Jak dbać o gry?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1030 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: RUNner »

kwiatosz pisze:
RUNner pisze: Karty każdej gry szybko się zniszczą gdy nie będą włożone w koszulki.
Nie ma co dramatyzować, mogę zaświadczyć naocznie, że po ~500 partiach dobre karty tylko trochę są starte, a większość planszówek nie osiąga nawet 3% tej liczby gier.
Dla Ciebie trochę, a dla mnie zapewne mocno. Na tym polega różnica.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4087
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 295 times
Been thanked: 173 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: lacki2000 »

FortArt pisze:Po latach słowa Kisiela, które wówczas bawiły, okazały się być truizmem. Kapitalizm, choć lepszy, też bezskutecznie walczy z problemami nieznanymi w socjaliźmie (np. bezrobociem).
No wiem nie ten wątek itd. ale w kapitalizmie nie ma bezrobocia (za wyjątkiem chwilowych momentów kryzysowych). Bezrobocie strukturalne i długoterminowe jest tylko w socjalizmie (w tym w obecnym eurosocjalizmie). W komunizmie (ideologii socjalistycznej) bezrobocie też było, lecz ukryte.
A ja koszulkuję tylko te karty co zawierają jakieś cele/tożsamości ukryte bądź są często tasowane (ale nie gram często w takie gry wymagające ciągłego tasowania).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: rastula »

ja, jak mogę to koszulkuję.... kto bogatemu zabroni :)

a argument ze gry ( karty) się nie niszczą i nie zużywają obaliłem wielokrotnie "temi ręcami" :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 346 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: tomb »

kwiatosz pisze:Nie ma co dramatyzować, mogę zaświadczyć naocznie, że po ~500 partiach dobre karty tylko trochę są starte, a większość planszówek nie osiąga nawet 3% tej liczby gier.
Ale niektórym (kartom i/lub graczom) starczy jedna partia i już są odpryski. Byłem, widziałem.
Dlatego pytam o Androida, bo tu nie uwierzę. Jeszcze będziemy koszulki Andy'emu polecać.
RUNner pisze:Dla Ciebie trochę, a dla mnie zapewne mocno. Na tym polega różnica.
To też prawda.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Andy »

RUNner pisze:Karty każdej gry szybko się zniszczą gdy nie będą włożone w koszulki.
Z tym się zupełnie nie zgadzam i pisałem o tym wielokrotnie: po kilkuset partiach RftG karty są w świetnym stanie. Oczywiście widać, że są używane, ale cóż to szkodzi? Jeśli zakoszulkuję karty, to już w PIERWSZEJ rozgrywce mam do czynienia z obrzydliwym wyrobem kartopodobnym, który kart nie przypomina ani w dotyku, ani wyglądem.

That being said...
TomB pisze:Jeszcze będziemy koszulki Andy'emu polecać.
Nie ma potrzeby: już gram w koszulkach! :mrgreen:

Otóż w ANR stwierdziłem niebezpieczeństwo, które zupełnie nie występuje w RftG. Tam wszystkie karty są tasowane i są w użyciu w każdej partii, więc wszystkie zużywają się w równym stopniu. W Netrunnerze karty neutralne są używane zawsze, karty frakcji czasami, karty z dodatków czekają aż lepiej opanujemy grę... To rzeczywiście grozi mocno nierównomiernym zużyciem kart. A że kiedyś któryś sklep dołożył mi do zamówienia paczkę koszulek gratis, to postanowiłem zakoszulkować eksperymentalnie karty neutralne i wkładać w koszulki karty tych frakcji, którymi aktualnie gramy. Koszulki są przypadkowe, więc w tym przypadku odrobinę za duże, ale nieznacznych kłopotów z tego wynikających nie krytykuję, no bo są za duże i już.

Pozostałe wrażenia są jednak koszmarne! Tasować mostkiem się nie da. Karty błyszczą jak psu..., czasem trudno coś na nich odczytać, bo lampa się w nich odbija. Zaliczyliśmy już jeden "lot talii" na dużą odległość, gdy tasowane karty wymsknęły się z rąk i pofrunęły na podłogę. Karty ślizgają się w rękach, nie czuć pod palcami ich faktury, straciły "zapach nowości". Radość z obcowania z nimi odzyskuję dopiero w momencie, gdy je wyjmuję z koszulek i mam z nimi bezpośredni kontakt.

