Którą grę wybrać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
RadomDeJaneiro
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2016, 19:05

Którą grę wybrać?

Post autor: RadomDeJaneiro »

Cześć wszystkim!!
Razem z żoną na święta chcieliśmy kupić sobie jakąś grę, niestety wybór jest tak duży, że święta już dawno za nami a gry ciągle nie wybraliśmy. Kilka informacji:

- Grać będziemy głównie we 2, ale raz na dwa/cztery tygodnie również ze znajomymi więc koniecznie musi dać się grać w 4 osoby(5 mile widziane).
- kwota na grę może być w granicach 200 złotych.

Wymagania:
-rozgrywka we 2 osoby musi być interesująca bo tak najczęściej gra będzie używana,
-preferujemy małą losowość,
-tematyka raczej dowolna, chociaż fantasy, kosmos czy mocne sf raczej mniej nam pasuje,

W co graliśmy:
Osadnicy z Catanu - przyjemna gra ale zbyt duża losowość,
Carcassone - graliśmy kilka razy ale nas nie zachwyciła,
Cyklady - kilka gier, była całkiem przyjemna
Agricola - bardzo przypadła nam do gustu, jedyne czego nam w niej brakuje to większej interakcji
Cywilizacja Sid Meiera - Graliśmy tylko jeden raz i niestety nie ukończyliśmy rozgrywki (pierwsza rozgrywka wszystkich graczy), bardzo przypadła nam do gustu możliwość opcji jak i sama rozgrywka
Wsiąść do pociągu Europa - Pierwsze kilka gier było super ale szybko się nam znudziła i jest zbyt prosta

Zaznaczam że w każda z tych gier rozegraliśmy raptem kilka/kilkanaście partii więc jesteśmy mocno początkujący :)


No i w końcu doszliśmy do sedna czyli gier nad którymi się zastanawiamy:

Cywilizacja - i tu ważne pytanie która? podobała nam się ta SM ze względu na mapę i podobieństwo do tej komputerowej, ale chyba bardziej ciągnie nas w stronę Poprzez Wieki. Boimy się jednak trochę, że ta gra zrazi znajomych ze względu na poziom skomplikowania.

Puerto Rico - Tematyka bardzo trafia w nasze upodobania, jedyne czego może nam brakować to interakcji

Robinson Crusoe: przygoda na przeklętej wyspie - o niej wiemy zdecydowanie najmniej. Tematyka, wygląd i opinie są mocno na tak, ale nie wiem czy nie będzie nam brakowało rywalizacji względem siebie. Plus grając częściej we dwójkę czy nie będziemy zbytnio przejmować inicjatywy w grze ze znajomymi.

To by chyba było na tyle, mam nadzieję że nikogo nie zanudziłem i dotarliście, aż tutaj :)

PS Agricole byśmy pewnie sobie kupili gdyby nie to, że mają ja nasi znajomi z którymi zamierzamy często grywać :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Którą grę wybrać?

Post autor: Pan_K »

W Robinsonie negatywnej interakcji między graczami nie uświadczysz, bo to kooperacja - gracie razem przeciwko grze. Mocno podatna na syndrom gracza alfa. Moim zdaniem świetna pozycja, ale trzeba lubić koopy.

Może spojrzycie też np. na Zamki Szalonego Króla Ludwika? Dość przystępne zasady, losowość do przeżycia moim zdaniem, można ciekawie pokombinować i jest nieco interakcji.

EDIT: No i polskie wydanie jest piękne graficznie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: Coin22 »

Puerto Rico na dwóch graczy jest takie se, w porównaniu do gry na 3 czy 4 graczy.
Polecam prędzej może 7 Cudów Świata albo 7 cudów pojedynek?

Mnóstwo teraz tytułów typowo na 2 graczy - sprawdźcie jeszcze:
Król i Zabójy
Metallum (choć tu kosmos)
Patchwork

We dwójkę z żoną graliśmy też w Pokolenia i Suburbie.
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: kamil018 »

Posiadamy Robinsona, ale teraz zastanawiamy się nad Martwą Zimą, niby też coop ale jednak inny, każdy ma swoje ukryte cele oprócz wspólnego celu i tez musi je zrealizować, żeby wygrać, nic nie jest w niej oczywiste, poza tym jak na tak rozbudowaną grę jest prosta do wytłumaczenia dla nowych osób, oraz jak się "odpadnie" (poprzez wygnanie z kolonii przez innych współgraczy) to otrzymuje się inny cel dla wygnańców, więc gra się dla takiej osoby nie kończy, cenowo się zmieści jeżeli znaleźć dobrą promocję. Zakres osób od 2 do 5 więc też pasuje idealnie.
Część decyzji jak i własne karty do pewnego momentu są tajne dla innych graczy, dobrze oddaje post apokaliptyczny klimat, gdzie każdy niby chce przeżyć, ale nie kosztem własnych interesów, ot taka ludzka natura.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: Rocy7 »

Zamki Szalonego Króla Ludwika badź Lords of Waterdeep.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: Pixa »

Jak Zamki to i lepsza moim zdaniem Suburbia (budujemy miasto). Zapewne sprawdza sie tez Osadnicy Narodziny Imperium (to nie Catan, budujemy cywilizacje, losowosc w dociagu kart, ale nie przeszkadza w zabawie).
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Pan QnshT
Posty: 102
Rejestracja: 18 paź 2015, 14:55
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 2 times

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: Pan QnshT »

Ja bym się przychylał do Civilizacja: Poprzez wieki, ale proponował bym najpierw wypożyczyć tytuł i chociaż raz go przetestować...
Hex Map Generator
Zaufani z forum:
Spoiler:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: detrytusek »

Coin22 pisze:Puerto Rico na dwóch graczy jest takie se, w porównaniu do gry na 3 czy 4 graczy.
Polecam prędzej może 7 Cudów Świata albo 7 cudów pojedynek?

