Simurgh

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

aaxxee pisze:Tak mnie naszło a nie mam obecnke instrukcji. Mam 2 kamienie i 2 drewna moge dostać 4 włócznie z jednej akcji. Wydaje mi się ze nie ale chce potwierdzić:-)
Instrukcja mówi:
"3.Kuźnia gracz wymienia 1 żeton Drewna i 1 żeton kamienia na 2 żetony broni."
gdyby było napisane:
za każdy 1 żeton Drewna i 1 Żeton kamienia.... to co innego.

Analogicznie Bibioteka - nie otrzymujesz dowolnej, parzystej ilości zwojów, tylko 2.
Awatar użytkownika
lukwych
Posty: 531
Rejestracja: 23 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Simurgh

Post autor: lukwych »

Jeszcze raz za polską instrukcją:

"Akcje dowolne
W czasie trwania swojej tury - przed, w trakcie lub po rozegraniu
efektu pola akcji - gracz może rozegrać, w dowolnej kolejności, każdą
z następujących akcji dowolnych jeden raz na turę:

-Umieścić płytkę w dziczy: tę akcję dowolną można wykonać
tylko bezpośrednio przed umieszczeniem wasala. Jeśli nie ma
wolnych obszarów na płytki w dziczy, możesz zapłacić 1 żeton
broni , by uzyskać wolny obszar, usuwając z dziczy 1 płytkę
produkcji , transformacji , badań lub mocy (ale nie
wolno usunąć płytki eksploracji ). Po tym jak
umieścisz płytkę w obszarze dziczy, natychmiast otrzymujesz
widoczne na tym obszarze zasoby."

Co sugeruje, że jako dowolna tylko dokładam płytkę i potem wasala jako główną, ale...

"Rozmieszczanie płytek akcji

W ramach akcji dowolnej gracz może umieścić 1 płytkę
akcji na pustym obszarze w dziczy. Jeśli nie ma już pustych
obszarów (a gracz nie chce lub nie ma możliwości usunięcia
płytki akcji, używając żetonu broni ), wtedy gracz nie może
położyć płytki akcji. Kiedy gracz umieszcza płytkę akcji,
powinien wykonać kolejni poniższe czynności kolejności:
1. Zapłacić żetonem broni , by usunąć 1 płytkę akcji z dziczy
(opcjonalnie, tylko wtedy gdy nie ma wolnych obszarów na
płytki w dziczy).
2. Położyć płytkę akcji na wolnym obszarze w dziczy.
3. Wziąć zasoby
widoczne na obszarze,
na którym właśnie
położył płytkę akcji.
4. Umieścić jednego
ze swoich wasali na
położonej płytce akcji.

Jeśli gracz nie jest w
stanie umieścić wasala, nie wolno mu położyć tej płytki akcji."

Co sugeruje, że umieszczenie wasala jest częścią akcji dodatkowej, po której może zrobić akcję główną.

Która interpretacja jest więc poprawna?
Zawsze chętnie zagram w te gry: Chaos, Clash of Cultures, Cywilizacja: TTA, Lewis & Clark, Mage Knight, Pokolenia, Race! Formula 90, Rosyjskie Koleje!
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1292
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Simurgh

Post autor: Nidhogg »

lukwych pisze:Jeszcze raz za polską instrukcją:

4. Umieścić jednego
ze swoich wasali na
położonej płytce akcji.

Jeśli gracz nie jest w
stanie umieścić wasala, nie wolno mu położyć tej płytki akcji."

Co sugeruje, że umieszczenie wasala jest częścią akcji dodatkowej, po której może zrobić akcję główną.

Która interpretacja jest więc poprawna?
Umieszczenie wasala jest akcją główną. Ostatnie zdanie "Jeśli gracz nie jest wstanie umieścić wasala, nie wolno mu położyć tej płytki akcji" oznacza że gracz nie wykonał jeszcze akcji głównej i ma w zasobach wolnego wasala.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Simurgh

Post autor: Adar »

lukwych pisze:Jeszcze raz za polską instrukcją:



"Rozmieszczanie płytek akcji

W ramach akcji dowolnej gracz może umieścić 1 płytkę
akcji na pustym obszarze w dziczy. Jeśli nie ma już pustych
obszarów (a gracz nie chce lub nie ma możliwości usunięcia
płytki akcji, używając żetonu broni ), wtedy gracz nie może
położyć płytki akcji. Kiedy gracz umieszcza płytkę akcji,
powinien wykonać kolejni poniższe czynności kolejności:
1. Zapłacić żetonem broni , by usunąć 1 płytkę akcji z dziczy
(opcjonalnie, tylko wtedy gdy nie ma wolnych obszarów na
płytki w dziczy).
2. Położyć płytkę akcji na wolnym obszarze w dziczy.
3. Wziąć zasoby
widoczne na obszarze,
na którym właśnie
położył płytkę akcji.
4. Umieścić jednego
ze swoich wasali na
położonej płytce akcji.

