Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wirusman
Posty: 1980
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 87 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: wirusman »

Nice
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Scythe

Post autor: Szaweł »

Jak bardzo gra w przedsprzedaży różni się od wersji z KS?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: rafaelus »

Szaweł pisze:Jak bardzo gra w przedsprzedaży różni się od wersji z KS?
Jeżeli dobrze porównałem, to polska wersja przedsprzedażowa od wersji KS (special edition) różni się tylko brakiem 3 wskaźników siły, które nie są konieczne, bo walka jest rozgrywana zawsze międyz dwoma frakcjami, więc 2 wskaźniki spokojnie wystarczą. Wszystkie karty promo są :)

Od pozostałych wersji z KS (Collector's edition, Premium etc.) różni się tym, że surowce są drewnanie, nie ma powiększonej mapy, a monety są tekturowe, ewnetualnie nie ma albumu z grafikami JR ;)
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 275
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 151 times
Been thanked: 23 times

Re: Scythe

Post autor: malpka »

Szaweł pisze:Jak bardzo gra w przedsprzedaży różni się od wersji z KS?
I nie wiem czy to nie pomyłka, ale u Phalanxa jest "31 kart Automy" a w KS "23 automa cards"
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: crsunik »

Można już składać preorder na dodatek do Scythe. 100 zł za dodatkowe dwie frakcje / graczy przy stole.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

crsunik pisze:Można już składać preorder na dodatek do Scythe. 100 zł za dodatkowe dwie frakcje / graczy przy stole.

gdzie?
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: crsunik »

W Planszostrefie, po zniżkach wychodzi 100 PLN.
Padre_W_stare_konto
Posty: 165
Rejestracja: 14 lis 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Padre_W_stare_konto »

Zamówione :-)
Zastanawiam się nad pakietem polonizacyjnym Phalanxa
Ale chyba odpuszczę i za tą kaskę wezmę zestaw tokenów od Meeple Source

Bo jak się dodatek pojawi to będę mieć dwie frakcje po angielsku a reszte po polsku :-/

Moje gry na BGG
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 431 times
Been thanked: 126 times

Re: Scythe

Post autor: Coen »

P.Szwanke pisze: Bo jak się dodatek pojawi to będę mieć dwie frakcje po angielsku a reszte po polsku :-/
Phalanx na pewno wyda dodatek po polsku ;-)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

malpka pisze:
Szaweł pisze:Jak bardzo gra w przedsprzedaży różni się od wersji z KS?
I nie wiem czy to nie pomyłka, ale u Phalanxa jest "31 kart Automy" a w KS "23 automa cards"
To tylko kwestia nazewnictwa. Automa ma razem 31 kart, w tym 23 to karty automy, a reszta to karty pomocnicze dla tego wariantu. My to wzięliśmy hurtowo.
Coen pisze:Phalanx na pewno wyda dodatek po polsku ;-)
:P

Ale pakiet warto wziąć. Sprzedasz z zyskiem na allegro. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Padre_W_stare_konto
Posty: 165
Rejestracja: 14 lis 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Padre_W_stare_konto »

ozy pisze: Ale pakiet warto wziąć. Sprzedasz z zyskiem na allegro. ;)
Hhmmm ciekawa propozycja, kupić dwa jeden dla siebie a drugi na handel. Nie otwierać niech leży i czeka na lepsze czasy :-)




Moje gry na BGG
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mauserem »

ojtam ojtam :mrgreen:

niechby tylko spróbował - potem już wszystkie gry od Phalanxów Piotrek musiałby kupować do recenzji za własne ;)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

mauserem pisze:niechby tylko spróbował - potem już wszystkie gry od Phalanxów Piotrek musiałby kupować do recenzji za własne ;)
Ale oglądałeś? Gdy mówił o 6,5 to było mi gorąco. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mauserem »

ozy pisze:
mauserem pisze:niechby tylko spróbował - potem już wszystkie gry od Phalanxów Piotrek musiałby kupować do recenzji za własne ;)
Ale oglądałeś? Gdy mówił o 6,5 to było mi gorąco. ;)
oglądać zawsze do końca! :)

Piotrek w tej recenzji praktycznie cytował mi z głowy - miałem dokładnie te same odczucia - po pierwszej partii, którą przegrałem sromotnie miałem tylko jedno w głowie: lista popełnionych błędów i chęć rewanżu :)
Gra jest świetna! i trafiło na Was - "Good for You"

edit:

wygrałem dopiero w piątym podejściu ;)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

mauserem pisze:Gra jest świetna! i trafiło na Was - "Good for You"
Dwa lata starań, ale było warto. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Scythe

Post autor: TOMI »

Fajna gra. Trzeba pogratulować Wydawcy ale ........ tytuł widać jednak nie dla wszystkich.
Recenzja potwierdziła moje obawy - sporo zasad, na początku sucha rozgrywka, sporo ekonomii, lepsza przy większej ilości graczy. Trzeba tez zagrać kilka razy, by grać na dobrym poziomie i poczuć głębie rozgrywki.

