Druk na istniejącej planszy

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Druk na istniejącej planszy

Post autor: schizofretka »

Chciałbym zmienić planszę jednej gry, tzn. zeskanować, wyedytować, wydrukować i nakleić z powrotem.

Robił ktoś coś takiego? Na czym drukował, jak to ostatecznie wyszło?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: Leszy2 »

Musisz mieć duży skaner. Skanowanie planszy po kawałku to masakra przy próbie dopasowania tego z powrotem w całość.
Wydrukowanie w kawałkach i sklejanie razem też może nastręczać trudności.

A jaka gra i co chcesz zmienić? Może znajdą się inne rozwiązania.
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: Jarzynek »

Składałem kiedyś 6 - częściową planszę do WH40K - Armageddon. Obrazki przed wydrukowaniem trzeba było poprawić i dopasować, bo orginalne udostępnione do PnP były, hmm.. niedopracowane. Czyli da się zrobić.

Nie polecam za to naklejania na orginalną mapę bo może przebijać. W moim przypadku mapa wydrukowana była na papierze samoprzylepnym, naklejona na tekturę, na której wcześniej naszkicowałem mapę i te szkice są widoczne. Mapę robiłem w ten sposób, że każdą kartkę A4 naklejałem osobno na tekturę i dopiero takie części łączyłem przy pomocy taśmy klejącej ( lamerka ;)). Równe naklejenie całego arkuszu A4 jeden obok drugiego przerasta moje możliwości ;).
Mapa:
https://www.boardgamegeek.com/image/148 ... armageddon
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: Sir_Yaro »

A wiesz, ze ta grafika która pokazałeś to będzie malutka plansza 25x25cm ?
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: Jarzynek »

Fakt, pokręciłem. Myślałem, że to zdjęcie gotowej wydrukowanej planszy, a to oczywiście grafika ( niepocięta ) do wydrukowania.

Tą mapę pociąłem na 6 części i dałem do druku. Rozmiar 60x60 cm. Jakość nieoszałamiająca, ale wystarczająca.
Czyli poskładać się da, nakleić na istniejącą już gorzej. Chyba, że drukować na czymś grubszym ( papier foto? ) i naklejać wikolem. ALe wtedy, to już chyba lepiej na tekturze, a nie na orginalnej planszy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: Sir_Yaro »

Chłopie nie męcz się z tym dziadostwem z bgg. Masz tutaj tą gre w porządnej rozdzielczości:
http://ulozto.net/xpF3tTfL/battle-for-armageddon-zip

a tutaj jeszcze dodatek:
http://ulozto.net/xm9oNgV5/battle-for-a ... attack-zip

podziękowania przyjmuje w piwie :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: schizofretka »

No na domowej drukarce i skanerze robić tego nie raczej nie będę bo wyjdzie mi efekt mocnej samoróbki. Interesowało mnie rozwiązanie 'profesjonalne' w jakimś punkcie drukarskim / usług dla architektów. Tylko nie wiem, na czym miałby to być druk - z jednej strony powinno się nie przecierać i nie chłonąć zbyt łatwo wilgoci, z drugiej być dość cieńkie i dobrze się składać wraz z planszą. Poza tym jeszcze kwestia czym i jak przyklejać, by się trzymało, nie przemokło klejem, nie tworzyłu purchli itd.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: Sir_Yaro »

schizofretka pisze:No na domowej drukarce i skanerze robić tego nie raczej nie będę bo wyjdzie mi efekt mocnej samoróbki. Interesowało mnie rozwiązanie 'profesjonalne' w jakimś punkcie drukarskim / usług dla architektów. Tylko nie wiem, na czym miałby to być druk - z jednej strony powinno się nie przecierać i nie chłonąć zbyt łatwo wilgoci, z drugiej być dość cieńkie i dobrze się składać wraz z planszą. Poza tym jeszcze kwestia czym i jak przyklejać, by się trzymało, nie przemokło klejem, nie tworzyłu purchli itd.
Wydrukuj na białej folii samoprzylepnej w jakiejś pracowni reklamy. Przykłady takiego druku:
Troyes, plansze: https://goo.gl/photos/8YrFTCiQv8tm4JX47
Mega Cywilizacja, pudełko (pod koniec): https://goo.gl/photos/sUzw4vAVcpvrYtJA8
TTR Emerald City, plansza: https://goo.gl/photos/4Y8urfWfXXaXennx6

A co do domowej drukarki to się raczej nie zgodzę. Wymaga to więcej pracy i nie jest łatwe ale można osiągnąć efekt prawie idealny. Nie jest łatwo idealnie spasować poszczególne strony jakiegoś dużego wydruku ale jest to wykonalne.