Jeśli gracz nie jest w
stanie umieścić wasala, nie wolno mu położyć tej płytki akcji."

Co sugeruje, że umieszczenie wasala jest częścią akcji dodatkowej, po której może zrobić akcję główną.
Ja tu nie widzę sprzeczności. Ten fragment wcale nie sugeruje, że umieszczenie wasala to akcja dodatkowa lub jej część. Jest jak byk napisane:
W ramach akcji dowolnej gracz może umieścić 1 płytkę akcji na pustym obszarze w dziczy. Czyli że to położenie płytki jest akcją dowolną.
Potem jest jedynie napisane, jakie czynności powinien wykonać gracz aby z tej akcji skorzystać, czyli
1. Zapłacić
2. Położyć płytkę (wykonać akcję dowolną)
3. Wziąć zasoby
4. Położyć wasala (wykonać akcję główną)
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: aaxxee »

Położenie płytki jest akcją dowolną nie musisz jej wykonywać, w przeciwieństwie do postawienia wasala lub zdjęcia wasala/i.
Gdy zdecydujesz się na położenie płytki, musisz poświęcić akcję postawienia wasala. Można powiedzieć że wyłożenie płytki to taki nieobowiązkowy bonus do akcji głównej:)
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Simurgh

Post autor: Faziee »

Witam. Mam pytanie dotyczące smoka nr 67-68 – są tam dwa różne symbole wydawania wasali (jeden jest ze strzałkami na około) – w instrukcji polskiej jest: oddając jeźdźca smoków otrzymujesz 2 kamienie i dla normalnego wymiany, wymieniasz 1 jeźdźca smoków na 3 bronie i 2 mięsa. Inna symbolika wydaje się, jakby te zdolności dawały coś innego, ale z instrukcji to nie wynika, nie jest opisany symbol wymiany wasala ze strzałkami wokół niego.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: Yavi »

Faziee pisze:Witam. Mam pytanie dotyczące smoka nr 67-68 – są tam dwa różne symbole wydawania wasali (jeden jest ze strzałkami na około) – w instrukcji polskiej jest: oddając jeźdźca smoków otrzymujesz 2 kamienie i dla normalnego wymiany, wymieniasz 1 jeźdźca smoków na 3 bronie i 2 mięsa. Inna symbolika wydaje się, jakby te zdolności dawały coś innego, ale z instrukcji to nie wynika, nie jest opisany symbol wymiany wasala ze strzałkami wokół niego.
Pierwsza i druga zdolność odpalają się PRZY wydawaniu wasala (jako koszt), ostatnia pozwala zamienić wasala na surowce. Można więc odpalić ostatnią i odrzucając jeźdźca aktywować przy tym drugą.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Simurgh

Post autor: Faziee »

Dzięki, załapałem.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

Dodatek: Zew Władcy Smoków
Mam wiele wątpliwości co do znaczenia kart. Np.: 'Łotr Cwaniak' - "Raz na turę po umieszczeniu łotra ba płytce produkcji, gracz może zapłacić "wiedzę" i "broń" aby skorzystać z innego pola akcji (ale nie z pola akcji przeznaczonego dla jeźdźca) na tej samej płytce.

Rozumiem to tak: stawiam łotra na płytce, np. produkcji; zgarniam towar, płacę "wiedzę" i "bron" i zgarniam towar z dowolnego innego pola, bez względu na to czy jest zajęte czy nie.
Istnieje też opcja, że stawiam łotra na płytce i zamiast towaru z mojego pola zgarniam towar i innego zajętego przez kogoś płacąc za to "wiedzę" i "bron", ale taka interpretacja wydaje mi się mało atrakcyjna.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

Kolejne pytanie:
Smok 67-68
- oddając włócznika, otrzymujesz 2 drewna i 2 kamienie
- oddając jeźdźca, otrzymujesz 2 kamienie
- wymieniasz 1 jeźdźca na 3 bronie i 2 mięsa
Czym różni się "oddając" od "wymieniasz"? Patrząc na symbolikę, która jest różna należałoby chyba rozumieć "oddając": jako "umieszczając wasala na płytce akcji lub przesuwając jeźdźca po płytce eksploracji"
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: Yavi »