Hmm nie wiem czy będzie (akurat u mnie) wielu chętnych do regularnego grania.
To na pewno nie jest tytuł: siadamy i gramy.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: pan_satyros »

To może jakieś opinie o wariancie dwuosobowym?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Scythe

Post autor: Marx »

Mnie zastanawia jak gra z tak fenomenalną oprawą graficzną, ilustracjami na pudełku czy kartach, czy wreszcie figurkami może nie mieć klimatu. To kolejna opinia tego typu, co niespodziewane. Akurat dla fana gier euro, klimat niej jest aż tak ważny, wręcz może dekoncentrować i odrywać od liczenia :P, ale wciąż dziwi mnie to.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

Nie rozumiem jak po grze ktora ma tonę komponentów i asymetryczne strony spodziewać się "siadamy i gramy". Z drugiej strony dla ogranych ludzi tak właśnie jest. Jedna osoba wytłumaczyła zasady i rozgrywka podzła plynnie.

Po drugie co to jest ten mityczny klimat? Co ma go budować jesli nie oprawa? W tej grze jakna euro jest tona klimatu. Kwestia jak kto się wczuwa.

Gra ma oczywiście uproszczenia i umowne schematy. chcialbym np. żeby te zwierzaki i bohaterowie mieli lepsze moce...ale brak klimatu? Proponuję talisman, bez zło$liwiści :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

Co do 2p to uważam że gra daje radę. Na dodatek wybierając startowe nacje regulujemy agresywność rozgrywki. Dodatkowo talia automy. Moze zapewnić wymagającego 3 graczaa jak kupimy drugą talię solo to i dwóch.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Scythe

Post autor: TOMI »

W "siadamy i gramy" chodzi o to, że nawet po wytłumaczeniu zasad gracze nie będą grać na równym poziomie z graczem zaawansowanym i mogą odbierać rozgrywkę jako strasznie "suchą". Sam recenzent przyznaje, że załapuje głębie rozgrywki dopiero po kolejnych partiach.


Co do klimatu pewnie chodzi o to, że oprócz kart i rysunków nie wspiera go sama rozgrywka. Są tytuły gdzie figurki ( np.mecha) możesz zastąpić rycerzem, figurką mitycznego stwora, klockiem czy czymkolwiek. Nie ma to wpływu na samą grę.

Ta gra równie dobrze mogłaby być o budowie królestwa czy rewolucji przemysłowej.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Scythe

Post autor: Planszman »

Na tym chyba polega głębia gry że nowicjusz dostaje baty od kogoś kto już dany tytuł ma ograny. I tym chyba różnią się gry proste od tych bardziej zaawansowanych (oczywiście są wyjątki od reguły).
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mauserem »

TOMI pisze:W "siadamy i gramy" chodzi o to, że nawet po wytłumaczeniu zasad gracze nie będą grać na równym poziomie z graczem zaawansowanym i mogą odbierać rozgrywkę jako strasznie "suchą". Sam recenzent przyznaje, że załapuje głębie rozgrywki dopiero po kolejnych partiach.


Co do klimatu pewnie chodzi o to, że oprócz kart i rysunków nie wspiera go sama rozgrywka. Są tytuły gdzie figurki ( np.mecha) możesz zastąpić rycerzem, figurką mitycznego stwora, klockiem czy czymkolwiek. Nie ma to wpływu na samą grę.

Ta gra równie dobrze mogłaby być o budowie królestwa czy rewolucji przemysłowej.

Jak z większością gier - klimat jest spoiwem dla abstrakcyjnych zasad. Im mniejsza spójność między tymi elementami - tym gry są mniej zrozumiałe, hermetyczne. Scythe i tak wypada obronną ręką na tym polu - ale i tak łatwo zobaczyć ("eurosucharka" spod tej pięknej oprawy).
Mam to samo np z Blood Rage - to byłaby dramatycznie sucha gra gdyby nie figurki i nawiązania do mitologii nordyckiej.

Co do progu wejścia - jest całkiem przyjemnie - ikonografia zapamiętuje się szybko - gra jest majstersztykiem interfejsu użytkownika (czapki z głów - Eclipse ma coś z tego podejścia do UX). Pierwsze kilka rund wystarcza do ogarnięcia zestawu akcji. Co do strategii to po pierwszej rozgrywce chyba już nikt nie ma wątpliwości jak się w Scythe gra.

Ostatnio graliśmy w cztery osoby gdzie tylko ja znałem grę - wśród nas była niesamowicie ogarnięta dziewczyna (widać było, że ogólnie ograna) - narzuciła taką presję w grze, że było ciepło :)
Po zastanowieniu nie umiem przywołać gry o tym stopniu złożoności gdzie idea "siadamy i gramy" byłaby tak bliska spełnienia. Z tym maja kłopot nawet niektóre filerki. :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: ChlastBatem »

Gra działa najlepiej na 4 osoby.

Na 5 jest bardzo ciasno i często przeciwnicy nawet nieświadomie irytują innych, przeszkadzają w ruchu itp. Do tego dochodzi długi czas gry + długie czekania na swój ruch.
Na 3 jest okej.
Na 2 gra się najsłabiej. Za dużo luzu. Momentami pasjans.

Dodatek ma wprowadzić wariant na 6 i 7 osób - IMO poroniony pomysł, tak samo jak w Viticulture lub Cavernie. Tragedia.
ODPOWIEDZ