tak więc może jeszcze w tym miesiącu się będziesz mógł przekonać.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Cytadela

Post autor: Arhtu »

Ze swojej strony tylko powiem, że warto uzbroić się w tę odrobinę cierpliwości i nie rzucać na używane egzemplarze za ponad 100 zł na Allegro. ;)

Galakta na pewno ten dodruk zrobi, nawet jeśli z opóźnieniem.
-
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Cytadela

Post autor: Tommy »

Happosai pisze:są tacy, którzy uważają, że gra błyszczy właśnie w wariancie 3-osobowym;)
Ja na przykład twierdze, że jeżeli w ogóle można mówić, że ta gra błyszczy to TYLKO na 3 osoby. Najczęściej grałem na 2,3,4 i z tych konfiguracji na 3 osoby miażdży na 2 i 4 osoby.
Arhtu pisze: Galakta na pewno ten dodruk zrobi, nawet jeśli z opóźnieniem.
O ile wiem to nie jest tak, że to Galakta postanawia sobie zrobić, tylko musi się podpiąć pod ogólny system reprintów który robi FFG - czyli kilka Państw decyduje się na dodruk i wtedy FFG koordynuje i leci wielkie zamówienie do chińczyków.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cytadela

Post autor: Martin_Valdez »

Obym rzeczywiście nie musiał czekać miesiącami :/ Ale znając tendencje FFG do "bycia na czas" to nie jestem dobrej myśli :/
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Cytadela

Post autor: Arhtu »

Też słyszałem coś o takim sposobie realizacji reprintów (nie wiem, czy dotyczy to Cytadeli), nie zmienia to jednak faktu, że Galakta go oficjalnie zapowiedziała, a ta nie rzuca słów na wiatr. :)
-
masterek007
Posty: 4
Rejestracja: 01 gru 2008, 12:47

Re: Cytadela

Post autor: masterek007 »

Trzymam kciuki za ten transport. Oby był jak najszybciej ;) Super, że pomyśleli o wiernych graczach :)

EDIT:

Takie pytanie:
To bedzie ta rozszerzona wersja angielska z instrukcją polską ?
Czy w całości po polsku ?
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Cytadela dwa małe pytania

Post autor: staszek »

Witam wszystkich,
właśnie zakupiłem kilka gier(pierszy raz po 10 latach :) i mam pytanie do drugiej w którą zagrałem(ocadnicy bez pytań :))
Czy przy grze w dwie(prawdopodobnie również w trzy ) osoby w Cytadele złodziej okrada równoczesnie dwie postacie-przypuśćmy,że mam króla i kupca i złodziej okradając kupca zabiera mi całe złoto ?
i drugie pytanie-Czy wykonanie akcji znaczy wzięcie złota bądź kart z banku i tylko tyle?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6472
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 604 times
Been thanked: 951 times

Re: Cytadela dwa małe pytania

Post autor: Odi »

Złodziej i zabójca zawsze oddziaływują tylko na jedną POSTAĆ. Magik za to, może się wymienić kartami z GRACZEM.

Jeśli masz np kupca i generała, i złodziej okrada kupca, to za generała dostajesz normalnie przynależne z dzielnic pieniądze

Co do drugiego pytania, to odpowiedź masz...na karcie pomocy. Tam jest wyraźne rozróżnienie na to, co jest akcją, a co budowaniem dzielnicy.
Z tego co pamiętam - akcja, to wzięcie złota LUB kart dzielnic, a także (opcjonalnie) użycie specjalnej zdolności postaci.

edit:
Aha - no i witamy w gronie planszówkowiczów, oczywiście gratulując udanych zakupów (Osadnicy i Cytadela to niezły zestaw 'na początek'). Jeśli mielibyście ochotę na następne tytuły, polecam poradnik :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Cytadela dwa małe pytania

Post autor: Don Simon »

Przenosze do odpowiedniego watku.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cytadela

Post autor: zephyr »

AD 1 - tak, jeśli trafią jedną z twoich postaci oddajesz złoto na początku kolejki tej postaci
AD 2 - tak, budowa dzielnicy nie jest nazywana akacją tylko oddzielną fazą po fazie wykonaj akcje
(imo beznadziejny wording [to chyba po polsku będzie "beznadziejne sformułowanie"])
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Cytadela

Post autor: staszek »

dziękuje za odpowiedzi

następne zakupy pewnie za jakiś czas napewno będę się o nie pytał :)
ODPOWIEDZ