Skybridge (Gigamic)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Skybridge (Gigamic)

Post autor: Lucf »

Skybridge czyli nowatorskie wykorzystanie klocków w "game'ingu" ;)
http://boardgamegeek.com/boardgame/23329/skybridge

Są pewne problemy z instrukcją i ogólne zadziwienie zasadą "kładzenia na najniższy poziom".

Mało to intuicyjne bo chciało by się np atakować czasem określoną kolumnę, a nim do tego dojdzie trzeba stawiać fundamenty .
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Skybridge (Gigamic)

Post autor: WRS »

Cóż, czytałem ostatnio recenzję Skybridge'a na GF.
Przyznam, że ja tak nisko nie oceniam tej gry.
Być może z powodu home rule, które jakoś takoś się przyjęło u nas.
Ale po kolei.

Punkty zdobywa się za wieże, które zwieńczone są naszym daszkiem. Im wyżej tym lepiej. (Wieża o wysokości 8 - 8 punktów)
Jeśli nasza wieża jest połączona z inną mostem (naszym!) to drug+a wieża również punktuje. (Wieża z daszkiem o wysokości 8 oraz druga o wysokości 7 (połączona mostem) - dają 8+7=15 pktów)
Najlepiej, gdy obie nasze (z daszkiem) wieże łączymy mostem. Wówczas punkty się dublują! (Wieża z daszkiem o wysokości 8 oraz druga (też z daszkiem!) o wysokości 7 (obie połączone mostem) - dają 8+7 (za pierwszą) + (7+8) (za drugą) =30 pktów)
To jasno wskazuje, że mosty są kluczowym elementem.

Dwie zasady rządzą grą.
Nie wolno (i to jest bezwzględny warunek) położyć na sobie dwóch klocków tego samego koloru. Dotyczy to także mostów i daszków.
Trzeba kłaść klocki na najniższym możliwym poziomie. Przy czym jeśli jest to sprzeczne z zasadą koloru, to szukamy miejsca na wyższym poziomie.

(0 - fundament, 1, 2, 3 wysokość aktualna wież)

0 2 3
2 0 2
3 0 2

W takiej sytuacji gracz kładzie klocka na jednym z trzech fundamentów.

3 2 3
2 3 2
3 3 2

Zaś w takiej sytuacji gracz czerwony może położyć swój klocek tylko na dwójkach (jednej z trzech), za wyjątkiem tej z pierwszego rzędu - zasada koloru.

3 2 3
3 3 4
3 3 4

Teraz zasada koloru wyklucza położenie czerwonego na 2! Można położyć na którejś trójce, byle nie czerwonej!

W zasadach jest zapis, że daszki i mosty można kłaść ignorując zasadę najniższego poziomu.

Ja w swoich rozgrywkach stosuję ową zasadę bezwzględnie - także do daszków i mostków. Znacznie zwiększa to napięcie w grze i możliwości kontrakcji. Do tego niebanalne staje się decydowanie, czy już kłaść daszek. Nie raz najwyższa wieża była bez daszka, bo niżej było inne miejsce na daszek.

Lubię Skybridge'a. Najlepiej gra się we czwórkę i dwójkę. Ale w trzy osoby też nieźle - znacznie lepiej niż w trójkę w Blokusa.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Skybridge (Gigamic)

Post autor: Lucf »

W zasadach jest zapis, że daszki i mosty można kłaść ignorując zasadę najniższego poziomu.
wlaśnie zgubiłem gdzie te zasade i gralismy czekajać z daszkami i zmostami aż poziom bedzie wyrownany. I tutaj najbardziej mi sie nie podobalo. Dobrze wiedziec ze to przez zagubiona zasade :) Mysle ze w nastepnych rozgrywkach bedzie lepiej, bardziej dynamicznie, bo rzeczywiście granie BEZ tej zasady robi z gry takiego jakby pasjansa budowniczego.
Nastąpił spadek jakości rozgrywki dokładnie tak, jak to opisał WRC, więc chyba lepiej o niej zapomnieć.


