Świat dysku - czy warto kupowac?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Mnemeth
Posty: 10
Rejestracja: 15 sie 2012, 22:06
Lokalizacja: Poznań

Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Mnemeth »

Witam
Zastanawiam sie nad kupnem tej gry tylko nie wiem czy warto i stad prosba o pomoc. Czytalem juz opinie bardzo pozytywne jak i te ze to gra bezsensu a Vimes zawsze wygrywa:) No i jestem w kropce:)
Czy warto w ta gre inwestowac:)?
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Pierzasty »

Idź do tego człowieka od Vimesa i kopnij go w twarz ode mnie, bo nie wie co mówi :evil: W moim doświadczeniu Vimes wygrywa rzadko, bo musi czekać (albo wymusić zamieszki, co ciężko przewidzieć, do tego ryzykujemy wtedy wygraną smoka), podczas gdy inni realizują swoje cele. Kupuj jak najbardziej, tylko pamiętaj, że to co się dzieje na planszy to nawet nie połowa gry, mnóstwo zabawy jest w polityce i wielopiętrowym blefie :)

PS. Przypomniało mi się powiedzenie kolegi: "Jestem taki zajebisty w ŚD, że wygrywam Vimesem na punkty" :lol:
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4084
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: lacki2000 »

Odpowiedź nie jest jednoznaczna - ja tę grę mam i nie sprzedam :) Gra jest z gatunku lekkich imprezówek - nadaje się do piwa i dobrego towarzystwa. Dobrze wprowadza w świat planszówek ludzi normalnych :D oraz tych co lubią i czytają Pratchetta - dla nich to pozycja wręcz obowiązkowa. Vimes nie zawsze wygrywa, jest Chaos, jest klimat i bardzo dobre wykonanie, warte tej ceny. Statystycznie na pięć różnych osób spoza świata planszówkowego jednej się niezbyt spodobała (lubi bardziej cywilizacyjne gry, strategie historyczne) a innym bardzo się spodobała, dwie z nich sobie tę grę kupiły i już raczej nie wyjdą ze świata gier bezmonitorowych :twisted:
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Dora
Posty: 51
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:48

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Dora »

ŚD to świetna gra, dzięki niej się wciągnęłam w planszówki :wink: Vimes często wygrywa przy czterech graczach, ale na pewno nie zawsze - a jeśli tak to jego współgracze kiepsko się starają :P
Awatar użytkownika
plokij
Posty: 46
Rejestracja: 14 lis 2010, 20:30

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: plokij »

Ja też posiadam tę grę.
Warto ją kupić ponieważ:
1. Łatwo wprowadzić nowego gracza
2. Krótka i czytelna instrukcja
3. Po kilku rozgrywkach stwierdza się, że w tym całym chaosie na planszy (który później wcale już nie jest chaosem ponieważ wszystko widać jak na dłoni) chodzi głównie o negocjacje nad stołem :)
4. Wykonanie gry bardzo dobre (posiadam zwykłą wersję i jest tam sporo drewna)

Rozegrałem już spooooro partii i niestety Vimes prawie zawszy wygrywa - ale jak czytałeś inne moje posty to tam wytłumaczyłem dlaczego ma najłatwiej - zawsze można usunąć tę z gry.

"Pierzasty" nie wyręczaj się innymi ;)

Mimo tej wady i tak warto kupić.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Yavi »

Gramy 1v1 z dziewczyną i z tej perspektywy jak najbardziej polecam.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Furia »

Moja pierwsza planszówka. :) Nadal ją posiadam i absolutnie nie zamierzam sprzedać. Świat Dysku to gra, która zawsze ląduje na stole kiedy wpadają nie grający znajomi i zawsze jak do tej pory się podobała. Spośród tych osób trzy ma już swoje egzemplarze. Powodzeniem cieszy się także wśród nie grających znajomych i bardzo często ląduje na stole. Zaletą jest zdecydowanie krótki czas rozgrywki, duża interakcja, blef i proste do wytłumaczenia zasady.
U mnie Vimes nie wygrywa często. Zdarzyło się to może 4-5 razy przy około 30 rozegranych partiach.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Brylantino »

Jeżeli masz z kim grać i oboje lubicie dość losowe, acz szalone gry, gdzie często będziecie się śmiać, to jak najbardziej Świat Dysku jest wart polecenia. Odkąd pojawił się w moim domu, to nie ma już spotkania ze znajomymi, abyśmy nie rozegrali 1-2 partyjek ;) W naszym gronie akurat Vimes bardzo rzadko wygrywa.
Mnemeth
Posty: 10
Rejestracja: 15 sie 2012, 22:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Mnemeth »

Czyli jednak warto:) dziekuje wszystkim za odpowiedzi:)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Olgierdd »

Bardzo warto, imo najlepsza gra z lekkich nieimprezowych.