Mnóstwo teraz tytułów typowo na 2 graczy - sprawdźcie jeszcze:
Król i Zabójy
Metallum (choć tu kosmos)
Patchwork

We dwójkę z żoną graliśmy też w Pokolenia i Suburbie.
Nie odczytałeś już pierwszego punktu...gra ma być też na 4-5 osób...także Twoje typy poza 7 cudami się nie nadają.

Ze swojej strony zobacz sobie Keyflower. Pasuje do wymagań.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
RadomDeJaneiro
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2016, 19:05

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: RadomDeJaneiro »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :) kilka nowych dla mnie tytułów się pojawiło więc znowu minie trochę czasu zanim coś o nich poczytam:)

Niestety gry tylko na 2 osoby odpadają(gdyby nie to pewnie bym się skusił na zimną wojnę)

A czy ktoś z was grał może w obydwie cywilizacje i może je porównać tak okiem niedzielnego gracza?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: detrytusek »

RadomDeJaneiro pisze:A czy ktoś z was grał może w obydwie cywilizacje i może je porównać tak okiem niedzielnego gracza?
Nie sądze, żeby którakolwiek nadawała się dla początkujących graczy. Mogą się zniechęcić liczbą zasad.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
RadomDeJaneiro
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2016, 19:05

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: RadomDeJaneiro »

Początkujących na takim etapie jak i my czyli jakieś tam gry już mają za sobą. Obejrzałem na youtubie rozgrywkę z cywilizacji poprzez wieki i o ile ja jestem zachwycony to tutaj chyba bym nie znalazł chętnych :(
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 478
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: ixi24 »

Na dwie osoby moim zdaniem świetni działają Osadnicy Narodziny Imperium. Bardzo fajna i przyjemna karcianka o budowaniu swojego imperium. Do tego na 3 i 4 graczy działa tak samo świetnie, a niedawno wyszedł dodatek z piątą frakcją, gdzie można zagrać w 5 osób(co jest długie u nas 4 godziny :D)

Z koopów na pewno świetny i wymagający Robinson. Natłok małych zasad może zniechęcić, ale myślę, że i tak warto spróbować. Niby nie ma rywalizacji między graczami, ale dyskusji i decyzyjności jest masa, a wygrana naprawdę satysfakcjonuje. Do tego pełno fanowskich scenariuszy ;)

Na dwie osoby polecił bym Mage Knighta, ale to trzeba lubić podboje, walkę z potworami i niestety polską edycję już bardzo ciężko dostać za rozsądne pieniądze, ale gra miodna. (Nie ma to jak ponad 6h łupać w Mage Knighta do 3 w nocy w trzy osoby :D)

Ogólnie zobacz sobie ranking BGG (ja tak zaczynałem) i sprawdzaj gry które mogą was zainteresować. Recenzji, poradników, czy nawet instrukcji w PDF jest cała masa, dlatego łątwiej się na coś zdecydować ;)

PS
Jak lubicie Agricole to na pewno pokochacie Kawernę(Agricola 2.0). Gra jest przystępniejsza i daje ci więcej dróg do zwycięstwa. Rozgrywka możliwa nawet do 7 osób, ale w każdym wariancie chodzi wyśmienicie ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: genek »

może Tzolkin, grałem raz we 2 i było ok, a do tego plansza jest po prostu fajna :mrgreen:
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 478
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: ixi24 »

O właśnie o Tzolkinie też zapomniałem, ale według mnie najlepiej się sprawdza w pełnym 4-osobowym składzie.
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: KrzysiekL »

A może Small World? Bardzo często gram z dziewczyną i gra jest fajna nawet w dwie osoby, a bez problemu i jeszcze ciekawiej można i w 5, a z dodatkiem w 6. Polecam Kupić od razu z dodatkiem Realms, bo wtedy można tworzyć własne plansze, dzięki czemu gra jest jeszcze bardziej regrywalna. Razem udało nam się dostać właśnie za ok. 200 PLN.

Losowość niby jakaś jest, bo losuje się kolejne połączenia ras i cech, ale zawsze ma się wybór z 5 zestawów, więc bardzo się tego nie odczuwa.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1216
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 375 times
Been thanked: 264 times

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: Deem »

Proponuję Caylusa albo Notre Dame - obie gry doskonale się skalują, mają głębię, ale jednocześnie nie powinny odrzucić nowych graczy skomplikowaniem zasad.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
jax0
Posty: 2
Rejestracja: 09 lis 2015, 13:22

Re: Którą grę wybrać?

Post autor: jax0 »

Może kolejka?

Wysłane z mojego C1505 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