Drako - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Drako

Post autor: adikom5777 »

Nic nie przepada, tylko cios przechodzi na kolejna strefe. Mam nadzieje, ze autor (lub Nataniel) to potwierdzi
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: Nataniel »

Ja także zawsze grałem, że przechodzi na inną strefę - zresztą, czasami krasnolud może po prostu zechcieć rozdzielić obrażenia pomiędzy różne strefy. Natomiast fajnie, gdyby Adam to potwierdził.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: folko »

Potwierdzam, nie przepada :-)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3363
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Re: Drako

Post autor: maciejo »

Coen pisze:A ja od zawsze gram, że nie przepada i kolejne obrażenie idzie w inna strefę.
Ja wyjaśniam sobie to tak, że atak o sile 2 jednego krasnoluda nie jest jednym ciosem i każdy cios leci w inną strefę.
Atak o sile 2 to nic innego jak jeden atak o sile 2 a nie 2 ataki o sile 1 każdy 8)
Ja grałem tak jak wydało mi się to logiczne,ale odpowiedź autora zmienia to wszystko :?
Mimo to wydaje mi się to bez sensu (przy całym szacuku dla Autora :wink: ) i nie zamierzam tej zasady wprowadzać do rozgrywki.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: WRS »

maciejo pisze:Atak o sile 2 to nic innego jak jeden atak o sile 2 a nie 2 ataki o sile 1 każdy 8)
IMHO logika jest zachowana.
Atak 2x1 to dwóch khazadów machających toporkami po razie - każdy wali, w co trafi.
Atak 1x2 to khuzd dwakroć machający toporkiem - raz tu, raz tam.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3363
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Re: Drako

Post autor: maciejo »

WRS pisze:
maciejo pisze:Atak o sile 2 to nic innego jak jeden atak o sile 2 a nie 2 ataki o sile 1 każdy 8)
IMHO logika jest zachowana.
1.Atak 2x1 to dwóch khazadów machających toporkami po razie - każdy wali, w co trafi.
2.Atak 1x2 to khuzd dwakroć machający toporkiem - raz tu, raz tam.
1.Oczywiście masz rację.
2.A to już Twoja interpretacja :wink:

"Atak 1 krasnoluda - krasnolud może zaatakować smoka, jeżeli jego
figurka znajduje się obok figurki smoka, z wartością ataku
pokazaną na karcie. Atak można zablokować kartą obrony."
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Drako

Post autor: tysma »

Zaraz zaraz, mówicie, że jak Atakuje krasonuldem kartą z toporkiem i przy nim 2, czyli JEDEN atak z siłą dwa.
SMok rzuca blok to otrzymuje jedno obrażenie smok? Ja zrozumiałem tak z isntrukcji i chyba jest to wyraźnie w niej zaznaczone, że blok niweluje cały cios nie ważne czy jest on z siłą 3 czy 2 czy 1? To nie są dwa ciosy, tylko jeden cios z większą siła, krasolud mocniej się zamachnął:P I jak smok rzuci blok, to cios jest zablokowany i czy krasnolud zamachnał się mocno (siła 3) czy lekko (siła 1) nie ma znaczenia.
MójMistrzu pisze:podczas dzisiejszej gry zwróciliśmy uwagę na pewną nieścisłość, a mianowicie:
sytuacja na planszy obrażeń smoka była następująca - 4 obrażenia leżą na górnych polach i 1 obrażenia w strefie latania
w tej chwili mamy dwie opcje ataku:
a) atak dwóch krasnoludów każdy za 1
b) atak jednym krasnoludem za 2

w przypadku a) nie ma problemu, wskazujemy że jeden krasnolud atakuje w skrzydła, a drugi np. w zianie ogniem (przeciwnik mając jedną tarczę, może zdecydować którą strefę ochroni)
Tutaj też nie rozumiem tego w nawiasie. Rozumiem, że grasz tak że jak gracz kierujący krasnoludami rzuci kartę z dwoma toporkami (atak dwóch krasnoludów każdy za 1) to musi zadeklarować w co dany krasnolud celuje np. sieciarz w skrzydło, brodacz w nogi. Wówczas gracz kierujący smokiem po zadeklarowaniu przez krasonludy w co trafiają rzuca obrone i mowi,kogo cioś blokuje? To też trochę dziwne.

Ja grałem do tej pory tak, że gracz rzucał atak dwóch krasnoludów, gracz kiarujacy smokiem rzucał obronę jedną i wowczas kierujący krasnoludem mówi w co trafia.

