Simurgh

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Simurgh

Post autor: Bowman »

Po kolejnej rozgrywce naszły mnie wątpliwości dotyczące dodatkowych akcji w turze. Zgodnie z polską instrukcją:
W swojej turze – przed, podczas lub po rozegraniu efektu Pola Akcji gracz może w dowolnej kolejności, rozegrać raz na turę każdą z następujących Darmowych Akacji:
- Umieścić kafel w Dziczy;
- Awansować Smoczego Jeźdźca na Kaflu Eksploracji
- Użyć zdolności smoka.

A zatem...skoro daną darmową akcję mogę rozegrać raz na turę a więc Awansować Smoczego Jeźdźca na Kaflu Eksploracji mogę raz (nie liczę specjalnych smoczych mocy) bez względu na to, czy na planszy są wystawione dwa Kafle Eksploracji i na każdym z nich jest ustawiony mój Smoczy Jeździec. Czy tak?
Druga sprawa. Raz w turze mogę użyć jednej zdolności Smoka. A jeśli mam trzy Smoki? Nadal jest tylko jedna zdolność na czy raczej jedna na każdym Smoku?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: Gambit »

Ja rozumiem tę zasadę nieco inaczej.

1. Możesz awansować Smoczego Jeźdźca na kaflu eksploracji tylko raz, ale jeśli masz ich kilku na kilku kaflach, to każdego możesz awansować raz.
2. Tak samo ze smokami. Jednej zdolności specjalnej możesz użyć w turze jeden raz, ale możesz użyć wielu zdolności jednego smoka, albo z kilku smoków.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Simurgh

Post autor: Kasper »

Ja gram jeszcze inaczej:

Awansuję Smoczego Jeźdźca na kaflu eksploracji tylko raz, ale jeśli mam dwóch Smoczych Jeźdźców na dwóch kaflach, to każdy z nich może się przesunąć. (czyli tak jak pisze Gambit)

Natomiast zdolności Smoków używam używam tak, że raz w turze jeden smok może użyć tylko jednej swojej zdolności. Jeśli mam trzy smoki, użyć mogę trzech zdolności. (czyli tak jak sugeruje Bowman)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: Yavi »

Gambit pisze: 2. Tak samo ze smokami. Jednej zdolności specjalnej możesz użyć w turze jeden raz, ale możesz użyć wielu zdolności jednego smoka, albo z kilku smoków.
Z tego co pamiętam, to też tak graliśmy - wydawało mi się, że wynikało to jasno z instrukcji :).
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Simurgh

Post autor: Bowman »

Z instrukcji może i wynika ale na pewno nie jasno
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: Yavi »

Bowman pisze:Z instrukcji może i wynika ale na pewno nie jasno
A player may resolve multiple
Dragon Abilities, provided that an
Ability marker is removed from
each of the Abilities used.
(an Ability without a marker
cannot be used).
Ramka i jaskrawy różowy napis, ale to z angielskiej - może w polskiej nie jest to takie jasne. W takim wypadku fajnie podzielić się wątpliwościami z wydawcą, żeby uniknąć wpadek :).
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Simurgh

Post autor: Bowman »

Faktycznie w instrukcji na stronie wydawcy we wspomnianej ramce jest napisane:
"Gracz może rozegrać kilka zdolności Smoka..." w instrukcji z której ja korzystałem (tłumaczenie domowe jakiegoś fana) nie było o tym ani słowa.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: aaxxee »

Witam. Pytanko:

Jeśli mój wasal został postawiony w 1 turze na danym polu to wiadomo otrzymuje z tego pola korzyści. Co w przypadku drugiej tury jeśli ten sam wasal nadal stoi na tym samym polu to nadal otrzymuje te korzyści w drugiej turze?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 933
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Simurgh

Post autor: louiscyphre »

Nie dostajesz.
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Simurgh

Post autor: kosmos »

