Coś w stylu Alchemików

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
dorga
Posty: 43
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:28
Been thanked: 1 time

Coś w stylu Alchemików

Post autor: dorga »

Szukam czegoś w stylu ukochanych przez mojego syna Alchemików. Uwielbia dedukcję i na tym chyba trzeba się skupić, bo raczej nie ma co liczyć na aplikację i piękne wydanie. Ta gra jest niepowtarzalna, ale może coś choć trochę podobnego się znajdzie. Bardzo proszę o wszelkie rady.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 150
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: kenigis »

Jedyna podobna gra jaka znam to cluedo
dorga
Posty: 43
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:28
Been thanked: 1 time

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: dorga »

Zastanawiam się jeszcze nad polecanym tu Tzolkinem i Agricolą. Czy poziom tych gier jest podobny do Alchemików?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: detrytusek »

To są kompletnie inne gry i nie ma w nich dedukcji...ciężko porównywać.
A nie próbowałeś gier detektywistycznych? Np Mr Jack, Listy z whitechapel.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: Koziełło »

kenigis pisze: 18 wrz 2018, 11:42 Jedyna podobna gra jaka znam to cluedo
Może jeszcze MS Batory. Ale obie pozycje są zdecydowanie dużo lżejsze od Alchemików
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 150
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: kenigis »

detrytusek pisze: 18 wrz 2018, 12:13 To są kompletnie inne gry i nie ma w nich dedukcji...ciężko porównywać.
A nie próbowałeś gier detektywistycznych? Np Mr Jack, Listy z whitechapel.
A czym jest cluedo jak nie dedukcja?
Edit. Sory to nie było do cluedo, ogarnąłem
dorga
Posty: 43
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:28
Been thanked: 1 time

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: dorga »

To trochę bardziej skomplikowana decyzja. U nas Alchemicy to trochę jakby gra rodzinna, chociaż z pewnością nie należy do lekkich gier rodzinnych. Dlatego ważna jest tematyka gier. Syn ma dopiero 13 lat, córka jeszcze młodsza bo 11. I wymiatają w Alchemika, często nas ogrywają, bo przyznam szczerze, Golem to już dla mnie jakiś kosmos i się gubię. I tak próbuję połączyć kilka rzeczy, które są w tej grze: piękne wykonanie, dedukcja i raczej niewielka negatywna interakcja, bo kończy się na awanturach.
Przeglądam te wszystkie gry i jak do tej pory nie znalazłam niczego podobnego. Wolałam się jednak upewnić, bo może coś mi umknęło.
Pomyślałam o Tzolkinie, bo przez te zębatki byłoby jakieś urozmaicenie. Czy to się da jakoś porównać do Alchemików?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: detrytusek »

No właśnie się nie da. W A. chodzi o dedukcje, a w T. jest optymalizacja silniczka. W A. worker placement jest trochę jakby z boku gry. W t. ta mechanika jest kluczowa (jakby nawet podwójnie kluczowa bo oprócz gdzie to jeszcze trzeba wymyślić kiedy ściągnąć). Obie bardzo fajne ale zupełnie inne.
Czy jest jakaś inna gra gra w którą lubicie wszyscy grać?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
dorga
Posty: 43
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:28
Been thanked: 1 time

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: dorga »

Gramy w różne gry. Najbardziej nas łączą gry imprezowe, czyli Tajniacy, Decrypto, Dixit. Syn lubi jeszcze Cyklady i Small World. I w tym kierunku chciałabym iść.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 334 times

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: hipcio_stg »

SmallWorld akurat napchany jest negatywną interakcją. Jeżeli szukacie ładnych gier polecam przejrzeć portfolio Days of Wonders i CGE. Może stare, ale wciąż dobre Wsiąść do pociągu? Może Quadropolis?
dorga
Posty: 43
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:28
Been thanked: 1 time

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: dorga »

Nie wypisywałam wszystkich gier, które mamy, ale te w które gramy najchętniej. Chociaż tu wiadomo każdy ma swoje preferencje. W każdym bądź razie mamy już i Wsiąść do pociągu i 7 cudów świata. Mamy również Pięć klanów, Osadników z Catanu i wiele innych.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: Brylantino »

Może rodzimy Kryptos? Mała i szybka gra, głównie oparta o dedukcję :) Wiadomo, nie ma on nic z pięknego wydania Alchemików, ale sam pisałeś, aby na tej dedukcji głównie się skupić.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: detrytusek »

Tu masz listę gier, w której jest element dedukcji i chodzi na 3 osoby https://boardgamegeek.com/search/board ... &B1=Submit
Musisz tylko odsiać ręcznie tytuły bez polskiej wersji. Listy z Whitechapel albo Dracula wydają się bardzo dobrze spełniać założenia.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: Xardas123 »

detrytusek pisze: 19 wrz 2018, 11:36 Tu masz listę gier, w której jest element dedukcji i chodzi na 3 osoby https://boardgamegeek.com/search/board ... &B1=Submit
Musisz tylko odsiać ręcznie tytuły bez polskiej wersji. Listy z Whitechapel albo Dracula wydają się bardzo dobrze spełniać założenia.
Grałem ostatnio w draculę i jakoś mnie nie wciągnął... Sam fakt że każda rozgrywka odbywa się tymi samymi postaciami szybko się znudzi... jest ich aż 4:/
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Coś w stylu Alchemików

Post autor: detrytusek »

Xardas123 pisze: 19 wrz 2018, 11:44
detrytusek pisze: 19 wrz 2018, 11:36 Tu masz listę gier, w której jest element dedukcji i chodzi na 3 osoby https://boardgamegeek.com/search/board ... &B1=Submit
Musisz tylko odsiać ręcznie tytuły bez polskiej wersji. Listy z Whitechapel albo Dracula wydają się bardzo dobrze spełniać założenia.
Grałem ostatnio w draculę i jakoś mnie nie wciągnął... Sam fakt że każda rozgrywka odbywa się tymi samymi postaciami szybko się znudzi... jest ich aż 4:/
Można i trzeba się zmieniać. Wiadomo, że najfajniej jest być Draculą. Mnie się podobał...de gustibus autobus :).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