Leszy2 pisze:Kolejne pytanie:
Smok 67-68
- oddając włócznika, otrzymujesz 2 drewna i 2 kamienie
- oddając jeźdźca, otrzymujesz 2 kamienie
- wymieniasz 1 jeźdźca na 3 bronie i 2 mięsa
Czym różni się "oddając" od "wymieniasz"? Patrząc na symbolikę, która jest różna należałoby chyba rozumieć "oddając": jako "umieszczając wasala na płytce akcji lub przesuwając jeźdźca po płytce eksploracji"
Oddając - wykonując akcję, która nakazuje Ci odrzucenie danej figurki.
Wymieniasz - odrzucasz i dostajesz za to zasoby

Czyli "wymieniając" jednocześnie "odrzucasz" ;)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

Yavi pisze:
Leszy2 pisze:Kolejne pytanie:
Smok 67-68
- oddając włócznika, otrzymujesz 2 drewna i 2 kamienie
- oddając jeźdźca, otrzymujesz 2 kamienie
- wymieniasz 1 jeźdźca na 3 bronie i 2 mięsa
Czym różni się "oddając" od "wymieniasz"? Patrząc na symbolikę, która jest różna należałoby chyba rozumieć "oddając": jako "umieszczając wasala na płytce akcji lub przesuwając jeźdźca po płytce eksploracji"
Oddając - wykonując akcję, która nakazuje Ci odrzucenie danej figurki.
Wymieniasz - odrzucasz i dostajesz za to zasoby

Czyli "wymieniając" jednocześnie "odrzucasz" ;)
Na czym polega różnica? Co to za akcja, która nakazuje mi odrzucenie danej figurki? Mógłbyś jaśniej?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: Yavi »

Leszy2 pisze:
Yavi pisze:
Leszy2 pisze:Kolejne pytanie:
Smok 67-68
- oddając włócznika, otrzymujesz 2 drewna i 2 kamienie
- oddając jeźdźca, otrzymujesz 2 kamienie
- wymieniasz 1 jeźdźca na 3 bronie i 2 mięsa
Czym różni się "oddając" od "wymieniasz"? Patrząc na symbolikę, która jest różna należałoby chyba rozumieć "oddając": jako "umieszczając wasala na płytce akcji lub przesuwając jeźdźca po płytce eksploracji"
Oddając - wykonując akcję, która nakazuje Ci odrzucenie danej figurki.
Wymieniasz - odrzucasz i dostajesz za to zasoby

Czyli "wymieniając" jednocześnie "odrzucasz" ;)
Na czym polega różnica? Co to za akcja, która nakazuje mi odrzucenie danej figurki? Mógłbyś jaśniej?
Akcje z "wymianą" to np. te, które każą Ci odrzucić figurkę, aby dostać za coś za nią - np. punkty albo surowce. Oznaczone są ikonkami "minus" i tą oznaczającą daną figurkę (" - włócznik -> 4 punkty, 2 mięsa). Czyli: odrzucasz jedną ze swoich figurek i odkładasz ją do zasobów -> dostajesz za to jakieś dobra.
I wykonując taką akcję odrzucenia/wymiany możesz skorzystać ze zdolności mówiącej "gdy oddajesz...".
Na przykład: wysyłam włócznika na jakieś pole, na którym mogę wymienić figurkę jeźdźcy smoka na 6 mięsa. Robię to i podczas tej akcji odpalam drugą zdolność smoka 67-68, dostaję więc 6 mięsa z akcji oraz 2 kamienie ze smoka. Albo: korzystam z 3 zdolności smoka 67-68, wymieniam jeźdźca na 3 bronie i 2 mięsa, do tego używam zdolności 1-2 smoka i dostaję dodatkowo 2 drewna i 4 kamienie.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

Czyli gdy wykorzystam trzecią zdolność smoka to mogę wykorzystać drugą? Czy odnosi się to jedynie do akcji głównych?
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: aaxxee »

Albo: korzystam z 3 zdolności smoka 67-68, wymieniam jeźdźca na 3 bronie i 2 mięsa, do tego używam zdolności 1-2 smoka i dostaję dodatkowo 2 drewna i 4 kamienie.
Możesz:)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

aaxxee pisze:
Albo: korzystam z 3 zdolności smoka 67-68, wymieniam jeźdźca na 3 bronie i 2 mięsa, do tego używam zdolności 1-2 smoka i dostaję dodatkowo 2 drewna i 4 kamienie.
Możesz:)
Zaraz. Ale musiałbym jeszcze znaleźć okazje do pozbycia się włócznika, żeby użyć pierwszej zdolności.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: Yavi »