Jak powinno być prawidłowo? Trzeba zadeklarować po rzucie karty w co się celuje (podejrzewam, że nie)? Czy mówi się to po prostu, gdy atak już wejdzie.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2012, 12:22 przez tysma, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: WRS »

maciejo pisze:
WRS pisze:
maciejo pisze:Atak o sile 2 to nic innego jak jeden atak o sile 2 a nie 2 ataki o sile 1 każdy 8)
IMHO logika jest zachowana.
1.Atak 2x1 to dwóch khazadów machających toporkami po razie - każdy wali, w co trafi.
2.Atak 1x2 to khuzd dwakroć machający toporkiem - raz tu, raz tam.
1.Oczywiście masz rację.
2.A to już Twoja interpretacja :wink:

"Atak 1 krasnoluda - krasnolud może zaatakować smoka, jeżeli jego
figurka znajduje się obok figurki smoka, z wartością ataku
pokazaną na karcie. Atak można zablokować kartą obrony."
Fabularnie próbuję to uzasadnić. :)
Ale jak ktoś woli home rule, bo lepiej się sprawdza, to czemu nie...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Drako

Post autor: tysma »

WRS grając tak, że jeden atak przechodzi wiele traci gra. No i pomijając to, że nie zgodnie z zasadami.
Na przykład, grając tak jak ty, można sobie bez ryzyka rzucać atak z siła 3, bo nawet jak smok zablokuje to dwa ciosy wejdą. Nie ma tragedii.
Natomiast grając zgodnie z zasadami, że blok blokuje cały cios. Gracz mający na ręku atak z siła 3, może zaryzykować i rzucić ten cios, ale jak zostanie zablokowany to wielki pech. Wówczas jest jakieś kombinowanie, rzucę atak z siłą jeden, gracz kierujacy zrzuci jedyny blok i wówczas zaatakuej z siłą 3. Ale, też gracz kierujący smokiem może blefować, że nie ma obrony, bo spodziewa się silniejszego ataku i przyjmie ten atak z siła 1 na klate w ten sposób zostawiajac sobie blok itp. Wiele możliwości i jest blef.
Grając tak, że część ciosu przechodzi tak jak mowisz, że macha 2 razy, te karty z siłą 3 i 2 zrzuca się bez jakiejś wiekszej obawy.
Moim zdaniem źle grasz, a jak chcesz sobei to wytłumaczyć, to po prostu atak z siłą 2 to nie są dwa machnięcia, tylko jeden atak z siłą 2, dlatego że krasnolud miał więcej czasu na większy zamach czy po prostu użył przy tym ciosie więcej siły, proste.
MójMistrzu
Posty: 115
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: Drako

Post autor: MójMistrzu »

Tysma, faktycznie gram tak, że atakujący najpierw decyduje, w co celuje, a dopiero potem broniący podejmuje decyzję czy to zablokować. Nawyk taki wyniosłem z gier rpg, myślę że w tym przypadku również tak to powinno działać, ale oczywiście każdy może mieć własne zdanie na ten temat
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Drako

Post autor: tysma »

Ok mówisz, że deklarujesz wcześniej w co uderza.
A jak rzucasz kartę ataku z siła 3 krasnoluda. I smok ma 2hp na skrzydle i 2hp na nodze. To jak to deklarujesz? Mowisz uderza w skrzydło traci mu 2hp na skrzydle a 1 hp z tego ciosu przepada czy przechodzi na nogę? Podjerzewam, że nie przechodzi, bo to jest jedno uderzenie w dany organ smoka z siła 3, a nie 3 uderzenia.
Sytacja podobna atakujesz dwoma krasnoludami jednoczesnie smok ma 3hp nogi i 1hp skrzydła, osoba ktora deklaruje w co uderzaja krasnoludowie, spodziewa sie smok ma blok, wiec deklaruje ze dwa ciosy mają być w skrzydło.
Wowczas jak to rozgrywasz? Zakladamy ze smok nie ma bloku, wówczas 1hp skrzydła ubywa, a drugi cios przepada?
Jeśli przepada, to smokowi nie opłaca się rzucać nawet bloku jak ma.
Zakładamy teraz, że ma blok, jak rzuci go zablokuje jeden cios, a drugi i tak walnie w nogę. Jak nie rzuci bloku to jeden walnie w nogę, a drugi przepadnie. Czyli lepiej smokowi nie rzucać.
To, że informacja jest jawna o tym gdzie bedziesz atakował daje przewagę smokowi.

Mi sie wydaje, że smok nie wie gdzie atak będzie przeprowadzony, krasnoludowie robią zamach, ale gdzie uderzą smok nie wie, bo nie umie czytać w myślach:D

Najlepiej jakby autor się wypowiedział, czy po rzucie karty z atakiem trzeba od razu powiedzieć w co się atakuje? Czy ta informacja jest nie jawna, aż do momentu otrzymania rany przez smoka?


Natomiast jestem 100% pewny, że cios z siła 3 jak smok rzuci blok jest w całości blokowany. Smok nie otrzymuje żadnych obrażeń. Zresztą tutaj nie ma co dyskutować, bo nawet przykłady z gry w instrukcji to pokazują str. 8 atak smoka ogniem z siła 2 w dwóch krasnoludów w jednej linii. Gracz kierujacy krasoludami rzuca blok dla jednego wybranego krasnoludai niweluje cały atak (a nie jak WRS gra, że straci 1 hp), drugi obrywa tracąc 2 energii.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2012, 15:03 przez tysma, łącznie zmieniany 11 razy.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Drako

Post autor: adikom5777 »

Kazdy atak, nie wazne z jaka sila, mozna zablokowac jedna karta bloku. Na 100%
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: folko »

Tak jak napisał adikom5777, każdy atak bez względu na siłę blokuje się jedną tarczą. Jedynie wyjątkiem jest atak dwóch krasnoludów (z jednej karty) wtedy trzeba zagrać 2 tarcze by go zablokować w pełni.

