Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to ?

Post autor: Coin22 »

Jest taki typ gier, który mam nadzieje uda mi się optymalnie opisać.
Chodzi o takie duże tytuły, często z figurkami, trwające długo, epickie, tematyczne, którymi zwykle wszyscy się zachwycają.
Mówię o grach typu Zakazane Gwiazdy, Descent, Star War Rebelia czy Imperial Assault, Mage Knight, Twilight Imperium, Exodus Proxima Centauri, Gra o Tron itp.

I teraz jeśli moglibyście mieć tylko jedną tego typu grę, bo tylko jedną chcę mieć - zbyt rzadko będzie trafiała na stół by mieć takich więcej - to który tytuł byście wybrali i dlaczego?

Temat ma dla mnie mniejsze znaczenie, Star Wars, Warhammer, Tolkien - cokolwiek - nie ma takiego znaczenia jak fajne zasady, ciekawa rozgrywka z elementami strategii i dobrej zabawy, nie dłużąca się.

Dzięki za podpowiedzi.
Wstępnie skłaniam się ku Zakazanym Gwiazdom, ale nie wiem czy nie pochopnie.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: sqb1978 »

Wojna o Pierścień
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 397 times
Been thanked: 269 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: Deem »

Pełna zgoda z powyższym, jeśli jedna to tylko Wojna o Pierścień. Epicka, bez wtop w mechanice, bardzo ładna i przede wszystkim nie pozostawia wrażenia, że czegoś jej brakuje.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: Coin22 »

ona realnie tylko na 2 graczy ?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: warlock »

Deem pisze:Pełna zgoda z powyższym, jeśli jedna to tylko Wojna o Pierścień. Epicka, bez wtop w mechanice, bardzo ładna i przede wszystkim nie pozostawia wrażenia, że czegoś jej brakuje.
Nie grałem, ale czytałem opinie, że irytujące jest to, że musisz wypowiedzieć wojnę zanim kogoś zaatakujesz (cokolwiek to oznacza w mechanice gry :) ). Prawda to? :wink:
dgd79
Posty: 93
Rejestracja: 10 maja 2014, 09:54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: dgd79 »

zależy na ilu graczy - np. SW Rebellion to 2 os., TI3e czy GoT bez 4+ raczej nie ma co siadać ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 805 times
Been thanked: 1254 times
Kontakt:

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: mat_eyo »

Eclipse. Duża, różnorodna, dobrze się skaluje.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: pinata »

Coin22 pisze:który tytuł byście wybrali i dlaczego?
Zależy od ilości graczy. Jeżeli dla 1-3 to Mage Knight, dla 4-6 Twilight Imperium, a stricte dla dwóch Wojna o Pierścień.
warlock pisze:Nie grałem, ale czytałem opinie, że irytujące jest to, że musisz wypowiedzieć wojnę zanim kogoś zaatakujesz (cokolwiek to oznacza w mechanice gry). Prawda to?
W grze istnieje mechanizm wprowadzania narodu w stan wojny, ale nie jest w żaden sposób irytujący. Po prostu albo poświęcasz na to swoje akcje (aby przekonać krasnoludy, że Sauron faktycznie stanowi zagrożenie) albo dzieje się to automatycznie (im bardziej Sauron atakuje krasnoludy, tym bardziej one się wkurzają).
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: Leszy2 »

warlock pisze:
Deem pisze:Pełna zgoda z powyższym, jeśli jedna to tylko Wojna o Pierścień. Epicka, bez wtop w mechanice, bardzo ładna i przede wszystkim nie pozostawia wrażenia, że czegoś jej brakuje.
Nie grałem, ale czytałem opinie, że irytujące jest to, że musisz wypowiedzieć wojnę zanim kogoś zaatakujesz (cokolwiek to oznacza w mechanice gry :) ). Prawda to? :wink:
Nie prawda. Tzn. Nieprawda, że jest to irytujące. Dzięki temu elementowi mechaniki gra jest bliższa historii znanej z książki. Wojnę musisz niejako rozpętać. Aby jedna nacja ruszyła na pomoc innej, lub dostrzegła zagrożenie, musisz po prostu się trochę postarać.
ptf
Posty: 161
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: ptf »