Leszy2 pisze:
aaxxee pisze:
Albo: korzystam z 3 zdolności smoka 67-68, wymieniam jeźdźca na 3 bronie i 2 mięsa, do tego używam zdolności 1-2 smoka i dostaję dodatkowo 2 drewna i 4 kamienie.
Możesz:)
Zaraz. Ale musiałbym jeszcze znaleźć okazje do pozbycia się włócznika, żeby użyć pierwszej zdolności.
W sumie tak, nie mam smoka przed sobą. Jeśli usuwasz jeźdźca, to możesz użyć tej dotyczącej jeźdźca. Ale generalnie zasada ta sama ;)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

aaxxee pisze: Albo: korzystam z 3 zdolności smoka 67-68, wymieniam jeźdźca na 3 bronie i 2 mięsa, do tego używam zdolności 1-2 smoka i dostaję dodatkowo 2 drewna i 4 kamienie.
Leszy2 pisze:Zaraz. Ale musiałbym jeszcze znaleźć okazje do pozbycia się włócznika, żeby użyć pierwszej zdolności.
W sumie tak, nie mam smoka przed sobą. Jeśli usuwasz jeźdźca, to możesz użyć tej dotyczącej jeźdźca. Ale generalnie zasada ta sama ;)
Chodzi o to czy oddając jednego wasala mogę użyć kilku zdolności smoka oraz czy jeździec jest również włócznikiem. Czyli, czy stosując akcję która mówi: "wymień włócznika na jakieś dobra" pozwala mi wymienić jeźdźca zamiast włócznika?
Ponadto: jeżeliby się trzymać ściśle symboliki na smoku, to wypadałoby uznać - patrząc na te strzałki z minusem - że oddanie wasala powinno nastąpić w wyniku wyłącznie umieszczenia go na polu akcji, a nie jak podaje kolega w przykładzie - w wyniku zastosowania zdolności smoka.
Niestety instrukcja nie podaje tak dokładnie interpretacji.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: Yavi »

Leszy2 pisze:
aaxxee pisze: Albo: korzystam z 3 zdolności smoka 67-68, wymieniam jeźdźca na 3 bronie i 2 mięsa, do tego używam zdolności 1-2 smoka i dostaję dodatkowo 2 drewna i 4 kamienie.
Leszy2 pisze:Zaraz. Ale musiałbym jeszcze znaleźć okazje do pozbycia się włócznika, żeby użyć pierwszej zdolności.
W sumie tak, nie mam smoka przed sobą. Jeśli usuwasz jeźdźca, to możesz użyć tej dotyczącej jeźdźca. Ale generalnie zasada ta sama ;)
Chodzi o to czy oddając jednego wasala mogę użyć kilku zdolności smoka oraz czy jeździec jest również włócznikiem. Czyli, czy stosując akcję która mówi: "wymień włócznika na jakieś dobra" pozwala mi wymienić jeźdźca zamiast włócznika?
Ponadto: jeżeliby się trzymać ściśle symboliki na smoku, to wypadałoby uznać - patrząc na te strzałki z minusem - że oddanie wasala powinno nastąpić w wyniku wyłącznie umieszczenia go na polu akcji, a nie jak podaje kolega w przykładzie - w wyniku zastosowania zdolności smoka.
Niestety instrukcja nie podaje tak dokładnie interpretacji.
Okej, wyciągnąłem Simurgha i zobaczyłem :P
Na wspomnianym smoku możesz użyć razem zdolności 3 i 2. 3 pozwala odrzucić smoka i wymienić go na coś, druga działa podczas odrzucania smoka.
Nie możesz zamienić smoka na włócznika lub odwrotnie.
Zdolność 1 lub 2 możesz też zastosować podczas "tracenia" smoka/włócznika z innego efektu, np. płytki akcji.
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: Simurgh

Post autor: Merigold »

Chciałam zapytać o uzupełnienia znaczników smoków. W instrukcji stoi, że uzupełnieniamy od lewej. A co w przypadku posiadania dwóch i więcej smoków - 1.najpierw uzupełnia się wszystkim smokom z lewej, czy 2. Uzupełnieniam 1-3 zdolności wybranego smoka, począwszy od lewej - my graliśmy w wersje 2,
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1292
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Simurgh

Post autor: Nidhogg »

Merigold pisze:Chciałam zapytać o uzupełnienia znaczników smoków. W instrukcji stoi, że uzupełnieniamy od lewej. A co w przypadku posiadania dwóch i więcej smoków - 1.najpierw uzupełnia się wszystkim smokom z lewej, czy 2. Uzupełnieniam 1-3 zdolności wybranego smoka, począwszy od lewej - my graliśmy w wersje 2,
Jak masz uzupełnić zdolność smoka to najpierw wybierasz smoka potem stosujesz zasadę "od lewej" i nie ważne że masz 3 smoki na których są 2, 3 czy 0 znaczników jak chcesz możesz uzupełnić tam gdzie jest 0 lub tam gdzie są 2 znaczniki.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
ODPOWIEDZ