This War of Mine: Gra planszowa / The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Acererak »

Ja także dostałem wczoraj swój egzemplarz i oto moich kilka pierwszych wrażeń. Ogólnie podoba mi się i cieszę się, mimo iż oczekiwanie ostudziło mój zapał do tej gry (ale może to i dobrze, w razie czego mniej się rozczaruję).
Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami o figurkach - mogłyby wyglądać lepiej i sprawiają wrażenie właśnie nieco "rozmytych", ale myślę że jeśli ktoś nie jest przewrażliwiony na tym punkcie to te figurki przeżyje, takie złe nie są. No i faktycznie jest problem z żetonami, które nie mieszczą się w pudełku od podstawki. Na szczęście bez problemu weszły do pudełka na SG. Jednak ktoś będzie miał zwykłą sklepową podstawkę to pewnie bez dołożenia pudełeczka od siebie się nie obejdzie - pierwsza gra, z którą taki problem miałem. Ewentualnie pozostaje trzymanie żetonów w wypraskach, ale jakoś do mnie ta opcja nie przemawia.
Podziękowania po angielsku - szkoda, mogli to przetłumaczyć też. Co dalej pokazuje gdzie AR ma wspierających wersje nieanglojęzyczne. Książeczki wstępnie przejrzane(ale tak żeby za dużo przed pierwszą grą (pewnie dzisiaj lub jutro) nie zaspoilerować sobie ;) ) no i znalazłem jeden babol, lekko psujący pozytywne wrażenie polskiej wersji - w książeczce z opisami dodatków spis elementów z dodatku z tym posągiem anioła był dalej po angielsku. Tak samo opisy na kopertach z nagrodami za scenariusze z Incidents są po angielsku (mam nadzieję że zawartość jednak w PL jest).A czy tego jest więcej to zobaczymy.
Szkoda też że zaproszenie do wspierania LOH w następnej kampanii AR jest po takim czasie nieaktualne. Fajna niespodzianka by była, ale po takim czasie już tak nie cieszy (ale za to raczej dobrze że sundropa do LOH nie brałem, bo trochę średnio mi to wygląda. Chociaż po najnowszych zdjęciach wydaje się że trochę to poprawili).
Cieszę się że w końcu to przyszło (mój pierwszy fizyczny KS :D ). Teraz pozostaje grać i obserwować AR - oby LOH miało poprawione te mankamenty, zwłaszcza żeby w pudełku jednak wszystko w stanie normalnym się mieściło. Ciekawe czy ponownie zdecydują się na wrzucenie promo (z Nemesis lub kolejnej kampanii), ale to już nie ten temat ;) BTW chyba nie wiadomo jeszcze nic kiedy apolska wersja aplikacji się szykuje?

Co do dyskusji o spamieniu - ciężko dyskutować o zawartości i rozgrywce w momencie kiedy w grę nigdy się nie grało i nie zdążyła jeszcze przyjść :p
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2269
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Leviathan »

Kto nie miał jeszcze okazji obejrzeć, jak wyglądają elementy tego tytułu, tego zapraszam do naszego najświeższego materiału na Wojennik TV:

Wojennik TV # 55: This War of Mine - unboxing
Ostatnio zmieniony 08 gru 2017, 09:55 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 143 times
Been thanked: 42 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: elbruus »

Leviathan pisze:Kto nie miał jeszcze okazji obejrzeć, jak wyglądają elementy tego tytułu, tego zapraszam do naszego najświeższego materiału na Wojennik TV:

Wojennik TV # 55: This War of Mine - unboxing
Chyba zły link podałeś
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2820
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 105 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Ink »

Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2269
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Leviathan »

Ink pisze:Tu jest właściwy: https://www.youtube.com/watch?v=mtZNbhhmD2s
:)
Dziękuję Panie Jakubie! :D
Już podmieniłem na prawidłowy w pierwotnym poście. Tak mnie zestresowała perspektywa walki o przetrwanie, że dane pod myszką zaczęły płatać figle.
KQuest
Posty: 602
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 93 times
Been thanked: 60 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: KQuest »

Myślicie, że jakieś wąskie koszulki mają szansę się zmieścić w pudełku? Coś w stylu Ultra-Pro Pro-Fit? Albo może polecacie coś innego? Moje doświadczenie w kwestii koszulek kończy się na Rebelu i Mayday'u, bo to mi zawsze wystarczało
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4054
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: AkitaInu »

