13 minutes - mała wielka gra ;-)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Pixa »

Hej,

wpadła mi w ręce gierka 13 minutes dotycząca kryzysu kubańskiego. Małe pudełeczko, 13 kart, 26 kosteczek i malutka instrukcja. Gra się około 15 minut. Pomimo tego, że to raptem kilka kartoników gra jest głęboka, wymaga myślenia i kombinowania. Musimy balansować pomiędzy naszą strefą wpływów, strefą oponenta, przewagą militarną i możliwością wywołania wojny nuklearnej (a tym samym przegrania gry). Dodatkowym plusem jest fakt, że można grać tryb kampanii - czyli zamiast jednej partyjki gramy tak długo, aż ktoś nie osiągnie 13 punktów.

Duży minus co do instrukcji - jest nieprecyzyjna. I tu już może wyjaśnię - jeśli chodzi o odkrycie karty Kuby, to musimy sprawdzić czy ma pomarańczowy symbol atomu i ile z takich symboli kontrolujemy :-)

Generalnie udana gra za około 30 zł - zmieści się nawet do kieszeni i myślę, że warto ją mieć w swojej kolekcji. Mechanicznie bazuje trochę na Iron Curtain i ponoć jest mniejszą wersją gry 13 Days (ale w nią nie grałem, więc ciężko stwierdzić).

z BGG można ściągnąc wersję P&P zarówno po polsku jak i angielsku. Instrukcję polecam jednak ściągnąć angielską w wersji 1.1 - dużo bardziej precyzyjna niż polska i ta z pudełka.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
dixie
Posty: 44
Rejestracja: 29 lip 2014, 09:35

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: dixie »

Dzięki za info. Słyszałem o tej karciance, ale nie wpadłem, że może być na BGG jako p&p :roll:
Karty są niemal żywcem wzięte z "13 dni". Zmieniono tylko miejscami współczynniki z tytułem karty.
BTW: ktoś, kto tłumaczył na j. polski, chyba nie załapał do kogo odnosi się karta "U Thant" (a przynajmniej ja nie rozumiem tłumaczenia). Sam tłumacząc sobie kiedyś "13 dni" musiałem trochę pogrzebać w historii, ale wszystko jest do znalezienia. Karty są mocno osadzone w wydarzeniach historycznych. Jest klimat :)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Furan »

A mnie ten tytuł kompletnie nie porwał. Działa to, przestawiamy kostki, pokręcony twist w większościówkach i... tyle. Klimatu nie poczułem (a uważam mnóstwo klasyków Kniziowych za klimatyczne). Może miałem zły dzień, może to cokolwiek innego, ale po partii czułem że chętniej zagrałbym w cokolwiek co trwa podobnie długo (choćby Gejsze).
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Pixa »

Zawsze jest problem z małymi grami, że nie są zbyt złożone, poziom decyzyjności jest nikły. A tutaj musimy:

- decydować jak przepchnąć kartę do wroga, ale zachować nad nią dominację
- jak zbudować przewagę militarną (i jaką kartą jest Kuba)
- jak nie wywołać wojny lub jak ją wywołać jeśli przegrywamy na punkty
- jaką kartę zostawić sobie na koniec
- odpuścić dominację na Kubie czy nie
- czy odpalić kartę dającą bonus wrogowi czy może zyskać mniej, ale odpalić swoją
- i kilka innych

Jak na grę na 15 min to całkiem sporo decyzji.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: KubaP »

Gra jest ok. Taka Zimna Wojna blitz, co oczywiście sprawia, że jest baaaardzo spłaszczona. Do pociągu super, ale nie wyciągnę na stół, żeby pograć ot tak. Mam lepsze dwuosobówki.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Pixa »

No ja też na dwójkę wola przyciąć w Hexa, Summonera czy Osandikow NI, ale właśnie pod względem gry wyjazdowej 13 minutes jest super. Na dobrą sprawę zmieści się w kieszeni płaszcza.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Furan »

No tak. Nie mam płaszcza...
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Andy »

Bardzo fajna duńska zabaweczka! :)
Pixa pisze:Gra się około 15 minut.
Konkretnie 13. :wink: Tyle minut leciałaby sowiecka rakieta z Kuby do Nowego Jorku.
Pixa pisze:Duży minus co do instrukcji - jest nieprecyzyjna.
Bardzo polecam tę wersję instrukcji, wykonaną przez gracza:
https://boardgamegeek.com/filepage/1518 ... t-original
Trzeba trzymać się "Assembly Instructions", wtedy wydruk idealnie mieści się do pudełeczka.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Odi »

Andy, a gre polecasz?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Andy »

Jako szybki przerywnik jak najbardziej. Tylko proszę się nie nastawiać na epicką rozgrywkę, w 13 minut to raczej niemożliwe.