Jeśli jedna, to Zakazane Gwiazdy. Regrywalność, skalowanie, wykonanie, mechanika, klimat - wszystko super. Działa od 2 do 4 osób.
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: rattkin »

"Dobra gra" nie polega tylko na tym, że trwa długo, jest epicka i ma figurki. Oznacza to, że choć na rynku takich gier jest wiele i wielu ludziom się będą podobać, to i tak musisz z tych gier wybrać coś pod siebie, sprawdzając te gry. Tego typu pytania będą tylko prowokować różne odpowiedzi a pod spodem już tylko mini przepychanki osób odpowiadających.

Mogę odpowiedzieć tak: 4 lata temu też chciałem mieć "tylko jedną taką grę" i wtedy wybór padł na Eclipse. Tylko, że dziś mam takich gier więcej niż palców u rąk i nóg, więc to też daje jakiś pogląd na to jak niestałe są takie założenia.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: c08mk »

Z tego co wymieniłeś i znam (mam) wybrałbym Descenta.

1. Descent może trwać i długo i krótko, w zależności czy się gra kampanię czy pojedyncze misje.
2. Można grać solo z dodatkowymi scenariuszami albo z aktualnie rozwijaną appką.
3. Podstawka wystarczy na jakiś czas. Do tego można dołożyć mnóstwo dodatków od dużych pudeł w których jest wszystko, przez małe pudła z mniejsza (ale nie gorszą) zawartością, aż do zestawów dodatkowych figurek.
4. Możliwy rozwój postaci w kampaniach.

Jako alternatywę mogę polecić Mage Knight ale przy większej ilości osób gra się zaczyna dłużyć.

Drugą alternatywą może być Runewars w którym znajduje się dużo ciekawych elementów: armie, bohaterowie (i rozwój postaci), ekonomia, plansza składana z kafli i inne smaczki.
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: DarkBogas »

Dla mnie taką grą jest Wojna o Pierścień. Rozegrałem już dziesiątki gier i w każdej bawiłem się świetnie.
Posiadam/posiadałem wiele tytułów które tu już padły (Eclipse, Runwars, Mage Knight, Zakazane Gwiazdy) i wszystkie są świetnie (mniej lub bardziej :P zależy od upodobań) ale WoP jest u mnie nr jeden.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: Chaaber »

Jak dwie osoby, to Star Wars Rebelia jest wyśmienita! Jak grasz w więcej osób, to chyba najlepszym pomysłem będą Zakazane Gwiazdy.
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: berem »

Oczywiście Wojna o Pierścień - Ostatni Sojusz (Dodatek Print 'n' Play).
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 19&t=36845
Świetna na 4 osoby.
I w przeciwieństwie do "zwykłej" Wojny o pierścień jest sens by każdą stroną przeprowadzać akcje militarne.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2016, 13:16 przez berem, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: Błysk »

Grałem w Mage Knight, Twilight, IA, GoT i FS. Moim zdaniem FS najlepiej spełnia te kryteria. Świetnie działa w każdej konfiguracji graczy, figurki są i uczucie brania udziału w dużym konflikcie też jest. ;)
ptf
Posty: 161
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: ptf »

Błysk pisze:Grałem w Mage Knight, Twilight, IA, GoT i FS. Moim zdaniem FS najlepiej spełnia te kryteria. Świetnie działa w każdej konfiguracji graczy, figurki są i uczucie brania udziału w dużym konflikcie też jest. ;)
Swój człowiek ;)
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8791
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2705 times
Been thanked: 2385 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: Curiosity »

