Osadnicy NI czy Krwawa Oberża

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pike
Posty: 270
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Osadnicy NI czy Krwawa Oberża

Post autor: pike »

Chciałem sobie kupić Osadników NI i chciałem sobie kupić Krwawą Oberżę, ale w tej chwili chcę już tylko jedną nową karciankę. Osadnicy nasze, polskie, wysoko w rankingu, mnóstwo pochlebnych recenzji, dobre dla dwojga i solo, za długie na więcej graczy, ładne.
Oberża też ładne, też od solo do 4 graczy znaczne lepszy czas rozgrywki i też nietrudne. Co brać? Oto jest dylemat! Mam już trochę karcianek trochę przetestowałem i nie czuję potrzeby posiadania obydwu tytułów. Poproszę o opinie za i przeciw.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Osadnicy NI czy Krwawa Oberża

Post autor: HUBertPL »

Jestem nowicjuszem, gram od grudnia 2015.
Miałem już Osadników, dziś przychodzi Oberża - dam ci znać :)

Osadnicy są rewelacyjni, ale wśród moich towarzyszy do grania (baaardzo początkujących) następuje paraliż decyzyjny. Mi się podoba mnogość możliwych do wykonania akcji, ale reszcie - NIE...
Nie ma problemu, wymieniłem na Krwawą Oberżę, tam akcji jest mniej, i jest dość ciekawy klimacik, jak dla mnie pasuje na imprezę :)

PS: Osadnicy solo byli bardzo fajni, przyjemnie się grywało.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy NI czy Krwawa Oberża

Post autor: misioooo »

To są dwie całkiem różne gry. Poza tym, że obie są napędzane kartami nic ich nie łączy. Oberża to bardziej casualowa, lekka gierka gdzie też można pokombinować i trochę mózgownicę poużywać. Osadnicy: NI to trudniejsza gra, zajmuje więcej czasu, ma sporo bardziej skomplikowane zasady oraz (jak wyżej) wymaga odpalenia mózgownicy na wyższym biegu.

Jak szukasz gierki to pogrania ot tak, czasami i z przypadkowymi graczami - to Krwawa się powinna sprawdzić według mnie. Jak szukasz gry bardziej "dla graczy" to Osadnicy mogą być lepszym wyborem.

Mi osobiście Osadnicy wogóle nie przypadli do gustu. Krwawa jak najbardziej (raczej jestem w kategorii "graczy" z kilkudziesięcioma tytułami na półce i stałą ekipą do grania). Powód - w grze jest negatywna interakcja (niszczenie budynków). Jak wszyscy grają z tego korzystając to ok, ale jak ktoś gra sobie "pasjansa" (bo też w Osadnikach tak można), a inny go łupi to psuje komuś zabawę... Jak jest konfrontacja to wolę gry, gdzie reguły i mechanika wymusza wręcz granie konfrontacyjne i nie ma problemu "ej, czemu mnie zaatakowałeś? Popsułeś mi całą grę..."...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
shady44
Posty: 20
Rejestracja: 27 lis 2008, 14:15
Lokalizacja: Białogard
Has thanked: 1 time

Re: Osadnicy NI czy Krwawa Oberża

Post autor: shady44 »

Powiem od siebie tylko tyle, że po kilku partiach czuję małe rozczarowanie Osadnikami NI. Nie znaczy to, bynajmniej, że są słabi. Być może potrzebuję kolejnych rozgrywek, by ich sprawiedliwiej ocenić. Moja narzeczona, za to, jest zachwycona...
pike
Posty: 270
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Osadnicy NI czy Krwawa Oberża

Post autor: pike »

Za Oberżą przemawiają prostsze zasady i dobry wariant wieloosobowy, czyli tytuł do pogrania ze znajomymi, tego teraz chyba mi potrzeba. Typowych dwuosobówek kilka mam, ale czuję że skończy się tak, że Osadnicy chociaż to nie tylko dwuosobówka też w końcu do koszyczka trafią. Dla pewności jak z regrywalnością Oberży i czy gra zasysa, czy po trzech partiach to trup do zakopania? Klimacik jakiś jest, czy tylko przeliczamy w główce korzyści?
ODPOWIEDZ