Chociaż? Tak mi się W1815 przypomniało, no ale tam to gra się cały kwadrans! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Fojtu
Posty: 3385
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Fojtu »

Mnie twist bardzo podszedł, trzeba uważać, żeby nie być za chciwym podczas gry. Jedyne co w tej grze jest tragiczne to instrukcja i pierwsza próba zrozumienia zasad - nieźle się musiałem nagłowić o co chodzi w punktowaniu końcowym jak czytałem pierwszy raz :lol:
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: bukimi »

Jakie zasady były najtrudniejsze do ogarnięcia? Tzn. myśleliście, że jest tak, a okazało się, że jest inaczej?
Zastanawiam się, czy sam wszystko dobrze rozumiem dlatego pytam :)
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Fojtu
Posty: 3385
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Fojtu »

bukimi pisze:Jakie zasady były najtrudniejsze do ogarnięcia? Tzn. myśleliście, że jest tak, a okazało się, że jest inaczej?
Zastanawiam się, czy sam wszystko dobrze rozumiem dlatego pytam :)
Nawet nie że trudne do ogarnięcia, ale zanim rozłożysz i zagrasz, to zrozumienie co się dzieje jak odwracasz kubę, cośtam punktujesz, cośtam jeszcze punktujesz, tu ktoś może przegrać a tam jest tiebreaker jest trochę trudne. Ja się uczyłem bez egzemplarza przy sobie z czystej instrukcji i było trochę dziwnie :D
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: bukimi »

A ilość znaczników wpływu ma znaczenie? W instrukcji jest podane, że każdy na starcie dostaje określoną ilość i zaczyna się od licytacji nimi (tzn. kto da więcej zostaje graczem rozpoczynającym).
Czyli jak ja dam 3 znaczniki, ktoś inny 2 to ja rozpoczynam, ale mam mniej znaczników do dyspozycji, a w razie ich braku nie mogę dokładać nowych? Czyli teoretycznie w późniejszych ruchach muszę być zmuszony do usuwania już postawionych?
Czy jak zalicytuję 3 znaczniki, a ktoś 2 to obaj tracimy te co zalicytowaliśmy, czy tylko zwycięzca licytacji? Fajnie jakby instrukcja była treściwa, a nie tylko krótka :|
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Andy »

bukimi pisze:Czyli jak ja dam 3 znaczniki, ktoś inny 2 to ja rozpoczynam
Nie rozpoczynasz, tylko wiedząc jakie dwie karty masz na ręku, decydujesz kto rozpoczyna. To ogromna różnica.
bukimi pisze:Czy jak zalicytuję 3 znaczniki, a ktoś 2 to obaj tracimy te co zalicytowaliśmy, czy tylko zwycięzca licytacji? Fajnie jakby instrukcja była treściwa, a nie tylko krótka.
Instrukcja akurat to wyjaśnia bardzo dobrze:
Instrukcja na s. 3 pisze:Both the winning and losing bid's Influence cubes are removed from the game.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: bukimi »

Racja, dzięki za wyjaśnienie. Takie posty powinienem pisać bezpośrednio po lekturze instrukcji, a nie dzień po.
Tak czy inaczej, licytując zbyt wiele znaczników ograniczamy sobie pole do manewru przez limit posiadanych znaczników?
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Andy »

Tak, właśnie o to chodzi. Gracz ma zdecydować, jak bardzo mu zależy, żeby ruszał jako pierwszy (albo jako drugi) i ile kostek chce na to trwale poświęcić.

Wynikła z tego ciekawa dyskusja na BGG: gracze chcieli wymusić na autorach określenie ścisłych zasad postępowania, gdy obaj gracze uparcie remisują w licytacji, np. oferując po zero kostek. Z dużą determinacją autorzy odmawiali podania takiej regulacji - traktują oni licytację jako w znacznym stopniu psychologiczną formę "gry w grze" i chętnym pozostaje tylko stosowanie homerulesów. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: bukimi »

A bycie pierwszym/drugim ma aż takie znaczenie?
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Fojtu
Posty: 3385
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Fojtu »

Z moich ledwo kilku gierek pamiętam że dość spore. Jeżeli mnie pamięć nie myli to lepiej było zazwyczaj być drugim, żeby mieć ostatnie słowo na stole.
Fuser.exe
Posty: 739
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 25 times
Been thanked: 18 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Fuser.exe »

czy niegracz zrozumie zasady dość szybko? pograłbym z dziewczyną :D
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Andy »

bukimi pisze:A bycie pierwszym/drugim ma aż takie znaczenie?
Może mieć ogromne, np. gdy jako Kennedy masz na startowej ręce dwie karty Chruszczowa i wiesz, że której byś nie zagrał, przeciwnik odpali z niej jakiś mocny event.

Grałem tylko kilka razy, ale też na ogół starałem się nie grać jako pierwszy.
Fuser.exe pisze:czy niegracz zrozumie zasady dość szybko? pograłbym z dziewczyną :D
Jeśli dobrze wytłumaczysz - co potrwa trzy minuty - to po tych trzech minutach z pewnością będziecie mogli zagrać. :wink:

Możesz sobie ułatwić zadanie, korzystając z fanowskiej instrukcji, o której wspominałem wyżej.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: 13 minutes - mała wielka gra ;-)

Post autor: Pixa »

Reguły są proste, tylko instrukcja do bani. Pierwsza partia (15 min) w otwarte karty i potem spokojnie można grać z "nie-graczami".
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