Gra do kawy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Gra do kawy

Post autor: Bea »

Poszukuje krótkiej gierki, w którą mogłabym z mężem zagrać przy kawie.

Gra powinna:
- bardzo dobrze działać na dwie osoby (może być dla większej liczby osób lub tylko na dwie osoby)
- czas rozgrywki koło 20 minut maksymalnie.
- szybki setup (najlepiej by elementów gry nie było za wiele, np same karty lub plansza kilka pionów, tak, żeby praktycznie wziąć grę do ręki i zacząć grać)
- żeby była taktyczna lub logiczna, czyli wymagała jakiegoś myślenia, losowość powinna być bardzo mała jeśli już.
- tematyka w zasadzie dowolna

Ostatnio za waszą poradą (http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=21826 ) kupiłam świetną grę na dwie osoby (Agricola:Chłopi i ich zwierzyniec). Do kawy się jednak nie nadaje, za długi setup, za dużo elementów i ciut za długa rozgrywka, tym razem poszukuję szybkiej gry. Wiem, że potraficie świetnie doradzić bo z tamtego wyboru jestem bardzo zadowolona :)


Wasze propozycje :)


Rój - trochę przypomina szachy. Wygląda fajnie.
Aton - mam go na oku od pewnego czasu
Bazylika - już mam nawet jeden dodatek :mrgreen:
Cytadela - na celowniku od pewnego czasu
Geniusz - fajnie że można też zagrać w więcej osób
Blokus - wygląda ciekawie.
Drako - zastanawiam się, choć słyszałam też bardzo negatywne opinie o tej grze.
Duchy - tylko czy to nie jest gra dla dzieci?
Mancala - już grywam, choć jeszcze nie dorobiłam się planszy. Używamy fasoli.
6 bierze - coś w sam raz dla męża, dla mnie trochę za mało klimatu
Pentago - jak wyżej
Fjorde - bardzo mi się podobają, ale czy są gdzieś do dostania?
Pojedynek Robotów - wygląda interesująco

Inne, też fajne, ale mam wątpliwości co do setupu lub czasu samej rozgrywki.

Go - już dawno miałam na nią ochotę, ale to chyba nie jest gra w której partia trwa 20 minut :?:
Mr Jack - tak czy owak jest na celowniku, choć może nie do kawy.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2013, 12:53 przez Bea, łącznie zmieniany 5 razy.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra do kawy

Post autor: Senthe »

Proponuję Quarto od Gigamica, ciekawa gra logiczna w sam raz na 20 minut (można wygrać po trzech minutach, można wygrać po kwadransie, więc rozegralibyście pewnie kilka partii pod rząd).
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Gra do kawy

Post autor: zioombel »

Pentago, Offboard
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4082
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Gra do kawy

Post autor: lacki2000 »

Aton pasuje. Szybkość setupu 9/10. Czas gry 15-30 min. I często chce się natychmiastowego rewanżu :twisted: a poza tym ludzie od jakiś 4 tys. lat polecają GO (setup 10/10 :P - najpiękniejszy setup świata - głęboki wdech i gramy - (prawie) żadna inna gra takiego nie ma - hmm w sumie Quarto! ma też szybki setup :) )
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Wajar
Posty: 111
Rejestracja: 17 wrz 2011, 09:37
Lokalizacja: Wymysłów

Re: Odp: Gra do kawy

Post autor: Wajar »

Jeśli nie przeszkadza Wam tworzywo, to możecie spróbować z Rojem. Setup minimalny, może 30 sekund. Jest logiczna i daje naprawdę sporo frajdy. Jednocześnie nie mogę Wam zagwarantować, że czas spędzony przy tej grze obejdzie się bez przekleństw;)

Wysyłane z mojego HTC EVO 3D X515m za pomocą Tapatalk 2
Sprzedałem na forum:
Spoiler:
http://www.boardgamegeek.com/collection/user/Wajar
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra do kawy

Post autor: kdsz »

Geniusz, Aton, Rój, seria Mr. Jack
Awatar użytkownika
gemboj
Posty: 34
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:30

Re: Gra do kawy

Post autor: gemboj »

Gry pozytywnie przetestowane przy kawie i spełniające warunki:
Aton - kupiłem go po rekomendacjach z tego forum. I prawie zawsze gramy 2 partie jedna po drugiej.
Offboard/Abalone
Rój
Bazylika - dobra do dużej kawy :)

