dość proste euro

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
blazej_c
Posty: 127
Rejestracja: 04 lis 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznan, Poland
Kontakt:

dość proste euro

Post autor: blazej_c »

Hej! Poszukuję euro gry z gatunku raczej lekkich/lekko-średnich. Ważne, by dobrze chodziła na 2 osoby. Miłe dla oka polskie (bądź niezależne językowo) wydanie też byłoby plusem. Na myśl przychodzą mi Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec, Quadropolis i Five Tribes (słyszałem, że różnie bywa z rozgrywką na 2 osoby). Dobrze kombinuję? :) Możecie polecić kolejne tytuły, które warto sprawdzić?
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: dość proste euro

Post autor: PanOddjob »

Zamki Burgundii mogłyby się sprawdzić, jeśli niezbyt spektakularne wydanie i pasjansowatość nie są problemem.
Awatar użytkownika
blazej_c
Posty: 127
Rejestracja: 04 lis 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznan, Poland
Kontakt:

Re: dość proste euro

Post autor: blazej_c »

Wydaje mi sie, że Zamki Burgundii to chyba gra prezentujaca poziom złożoności troszkę wyższy, niz tytuły w które celuję (nie grałem, wnioskuję jedynie po zapoznaniu się z recenzjami i BGG). Max to stopień trudności Pokoleń, Lords of Waterdeep.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: dość proste euro

Post autor: Planszman »

Rosyjskie koleje
Dobrze chodzi na dwie osoby, kupisz już za 115 zł np. na aleplanszówki.pl, nie tylko miłe dla oka ale też super porządne wykonanie, fajnie się gra, i zajmuje 50 miejsce na BGG. Polecam!
Awatar użytkownika
blazej_c
Posty: 127
Rejestracja: 04 lis 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznan, Poland
Kontakt:

Re: dość proste euro

Post autor: blazej_c »

Nie będzie zbyt złożone? Po lekturze recenzji, opisów na BGG, Rosyjskie koleje wydaly mi sie bardziej skomplikowane niz Pokolenia.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: dość proste euro

Post autor: Planszman »

Instrukcja jest napisana bardzo dobrze, najważniejsze żebyś ty znał dobrze zasady, sama mechanika gry jest prosta, postaw pracownika na polu akcji i wykonaj akcję i tyle. Myślę że w tej cenie dostajesz kawał dobrej gry.
Wyspa Skye- tania i prosta lecz nie banalna gra.
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: dość proste euro

Post autor: PanOddjob »

Zamki są takim średniakiem jeśli chodzi o ciężar. Zasady jak dla mnie na pewno nie są trudniejsze do wytłumaczenia niż w Pokoleniach czy Lordsach. Sama mechanika mega prosta, jedyną trudnością mogą być na samym początku żółte kafelki i budynki, ale te 2 są rozpisane na planszy dość przejrzyście, a co do żółtych to na początku można podglądac w instrukcji, ale też nie są szczególnie trudne do rozszyfrowania. Sama gra jest bardzo przyjemna i nawet na początku nie powinna powodować frustracji, a przyjemność z kombinowania i szukania coraz lepiej zazębiających się kombosów. No i chyba plusem może być to że jak słabo byście nie grali to natrzaskacie mase punktów :) Moim zdaniem gra idealna do zrobienia kroku w stronę odrobine bardziej zaawansowanych planszówek.
Edit. Można przetestować online.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: dość proste euro

Post autor: Lothrain »

To ja jednak zejdę do tytułów lżejszych. Rzuć okiem na Ticket to Ride: Nordic Countries, Tokaido i Seasons. W całej rozciągłości polecam też Five Tribes, albo skromny, a niebanalny Patchwork. Zamki Burgundii są jedną z najlepszych gier ever, ale jeśli jeszcze nie jesteś pewien, że macie chęć ogarniać te wszystkie budynki i ich funkcje, to poczekaj. Ale nie przechodź obok tego tytułu, tylko sprawdź go za parę miesięcy. Warto.
Awatar użytkownika
blazej_c
Posty: 127
Rejestracja: 04 lis 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznan, Poland
Kontakt:

Re: dość proste euro

Post autor: blazej_c »

Super - dzięki za propozycje. Na moją listę trafia Seasons :) mniej więcej o takie tytuły mi chodzi. Osobę, z ktorą grywam, Zamki i Koleje mogą odrobinę przytłoczyć.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: dość proste euro

Post autor: vincentblack »

Dziwne że jeszcze nikt nie polecił klasyka workerplacementu czyli Epoki Kamienia, ja polecam. Ew. niewiele od nich trudniejsza Dolina Królów. Fajne (nie ma co się zrażać, że wyglądają jak gry dla dzieci) są też wspomniane Tokaido oraz Takenoko.
Five Tribes mam i uwielbiam, ale na pewno nie jest to lekka gra, podobnie zresztą jak Rosyjskie Koleje (w miarę proste zasady ale głębia rozgrywki dużo większa). +1 także dla Seasons (choć to karcianka, więc trochę inna kategoria niż wszystkie powyższe).

Wszystkie wspomniane przeze mnie gry działają dobrze (lub bardzo dobrze) na 2 osoby (gram najczęściej w takim składzie).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: dość proste euro

Post autor: warlock »

Epoka Kamienia

Quadropolis
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: dość proste euro

Post autor: splocki »

Concordia, Epoka Kamienia, Książęta Florencji, Splendor, Puerto Rico
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: dość proste euro

Post autor: romeck »

splocki pisze:Książęta Florencji, Puerto Rico
To już jest poziom wyżej. Poza tym Książąt bym nie polecał.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
vigdis
Posty: 98
Rejestracja: 15 sty 2016, 20:21

Re: dość proste euro

Post autor: vigdis »

splocki pisze:Concordia, Epoka Kamienia, Książęta Florencji, Splendor, Puerto Rico
Przeciez Ksiazeta tak naprawde od 4 osob chodza. A dobrze chodza na pelna liczbe graczy.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: dość proste euro

Post autor: Planszman »

W Rosyjskie koleje grałem z nowicjuszami i wcale nie byli przytłoczeni (a wiek 44 i 54 lat), wręcz przeciwnie z samej rozgrywki byli zadowoleni.
Mnie się wydaje że chyba o to chodzi żeby gra mechanicznie była prosta a zarazem żeby miała głębię.
W szachy grają i dzieci i dorośli, skąd taki rozrzut wiekowy? A no ze względu na głębię tej gry bo zasady są w miarę proste i nawet kilku letnie dziecko je opanuje, gdyby było inaczej już dawno zapomnielibyśmy o szachach.
Ja lubię myśleć i kombinować więc dla mnie proste zasady+prosta mechanika+mało kombinowania=NUDA.
Ale zdaję sobie sprawę z tego że niektórzy lubią sobie dla odprężenia po prostu popykać i tyle w temacie.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: dość proste euro

Post autor: splocki »

romeck pisze:
splocki pisze:Książęta Florencji, Puerto Rico
To już jest poziom wyżej. Poza tym Książąt bym nie polecał.
Jestem zdania, że to gry typu "Easy to learn, hard to master".
Ich dodatkowym atutem jest niska cena. Puerto z drugiej ręki można już wyrwać w cenie około 70 PLN, tak samo z Książętami.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: dość proste euro

Post autor: TV3 »

Też uważam, że z lżejszych Epoka Kamienia ma dużą szansę na zawojowanie stołu.

Stopień/półtora wyżej w stosunku do Epoki - o podobnym sposobie grania jak EK - Ninjato.