KQuest pisze:Myślicie, że jakieś wąskie koszulki mają szansę się zmieścić w pudełku? Coś w stylu Ultra-Pro Pro-Fit? Albo może polecacie coś innego? Moje doświadczenie w kwestii koszulek kończy się na Rebelu i Mayday'u, bo to mi zawsze wystarczało
Pro fity się mieszczą :) Mam u Siebie, pasują w sam raz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8778
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Curiosity »

KQuest pisze:Myślicie, że jakieś wąskie koszulki mają szansę się zmieścić w pudełku? Coś w stylu Ultra-Pro Pro-Fit? Albo może polecacie coś innego? Moje doświadczenie w kwestii koszulek kończy się na Rebelu i Mayday'u, bo to mi zawsze wystarczało
Myślę, że trzeba zrobić to, co zwykle: wywalić oryginalną wypraskę i zrobić sobie własną, z pianki, mieszczącą absolutnie wszystko.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
zielok
Posty: 98
Rejestracja: 27 sie 2012, 11:13
Lokalizacja: Bobrowniki/Chorzów

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: zielok »

Dostałem grę i mam pytanie. Czy ktoś domawiał "Rubble Die" ? Na rysunkach jest, że powinny być trzy karty a ich nie mam. Czy może coś się zmieniło i już tych kart ma nie być. W instrukcji do "Rubble Die" nic o kartach już nie znalazłem. Próbowałem coś znaleźć ale jakos mi nie wychodzi :/
Awatar użytkownika
Ad-M
Posty: 18
Rejestracja: 21 sie 2017, 08:04
Been thanked: 8 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Ad-M »

Co do kości, to te 3 karty zostały zamienione na jedną większa. Te karty miały mieć tylko informacje o tym co oznacza dany wynik na kości, teraz jest to na jednej większej karcie.
Paczkę z bratem otrzymaliśmy dzisiaj, razem z dodatkiem Memories, Incydents i Rubble Die. Pierwsza partia dopiero jutro wieczorem, a później cała niedziela ze znajomymi - już nie mogę się doczekać:D
Skywarden
Posty: 204
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 7 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Skywarden »

Nowe komentarze naszych krajanów na KS potrafią poprawić humor. :evil:
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: xan »

Curiosity pisze:
KQuest pisze:Myślicie, że jakieś wąskie koszulki mają szansę się zmieścić w pudełku? Coś w stylu Ultra-Pro Pro-Fit? Albo może polecacie coś innego? Moje doświadczenie w kwestii koszulek kończy się na Rebelu i Mayday'u, bo to mi zawsze wystarczało
Myślę, że trzeba zrobić to, co zwykle: wywalić oryginalną wypraskę i zrobić sobie własną, z pianki, mieszczącą absolutnie wszystko.
Ja odkupiłem wersję z memories i incidents. Póki co zakoszulkowalem core, wrzuciłem w woreczki foliowe oraz dodałem wszystko z koperty od addonów. Pudło już jest wypełnione po brzegi a jeszcze trzeba zmieścić karty i dodatkowe figurki. Boje się że pudełko z customową wypraską może nie pomieścić wszystkiego. Nie mniej jednak pewnie podejmę próbę jej zrobienia bo nie widzi mi się trzymać dodatków w tym brzydkim kartonie od SG.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: rattkin »

Wszystkie SG mieszczą się z całą grą w podstawowym pudle. Oczywiście trzeba pożegnać customowe inserty itd.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: xan »

rattkin pisze:Wszystkie SG mieszczą się z całą grą w podstawowym pudle. Oczywiście trzeba pożegnać customowe inserty itd.
Masz też memories i incidents? Ja się obawiam że z tymi dodatkami nie ma szans
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8778
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Curiosity »

Skywarden pisze:Nowe komentarze naszych krajanów na KS potrafią poprawić humor. :evil:
Poczytałem ww. komentarze i uważam, że jest to robienie dramy na pokaz. Takie rejtanowskie rozdzieranie szat - efektu nie da żadnego, ale ludzie widzą.

