Race For The Galaxy lub San Juan lub Pośród Gwiazd

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
dariuszkoziel
Posty: 107
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Race For The Galaxy lub San Juan lub Pośród Gwiazd

Post autor: dariuszkoziel »

Jak w temacie - którą grę polecacie?
Gra głównie na 2 osoby rzadziej 4.
Za RFTG przemawia ranking na BGG ale PG jest chyba podobne ale bardziej dostępne...
San Juan trudniej dostać ale ma inny klimat - partnerce niezbyt pasuje klimat sf.

Pozdrawiam
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Race For The Galaxy lub San Juan lub Pośród Gwiazd

Post autor: misioooo »

RftG - najcięższy z tych tytułów. Mega regrywalny i bardzo premiujący doświadczenie, ogranie i znajomość kart. Jak dla mnie to gra na dwie osoby - na więcej nieee... Sporo kombinowania, trochę blefu, trochę ryzykowania (zgadywanie co za akcję zagra przeciwnik, aby z niej skorzystać i samemu nie musieć jej odpalać).
San Juan - podobne do RftG tylko pod kątem mechaniki (karta jest walutą, towarem i budynkiem... Powiedzmy umownie, że SJ to taka wersja "light 0,5%" tego, co RftG ma do zaoferowania.
Pośród Gwiazd - świetna gierka, ale to zdecydowanie całkowicie coś innego. Nie wiem nawet jak to porównać do SJ czy RftG ;) Inne machaniki, inny cel, inna gra po prostu.

RftG zajmuje nam ok 25-30min (akcje wykonuje się jednocześnie). Pośród gwiazd bliżej 1h. No i Pośród gwiazd zdecodowanie bardziej na 4 osoby nam się podobało - pamiętaj, że w tej grze karty po wyborze jednej oddajesz następnemu graczowi! We dwójkę zawsze wiesz co dostaniesz i że większość z przekazanych wróci do ciebie. We 4 już nie!

Wg mnie w takiej kolejności, przy założeniu "2 player game":
1. RftG
2. San Juan
3. Pośród Gwiazd

We wszystkich tych grach interakcja jest trudno zauważalna (ale wierz mi - w RftG jest i nie patrząc na stół oponenta swoim "pasjansem solo" nie wygrasz z doświadczonym graczem).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
dariuszkoziel
Posty: 107
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Race For The Galaxy lub San Juan lub Pośród Gwiazd

Post autor: dariuszkoziel »

Dzięki serdeczne :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Race For The Galaxy lub San Juan lub Pośród Gwiazd

Post autor: Pixa »

Z wymienionych gralem tylko w Rftg - bardzo dobry tytul, raczej na dwie osoby niz wiecej (choc gralem kilka razy we 4 i nie bylo zle). We dwojke idzie jednak sprawniej i jest po prostu lepiej. Poczatkowo gra moze sie wydac trudna, ale po kilku partiach wszystko robi sie intuicyjne. Solidny tytul.

Z gier o nieco podbnej mechanice fajni sa tez Osadnicy: NI - karty tak jak w Rftg pelnia role budynkow i srodkow platniczych.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race For The Galaxy lub San Juan lub Pośród Gwiazd

Post autor: Andy »

Pośród Gwiazd nie znam, ale charakter dwóch pozostałych gier misioooo oddał zgodnie z moim poglądem. Jeśli nie macie dużego doświadczenia z karciankami, można zacząć od San Juan jako gry pod pewnymi względami podobnej, ale znacznie prostszej niż RftG. Ja też w Rejsa grywam głównie w dwie osoby, ale zdarzało mi się grać w szerszym gronie i wbrew wcześniejszym obawom (i opiniom poprzedników) grało się świetnie! W każdym razie nie jest to jakiś wieloosobowy wariant doklejony do RftG, wszystkie kombinacje liczby graczy są równoprawne. Oczywiście dwuosobowy wariant "zaawansowany" (z wyborem dwóch akcji) jest bardzo atrakcyjny i po intensywnym ograniu powrót do wybierania jednej akcji robi przez pewien czas wrażenie regresu - a w partiach z 3+ graczami tak właśnie się gra.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