Ale po prawdzie wole dać te 2 dychy i mieć plansze w jednym kawałku gotową do naklejenia na planszę niż się męczyć z dopasowywaniem :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: schizofretka »

Plansza 2*A2, składana z A4 wyglądałaby jak kolaż.
Dzięki za fotki, wyglądają obiecująco.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 358
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 264 times
Been thanked: 62 times

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: narandil »

Sir_Yaro pisze: Wydrukuj na białej folii samoprzylepnej w jakiejś pracowni reklamy.
A co do domowej drukarki to się raczej nie zgodzę. Wymaga to więcej pracy i nie jest łatwe ale można osiągnąć efekt prawie idealny. Nie jest łatwo idealnie spasować poszczególne strony jakiegoś dużego wydruku ale jest to wykonalne.

Ale po prawdzie wole dać te 2 dychy i mieć plansze w jednym kawałku gotową do naklejenia na planszę niż się męczyć z dopasowywaniem :)
pozwolę sobie dołączyć do dyskusji, bo mam podobną sprawę: przerabiam planszę do Middle Earth Quest z niemieckiej na PL i zastanawiam się jak to najlepiej zrobić.
tak wygląda plansza:
Spoiler:
Muszę w niej poprawić:
a) około połowy nazw lokacji, bo czasami niemieckie nazwy ni cholery nie kojarzą się ani z wersją PL ani ANG
b) skrócony opis tury z lewej strony
c) opis postaci Saurona (lewa dolna część)
d) akcje Saurona (prawa dolna część)

a nie zaszkodziłoby też poprawić:
x) nazwy regionów - lewa strona pod kolejnymi kartami
y) hasła: PULA CIENIA i AKCJE SAURONA - z prawej strony

lokacje koniecznie muszę nakleić na planszę i pytanie na czym to druknąć? Z pewnością jak wydrukuje na etykiecie samoprzylepnej to będzie przebijać od spodu ;/ - czy ta folia samop. biała spełniłaby funkcję? Chociaż taka kartka A4 to 5zł z tego co widze kosztuje :shock:
natomiast pozostałe elementy b,c,d myślę czy nie lepiej wydrukować na trochę grubszym papierze (120-240g) i nie zostawić takiej ruchomej nakładki? Myślę że do b i d nawet zdałoby to egzamin ale już na c) może być gorzej bo na tym polu umieszcza się figurki i żetony a tym samym ruchliwość tego elementu nie jest wskazana - tyle że nie mieści się on na kartce A4 :(

jakieś pomysły? co myślicie fachowcy od DIY?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: Sir_Yaro »

narandil pisze:
Sir_Yaro pisze: Wydrukuj na białej folii samoprzylepnej w jakiejś pracowni reklamy.
A co do domowej drukarki to się raczej nie zgodzę. Wymaga to więcej pracy i nie jest łatwe ale można osiągnąć efekt prawie idealny. Nie jest łatwo idealnie spasować poszczególne strony jakiegoś dużego wydruku ale jest to wykonalne.

Ale po prawdzie wole dać te 2 dychy i mieć plansze w jednym kawałku gotową do naklejenia na planszę niż się męczyć z dopasowywaniem :)
pozwolę sobie dołączyć do dyskusji, bo mam podobną sprawę: przerabiam planszę do Middle Earth Quest z niemieckiej na PL i zastanawiam się jak to najlepiej zrobić.
tak wygląda plansza:
Spoiler:
Muszę w niej poprawić:
a) około połowy nazw lokacji, bo czasami niemieckie nazwy ni cholery nie kojarzą się ani z wersją PL ani ANG
b) skrócony opis tury z lewej strony
c) opis postaci Saurona (lewa dolna część)
d) akcje Saurona (prawa dolna część)

a nie zaszkodziłoby też poprawić:
x) nazwy regionów - lewa strona pod kolejnymi kartami
y) hasła: PULA CIENIA i AKCJE SAURONA - z prawej strony

lokacje koniecznie muszę nakleić na planszę i pytanie na czym to druknąć? Z pewnością jak wydrukuje na etykiecie samoprzylepnej to będzie przebijać od spodu ;/ - czy ta folia samop. biała spełniłaby funkcję? Chociaż taka kartka A4 to 5zł z tego co widze kosztuje :shock:
natomiast pozostałe elementy b,c,d myślę czy nie lepiej wydrukować na trochę grubszym papierze (120-240g) i nie zostawić takiej ruchomej nakładki? Myślę że do b i d nawet zdałoby to egzamin ale już na c) może być gorzej bo na tym polu umieszcza się figurki i żetony a tym samym ruchliwość tego elementu nie jest wskazana - tyle że nie mieści się on na kartce A4 :(