Śmieszne jest mówienie, że "za kickstartera zapłaciłem 300zł, a w sklepie gra chodzi po 180zł, więc oddawać mi stówę". Nie wiem co dokładnie zawiera wersja sklepowa, ale na KS było napisane, że dostajemy za darmo dodatki o wartości 50$. Trzymam za słowo. Od umowy zawartej na odległość jest 14 dni na odstąpienie, więc kto chce, to odeśle, dostanie zwrot i kupi sobie uboższą (?), sklepową wersję za 180zł.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: rattkin »

Trzeba pamiętać, że przy takich "hiciorach", jak to, do crowdfundingu dołączają ludzie bardzo przypadkowi, którzy nigdy wcześniej nie mieli z takimi platformami do czynienia, nie wiedzą jak to działa, jakimi prawami się rządzi. Oni są jak dzieci we mgle - dla nich to nowa, nieznana sytuacja. Często nawet nie bardzo mają rozeznanie w procesie wydawniczym czy ogólnej sytuacji na rynku gier planszowych. Czy to dobrze, że takie produkty przyciągają nowych ludzi, do platform typu KS? Z jednej strony tak, z drugiej nie. Nie wszystko jest dla wszystkich. Stara zasada mówi, że gdy wejdzie się miedzy wrony, trzeba krakać tak jak one, tj. dostosować się do panujących obyczajów i kultury. Kampanie crowdfundingowe z całą pewnością takim kodeksem już powoli mogą się "chwalić". Jedna z pierwszych zasad takowego powinna brzmieć "jak chcesz tanio i na konkretny dzień, to nie u nas i nie z nami".
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1849 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Gambit »

rattkin pisze:Trzeba pamiętać, że przy takich "hiciorach", jak to, do crowdfundingu dołączają ludzie bardzo przypadkowi, którzy nigdy wcześniej nie mieli z takimi platformami do czynienia, nie wiedzą jak to działa, jakimi prawami się rządzi. Oni są jak dzieci we mgle - dla nich to nowa, nieznana sytuacja.
No tak. Taki przypadkowy człowiek z plakietką Superbacker, wspartym z tego co wiem Conanem, Gloomhaven i nie tylko. Do tego chyba człowiek, który recenzuje gry planszowe. Na pewno nie miał pojęcia na co się pisze :)
Awatar użytkownika
Ad-M
Posty: 18
Rejestracja: 21 sie 2017, 08:04
Been thanked: 8 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Ad-M »

Niestety po dokładnych oględzinach stwierdzam brak jednego żetonu wody i jednego celu (jest 6 celów rozdziału i jeden końcowy, a powinno być 7 celów rozdziału+ końcowy). Mam tylko nadzieje, ze dosyłanie elementów nie zajmie wieczności :/
maqzaq
Posty: 106
Rejestracja: 07 sty 2017, 19:10
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: maqzaq »

Napewno? Żetony były w wypraskach, wszystko wycisnołeś? :D
SoloPlayer
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: rattkin »

Gambit pisze:
rattkin pisze:Trzeba pamiętać, że przy takich "hiciorach", jak to, do crowdfundingu dołączają ludzie bardzo przypadkowi, którzy nigdy wcześniej nie mieli z takimi platformami do czynienia, nie wiedzą jak to działa, jakimi prawami się rządzi. Oni są jak dzieci we mgle - dla nich to nowa, nieznana sytuacja.
No tak. Taki przypadkowy człowiek z plakietką Superbacker, wspartym z tego co wiem Conanem, Gloomhaven i nie tylko. Do tego chyba człowiek, który recenzuje gry planszowe. Na pewno nie miał pojęcia na co się pisze :)
No cóż. W takim przypadku to chyba nie ma lekarstwa :)
Awatar użytkownika
Ad-M
Posty: 18
Rejestracja: 21 sie 2017, 08:04
Been thanked: 8 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Ad-M »

maqzaq pisze:Napewno? Żetony były w wypraskach, wszystko wycisnołeś? :D
Żeton wody jest plastikowy, profesjonalnie nazywa się to chyba znacznik i nie, nie wyciska się go z wypraski :P
maqzaq
Posty: 106
Rejestracja: 07 sty 2017, 19:10
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: maqzaq »

Sam teraz sprawdzę.... ale chyba u mnie wszystko się zgadza. Są jakieś inne przypadki braków?
SoloPlayer
zielok
Posty: 98
Rejestracja: 27 sie 2012, 11:13
Lokalizacja: Bobrowniki/Chorzów

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: zielok »