Jedna sprawa jest dla mnie niejasna - czy po akcji głównej (ściągnięciu robotników) mogę skorzystać z dodatkowej akcji wystawiania kafla do dziczy i wystawić na tym kaflu robotnika?
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

kosmos pisze:Jedna sprawa jest dla mnie niejasna - czy po akcji głównej (ściągnięciu robotników) mogę skorzystać z dodatkowej akcji wystawiania kafla do dziczy i wystawić na tym kaflu robotnika?
Umieścić płytkę w Dziczy możesz tylko bezpośrednio przed umieszczeniem na niej Wasala. A Wasala nie możesz umieścić, bo byłaby to druga Akcja Główna, po wycofaniu Wasali. Strona 6 Instrukcji
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

Mam takie pytanie. Czy korzystając ze zdolności smoka nr 69 pozwalającej na dwa kroki na Płytce Eksploracji, mogę to uczynić tylko w turze kiedy umieszczam Wasala na Płytce czy później również, i czy płacę podwójnie za ruch?
Awatar użytkownika
BIgBadWolf
Posty: 154
Rejestracja: 29 paź 2014, 23:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Simurgh

Post autor: BIgBadWolf »

Tez mam niejasności

To co kolega wyżej zapytał o pozostawieniu wasala na płytce. Myślałem ze jak trzymasz go dalej to konsekwentnie dostajesz korzyści. To po jakiego go tam trzymać? Tylko po to żeby utrzymać płytkę w grze i zapobiegać umieszczeniu w kronice?

Druga rzecz o dodatku. Płytki przywódców dają to ze bierzesz z zasobów znacznik wasala i umieszczasz go na płytce. Ok, ale co dalej ? On staje się na stałe Twój? Czy wraca do puli? Nie widziałem tego wyjaśnionego

Ostatni mój problem :)) przygotowanie do gry w trybie smoków oczywiście.
Każdy dostaje jedna kartę mocy (z pięścią) i potem ze wszystkich potasowanych (poza pięścią) losuje się x i każdy gracz wybiera 1. Tak dwukrotnie. Czyli zaczynamy grę z akcja mocy, oraz dwoma wybranymi z losowych przetasowaniach wszystkich innych płytek ? Razem 3 ?

Dziękuje za pomoc wyjaśnienie, troszkę te zasady mnie skolowaly
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 933
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Simurgh

Post autor: louiscyphre »

Leszy2 pisze:Mam takie pytanie. Czy korzystając ze zdolności smoka nr 69 pozwalającej na dwa kroki na Płytce Eksploracji, mogę to uczynić tylko w turze kiedy umieszczam Wasala na Płytce czy później również
To też mnie interesuje.
W instrukcji przy zdolnościach kilku smoków jest napisane "Przesuwając się jeźdźcem smoków na płytkę eksploracji", co sugeruje wykorzystanie zdolności tylko przy umieszczaniu Wasala.
Ogranicza to zdolność smoków #63-64 "Przesuwając się jeźdźcem smoków na płytkę eksploracji, otrzymujesz 2 mięsa, przesuwając się w dół", która może być aktywowana tylko w przypadku dołożenia Wasala na płytkę Eksploracji i wcześniejszego odpalenia zdolności podwójnego ruchu Smoka.

Angielska instrukcja mówi: "When moving a Dragonrider on an Exploration tile". Czy można to zinterpretować jako "Przesuwając się jeźdźcem smoków na płytce eksploracji" zamiast "na płytkę"?
Leszy2 pisze:i czy płacę podwójnie za ruch?
Płacisz podwójnie.

BIgBadWolf pisze:To co kolega wyżej zapytał o pozostawieniu wasala na płytce. Myślałem ze jak trzymasz go dalej to konsekwentnie dostajesz korzyści. To po jakiego go tam trzymać? Tylko po to żeby utrzymać płytkę w grze i zapobiegać umieszczeniu w kronice?
1 - zapobiegasz umieszczeniu w Kronice,
2 - blokujesz pole innym graczom,
3 - zdejmujesz, w następnej kolejce umieszczasz ponownie i dostajesz korzyści.
BIgBadWolf pisze:przygotowanie do gry w trybie smoków oczywiście.
- Draftujecie Płytki Mocy - ostatni gracz dobiera 3, wybiera 1 i przekazuje pozostałe 2 graczowi z prawej. Ten dobiera 1, wybiera z 3 i znów przekazuje, itd.
- Pozostałe Płytki Akcji - mieszacie wszystko razem, okrywacie 4, Pierwszy Gracz wybiera 1, uzupełniacie odkryte płytki, następny gracz wybiera 1 itd. aż każdy dobierze 2.
- Grę rozpoczynacie z 3 płytkami: 1 mocy i 2 akcji.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1292
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Simurgh