Ale cóż, chciało się spróbować LCG, trzeba cierpieć. Teraz sobie pewnie zamówię setkę koszulek o odpowiednim rozmiarze. :? W jednym tylko nie odpuszczę, choćbyście mnie łamali kołem i wyśmiewali publicznie: żadnych ohydztw z nieprzezroczystymi, kolorowymi plecami! Tylko obustronnie przezroczyste.

Ech! :mrgreen:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Senthe »

Tak obrazowo opisujesz te cierpienia, że prawie zaczęłam Ci współczuć takiej męczarni :mrgreen:
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Hipke »

Andy pisze:żadnych ohydztw z nieprzezroczystymi, kolorowymi plecami! Tylko obustronnie przezroczyste.
Podzielam Twoje zdanie. Tak w ogóle zadziwia mnie popularność tych koszulek z obrazkowym rewersem- mam wrażenie, że jest ich co raz to więcej :roll: Dla mnie to przerost formy nad treścią.
Pozdrawiam
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: pattom »

Andy pisze:żadnych ohydztw z nieprzezroczystymi, kolorowymi plecami! Tylko obustronnie przezroczyste.
+1
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: FortArt »

Wysilcie wobraznie :) Moga byc przydatne jesli np chce zmieszac talie z roznych wersji jezykowych majace napisy na odwrocie. Albo gdy wprawne oko widzi roznice w odcieniach miedzy podstawka a dodatkiem. Czy tez gral dlugo bez koszulek i teraz niektore karty sa znaczone. Albo do oryginalnych kart dodac wlasne wydruki.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Senthe »

Z tego co wiem na co istotniejszych turniejach obowiązują koszulki z nieprzezroczystymi plecami, właśnie ze względu na ewentualne nawet niecelowe znaczenie kart.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Andy »

Na szczęście udział w turniejach mi nie grozi :-D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 398
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 56 times
Been thanked: 10 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: hrachubi »

Andy pisze:żadnych ohydztw z nieprzezroczystymi, kolorowymi plecami! Tylko obustronnie przezroczyste.
Ech! :mrgreen:
Też jestem przeciwny takim rozwiązaniom. Zabiera jakiś smaczek z kart. Jednak nastąpiło odstępstwo. Raz przypadkiem kupiłem w promocji jeden czy dwa takie zestawy. Część wykorzystałem do zakoszulkowania kart jednostek w Mage Knight - nie są zbyt używane, trzymane w ręku, to można.

Obecnie kupiłem sobie koszulki z różnymi wzorami do Star Wars LCG. Założenie było takie, aby jeden wzorek był dla jednej frakcji - jedne dla Imperium, drugie dla Sith, trzecie dla Jedi itd. Oczywiście wzory to rysunki ze świata Gwiezdnych Wojen w tym plakaty do pierwszej trylogii.
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: wok »

Odkopie zapomniany wątek, ale mam powód xD. Mianowicie potrzebuje aby moje gry zamieniły się w pancerne twierdze nie do zajechania. Muszą wytrzymać brudne ręce i stoły, wyginanie kart, czy jedzenie i picie przy grze.

Z kartami sprawa jest prosta - będę laminował. Jednak co zrobić z kartonowymi żetonami? Czy można je też laminować? Czy może lepiej lub wygodniej potraktować je jakimś lakierem?

Poza tym co zrobić z kartami do dobble. Mogę zalaminować, ale jak to wycinać?

