Chinatown - urozmaicenie końcówki

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1800
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Chinatown - urozmaicenie końcówki

Post autor: Legun »

Jakiś czas temu miałem taki pomysł na trzy nowe kafelki do Chinatown, które dodawałoby się pod koniec, celem tytułowego urozmaicenia:
- magazyn (joker, którym można zastąpić dowolny kafelek)
- pasaż (pozwala tworzyć biznes z różnych kawałków - każdy przylegający musi być innego rodzaju - może to też być inny pasaż)
- trafika (daje 10 tys. za każdy cudzy rodzaj biznesu, który sąsiaduje z danym polem)

Dziś wpadł mi do głowy pomysł, jak można uzyskać coś podobnego z obecnymi kafelkami, dodając jeszcze trochę smaczków grze. Wymaga jeszcze doprecyzowania jednego szczegółu i chętnie posłucham opinii graczy z większym doświadczeniem.
Generalnie wygląda to tak, że jeśli ukończony został dany biznes, można wykorzystać DWA TAKIE SAME kafelki danego rodzaju, celem stworzenia OKREŚLONEGO specjalnego pola. Kafelki takie umieszcza się na planszy jeden na drugim, odwrócone na białą stronę, zaś rozróżnia ja za pomocą liczby krążków umieszczanych na wierzchu:
- za dwa kafelki jubilera, rybek czy kwiaciarni (4) można postawić magazyn (oznaczony jednym krążkiem)
- za dwa kafelki pralni, dim-suma czy take-outa (5) można postawić pasaż (oznaczony dwoma krążkami)
- za dwa kafelki restauracji, antyków czy fabryki (6) można postawić trafikę (oznaczoną trzema krążkami)
- biznesy trójkowe nie dają żadnej dodatkowej opcji, bo je można postawić dwukrotnie

Mam nadzieję, że to podkręci grę pod koniec - będzie można robić różne kombinacje. Jednocześnie część z nich jest możliwa dopiero po zakończeniu odpowiedniego biznesu, co też uruchamia ciekawe interakcje.

To, o co chciałbym spytać, to przypisanie poszczególnych obiektów do rodzajów kafelków. Możliwe są tu wszak inne rozwiązania. Co o tym sądzicie?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Chinatown - urozmaicenie końcówki

Post autor: Filip z Lublina »

Przy najbliższej okazji wypróbuję pomysł i podzielę się opinią:)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1800
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Chinatown - urozmaicenie końcówki

Post autor: Legun »

Przetestowaliśmy dziś proponowany wariant w 4 osoby i bardzo nam się podobało. Końcówka był znacznie żywsze, niż to było zwykle. Powstały dwa pasaże i ze trzy trafiki. Magazyn był tuż, tuż, lecz szybciej zebrałem zasoby na pasaż. Konieczne było jeszcze tylko jedno uściślenie - jeśli pasaż ma łącznie co najmniej 3 kafelki, to jest zawsze uważany za ukończony.
Na pewno już zawsze będziemy tak grać. Całościowy opis do wydruku jest taki:
Jeśli ukończony został dany biznes, można wykorzystać DWA TAKIE SAME kafelki tego rodzaju, celem stworzenia OKREŚLONEGO specjalnego pola. Kafelki takie umieszcza się na planszy jeden na drugim, odwrócone na białą stronę, zaś rozróżnia ja za pomocą liczby krążków umieszczanych na wierzchu:
- za dwa kafelki jubilera, tropikalnych rybek czy kwiaciarni (4) można postawić magazyn - joker, którym można zastąpić dowolny kafelek (oznaczony jest jednym krążkiem),
- za dwa kafelki pralni, dim-sum czy take-out (5) można postawić pasaż - pozwala tworzyć biznes z różnych przylegających doń kawałków – musi ich być co najmniej dwa, każdy musi być innego rodzaju (pasaż oznacza się dwoma krążkami); przylegającym kafelkiem może być także drugi pasaż; biznes wokół pasażu jest zawsze ukończony,
- za dwa kafelki restauracji, antyków czy fabryki (6) można postawić trafikę - daje 10 tys. za każdy cudzy rodzaj biznesu, który sąsiaduje z danym polem (oznaczoną trzema krążkami).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