Post autor: Nidhogg »

BIgBadWolf pisze:Tez mam niejasności

To co kolega wyżej zapytał o pozostawieniu wasala na płytce. Myślałem ze jak trzymasz go dalej to konsekwentnie dostajesz korzyści. To po jakiego go tam trzymać? Tylko po to żeby utrzymać płytkę w grze i zapobiegać umieszczeniu w kronice?
Tak, zostawiasz by utrzymać płytkę lub by trzymać zablokowane pole jak na płytce jest wielu wasali tak jak pisał louiscyphre. Korzyści z postawienia wasala otrzymuje się tylko w momencie stawiania wasala.
BIgBadWolf pisze:Druga rzecz o dodatku. Płytki przywódców dają to ze bierzesz z zasobów znacznik wasala i umieszczasz go na płytce. Ok, ale co dalej ? On staje się na stałe Twój? Czy wraca do puli? Nie widziałem tego wyjaśnionego
Płytki przywódców pozwalają ci umieścić kolejnego wasala na innej płytce w dziczy ale nie na płytce przywódców. Tego dodatkowego wasal bierzesz ze swoich zasobów nie z ogólnych, płytki te nie dodają Ci wasali a pozwalają postawić więcej wasali w danej rundzie.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

BIgBadWolf pisze:Tez mam niejasności

To co kolega wyżej zapytał o pozostawieniu wasala na płytce. Myślałem ze jak trzymasz go dalej to konsekwentnie dostajesz korzyści. To po jakiego go tam trzymać? Tylko po to żeby utrzymać płytkę w grze i zapobiegać umieszczeniu w kronice?
Zwróć ponadto co kolega już wyjasnił, uwagę na to, że to nie trzymanie wasala na płytce jest jakimś tam działaniem, ale zdjęcie go. Aby go zdjąć musisz zużyć akcję.
Czyli pozostawiasz wasala na płytce bo akurat zależy Ci na ruchu innym wasalem, aby zablokować pole, aby utrzymać płytkę w grze, lub aby zepchnąć płytkę w kolejnym ruchu.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

Rozumiem, że to co jest napisane w ostatnim akapicie instrukcji na temat dzielenia się zwycięstwem dotyczy tylko ostatecznej punktacji, a nie rozpatrywania I, II i III miejsca na Płytkach Celów. W przypadku gdy dwaj gracze posiadają taką samą ilość punktów mocy, które wskazuje Płytka Celu - obaj dostają po tyle samo punktów. A nie po połowie, bo byśmy zabrnęli w straszne ułamki.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: aaxxee »

Wydaje mi się że instrukcja trochę niefortunnie opisuje akcje główne i dowolne. Najpierw jest mowa o postawieniu lub zdjęciu wasala. Potem mamy akcje dowolną wystawienie płytki w dziczy która jest również postawieniem wasala. Można to zinterpretować że mamy możliwość postawienia 2 wasali w turze. Raz jako akcje główną i potem w dowolnej. Lepiej było by to opisać że akcja główna to jedna z poniższych :

-Postawienie wasala na polu akcji w dziczy/mieście
-Zabranie wasala/wasali
-Zagranie płytki produkcji/mocy/badań/transformacji w dziczy
-Zagranie płytki eksploracji po opłaceniu kosztu


I akcje dowolne

-Przesunięcie na płytce eksploracji
-Zagranie zdolności smoków
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 933
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Simurgh

Post autor: louiscyphre »

aaxxee pisze:-Postawienie wasala na polu akcji w dziczy/mieście
-Zabranie wasala/wasali
-Zagranie płytki produkcji/mocy/badań/transformacji w dziczy i umieszczenie na niej Wasala
-Zagranie płytki eksploracji i umieszczenie na niej Wasala po opłaceniu kosztu
Mój dopisek
Leszy2 pisze:Rozumiem, że to co jest napisane w ostatnim akapicie instrukcji na temat dzielenia się zwycięstwem dotyczy tylko ostatecznej punktacji, a nie rozpatrywania I, II i III miejsca na Płytkach Celów. W przypadku gdy dwaj gracze posiadają taką samą ilość punktów mocy, które wskazuje Płytka Celu - obaj dostają po tyle samo punktów. A nie po połowie, bo byśmy zabrnęli w straszne ułamki.
Tak, dotyczy punktacji końcowej.