No i w końcu elementy drewniane i/lub plastikowe. Czy coś w ogóle potrzeba z nimi robić, czy to już byłoby pierwsze miejsce w kategorii najdziwniejszych zachowań geeków?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: kwiatosz »

Grałem zalaminowanym Dobble - idealnie równe wycięcie nie jest potrzebne, nie przeszkadza lekka niedokładność. Ostatnio popularnym sposobem zabezpieczania żetonów są kapsle numizmatyczne, czy jakoś tak - takie plastikowe krążki do ochrony monet. Jak potraktujesz klejem to możesz grać pod wodą.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: wok »

Dodam jeszcze jedno pytanko. Jak bardzo mogę przyciąć karty? Tzn. chciałbym, żeby zajmowały jak najmniej miejsca - w miarę możliwości mieściły się w pudełkach i dobrze leżały w ręce. Ale z drugiej strony nie mogą się rozwarstwiać, odklejać ani w żaden inny sposób niszczyć. Czy jeśli nie naruszam tej warty około 1 mm od karty to jest w porządku?
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Andreal »

Po laminowaniu dokładnie widać miejsce zespolenia materiału, milimetr spoiwa z naddatkiem powinien wystarczyć.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Karit »

wok pisze: Poza tym co zrobić z kartami do dobble. Mogę zalaminować, ale jak to wycinać?
Najlepiej znaleźć jakiś trwały przedmiot o podobnej średnicy (np. puszka od konswerw) i wyciąć nożykiem introligatorskim.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Banan2 »

Nie chcę wyjść na jakiegoś ortodoksa :wink: ale:
wok pisze:Muszą wytrzymać brudne ręce i stoły
Ręce się myje, stół czyści. Ewentualnie kładzie się na niego sukno bilardowe (taka wersja deluxe), które łatwo można, jakby co, wyprać.
wok pisze:czy jedzenie i picie przy grze
Przy grze nie jemy ani nie pijemy. Robimy to w przerwach. Kart się nie wygina, nie gryzie, itd.

W przeciwnym wypadku choćbyś nie wiadomo co zrobił z grą to będzie ona (parafrazując słowa pewnego prezentera TV) kompletnie uje...na. Bo np takiego pudełka raczej nie zalaminujesz. Okoszulkowane karty po jakimś czasie sklejają się od potu a co dopiero po takich orgiach :wink: Zresztą nie chciałbym być tym, który później myłby/czyściłby te uje....ne elementy.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 950
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 202 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Losiek »

Popieram przedpiszcę w całej rozciągłości.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: kwiatosz »

Wśród znajomych - wiadomo, oraz jest to do wyegzekwowania. Gry mogą być jednak przeznaczone na jakieś wydarzenie dla rodzin z dziećmi w ramach ogólnodostępnego festynu na przykład. Wtedy to może być naprawdę trudne do upilnowania, a w ten sposób wewnętrzny gracz nadal boli, ale przynajmniej gry nadają się na co najmniej kilka wydarzeń.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Karit »

Zalaminowana karta dla przeciętnego dzieciaka to żaden problem, aby skutecznie ją uszkodzić :)

Trzeba jakaś wersję z tytanu wprowadzić ;)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 87 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: wirusman »

W to się gra panie, a nie za szybką układa. :)
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: wok »

Jak gram ze znajomymi to zachowane są wszelkie zasady bhp. Aczkolwiek gry mają być używane w pewnych wydarzeniach i nie będę w stanie dopilnować ich poprawnego użytkowania. Oczywiście będę się starał ograniczać wszystkie głupie zachowania, ale... Stąd prosiłbym o mniej komentarzy co sądzicie o samym procesie a więcej rad jak to przeprowadzić, żeby było najlepiej.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: kwiatosz »

Karit pisze:Zalaminowana karta dla przeciętnego dzieciaka to żaden problem, aby skutecznie ją uszkodzić :)

Trzeba jakaś wersję z tytanu wprowadzić ;)
Celowo - oczywiście. Ale przy przypadkowym zalaniu już takie laminowanie pomaga.

Generalnie w przypadku planszy można rozważyć skan i wydruk w kolorze, albo nawet jako banner. To już nieco hardkor, no ale wtedy nic się człowiek nie boi.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 206 times
Been thanked: 605 times

Re: Jak dbać o gry?

Post autor: Ayaram »

"Hardkor" powiadasz... czytając te wasze wypociny to już mnie nawet nie zdziwi jak ktoś wyryje w kamiennych tabliczkach całego dominiona. :roll:
ODPOWIEDZ