U mnie Vimes jest drugą najrzadziej wygrywającą postacią.
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: JimmyPL »

Co do Vimesa to zależy... mi się wydaje że ma ciut łatwiej, ale to tylko w wariancie dla 4. IMO w dwie osoby jest bardzo trudno wygrać Vimesem.

Gra świetna, idealna jak wpadną znajomi - 3 minuty tłumaczenia i wszystko jasne, a radość z krzyżowania szyków ogromna!
Na plus też czas gry, spokojnie idzie się zmieścić poniżej godziny w pełnym składzie... no chyba że sie gra z myślicielami - z doświadczenia - przy liczbie dwoch takich przy planszy gra się przeciągnęła do prawie dwóch godzin :lol:
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: sirafin »

lacki2000 pisze:Dobrze wprowadza w świat planszówek ludzi normalnych :D oraz tych co lubią i czytają Pratchetta - dla nich to pozycja wręcz obowiązkowa.
Zgadzam się z pierwszą częścią wypowiedzi :D Co do drugiej części, to mam kompletnie inne zdanie. Pratchetta uwielbiam, mam na półce z książkami niemal cała serię Świata Dysku, a jednak tej planszówki nie mam zamiaru dołączać do kolekcji. Gra ma może przystępną i sympatyczną mechanikę, ale tematyka jest przyszyta bardzo luźno. Jasne, plansza to Ankh Morpork, na kartach pojawiają się znane nazwy i ilustracje znanych postaci, ale Prattchet to nie suche nazwy, tylko przewrotny, ironiczny, zwariowany humor a tego w grze nie ma. Można zmienić planszę na krainę w której bóstwa rywalizują o wpływy, albo na nocne miasto w którym zmagają się klany wampirów, nie ma to zbytniego znaczenia, grać się będzie tak samo, bo nie czuć ścisłego powiązania mechaniki z klimatem. Podczas rozgrywki nigdy nie czułem się jak komendant Vimes, Vetinari, czy Lord Rust, była jedynie rywalizacja, jak sprytnie osiągnąć cel moimi ludzikami i przeszkodzić ludzikom przeciwników. Tak więc mechanicznie OK, proste do wytłumaczenia zasady pozwalają pograć w dowolnym gronie, ale klimatu Pratchetta tam kompletnie nie czuję.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Pierzasty »

tłum pisze:Vimes często wygrywa
Ludzie, dajcie mi swoją grupę, bo najwyraźniej mam za trudno :P
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: asiok »

A ja napiszę: zanim kupisz - zagraj.

Świat dysku wielu uważa za świetną (patrz: wyżej) ale dla wielu jest nie do przyjęcia mechanicznie (patrz: ja 8) ).

Zanim wydasz kasę - sprawdź do której z tych grup graczy należysz.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4084
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: lacki2000 »

