Coś podobnego do Agricoli

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Coś podobnego do Agricoli

Post autor: JimmyPL »

Witam,

Myslimy z dziewczyna nad zakupem kolejnej planszowki.

Poki co gramy w Agricol, Ankh Morpork oraz na Chwale Rzymu(przy czym tutaj najmniej sie podoba).

Generalnie wiec kryterium jest nastepujace:

1. Podobne do Agricoli (i tu chyba najwazniejsze) - czyli raczej klimaty Euro gry z elementami strategii
2. Ma dobrze dzialac na dwie osoby

Cos drodzy forumowicze poleca?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Coś podobnego do Agricoli

Post autor: schizofretka »

At the Gates of Loyang? Ten sam autor, pewne podobieństwa (żniwa), najlepsza we dwójkę.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Coś podobnego do Agricoli

Post autor: surmik »

Le Havre. Ten sam autor, podobny mechanizm. Gra bardziej strategiczna z ciut mniejszą presją (brak pernamentnych kar za brak żywienia). Brak niejawnych kart co powoduje mniejszą losowość. Polecam :)
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Coś podobnego do Agricoli

Post autor: JimmyPL »

Dziekuje za odpowiedzi.

Jako ze Le Havre ma wyjsc w jezyku ojczystym na przelomie maja i czerwca to wtedy zostanie zakupione.

Niemniej jednak do tego czasu cos nowego by sie przydalo... po wstepnej selekcji mysle nad:

- Pupile podziemi
- Ostatnia Wola
- Kupcy i Korszarze
- Dolina Królów
- Myrmes
- Troyes

Z tego co sie orientowalem to wszystko powinno w miare dobrze chodzic dla dwoch graczy a i klimaty euro/strategii powinny zostac zachowane
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Coś podobnego do Agricoli

Post autor: KubaP »

Troyes chodzi wspaniale (moim zdaniem najlepiej) we 2 osoby, bardzo lubię tę grę, ale... nienawidzę Agricoli. Bardzo krótka kołdra, dużo kombinowania, pozorna losowość tak naprawdę w pełni kontrolowalna. Trudna gra, dość złożone zasady na pierwszy rzut oka, po połowie gry już się rozumie zasady, po 2-3 partiach zaczyna się rozumieć mechanizmy i czerpać radość z gry.
ja_ak
Posty: 36
Rejestracja: 08 sty 2011, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś podobnego do Agricoli

Post autor: ja_ak »

Ja bym się decydowała na coś z pary Troyes/Tzolk'in.
Troyes trochę lepiej chodzi na dwie osoby ale Tzolk'in też całkiem nieźle daje radę.
Tzolkin to też worker placement i ma namiastkę żywienia jak w Agri.
Awatar użytkownika
prezo
Posty: 28
Rejestracja: 09 lis 2012, 16:12

Re: Coś podobnego do Agricoli

Post autor: prezo »

Nie myśleliście o Carcassone? Jak dla mnie to jest gra "top5". Świetnie sprawdza się zarówno przy grze w dwie jak i więcej osób, a element strategii jak najbardziej jest zauważalny. Do tego mnogość dodatków sprawia, że pozycja ta jest kompletna (nic jej nie brakuje) i jak dla mnie must have :)
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Coś podobnego do Agricoli

Post autor: magole »

prezo pisze:Nie myśleliście o Carcassone? Jak dla mnie to jest gra "top5". Świetnie sprawdza się zarówno przy grze w dwie jak i więcej osób, a element strategii jak najbardziej jest zauważalny. Do tego mnogość dodatków sprawia, że pozycja ta jest kompletna (nic jej nie brakuje) i jak dla mnie must have :)
Tylko nie Carcassone, nie wiem jak można je porównać do strategii i planowania w Agricoli. To zupełnie inne gry i inny poziom móżdżenia.
Agricolę mam i myślę że niedaleko jej do Puerto Rico, Tzolkin także by pasował. Loyang niestety tylko po niemiecku bądź angielsku.
Jeśli gracie z kartami to stopień skomplikowania Le Havre bądź Ora Et Labora będzie podobny, no i to ten sam autor :)
ODPOWIEDZ