jakieś pomysły? co myślicie fachowcy od DIY?
A masz całą plansze w dobrej jakości aby ją wydrukować ?
Jeśli tak to ja bym wydrukował całość i nakleił na stara planszę. Jeśli nie to najprawdopodobniej cokolwiek zrobisz to nie będzie to mega estetyczna bo musisz dodać tło za tekstem na naklejce. Odpowiedź na pytanie czy potrafisz obrobić źródła (grafika planszy) tak aby takie tło dodać pozostawiam już tobie. :)

Ja planszę Dominant Species spolszczyłem tłumacząc cała planszę, a potem wycinając w gimpie tylko niektóre fragmenty które wydrukowałem. Jako, że fizyczna plansza i ta w kompie były identyczne (dpi i wymiary) uzyskałem naklejki z PL tekstem na których tło za tekstem pasowało do grafiki na fizycznej planszy.

A co do papieru to kup paczkę papieru foto w marbitechu i będziesz miał za ~20zł 50 kartek.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 358
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 264 times
Been thanked: 62 times

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: narandil »

Sir_Yaro pisze: A masz całą plansze w dobrej jakości aby ją wydrukować ?
Jeśli tak to ja bym wydrukował całość i nakleił na stara planszę. Jeśli nie to najprawdopodobniej cokolwiek zrobisz to nie będzie to mega estetyczna bo musisz dodać tło za tekstem na naklejce. Odpowiedź na pytanie czy potrafisz obrobić źródła (grafika planszy) tak aby takie tło dodać pozostawiam już tobie. :)

Ja planszę Dominant Species spolszczyłem tłumacząc cała planszę, a potem wycinając w gimpie tylko niektóre fragmenty które wydrukowałem. Jako, że fizyczna plansza i ta w kompie były identyczne (dpi i wymiary) uzyskałem naklejki z PL tekstem na których tło za tekstem pasowało do grafiki na fizycznej planszy.

A co do papieru to kup paczkę papieru foto w marbitechu i będziesz miał za ~20zł 50 kartek.
dzięki za pomysły Sir Yaro
1.mapę w dobrej jakości mam z plików Vassala (6100x4200) po ang co prawda ale to nie problem przerobić na pl w photoshopie. Problemem natomiast będzie nakleić to na składaną planszę - bo taka nieskładana część (tj.1/8 planszy) to więcej niż jedna kartka A4 w obu wymiarach więc musiałbym 3-4 kartki dać na jedną część - przyklejenie tego ładnie i równo na planszę najprawdopodobniej przekracza moje manualne zdolności (nie mówiąc o ryzyku że zniszczę oryginał ;/).

2. obrobienie źródła tak żeby podmienić tylko napisy a zostawić tło to nie problem - DIY gier planszowych nauczyło mnie więcej photoshopa niż jakikolwiek kurs :D

3. właśnie planuję zrobić coś dokładnie takiego jak ty z DS - naklejki które wtopią się w planszę. Tylko właśnie problem przebicia - etykiety samoprzylepne są cienkie i przebijają - wiem z własnego doświadczenia ;/

Co do lokacji myślałem też żeby zrobić tylko te "wstęgi" na których jest nazwa lokacji, zamiast całych pól lokacji - w ten sposób byłoby mniej ponaklejanych elementów a tym samym mniejsza szansa że coś się zacznie zadzierać/odklejać w trakcie rozgrywek

4. tyle że taki papier foto nie jest samoprzylepny - jak uzyskałeś z niego naklejki? podklejałeś klejem/ taśmą dwustronną??? czy może chodzi ci o te elementy które mają być luźno na planszy? i o jakiej grubości papieru mówisz? rozumiem że są różne? takie 120 będzie chyba za cienkie nie? Bardziej 160/240g?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: Sir_Yaro »

ad 1
to jest około 51x35cm w 300dpi. plansza ma mniej więcej tyle ? Bo mam wrażenie że więcej - więc będą straty jakości.

ad 3
musiałes jakis nietypowy papier kupić. ja nie zauważyłem aby coś przebijało.

ad 4
Bajki opowiadasz :)
http://www.mabitech.pl/?papier-fotograficzny-bialy,65
kupowałem oba A4 i jestem zadowolony.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: schizofretka »

@narandil:
Jeśli/kiedy się w końcu zabiorę do skanowania wotra, mogę zeskanować dla ciebie również angielskie MEQ jeśli pokryjesz koszty (chyba kilkanaście złotych mi krzyknęli za skan A2, do sprawdzenia).


