Gra dla początkujących

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Gra dla początkujących

Post autor: shaggy92 »

Witam wszystkich. Ostatnimi czasy zacząłem się z kumplami interesować kupnem planszówki która urozmaiciła by nasze spotkania.
Z planszówkami wcześniej styczność mieliśmy jedynie w postaci Eurobiznesu;p Wszyscy lubimy klimaty fantasy jak i sci fi (chociaż bardziej to pierwsze;p). Grywamy dość sporo na kompach w strategie lub MOBA (LOL) więc wybór padł raczej na gry strategiczne. Interesowala by nas gra w najlepiej 6 ale 5 również może być.

No i dodam że mimo iż zaczynamy naszą przygodę to nie szukamy prostej gry przede wszystkim jesteśmy kumaci i niepogardzilibyśmy czymś ambitnym;p ale żeby nie zniechęcało i dawało dużo frajdy żeby chciało się wrucić.

Z tego co badaliśmy ostatnio (na necie filmiki recenzje screeny) to wstępnie wytypowaliśmy:
- Gra o Tron druga edycja (kilku z nas jest fanami tej seri)
- Smallworld
- Runewars (niestety znalazłem tylko angielskie wersje?;/)
- Cyclades
- Talisman (ta pozycja jakoś najmniej mnie przekonuje)

Z góry dzieki za całą pomoc.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla początkujących

Post autor: bart8111 »

Gra o Tron powinna być chyba dobra przy tych założeniach. Jeśli szukacie czegoś ambitnego to Smallworld i Talisman mogą być dla Was za proste, Talisman poza tym to bardziej przygodówka niż gra strategiczna. W Runewars nie grałem, Cyclades mi raczej nie podeszło, z tego co też słyszałem to ta gra jest trochę zepsuta. Z innych gier do rozważenia są: Rex, Imperial, Eclipse, Twilight Imperium, Mare Nostrum.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra dla początkujących

Post autor: FortArt »

Strategiczna na 6 osób to raczej kłopot. Wysokie Napięcie, Alhambra i nie wiem co jeszcze. Przy szóstce w grach, w których trzeba pomyśleć nad ruchem to raczej długo czekałoby się na swoją turę. Może kupić dwie gry i podzielić się?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: shaggy92 »

właśnie dlatego napisałem że 5 też może być w ostateczności jakby się uprzeć to nawet 4 ale te 5 to takie optimum bo nie zawsze uda sie wszystkim na raz spotkać;p Co do tego Twilight Imperium to za drogie;p
Zapomniałem dodać że budżet to tak do 200 zł może troche przekroczyć ale nie dużo.. No i zależało by mi na całkowicie polskiej wersji.. Troche mi namieszałeś bo jak dotąd czytałem same dobre recenzje Cyclades i był to mój lider;p
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: gafik »

Dla początkujących i grających na luzie nie uważam, żeby CYKLADY były zepsute - klimatyczne i ładne area control... IMO bardziej strategiczne i taktyczne jest EL GRANDE, ale tam klimatu nie ma za grosz (choć dla chcącego i w Wysokim Napięciu można klimat stworzyć ;) 8) )

A zerknijcie może na BATTLESTAR GALACTICA ? Przednia zabawa dla 6 osób!
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla początkujących

Post autor: bart8111 »

No może z tym zepsuciem to przesadziłem, chodziło mi o to, że z tego co czytałem to warunek zwycięstwa powoduje to, że mało się opłaca atakowanie i zajmowanie terenów przez pierwszą część gry, bardziej opłacalne jest zbunkrowanie się na początkowej wyspie i czajenie na zdobycie drugiej metropolii jakimś jednym wypadem, przez co jeśli wszyscy tak grają dopiero w drugiej części gry zaczynają się jakieś emocje. Ale tak jak napisałem jedynie powtarzam to co czytałem, sam grałem tylko raz, wszyscy gracze byli niedoświadczeni, więc nikt nie stosował tej taktyki, atakowaliśmy siebie od początku :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: Wolf »

bart8111 pisze:No może z tym zepsuciem to przesadziłem, chodziło mi o to, że z tego co czytałem to warunek zwycięstwa powoduje to, że mało się opłaca atakowanie i zajmowanie terenów przez pierwszą część gry, bardziej opłacalne jest zbunkrowanie się na początkowej wyspie i czajenie na zdobycie drugiej metropolii jakimś jednym wypadem, przez co jeśli wszyscy tak grają dopiero w drugiej części gry zaczynają się jakieś emocje. Ale tak jak napisałem jedynie powtarzam to co czytałem, sam grałem tylko raz, wszyscy gracze byli niedoświadczeni, więc nikt nie stosował tej taktyki, atakowaliśmy siebie od początku :)
Według mnie jest to kompletna bzdura. Grając w Cyklady pasywnie można jedynie przegrać, zakładając że przeciwnicy są chociaż minimalnie kompetentni. Szybka ekspansja na początku gry jest bardzo istotna (czy to na wyspy czy na szlaki handlowe), żeby generować większy dochód. Ja gram w Cyklady regularnie i każda partia jest emocjonująca właściwie od początku do końca.