sirafin pisze:
lacki2000 pisze:Dobrze wprowadza w świat planszówek ludzi normalnych :D oraz tych co lubią i czytają Pratchetta - dla nich to pozycja wręcz obowiązkowa.
Zgadzam się z pierwszą częścią wypowiedzi :D Co do drugiej części, to mam kompletnie inne zdanie. Pratchetta uwielbiam, mam na półce z książkami niemal cała serię Świata Dysku, a jednak tej planszówki nie mam zamiaru dołączać do kolekcji. Gra ma może przystępną i sympatyczną mechanikę, ale tematyka jest przyszyta bardzo luźno. Jasne, plansza to Ankh Morpork, na kartach pojawiają się znane nazwy i ilustracje znanych postaci, ale Prattchet to nie suche nazwy, tylko przewrotny, ironiczny, zwariowany humor a tego w grze nie ma. Można zmienić planszę na krainę w której bóstwa rywalizują o wpływy, albo na nocne miasto w którym zmagają się klany wampirów, nie ma to zbytniego znaczenia, grać się będzie tak samo, bo nie czuć ścisłego powiązania mechaniki z klimatem. Podczas rozgrywki nigdy nie czułem się jak komendant Vimes, Vetinari, czy Lord Rust, była jedynie rywalizacja, jak sprytnie osiągnąć cel moimi ludzikami i przeszkodzić ludzikom przeciwników. Tak więc mechanicznie OK, proste do wytłumaczenia zasady pozwalają pograć w dowolnym gronie, ale klimatu Pratchetta tam kompletnie nie czuję.
Klimatu praczetowskiego może i nie ma bardzo dużo ale jak się gra z ludźmi czytającymi ŚD to jest o wiele klimatyczniej dzięki komentarzom co do postaci na kartach, jakie z nimi związane były przygody, w jakich książkach występowali, itp. Z tego jest jeszcze dodatkowy ubaw nad planszą a nie tylko "zagraj kartę, postaw/usuń agenta, rzuć kostką, pociągnij kartę". W role postaci też za bardzo wczuć się nie można przez to, że ich tożsamości są ukryte ale można trochę poudawać, że jest się Vetinarim, Smokiem czy nawet Chryzoprazem.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Olgierdd »

sirafin pisze:Podczas rozgrywki nigdy nie czułem się jak komendant Vimes, Vetinari, czy Lord Rust, była jedynie rywalizacja, jak sprytnie osiągnąć cel moimi ludzikami i przeszkodzić ludzikom przeciwników. Tak więc mechanicznie OK, proste do wytłumaczenia zasady pozwalają pograć w dowolnym gronie, ale klimatu Pratchetta tam kompletnie nie czuję.
To, że dałoby radę zmienić tematykę w grze nie oznacza, że Discworld został przez autora doczepiony na siłę.
IMO gra ma sporo klimatu, wiele elementów mechaniki nie urwało się z choinki i oddaje ducha Pratchetta. Rincewind uciekający z niespokojnych dzielnic, Carcer szlachtujący agentów, Mroki powodujące niepokoje, Chryzopraz gromadzący majątek, Staż ogniowa podpalająca budynki, Pani Cake odgadująca tożsamości innych graczy... można wymieniać bardzo długo.
Mnemeth
Posty: 10
Rejestracja: 15 sie 2012, 22:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Mnemeth »

asiok pisze:A ja napiszę: zanim kupisz - zagraj.

Świat dysku wielu uważa za świetną (patrz: wyżej) ale dla wielu jest nie do przyjęcia mechanicznie (patrz: ja 8) ).

Zanim wydasz kasę - sprawdź do której z tych grup graczy należysz.
W jakim sensie była dla ciebie nie do przyjęcia mechanicznie?
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: asiok »

Mnemeth pisze:
asiok pisze:A ja napiszę: zanim kupisz - zagraj.

Świat dysku wielu uważa za świetną (patrz: wyżej) ale dla wielu jest nie do przyjęcia mechanicznie (patrz: ja 8) ).

Zanim wydasz kasę - sprawdź do której z tych grup graczy należysz.
W jakim sensie była dla ciebie nie do przyjęcia mechanicznie?

Koszmarna losowość.

Dodatkowo - w partiach jakie grałem błyskawicznie dało się rozpoznać kto jest kim i potem wystarczało się skupiać na przeszkadzaniu mu w wygraniu.

Tak szczerze - wynudziłem się jak mops.... (nie krzyczcie - to moja opinia ;) )
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: sirafin »

@lacki2000
Na pewno grając w ten tytuł w z ludźmi, którzy czytają Prattcheta, pojawią się komentarze odnośnie postaci, ich przygód itp. i to jest jak najbardziej przyjemna sprawa. Jednak takie komentarze pojawiłyby się również przy Discworld Monopoly, albo przy oglądaniu serii pocztówek poświęconych twórczości Prattcheta ;)

@Olgierdd
Osobiście nie widzę tej mocnej inspiracji Światem Dysku przy tworzeniu mechaniki. Raczej odczuwam, jakby to było robione od drugiej strony, jest karta o jakimś działaniu i do niej dobrano jakieś nawiązanie (a jako że Świat Dysku to dziesiątki książek to do jest z czego wybierać). Taka zabawa w skojarzenia ucieczka -> Rincewind, morderstwo -> Carcer itd., ale żeby było czuć, że to komicznie tchórzliwa, pechowa rejterada Rincewinda, albo nieludzko "niewinne" morderstwo bezczelnego Carcera? Nie zauważyłem. Tak samo jak nie przemawia do mnie idea Vimesa, który używa Carcera, aby zapewnić sobie zwycięstwo w rozgrywce, czy Chryzopraza konsultującego się z Bibliotekarzem.