Wydsaje mi się, że WRS wlasnie STOSUJE TE ZASADE i ją chwali :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Skybridge (Gigamic)

Post autor: WRS »

Nie ;)

Cytuję zasady, bo nie ma ich wiele.
1. Dwa klocki tego samego koloru nie mogą się stykać.
2. Klocek musi zostać położony na najniższym możliwym poziomie, chyba że to spowodowałoby, że dwa klocki tego samego koloru stykałyby się ze sobą. W takim przypadku gracz musi umieścić klocek na następnym, wyższym poziomie. Jeżeli gracz ma kilka możliwości, to może sam wybrać jedną z nich.
3. Mosty i dachy mogą być układane na dowolnym poziomie, na szczycie dowolnego klocka różniącego się kolorem.
4. Gracze mogą podwyższyć swoją punktację, używając mostu do połączenia 2 wież. Most musi zostać położony na 2 sąsiadujących wieżach o tej samej wysokości, ale nie po przekątnej. Zgodnie z Zasadą nr l, most musi zostać położony na szczycie dwóch klocków w innym niż on kolorze. Dwa mosty mogą dotykać się jedną stroną, ale nie mogą zupełnie się nakładać.
5. Dachy mogą być zagrywane w dowolnej chwili. Gracz staje się właścicielem wieży na której położył dach. Na dachu nie wolno układać innych klocków.
Zasada 1. jest jasna i oczywista.
Zasada 2. takoż nie budzi wątpliwości (wyjaśniałem ją wcześniej)
Zasada 3. jest nieprezyzyjna :?
Zapis Mosty i dachy mogą być układane na dowolnym poziomie,na szczycie dowolnego klocka różniącego się kolorem. byłby oczywisty. Jednak słowa na dowolnym poziomie, sugerują, że mosty i dachy nie podlegają Zasadzie 2.
A chodzi przecież o to, by zabronić kładzenia mostów na fundamentach.
Zasada 4. jest jasna - zabrania tworzenia "kanapek" z mostów.
Zasada 5. Nieco słabiej, ale podobnie jak zapis z 3. sugeruje że dachy są jakieś wyjątkowe. Dla mnie oczywisty byłby zapis: Dachy mogą być zagrywane w dowolnej chwili.Gracz staje się właścicielem wieży na której położył dach. Na dachu nie wolno układać innych klocków.

Teraz, po refleksji, jestem spokojny, że graliśmy dobrze (i MisterC również!).
Nadinterpretacją jest traktowanie mostów i dachów jakoby wymykających się Zasadom 1. i 2.

Krótko pisząc, zasady przeredagowałbym do takiej postaci:
1. Dwa klocki tego samego koloru nie mogą się stykać. Zasada bezwzględna!
2. Klocek musi zostać położony na najniższym możliwym poziomie, chyba że to spowodowałoby, że dwa klocki tego samego koloru stykałyby się ze sobą. W takim przypadku gracz musi umieścić klocek na następnym, wyższym poziomie. Jeżeli gracz ma kilka możliwości, to może sam wybrać jedną z nich.
3. Gracze mogą podwyższyć swoją punktację, używając mostu do połączenia dwóch wież. Most musi zostać położony na dwóch sąsiadujących wieżach o tej samej wysokości, ale nie po przekątnej. Zgodnie z Zasadą nr l, most musi zostać położony na szczycie dwóch klocków w innym niż on kolorze. Dwa mosty mogą dotykać się jedną stroną, ale nie mogą zupełnie się nakładać. Bezpośrednio na fundamentach nie można kłaść mostów.
4. Gracz staje się właścicielem wieży na której położył dach. Na dachu nie wolno układać innych klocków. Dachy można kłaść niezależnie od liczby innych klocków w puli gracza.
Zasada 1. jest święta.
Zasada 2. ogranicza możliwość układania klocków.
Zasada 3. mówi o mostach - zwłaszcza zabrania kłaść je na fundamentach (bo to byłoby banalne!) Nie wykluczam kładzenia dachu na fundamencie! :) jak ktoś chce zero punktów, niech ma!
Zasada 4. precyzuje, że nie ma konieczności, by dach był ostatnim układanym klockiem.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Skybridge (Gigamic)