Gra o Tron lub Rex (na polską wersję trzeba trochę poczekać) to też ciekawe pomysły.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla początkujących

Post autor: Dabi »

chodziło mi o to, że z tego co czytałem to warunek zwycięstwa powoduje to, że mało się opłaca atakowanie i zajmowanie terenów przez pierwszą część gry, bardziej opłacalne jest zbunkrowanie się na początkowej wyspie i czajenie na zdobycie drugiej metropolii jakimś jednym wypadem, przez co jeśli wszyscy tak grają dopiero w drugiej części gry zaczynają się jakieś emocje. Ale tak jak napisałem jedynie powtarzam to co czytałem, sam grałem tylko raz, wszyscy gracze byli niedoświadczeni, więc nikt nie stosował tej taktyki, atakowaliśmy siebie od początku :)
Bardzo się opłaca atakowanie w pierwszej części gry. Jest to walka o zasoby aby wypracować sobie lepszą pozycję do gry.
Jak ktoś chce zrobić z siedzenia na jednej wyspie i braniu Apolla strategię wygrywającą to życzę powodzenia. To jest dobre ale w odpowiednim momencie i odpowiednich okolicznościach. Jest różnica między zostaję na silnej wyspie na której mogę się rozbudowywać. z dobrym dochodem i flotą a zostaje na kawałku skały z niczym ;) A jakoś się tak dzieje, że te fajne wyspy bardziej przeciwników kuszą :D

Ktoś nie bardzo wiedział chyba co napisać.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Gra dla początkujących

Post autor: Arkadiusz »

bart8111 pisze: Cyclades mi raczej nie podeszło, z tego co też słyszałem to ta gra jest trochę zepsuta.
Zamieszałeś w głowie koledze a trochę z tyłka to wziąłeś.
shaggy92 pisze:Troche mi namieszałeś bo jak dotąd czytałem same dobre recenzje Cyclades i był to mój lider;p
Jeśli interesuje Ciebie taki gatunek gier to bierz i się nie zastanawiaj. Best game ever, mówię całkowicie poważnie.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: Lothrain »

Też spokojnie mogę Cyklady polecić. Osobiście bardziej mi podeszły niż Gra o Tron. Runewars jest też świetne, ale tylko po angielsku, więc musisz odpuścić.
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: shaggy92 »

A mam takie pytanie, może głupie..;p Czy tam trzeba coś samemu wycinać itp? malowanie to tam ujdzie bo to można olać;p ale jakieś żetony, karty mam nadzieje że są powycinane ładnie?:)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: Lothrain »

Nic nie trzeba wycinać. Malowanie figurek też jest opcją, nie chcesz - nie musisz.
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: shaggy92 »

To dobrze. Reasumując uważacie że Smallworld to raczej prosta gra, Talisman to przygodowka, Runewars narazie niezapowiada sie na wersje PL. No i zostaje dwóch faworytów: Gra o Tron oraz Cyklady. Oba w podobnej cenie. Za grą o Tron przemawia to że jest na 6 osób a Cyklady na 5.
No to teraz tak na koniec tylko te dwa tytuły gdyby ktoś kto grał w oba mógł mi powiedzieć jak sie ma sprawa z replayability oraz skalowaniem? No i jak jest z oczekiwaniem na swoja turę? Widzicie nie chce kupić kota w worku;p jako że zaczynam z tym przygode nie chcę sie zrazic wiec pytam;p
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: Pierzasty »

Z tego co słyszałem Cyklady skalują się bardzo dobrze, GoT wręcz przeciwnie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: Lothrain »

Stąd też płynie moja ocena tych gier parę postów wyżej. Wolę Cyklady, ale maniaków GoTa też nie brakuje.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: gafik »

Ja bym wziął Cyklady. Chyba, że zawsze spotykacie się w szóstkę i jedna osoba będzie się nudzić ;) Wtedy GoT.
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: shaggy92 »

A replayability w obu grach?;p
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra dla początkujących

Post autor: Olgierdd »

Obie gry mają przyzwoitą regrywalność w odpowiednich odstępach czasu. Przy bardzo częstym graniu Agot szybciej może się znudzić - każda gra zaczyna się tak samo, z takimi samymi opcjami strategicznymi dla każdej ze stron. Oczywiście wszystko zależy od negocjacji nad planszą, ale istnieje ryzyko popadania graczy w rutynę.

Cyklady pod tym względem wypadają lepiej, ale porównywanie tych gier jest jak porównywanie żółwia z gepardem przy założeniu, że żółw porusza się wystarczająco szybko, by upolować sałatę ;)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla początkujących

Post autor: Dabi »

Z tych dwóch gier wolałbym Cyklady.
A jeśli ważne jest skalowanie to już całkiem nie ma się nad czym zastanawiać Got się nie skaluje.
ODPOWIEDZ