Battlestar Galactica
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: Błysk »

ptf pisze:
Błysk pisze:Grałem w Mage Knight, Twilight, IA, GoT i FS. Moim zdaniem FS najlepiej spełnia te kryteria. Świetnie działa w każdej konfiguracji graczy, figurki są i uczucie brania udziału w dużym konflikcie też jest. ;)
Swój człowiek ;)
Generalnie resztę z tych gier (poza GoTem) też uwielbiam, z tym, że:
1) TI: Jest klimat itd. No ale powiedzmy sobie szczerze- rzadko jest 5-6 graczy gotowych na 8h gry. No i przy 8 h ten klimat może się rozmyć. A i figurki wszyscy mają takie same. Generalnie z dodatkami to uwielbiam.
2) Mage Knight- świetny, ale mało ma tych figurek i klimatu też AŻ TAK NIE CZUĆ. To jest mój top, koło 50 gier zagrałem w podstawkę i ciągle bym grał. Z tym, że nie czuję się tam jak zdobywca, a bardziej jak "potężny rycerz", to dla mnie inne i słabsze doznanie.
3) IA- Ma klimat itd. Mechanicznie ok (grałem tylko 2 misje) skirmisha nie grałem, ale chciałbym. Też inny klimat, bardziej rozwój jednego bohatera.

FS ma klimat, czuć, że przewodzi się armią, rozwija ją i toczy krwawe boje, na których wynik ma się wpływ.
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: dziobanes »

Jakbym miał wybrać jedną to wziąłbym i tak TOP3 :lol: Jak dla mnie nie istnieje tylko jedna taka gra, bo 90% gier które posiadam mnie tak cieszy, ale jakbym miał wybrać 3 :

1. Runewars z Banners of War. Po prostu tu jest wszystko : klimat, przygoda, regrywalność , zwroty akcji i emocje. Właśnie wydrukowałem sobie piątą rasę Krasnolódów z Boardgamegeek i muszę posklejać i zorganizować rozgrywkę w 5 osób :D

2. Warhammer Quest : Silver Tower. Genialna mechanika rozgrywki, świetny system zdarzeń losowych, każda przygoda zupełnie inna, i oczywiście najlepsze figurki, które po pomalowaniu zyskują +1000 do klimatu 8) .

3. Zakazene Gwiazdy (zastanawiałem się nad Gears of War ale ostatecznie ZG rządzą) Tutaj klimat po prostu wylewa się z każdej karty, kafelka planszy, kostki, figurki i po prostu jest z Tobą 100%czasu gry ,każdą frakcją gra się zupełnie inaczej, głębia planowania, krzyżowanie planów, najlepszy system walki ever , itp. Jedyny minus to to że nie będzie oficjalnych dodatków, mam nadzieję na jakieś fanowskie twory :)

Nie mogę się doczekać bo właśnie na giełdzie kupiłem Age of Conan , wysyłka już idzie, tylko czekać na testy 8)
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: Coin22 »

Dzięki bardzo za wszystkie opinie.
Przyznam, że na pierwszy rzut pójdą chyba Zakazane Gwiazdy, jakieś takie uniwersalne.
Ale też mam wrażenie, że nie skończy się na tym, za jakiś czas pewnie Wojna o Pierścień, SW: Rebelia i może też Imperial Assault. Generalnie na pewno coś z Gwiezdnych Wojen chciałbym mieć.

Twilight to jednak nieco nierealne dla mnie poświęcenie czasowe, mam dwójkę małych dzieci i 8h na granie to będę miał pewnie za jakieś 8 lat ;-)
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Jeśli duża, tematyczna, z klimatem, ale tylko jedna, to

Post autor: dziobanes »

Nie poddawaj się przez dzieci :wink: my mamy trójkę ( 5, 3 ,1 ) i osatnio daliśmy radę grać cały dzień i pół nocy w TI , oczywiście z małymi przerwami. Ale biorąc Zakazane Gwiazdy też przygotuj się na długą i pasjonującą rozgrywkę. Jeśli chcesz coś szybkiego to polecam Scythe, ostatnio z żoną testujemy i muszę powiedzieć , że jest bardzo dobra , klimat też jest nieprzeciętny, nie ma downtime'u bo można się ruszać praktycznie jednocześnie większość czasu. Rozgrywka 2-3 osobowa to około 1,5 godziny i cześć :shock: a gra naprawdę stwarza mnóstwo możliwości taktycznych
ODPOWIEDZ