Kiedyś grałem w wersje komputerową i jak na początku bardzo mi się spodobała to po kilku godzinach zaczęła nużyć. Trochę inne postacie, trochę inne sytuację ale ogólnie to samo. Udało się ukończyć i mogę zapomnieć. Dokupiłem po jakimś czasie DLC z dziećmi ale nawet nie zagrałem.
Do TWOM Board game w dużej mierzę nazwisko twórcy mnie ściągnęło (kupiłem ze wszystkimi grywalnymi dodatkami). W piątek gra doszła więc zagrałem dwie rozgrywki SOLO w podstawową wersje. Dwie przegrane. Wrażenia bardzo pozytywne. Do pierwszej rozgrywki trochę źle podszedłem, nie dbałem o postacie i te nie wytrzymały (samobójstwo, ucieczka) a trzecią byłą mocno schorowana i do doprowadziło do jej śmierci. W drugiej partii było lepiej ale pobawiłem się w bohatera i podczas wyprawy zginęły 2 postacie. Samotnik nie dał rady.
Plusy:
- brak normalnej instrukcji (dziennik w moim przypadku fajnie i dobrze się to sprawdza)
- skrypty bardzo fajnie napisane
- klimat
- mechanika gry (całościowo bardzo fajnie i sprawnie pomyślane, nie tracę dużo czasu na obsługę gry, mam wiele możliwości do wyboru)
- poziom trudności - taka gra musi być trudna i jest. Nie miałem wrażenia, że poległem ze względu na losowość ot mogłem pewne rzeczy inaczej wykonać
- wykonanie gry (grafika, wypraska - dla mnie się fajnie sprawdza)
- szybki setup (5 minut i można grac)
Minusy
- figurki. Są i tyle. Nie są jakieś brzydkie ot takie sobie.
- niektóre dodatki. Nie grałem ale poczytałem o nich. W niektóre nie wiem czy kiedykolwiek zagram bo wydłużą rozgrywkę nie dając za dużo w zamian. Może się mylę.
- starcia. Walka to rzucanie kostką i przerzucanie. Nie mam pomysłu jak to lepiej zrobić ale to co jest średnio mi się spodobało

Czas rozgrywki według mnie akceptowalny (do 3h). Ale grałem sam i dosyć szybko się poruszałem. Jak bym przeżył to pewnie zajęło by około 2,5h. Ale da się szybciej przy większym ograniu bo ja jednak sporo doczytywałem. Jednak sądzę, że grając w grupie rozgrywka będzie dłuższa. Czas rozgrywki jest według mnie porównywalny z Robinsonem.

Czy kupiłbym bym ponownie? Zdecydowanie tak ale z racji, że nie mam parcia aby mieć wszystko z aktualną wiedzą zdecydował bym się na wersje sklepową. I potem dokupiłbym dodatki bardziej świadomie. Z drugiej strony cieszę się, że to już mam bo może jednak się mylę i jak zacznę grać z dodatkami to bardzo mi się spodobają. Więc w sumie nie wiem :)
Jednak jestem w tym przypadku czasem dość specyficzny i np. Eldritch Horror z zakazana wiedzą mi w zupełności wystarcza więc tu zależy stricto od osoby.

W każdym razie ja polecam. Grało mi się bardzo dobrze i mam ochotę zagrać znowu.
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 494
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 36 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Gothik »

Proszę państwa, oto kot! Wyceniany przez Awaken Realms na prawie 6$. Mapę miasta - złożoną na pół kartkę kredowego papieru formatu A3 wyceniono na kwotę dwa razy większą. Ostatni raz zawierzyłem renderom i kupiłem nomen omen kota w worku...

Obrazek
KQuest
Posty: 602
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 93 times
Been thanked: 60 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: KQuest »

W Dzienniku w przygotowaniu kart schronienia jest napisane żeby karty umieścić tak by strona z niebieskim rogiem była widoczna. A strona z niebieskim rogiem to ta strona, na której opisany jest efekt wykonania akcji na danej karcie (np. resztki gruzu zastępujące gruz albo określenie co zostało znalezione w stercie, meblach itp.), czyli powinno być dokładnie odwrotnie.

Znaleźliście jeszcze jakieś błędy, które mogą wprowadzić zamieszanie albo doprowadzić do błędnego prowadzenia rozgrywki?
ODPOWIEDZ