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 358
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 264 times
Been thanked: 62 times

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: narandil »

Sir_Yaro pisze:ad 1
to jest około 51x35cm w 300dpi. plansza ma mniej więcej tyle ? Bo mam wrażenie że więcej - więc będą straty jakości.

ad 3
musiałes jakis nietypowy papier kupić. ja nie zauważyłem aby coś przebijało.

ad 4
Bajki opowiadasz :)
http://www.mabitech.pl/?papier-fotograficzny-bialy,65
kupowałem oba A4 i jestem zadowolony.
ad1 - plansza ma 70x105 bo plik ma 150dpi - ale mniejsza oto bo jak już pisałem całej drukować nie będę

ad3 - z emersona używałem takich: http://goo.gl/9tDe0J. A jakie etykiety samoprzylepne polecasz żeby nie przebijały?

ad4 - tu się już pogubiłem o czym mówisz :D taki papier 115g foto używałeś jako naklejek czy do czego? Ja potrzebuje żeby było to takie mini-plansze - grubości mniej więcej zasłonek jakie używa się w grach (np. listy z whitechapel, pupile podziemi, itp)
schizofretka pisze:@narandil:
Jeśli/kiedy się w końcu zabiorę do skanowania wotra, mogę zeskanować dla ciebie również angielskie MEQ jeśli pokryjesz koszty (chyba kilkanaście złotych mi krzyknęli za skan A2, do sprawdzenia).
dzięki ale tak jak mówiłem - plik z vassala jest wystarczająco dobrej jakości jak na moje potrzeby - no chyba że podczas drukowania się okaże, że jednak nie, to będę wołał :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: Sir_Yaro »

narandil pisze: ad4 - tu się już pogubiłem o czym mówisz :D taki papier 115g foto używałeś jako naklejek czy do czego? Ja potrzebuje żeby było to takie mini-plansze - grubości mniej więcej zasłonek jakie używa się w grach (np. listy z whitechapel, pupile podziemi, itp)
uproszczając - niemal zawsze jak mam coś przykleić to drukuję na tym papierze.
Jak ma być dwustronne to rewers drukuję na papierze foto ~160g (lub więcej) z tego samego miejsca i aplikuję powyższą "naklejkę".
Przykład: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=42240

Kiedyś się bawiłem z taśmą dwustronnie klejącą ale mi się odechciało :D
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 358
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 264 times
Been thanked: 62 times

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: narandil »

Sir_Yaro pisze:uproszczając - niemal zawsze jak mam coś przykleić to drukuję na tym papierze.
Jak ma być dwustronne to rewers drukuję na papierze foto ~160g (lub więcej) z tego samego miejsca i aplikuję powyższą "naklejkę".
Przykład: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=42240

Kiedyś się bawiłem z taśmą dwustronnie klejącą ale mi się odechciało :D
OK, głupi ja dopiero teraz zakumałem, że ten papier foto jest też samoprzylepny :oops:
super, poszukam czegoś podobnego, bo raczej potrzebuje matowy a nie błyszczący, żeby jak najmniej się na planszy wyróżniały naklejki - ale już przynajmniej wiem czego szukać :D
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: Sir_Yaro »

narandil pisze:
Sir_Yaro pisze:uproszczając - niemal zawsze jak mam coś przykleić to drukuję na tym papierze.
Jak ma być dwustronne to rewers drukuję na papierze foto ~160g (lub więcej) z tego samego miejsca i aplikuję powyższą "naklejkę".
Przykład: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=42240

Kiedyś się bawiłem z taśmą dwustronnie klejącą ale mi się odechciało :D
OK, głupi ja dopiero teraz zakumałem, że ten papier foto jest też samoprzylepny :oops:
super, poszukam czegoś podobnego, bo raczej potrzebuje matowy a nie błyszczący, żeby jak najmniej się na planszy wyróżniały naklejki - ale już przynajmniej wiem czego szukać :D
przeciez tam sa 3 papiery. 2 błyszczace i jeden matt.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 358
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 264 times
Been thanked: 62 times

Re: Druk na istniejącej planszy

Post autor: narandil »

Sir_Yaro pisze:przeciez tam sa 3 papiery. 2 błyszczace i jeden matt.
z każdym postem pogrążam się coraz bardziej :oops:
ODPOWIEDZ