Strasbourg

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Strasbourg

Post autor: WRS »

W regułach P.T. Autor pisze:Pierwsze 7 kroków A-G przeprowadza się identycznie.
Dalej P.T. Autor pisze:Wyjątek: jeśli gracz który odsłonił stos wpływu nie kwalifikuje się do wykonania akcji, może wziąć dokładnie 1 kartę z tego stosu i odłożyć ją na spód swojej talii.
Ale akcje opisane są tylko w B, D, F (gildie rzemieślnicze)!
Zatem, czy gracze, którzy przegrali licytację w A (szlachta i kościół) oraz ci, którzy nie sprzedają w C, E, G mogą skorzystać z przywileju wycofania karty?

Ta identyczność mnie tu nieco konfunduje...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Strasbourg

Post autor: wc »

Moim zdaniem identyczność polega na systemie licytacji.
Każda z tych licytacji przebiega dokładnie tak samo.
Więc i pocieszenie dla graczy, którzy nie skorzystali z akcji a stracili karty jest zapewne jednakowe we wszystkich tych fazach.
Tak przynajmniej graliśmy do tej pory :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Strasbourg

Post autor: cezaras »

my też zawsze graliśmy, że w każdej turze przegrany może wziąć jedną kartę z powrotem...
aż spojrzę w instrukcję czemu nie budziło to żadnych wątpliwości :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Strasbourg

Post autor: WRS »

Byłbym zobowiązany za rozwianie wątpliwości...
Te akcje... Gdyby nie to słówko, pewnie bym się nie wahał. Ale licytacja w A (szlachta/kościół) to tylko (aż!) zajęcie miejsca w radzie. Akcją trudno to nazwać. Podobnie sprzedaż dóbr nie jest określana akcją...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Strasbourg

Post autor: wc »

Dwie osoby Ci właśnie rozwiały wątpliwości.
Kto sie jęszcze musi wypowiedzieć? Sam Feld? ;-)

Akcją są tutaj nazwane faktycznie dosyć nieszczęśliwie z jednej strony wszystkie aktywności w krokach A-G, a z drugiej możliwe do wykonania czynności w fazach wpływania na gildię (B,D,F)
W angielskiej instrukcji jes tak samo, chociaż te ogólne aktywności są napisane wielką literą.

Jednak absolutnie wszystkich niepewności powinno Cię pozbawić miejsce, w którym znajduje się akapit o tym odzyskiwaniu kart - jest to właśnie sekcja opisująca Ogólne uwagi dotyczące wszystkich wpływów ABCDEFG.

Właśnie przed chwilką po raz ostatni zagraliśmy w Strasbourg. Jutro gra nas opuszcza :(
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Strasbourg

Post autor: WRS »

wc pisze:Dwie osoby Ci właśnie rozwiały wątpliwości.
Kto sie jęszcze musi wypowiedzieć? Sam Feld? ;-)
Byłoby nieźle. :P
Ale wątpliwości nikt mi nie rozwiał. Stwierdzenie, że ktoś grał akurat w taki sposób, może wynikać - choćby - z innej interpretacji przepisu.
wc pisze:Akcją są tutaj nazwane faktycznie dosyć nieszczęśliwie
Tu właśnie pojawiły się moje wątpliwości interpretacyjne.

Jednak znalazłem zapis, który to niefortunne sformułowanie precyzuje:
W zależności od kroku 1, 2 lub 3 gracze mogą teraz wykonać jedną lub więcej akcji.
W kroku C, E i G jest dokładnie jeden gracz zwycięski, w kroku A - dwóch, a B, D i F może być trzech.
Chociaż, jeśli jeden licytuje, a reszta pasuje, to nadal można mieć wątpliwości... :twisted:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