Post autor: Lucf »

No to teraz ja sie nie zgodze :)
Jesli traktowac zasady literalnie to:
Precyzując:
Dachy mogą być zagrywane w dowolnej chwili. Gracz staje się właścicielem wieży na której położył dach. Na dachu nie wolno układać innych klocków.
precyzuje, że nie ma konieczności, by dach był ostatnim układanym klockiem.
OK, ale na pewno bedzie ostatnim ułożonym klockiem na SWOJEJ WIEŻY.

2.
Mosty i dachy mogą być układane na dowolnym poziomie,
jeśli tak jest w instrukcji to dla mnie to mowi,że mozna grac mostami i dachami ignorujac zasade pieter.
w dodatku chyba w instrukcji autorzy uzywaja slow "klocki" na klocki kwadratowe, a "mosty i dachy" na klocki w ksztalcie dachow i mostow:) to by tez wskazywalo, że mostami i dachami można grac zawsze. No bo jest w koncu w "dowolnym" momencie napisane.

BTW-mamy wiec juz w sumie 2 warianty gry. Ja gralem narazie w tej gdzie nie mozna grac dowolnie mostami i dachami [i czegoś mi brakowalo]
tak wiec nastepnym razem zagram z jak wyzej napisalem i zobaczymy co wyjdzie mi tego.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Skybridge (Gigamic)

Post autor: WRS »

Lucf pisze:No to teraz ja sie nie zgodze :)
I o to chodzi! i o to chodzi! (jak to ktoś kiedyś rzekł ;) )
Lucf pisze:OK, ale na pewno bedzie ostatnim ułożonym klockiem na SWOJEJ WIEŻY.
Z samej "mechaniki" gry to wynika ;) - tu nie ma problemu.
Lucf pisze:2.
Mosty i dachy mogą być układane na dowolnym poziomie,
jeśli tak jest w instrukcji to dla mnie to mowi,że mozna grac mostami i dachami ignorujac zasade pieter.
w dodatku chyba w instrukcji autorzy uzywaja slow "klocki" na klocki kwadratowe, a "mosty i dachy" na klocki w ksztalcie dachow i mostow:) to by tez wskazywalo, że mostami i dachami można grac zawsze. No bo jest w koncu w "dowolnym" momencie napisane.
No dla mnie to słówko "dowolne" jest zbyt słabe, w tak prostej instrukcji.
Zwróć uwagę, że o kolorach wyraźnie podkreślono i powtórzono bezwzględność zasady.
Ja się nie upieram.
Drobna modyfikacja - jeśli uznać, że nie taka była intencja autorów - poprawia znacznie grywalność. I to mnie - ostatecznie - przekonuje.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Skybridge (Gigamic)

Post autor: Lucf »

No dla mnie to słówko "dowolne" jest zbyt słabe, w tak prostej instrukcji.
Zwróć uwagę, że o kolorach wyraźnie podkreślono i powtórzono bezwzględność zasady.
Ja się nie upieram.
Drobna modyfikacja - jeśli uznać, że nie taka była intencja autorów - poprawia znacznie grywalność. I to mnie - ostatecznie - przekonuje.
No to najlepiej jakby dopytać twórców. A ja wciąż czekam, aż będę miał możliwość wypróbowania różnych wariantów.
Myślałem w sumie , przed kupnem, że gra jest stricte na 2 osoby, a tu widzę że z mechaniki [4 kolory] jest w sumie na 4 osoby.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Skybridge (Gigamic)

Post autor: WRS »

Nie ma co pytać.
Rysunki (o których zapomniałem :oops: ) są jednoznaczne.

Ja gram z dużą satysfakcją w pełnym zakresie 2-4 (choć na 3 jest dziwacznie) z tą modyfikacją o której pisałem - mosty i dachy, jak inne klocki, na najniższym możliwym poziomie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