Remisy na płytkach celów wyjaśnia FAQ w instrukcji dodatku:
Pytanie: Jak liczone są punkty, jeśli gracze mają po tyle samo płytek celów?
Odpowiedź: Dodaj wartość punktów mocy pozycji, na której gracze remisują, do wartości pozycji jeden poziom niższej i podziel te punkty po równo między graczy, zaokrąglając wyniki w dół (o ile zajdzie taka potrzeba). Jeśli dwóch lub więcej graczy remisuje o pierwsze miejsce, następny gracz dostaje punty za trzecie miejsce (jeśli płytka celów je przyznaje ). W przypadku remisu na ostatniej pozycji na płytce celu, po prostu podziel punkty mocy przyznawane za tę pozycję pomiędzy wszystkich remisujących graczy (zaokrąglając w dół, o ile zajdzie taka potrzeba).
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: aaxxee »

Nie wchodziłem już w szczegóły zagrywania płytek:)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

Pytanie do dodatku Zew Władcy Smoków. Moduł 7: Powroty

Wg mnie poniższe zdania z instrukcji są sprzeczne :
"Raz w swojej turze, jako akcję dowolną (wykonaną od razu po tym, jak aktywny gracz wycofa wszystkich swoich wasali z pół akcji), gracz może wybrać jedną z odkrytych kart powrotów."
"Tylko gracz, który wycofa wszystkich swoich wasali, wybiera kartę powrotu.Jeżeli bezpośrednio po akcji głównej wycofania wasali gracz aktywny nie posiada żadnego wasala na planszy lub płytce akcji, gracz ten musi wybrać kartę powrotu - wylosowanie karty powrotu jest wówczas obowiązkowe."

To chyba jasne, skoro gracz wycofa wszystkich wasali (a tylko wtedy może skorzystać z akcji Powroty), to na planszy nie posiada żadnego, więc musi wybrać kartę... No to może czy musi?
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Simurgh

Post autor: Adar »

Przeczytałem angielską wersję instrukcji i według mnie wygląda to tak:

Jeśli wycofasz swoich wasali z pól akcji do swojego banku, to możesz wybrać darmową akcję i uzyskać kartę powrotu. Różnica polega na tym, czy miałeś jakiś wasali w banku czy nie. Jeśli miałeś , to stosujesz akcję dowolną. Jeśli nie miałeś i WSZYSCY twoi wasale byli na planszy, akcja wyboru karty staje się akcją obligatoryjną, którą musisz wykonać. Dodatkowo pozostali gracze nie mogą wówczas wykorzystać zdolności smoków (ani innych zdolności), aby uzyskać dodatkowe zasoby (np. zdolność pozwalająca otrzymać dodatkowe drewno w momencie gdy pozyskujesz drewno). Mówi o tym zdanie:
However, whenever all Vassals of a player are retrieved (which means that all Vassals belonging to a player were
on Action Spaces before retrieving Vassals), the player must choose a Homecoming card from the display – drafting a Homecoming card
become mandatory
Tak to rozumiem. Mam tylko wątpliwości co do wykorzystania darmowych akcji przez innych graczy (czyli użycia zdolności smoków). Czy nie mogą ich wykonywać w każdym przypadku, czy tylko w drugim. Biorąc jednak pod uwagę, że darmowe akcje wykorzystujesz w swojej turze, skłaniam się ku pierwszemu rozwiązaniu. Innymi słowy, jeśli dostają surowce dzięki akcji powrotu innego gracza, nie mogą zwiększyć ich liczby poprzez wykorzystanie zdolności smoków, jako że zdjęcie znacznika ze smoka jest akcją.

