Kooperacyjna gra planszowa [liczba graczy: 1+] [150-200zł]

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
virnik
Posty: 56
Rejestracja: 22 cze 2017, 13:50
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Kooperacyjna gra planszowa [liczba graczy: 1+] [150-200zł]

Post autor: virnik »

Cześć wszystkim!

Mam straszną rozterkę bo nie umiem się zdecydować co kupić. Za dużo świetnych gier na rynku.
Mamy i gramy w:
- 7 cudów świata: pojedynek,
- Zaklinacze,
- Wojownicy Podziemi (od kumpla).

Przez granie w wojowników spodobał mi się bardzo motyw współpracy i walki z samą grą.
Wymagania:
- żeby dało się grać w dwóch, czterech a solo opcjonalnie,
- do 150 - 200zł,
- coś trudniejszego niż zaklinacze i 7cś:p, ale w miarę do ogarnięcia :)
- kooperacyjna ale też niekoniecznie,
- czas gry do 2,5 - 3h max,
- musi do mnie dotrzeć maksymalnie do 6.08.

Zastanawiałem się nad:
- Robinson Crusoe - wydaje się ciekawa, mega rozbudowana i tego się trochę obawiam, że ciężko będzie to ogarnąć i reszta szybko się podda ;/,
- Terraformacja Marsa - bardzo dobre recenzje, wygląda ciekawie ale jest niedostępna. Dodruk w sierpniu?
- Alchemicy - trochę nie pasuje do wymagań ale na + cena, ciekawy motyw z aplikacją i mieszaniem tych mikstur.

Co byście wybrali i dlaczego?
Co sądzicie o tych Alchemikach, graliście? Fajna?
Robinson do ogarnięcia czy masakra przez pierwsze ~10 rozgrywek?

Może jakaś inna? :)

Z góry dzięki za pomoc :)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Kooperacyjna gra planszowa [liczba graczy: 1+] [150-200z

Post autor: Phate »

Na temat gier które wymieniłeś się niestety nie wypowiem bo nie posiadam choć o Robinsonie słyszałem co nieco
Dodam od siebie takie pozycję do rozpatrzenia:
- Pandemia (może być wersja Legacy)
- Eldritch Horror - jeśli lubisz takie klimaty
- Władca Pierścieni LCG (rewelacyjny tytuł do walki kooperacyjnej z samą grą)

We wszystkie zagrasz od 1 gracza, zasady niezbyt trudne do ogarnięcia dla osób chcących grać, w budżecie się zmieścisz ze spokojem i czasowo też nie przekroczysz zakładanych godzin.

Co do Robinsona to słyszałem, że jest bardzo trudny w rozpoczęciu i trzeba sporo grać żeby płynnie opanować wszystkie zasady i nie wertować podręcznika, choć po opanowaniu gry i wkręceniu się w klimat gra jest ponoć rewelacyjna.
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Kooperacyjna gra planszowa [liczba graczy: 1+] [150-200z

Post autor: żagiel »

Robinson nie jest taki trudny jak mówią i to nie tylko pod względem ogarnięcia zasad jak i wygrywania scenariuszy (chociaż przyznaję, że niektóre są na prawdę trudne). Do tego masz sporo fanowskich materiałów które są z reguły już ograne więc raczej nie posiadają błędów i oficjalny dodatek HMS w który nie grałem jeszcze. Generalnie myślę, że to dobra gra warta polecenia jeśli komuś odpowiada klimat.
Alchemicy to też dobra gra. Apka jest super bardzo ułatwia wszystko no i jest dużo logicznego myślenia. Wg mnie jest 1 problem - słabo chodzi na 2 osoby co sprowadza się to tego, że jest na tyle luźno na planszy, że każdy wykonuje oczywiste akcje.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Kooperacyjna gra planszowa [liczba graczy: 1+] [150-200z

Post autor: kamron6 »

Robinsona polecam - w sumie uznaj go za pewnik, gry na dole tak na wszelki wypadek. Jak wygląda rozgrywka świetnie można zobaczyć na kanale Watch It Played.

Jak Robinson to też Pierwsi Marsjanie, ale Ci nie wiadomo kiedy wylądują.
Pandemia w jednej z licznych odmian jest ok - ale wydaje mi się, że chcecie czegoś więcej.
Alchemicy są fajni, ale to nie jest tytuł zbytnio regrywalny w krótkich odstępach czasu.
Możecie też zobaczyć jakieś strategie, np. Inis.
Możecie też spróbować perełek z Sierra Madre Games jak Pax Renaissance czy Pax Pamir, zasady mogą być z początku trudne do zrozumienia, ale to bardzo interesujące gry, może na odległą przyszłość.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Kooperacyjna gra planszowa [liczba graczy: 1+] [150-200z

Post autor: crsunik »

Z kooperacji rzuć okiem na:
Flash Point (Ognisty Podmuch)
Elder Sign (Znak Starszych Bogów)
Pandemic (must have)
Escape: The Curse of the Temple - ciekawa kooperacja w czasie rzeczywistym, gwarantuje duzo emocji
Robinson Crusoe (must have)

Tak swoją drogą, niektóre z tych gier sprzedaję :D


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1155
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 421 times
Been thanked: 261 times

Re: Kooperacyjna gra planszowa [liczba graczy: 1+] [150-200z

Post autor: mmag »

Od siebie dorzucę Gears of War - fajny system kooperacji, gdzie dostępne akcje (karty) stanowią jednocześnie twoje punkty życia, gra nieskomplikowana (w kwestii zasad) ale dająca niezłe wyzwanie graczom, bardzo dobrze wydana i klimatyczna - a do tego jeden z lepszych tytułów do gry w solo.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Kooperacyjna gra planszowa [liczba graczy: 1+] [150-200z

Post autor: Quba40 »

Warhammer Quest gra karciana - od 1 do 4 graczy, fajna turlanko-karcianka, trzeba też trochę kombinować. Działa solo jak i w ekipie.
Space Hulk Anioł Śmierci - od 1 do 8 graczy, dobrze się skaluje, podobny mechanizm do WHQ, jednak szybsza i nieco prostsza.
Panedmic Czas Cthulhu - Wersja Pandemii w uniwersum mitów Cthulhu, od zwykłej Pandemii ma więcej klimatu.
D&D Adventure Board Game - najszybszy w setupie i rozgrywce dungeon crawler jaki znam. Świetne figurki, dobrze gra się solo jak i w 4 osobowym gronie.
SUPERHOT - nowość, mała gierka z bardzo ciekawą mechaniką, różne tryby gry od 1 do 3 graczy (2 w kooperacji).

Dodałbym jeszcze Arkham Horror LCG, ale że to LCG to jednak 200 zł to za mało aby kupić wszystko co wyszło :D
virnik
Posty: 56
Rejestracja: 22 cze 2017, 13:50
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Kooperacyjna gra planszowa [liczba graczy: 1+] [150-200z

Post autor: virnik »

Kupiłem Robinsona, dzisiaj dotarł. Pierwsza rozgrywka za mną :)
Gra piękna, obszerna, masa znaczników, kart, kości itd. jednak nie wczułem się za bardzo tak jak myślałem ;(

Może to problem z zasadami i czasami interpretacją co w pierwszej kolejność, efekt kart, żetony skarbów i ich zmiana, kiedy co i jak etc...
Teoretycznie udało mi się stos postawić (z małym oszustwem) czyli na 100% grałem źle :D

Na razie nie jestem w 100% zadowolony ale zobaczymy po kolejnej rozgrywce solo (później może w 2, 4)[uczciwej].

Dzięki wszystkim za rady, temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