Dyskusja wyszła z czegoś innego, a mianowicie z tego czy jeśli gracz atakował z siłą 2 i przykładowo smokowi została jedna "obrona" na skrzydła, czy reszta ataku przechodzi na inną część ciała. Tak przechodzi, klimatycznie wygląda to tak... krasnolud przykładowo atakował skrzydło, odciął je i z rozmachu walną jeszcze np. w stopę (nie swoją) ;-)

To jaką część atakuje krasnolud powiedziane jest po ataku... więc wcześniej się nie deklaruje że np. atakuję zianie ogniem... Oczywiście można tak robić ;-)

Mam nadzieję, że wszystko wyjaśniłem.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: WRS »

Ciekawe się potworzyły nadinterpetacje mojej wypowiedzi :)

Gram zgodnie z przepisami i wykładnią P.T. Autora. Moja wypowiedź odnosiła się tylko i wyłącznie do warstwy fabularnej.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
TTR_1983
Posty: 3939
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Drako

Post autor: TTR_1983 »

Planuję rozpocząć grę w Drako. Mam pytanie odnośnie kart krasnoludów. Czy obrazek na karcie np. krasnolud z tarczą oznacza, że karta dotyczy tylko tego krasnoluda? Np. na tej karcie jest ruch o 2 i tarcza. Czy grafiki na kartach krasnoludów są ściśle powiązane z symbolami na kartach ?
Dla przykładu jest karta "ruch dwóch krasnoludów o 1 " a na karcie tylko Sieciownik. co wtedy?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: WRS »

Nie, obrazki są tylko dla klimatu.
Nie ma powiązania ikony działania z klimatycznym obrazkiem na karcie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Drako

Post autor: charlie brown »

czy kusznik może normalnie lać toporem, tak jak inne krasnoludy?
Sądzę, że tak, ale koledze zdechł smok parę razy od toporu kusznika i się burzy :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: Nataniel »

Może, ma toporek przypasany do paska z tyłu :-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: WRS »

Zdecydowanie tak. Zdolność specjalna jest dodatkiem do normalnych akcji - ruch, topór, obrona.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Drako

Post autor: hamanu »

Czy smok majac zablokowaną zdolnosc latania (chodzenia, ziania ogniem) moze nadal zagrywac karty latania (bez efektu, ale liczace sie jedna z dwoch akcji)?
Ostatnio zmieniony 25 mar 2017, 17:06 przez hamanu, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Drako

Post autor: kolderek »

jeśli dobrze pamiętam, to tak.
endoen1
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2017, 23:54
Has thanked: 4 times

Re: Drako

Post autor: endoen1 »

Odświeżam temat, niedawno reedycja wyszła i druga część z trolami i rycerzami. A mnie wciąż nurtuje jedna kwestia. Poruszona tuż nade mną. Jeśli wykonujemy atak, to nie musimy deklarować w co atakujemy smoka, lub którego krasnoluda atakujemy, dopiero jak przeciwnik zadeklaruje, czy wykonuje blok, czy nie, precyzujemu gdzie lub w kogo uderzamy?
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Drako

Post autor: krecony1 »

endoen1 pisze: 12 sty 2020, 11:27 Odświeżam temat, niedawno reedycja wyszła i druga część z trolami i rycerzami. A mnie wciąż nurtuje jedna kwestia. Poruszona tuż nade mną. Jeśli wykonujemy atak, to nie musimy deklarować w co atakujemy smoka, lub którego krasnoluda atakujemy, dopiero jak przeciwnik zadeklaruje, czy wykonuje blok, czy nie, precyzujemu gdzie lub w kogo uderzamy?
Tak właśnie jest.
vincentLDZ
Posty: 1
Rejestracja: 08 mar 2020, 09:14
Has thanked: 1 time

Re: Drako

Post autor: vincentLDZ »

Pytanie odnośnie kart krasnoludów: Czy cechy akcji (atak wręcz, obrona, ruch) są możliwe do używania tylko przez krasnoluda z obrazka na karcie? Przykład: Czy jeśli na polu mam krasnoluda kusznika mogę bronić go kartą z obroną na której widnieje postać krasnoluda z tarczą? Czy może te podobizny na kartach nie mają znaczenia i po prostu używamy akcji do któregokolwiek jeśli jest ona w jego zdolnościach?

Oczywistym jest, że co wynika z instrukcji, że np akcji z siecią używa tylko żyjący krasnolud z siecią właśnie. Natomiast na pytanie wyżej nie znalazłem odpowiedzi, z góry będę wdzięczny za pomoc jako początkujący w tą grę. :wink:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1027 times

Re: Drako

Post autor: RUNner »

Atak, obrona i ruch to akcje podstawowe, dostępne dla każdego z Krasnoludów. Sieć tylko dla Krasnoluda z siecią, strzał z dystansu dla kusznika.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