No i K2 - nawet prostsze instruktażowo niż Epoka, jednak o ile w Epoce gra polega na radosnym robieniu tego, tego albo tamtego, w K2 można całkiem fajnie pokombinować (niekoniecznie radośnie, a bardziej w stresie), jak wejść na górę i nie zdechnąć.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2016, 10:07 przez TV3, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
blazej_c
Posty: 127
Rejestracja: 04 lis 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznan, Poland
Kontakt:

Re: dość proste euro

Post autor: blazej_c »

A jak oceniacie małą Agricolę? Warto?
vigdis
Posty: 98
Rejestracja: 15 sty 2016, 20:21

Re: dość proste euro

Post autor: vigdis »

Moim zdaniem nie. "Duża" też nieźle chodzi na 2 osoby, a "mała" nic w niej nie naprawia, tylko dużo obcina. My się szybko pozbyliśmy "małej"...
splocki pisze:
romeck pisze:
splocki pisze:Książęta Florencji, Puerto Rico
To już jest poziom wyżej. Poza tym Książąt bym nie polecał.
Jestem zdania, że to gry typu "Easy to learn, hard to master".
Ich dodatkowym atutem jest niska cena. Puerto z drugiej ręki można już wyrwać w cenie około 70 PLN, tak samo z Książętami.
ALE: co mu po tych Książętach, jak nie działają na 2 os.?
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2016, 11:15 przez vigdis, łącznie zmieniany 1 raz.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: dość proste euro

Post autor: Rafalm »

vigdis pisze:Moim zdaniem nie. "Duża" też nieźle chodzi na 2 osoby, a "mała" nic w niej nie naprawia, tylko dużo obcina. My się szybko pozbyliśmy "małej"...
To już lepiej rozważyć Pola Arle, tyle że nie zaliczyłbym ich do lekko/średnio ciężkich. To raczej oczko wyżej.

Natomiast z lżejszych tytułów myślę, że można polecić Kakao, a ze średnio ciężkich Pokolenia lub Nowe Pokolenia.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: dość proste euro

Post autor: Planszman »

Kawerna
Ale jak podobają ci się POKOLENIA to je bierz. Jak obczaisz Pokolenia to potem możesz patrzeć na takie gry jak Agricola, Kawerna, Pola Arle, Rosyjskie koleje itd.
Mechanika tych gier to worker placement, czyli prosta mechanika ale instrukcje swoje ważą, czyli więcej czasu musisz poświęcić na jej przeczytanie, ale jak już to zrobisz to sam stwierdzisz że to buła z masłem.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: dość proste euro

Post autor: misioooo »

K2 - świetna gra. Mam od kilku lat i nie zamierzam się pozbywać.
Shipyard / Die Werft - niezależne językowo, średnio-lekkie euro. Doskonale działa na 2/3/4 graczy. Ok 25min/gracza więc we dwójkę poniżej godziny.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: dość proste euro

Post autor: warlock »

misioooo pisze: Shipyard / Die Werft - niezależne językowo, średnio-lekkie euro. Doskonale działa na 2/3/4 graczy. Ok 25min/gracza więc we dwójkę poniżej godziny.
Czaję się od dłuższego czasu, ale wygląda przerażająco (w sensie to wygląda jak ciężki euros). :)

/edit waga na BGG to 3.48 - zdecydowanie nie jest to lekka/prosta gra.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: dość proste euro

Post autor: misioooo »

warlock pisze:/edit waga na BGG to 3.48 - zdecydowanie nie jest to lekka/prosta gra.
Nie mam pojęcia skąd taka waga na bgg. Ja nie miałem problemu z wytłumaczeniem sporadycznie grającym ludziom. Po kilku ruchach już wszystko łapali i sobie potrafili sensownie statki składać wg jakiejś tam obranej strategii i pomysłu. Może to troszkę wyżej niż Epoka Kamienia, ale niewiele.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 950
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 202 times

Re: dość proste euro

Post autor: Losiek »

A może Rialto? Całkiem proste zasady. Niedroga - choć już okazji za niecałe 60 zł nie ma. W dwie osoby można grać według zasad ogólnych (grałem i jest ok) bądź z wirtualnym graczem (nie grałem).
ODPOWIEDZ