Tyle mojej opinii, każdy odbiera grę po swojemu :) Widząc same superlatywy postanowiłem wtrącić kilka słów od siebie, żeby nie wyszło, że to wymarzona gra dla każdego miłośnika Prattcheta.

PS Na mnie też tez nie krzyczcie :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Mnemeth
Posty: 10
Rejestracja: 15 sie 2012, 22:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Mnemeth »

asiok pisze:
Mnemeth pisze:
asiok pisze:A ja napiszę: zanim kupisz - zagraj.

Świat dysku wielu uważa za świetną (patrz: wyżej) ale dla wielu jest nie do przyjęcia mechanicznie (patrz: ja 8) ).

Zanim wydasz kasę - sprawdź do której z tych grup graczy należysz.
W jakim sensie była dla ciebie nie do przyjęcia mechanicznie?



Dodatkowo - w partiach jakie grałem błyskawicznie dało się rozpoznać kto jest kim i potem wystarczało się skupiać na przeszkadzaniu mu w wygraniu.
Ale to ze dawalo sie rozpoznac od razu kto kim jest bylo kwestia tego ze gracze słabo blefowali czy ze te kazde odrebne drogi do zwyciestwa sa tak widoczne ze kazde posuniecie wskazuje grana postac?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: espresso »

W Świecie Dysku bardzo dużo zależy od graczy. Ja akurat mam taką grupę, że dopiero pod koniec gry udaje mi się rozgryźć kto jest kim (a czasami wcale się nie udaje), więc zabawa jest świetna. Ale rzeczywiście, jeśli gracze podejdą do sprawy za bardzo strategicznie, a za mało z nastawieniem na blef, to może być nuda. No i trzeba się przygotować również na wydarzenia w stylu "rzuć kością i usuń wszystkie pionki z wylosowanej dzielnicy" - taki poziom losowości może faktycznie zniechęcić.
Awatar użytkownika
bubak
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2012, 23:24
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: bubak »

A powiedzcie jak odbierają tę grę osoby (jeszcze) niespraczetyzowane?
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Brylantino »

Bardzo dobrze! W moim gronie, w którym gramy w ową grę, poza mną nikt nie przeczytał żadnej jego książki, a pomimo tego gra i tak bardzo im się podoba. Widocznie sama mechanika już robi swoje, a otoczka to tylko smaczki dla fanów :)
Awatar użytkownika
Dora
Posty: 51
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:48

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: Dora »

U mnie też do końca nie zawsze wiadomo, kto kim gra i to jest największy smaczek tej gry :) Ja z Pratchetta czytałam tylko kilka pozycji i nie znam większości tych postaci na kartach, a mimo to bawię się świetnie. Nie podoba się komuś losowość? Niech ją ograniczy stawiając budynek w Pomniejszych Bóstwach :P Moim zdaniem ta gra wcale nie jest tak losowa, jak wszyscy mówią - szczególnie przy 2 i 3 graczach trzeba dobrze kombinować, żeby wygrać. Owszem, może się zdarzyć, że raz na jakiś czas dostajemy karty kompletnie nam niepotrzebne - ale małe prawdopodobieństwo, żeby działo się to często :)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Świat dysku - czy warto kupowac?

Post autor: ozy »

Grałem na prawdę wiele partii. Losowość spada z każdą kolejną. To jest card driven game, gdy poznasz talię, dzielnice i role, gra się na prawdę planowo, z istotną, ale nie decydującą, rolą losowości. Poziom interakcji jest ogromny i to jest główna losowość w tej grze - jakie stosunki ułożysz z innymi graczami i jak często będą atakować ciebie. To nie jest gra dla wszystkich. Ale jak kto lubi radosną demolkę, interakcję, targi, dyplomację i blef, to A-M jest grą dla niego.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
ODPOWIEDZ