Warto też spróbować coś, co dosyć rzadko jest polecane. Gra ma minimalny setup, banalnie proste zasady ale wymaga myślenia i powinna się zakończyć w 20 min. Mam na myśli Latrunculi na planszy 8x8 http://www.aerobiologicalengineering.co ... runcu.html
Wystarczy mieć w domu szachy :D
Wolę grać niż zastanawiać się kilka godzin co autor instrukcji miał na myśli.
Arawis
Posty: 77
Rejestracja: 09 sie 2012, 11:23
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Gra do kawy

Post autor: Arawis »

Z planszowych może Drako Adama Kałuży? Ładna, asymetryczna, do 20 min., setup dość krótki. A z logicznych może Mankala, w wersji wari (oware)? - plansza z dołkami, 48 kamyczków i czysta matematyka :)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra do kawy

Post autor: cezaras »

Aton +1
Geniusz (Ingenious)
blokus duo
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Gra do kawy

Post autor: polaquinha »

z (ograniczonego póki co) doświadczenia - 7 smoków albo Cytadela. Lubie własnie za to karcainki, ze są takie przenośne :)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Gra do kawy

Post autor: przemoo99 »

Geniusz
Mr Jack
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra do kawy

Post autor: WRS »

Duchy od Granny
właśnie do kawy, czyli stałego grania jest swietna
poznając lepiej przeciwnika możemy sobie pozwolić na coraz oryginalniejsze zagrania - chodzi o zaskoczenie i przechytrzenie.

Dla mnie ta gra jest majstersztykiem, ale koniecznie trzeba zagrać kilka partii, by się w pełni nią cieszyć
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra do kawy

Post autor: Bea »

W pierwszym poście wypisałam kilka gier, które biorę pod uwagę, które najbardziej mi się podobają. Jakoś mało padło karcianych propozycji. Jakieś fajne szybkie karcianki?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4082
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Gra do kawy

Post autor: lacki2000 »

Bea pisze:W pierwszym poście wypisałam kilka gier, które biorę pod uwagę, które najbardziej mi się podobają. Jakoś mało padło karcianych propozycji. Jakieś fajne szybkie karcianki?
Serce Smoka ponoć jest w miarę fajne i szybkie.

A jeśli chodzi o GO to na dużej planszy gra się około 30-90minut. Jak się gra na czas to spokojnie w 20 minut da się wyrobić ale do tego przyda się zegar. Można też grać na mniejszych planszach (co jest zalecane na początku do nauki podstawowych taktyk).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Arawis
Posty: 77
Rejestracja: 09 sie 2012, 11:23
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Gra do kawy

Post autor: Arawis »

lacki2000 pisze:
Bea pisze:W pierwszym poście wypisałam kilka gier, które biorę pod uwagę, które najbardziej mi się podobają. Jakoś mało padło karcianych propozycji. Jakieś fajne szybkie karcianki?
Serce Smoka ponoć jest w miarę fajne i szybkie.

A jeśli chodzi o GO to na dużej planszy gra się około 30-90minut. Jak się gra na czas to spokojnie w 20 minut da się wyrobić ale do tego przyda się zegar. Można też grać na mniejszych planszach (co jest zalecane na początku do nauki podstawowych taktyk).

Też niestety nie grałam, ale słyszałam pozytywne opinie o Dragonheart, a oprócz tego z karcianek porównywalne są podobno Zaginione Miasta. Obie te gry są w związku z tym na mojej liście "dorwij gdzieś i zagraj, tudzież kup przy nadmiarze gotówki", sprawiają wrażenie takich "kawowych" właśnie.

Co do Drako to myślę, że do gry może zniechęcać dość duża jej losowość - sporo zależy od układu kart na ręku. A motyw z fasolą w Mankali też stosowałam na wyjeździe, jak nie wzięłam wydanego egzemplarza :wink: . Jeśli chodzi o Cytadelę , ja nie jestem fanką wariantu 2-osobowego, ale wielu on nie przeszkadza.