Tak więc, niestety, tutaj tłumacze się nie spisali, bo w polskiej wersji instrukcji brzmi to kompletnie bez sensu.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Simurgh

Post autor: Leszy2 »

Aha. Innymi słowy jeśli masz do wyboru czy wykonujesz akcję główną Ściągania Wasali czy Wycofywania Wasali, możesz też wybrać czy wykonujesz akcję Karty Powrotu czy nie. Natomiast jeśli nie masz takiego wyboru i musisz wybrać akcję Wycofywania, musisz również wykonać akcję Kary Powrotu. Oczywiście wykorzystanie akcji Karty Powrotu jest możliwe wyłącznie przy wycofywaniu WSZYSTKICH znajdujących się na planszy głównej Wasali gracza aktywnego. Więc jeżeli nie ma się wyboru i musi się wykonać akcję Wycofywania, a nie chce się zagrać akcji Karty Powrotu (choćby po to aby nie przysporzyć przeciwnikom zasobów) można wycofać nie wszystkich Wasali.

Odnośnie tego co budzi Twoje wątpliwości, to o ile dobrze rozumiem, sprawa dla mnie jest jasna: Nie ma czegoś takiego jak darmowe akcje. Pozostali gracze po prostu otrzymują zasoby wskazane przez Kartę Powrotu w ramach akcji gracza aktywnego. I koniec. Sami niczego nie robią, nawet nie opróżniają przepełnionej Planszy Gracza. O ile dobrze Cię zrozumiałem.

Nie jest to napisane dość jasno. W ogóle uważam, że obecnie poziom klarowności instrukcji jest najpowszechniejszą wadą gier planszowych. Niestety większym problemem jest to, że ustawy i inne akty prawne są równie, bądź może nawet bardziej niezrozumiałe niż instrukcje gier planszowych. :-)
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Simurgh

Post autor: Adar »

Leszy2 pisze:Aha. Innymi słowy jeśli masz do wyboru czy wykonujesz akcję główną Ściągania Wasali czy Wycofywania Wasali, możesz też wybrać czy wykonujesz akcję Karty Powrotu czy nie. Natomiast jeśli nie masz takiego wyboru i musisz wybrać akcję Wycofywania, musisz również wykonać akcję Kary Powrotu. Oczywiście wykorzystanie akcji Karty Powrotu jest możliwe wyłącznie przy wycofywaniu WSZYSTKICH znajdujących się na planszy głównej Wasali gracza aktywnego. Więc jeżeli nie ma się wyboru i musi się wykonać akcję Wycofywania, a nie chce się zagrać akcji Karty Powrotu (choćby po to aby nie przysporzyć przeciwnikom zasobów) można wycofać nie wszystkich Wasali.
Dokładnie tak
Odnośnie tego co budzi Twoje wątpliwości, to o ile dobrze rozumiem, sprawa dla mnie jest jasna: Nie ma czegoś takiego jak darmowe akcje. Pozostali gracze po prostu otrzymują zasoby wskazane przez Kartę Powrotu w ramach akcji gracza aktywnego. I koniec. Sami niczego nie robią, nawet nie opróżniają przepełnionej Planszy Gracza. O ile dobrze Cię zrozumiałem.
Posłużyłem się tu bezpośrednio angielską instrukcją, gdzie akcje dowolne nazywane są darmowymi (Free Actions). W polskiej oczywiście są to akcje dowolne. Ale generalnie jest tak jak piszesz - pozostali gracze otrzymują zasoby (i tylko to), nawet jeśli przekroczą limit. Dopiero na koniec swojej tury muszą odrzucić ewentualny nadmiar.
Brak możliwości wykonywania akcji dowolnych dotyczy każdego przypadku, które to przypadki generowane są przez inne moduły. Czyli pozostali gracze nie mogą korzystać w tym momencie z kart rodów, misji czy smoków.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Simurgh

Post autor: aaxxee »

Tak mnie naszło a nie mam obecnke instrukcji. Mam 2 kamienie i 2 drewna moge dostać 4 włócznie z jednej akcji. Wydaje mi się ze nie ale chce potwierdzić:-)
ODPOWIEDZ