A z małych fajnych, "kawowych" jeszcze Tschak! przyszedł mi do głowy.
ja_ak
Posty: 36
Rejestracja: 08 sty 2011, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra do kawy

Post autor: ja_ak »

+ Aton
Z szybkich karcianek może Konwój?
A z lekkich baardzo szybkich: Monopoly Deal
Awatar użytkownika
marcia666
Posty: 106
Rejestracja: 26 gru 2012, 20:03
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Re: Gra do kawy

Post autor: marcia666 »

+1 Aton
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Gra do kawy

Post autor: polaquinha »

Arawis pisze:

Też niestety nie grałam, ale słyszałam pozytywne opinie o Dragonheart, a oprócz tego z karcianek porównywalne są podobno Zaginione Miasta. Obie te gry są w związku z tym na mojej liście "dorwij gdzieś i zagraj, tudzież kup przy nadmiarze gotówki", sprawiają wrażenie takich "kawowych" właśnie.
Zaginione Miasta mają planszę pokaźnych rozmiarów - jesli to nie dyskwalfikuje -to ok.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra do kawy

Post autor: WRS »

Bea pisze:Duchy - tylko czy to nie jest gra dla dzieci?
W żadnym razie. Rasowa gra logiczna, ze sporym elementem blefu.
Granna wydała to nieco mylącej oprawie graficznej...

Z karcianek na pewno polecam 6. bierze
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra do kawy

Post autor: nikozja_dg »

Totem,callisto, blokus, geniusz
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Sir-lothar
Posty: 366
Rejestracja: 25 cze 2008, 01:00
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra do kawy

Post autor: Sir-lothar »

Witam,
Nasze propozycje z Żoną, chociaż nie grywamy w nie przy kawie:
Fiordy - kafelki i drewniane żetoniki, mała przenośna 5 sekund Setup, Carcassonne skrzyżowane z Go
Pojedynek Robotów - niewielka plansza i duże drewniane klocki, setup 20 sec. Mini Shogi.

Nie posiadamy, chociaż bardzo się podobało:
Pentago - Układanie ceramicznych kulek na obracającej się planszy.

Pozdrawiamy.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra do kawy

Post autor: Bea »

Na mojej liście jest coraz więcej gier, ciężko będzie coś wybrać (a trzeba, bo fundusze ograniczone).
A jak się do tych moich wymagań maja gry Zbuduj Swoje Miasto, Slavika i Munchkin?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4082
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Gra do kawy

Post autor: lacki2000 »

Bea pisze:Na mojej liście jest coraz więcej gier, ciężko będzie coś wybrać (a trzeba, bo fundusze ograniczone).
A jak się do tych moich wymagań maja gry Zbuduj Swoje Miasto, Slavika i Munchkin?
Znam ten ból tworzenia wishlisty - jak raz w jednym ze sklepów zapakowałem do koszyka wszystko co chciałbym mieć w kolekcji i grać to przekroczyłem 1500zł za same podstawowe tytuły :)
A te wymienione gry to raczej na więcej niż 2 osoby (tak ze 4).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra do kawy

Post autor: Bea »

lacki2000 pisze:
Bea pisze:Na mojej liście jest coraz więcej gier, ciężko będzie coś wybrać (a trzeba, bo fundusze ograniczone).
A jak się do tych moich wymagań maja gry Zbuduj Swoje Miasto, Slavika i Munchkin?
Znam ten ból tworzenia wishlisty - jak raz w jednym ze sklepów zapakowałem do koszyka wszystko co chciałbym mieć w kolekcji i grać to przekroczyłem 1500zł za same podstawowe tytuły :)
A te wymienione gry to raczej na więcej niż 2 osoby (tak ze 4).
Czyli, że opcja 2 osobowa nie działa za dobrze w Slavice? Na Munchkina nie popatrzyłam, faktycznie dopiero od 3 osób.

Ja mam straszne problemy z wyborem gier. Mogę kupić ze 2 na miesiąc, czasami więcej jak jest jakaś okazja (urodziny, gwiazdka). Moja Wish List ciągle się zmienia, pozycje zmieniają kolejność pod wpływem np lektury forum i recenzji. Zazwyczaj szukam familijnych gier na 4 osoby, ale ostatnio dzieci mają mnie już dość i żadne nie chce grać codziennie :roll: , więc męczę męża (on musi :twisted: ) więc coraz częściej poszukuję gier z dobrą opcją na 2 osoby. Też chciałabym o wiele więcej niż mogę zakupić. A w samym styczniu kupiłam ok 5 nowych gier :oops: .
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Gra do kawy

Post autor: Jan Madejski »

Munchkin jest marną grą (to bardziej czasoumilacz).
Za to poleciłbym Ci rozważenie gry "RRR" (wydana w Polsce w wersji "CLASH: Jihad vs. McWorld") - szybka, na 2 osoby, błyskawiczny setup, wymaga myślenia, ale nie móżdżenia.
ODPOWIEDZ