Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1114 times

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: detrytusek »

Marudka pisze: Terra mystica to ulubiona gra mojego narzeczonego.
Dużo możliwości ruchu, planowanie, każda rasa inny -> spora regrywalność i dość niska losowość = POLECAM!
Wady Terry są takie, że jest sucha jak pieprz, na 2 osoby sporo traci i niektóre z ras są na siłę. Np damy jej na początku gry więcej kasy ale za to wszystko ma drożej...

Ogólnie problem jest taki, że mamy zbuntowanego 14 latka, który m in. będzie grał z rodzicami...ciężko znaleźć wspólny mianownik. Teraz by wypadało poznać gust rodziców i niech się młody dostosuje albo w jedne gry będzie grał z rodzicami, a w drugie z bratem/kolegą?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: genek »

detrytusek pisze: Wady Terry są takie, że jest sucha jak pieprz
to jest zaleta
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: no_idea »

detrytusek pisze: Ogólnie problem jest taki, że mamy zbuntowanego 14 latka, który m in. będzie grał z rodzicami...ciężko znaleźć wspólny mianownik. Teraz by wypadało poznać gust rodziców i niech się młody dostosuje albo w jedne gry będzie grał z rodzicami, a w drugie z bratem/kolegą?
Z tym buntem to trochę na wyrost, póki co nie jest tak źle ;) ciężej z odciągnięciem od komputera.

Tak więc do grania ekipa to rodzice+brat i na dostawkę ja, jak ich odwiedzam, czyli w sumie nie za często, bo tak raz na 2 mce, ale wtedy łupiemy cały weekend. ;) Skonsultowałem z rodzicami i celujemy w rozgrywkę 1-2h, cytując: "mamy już Kawernę, Carcassonne (haha!) i wystarczy długich" - czyli szogun odpada (na bgg 150 minut)?
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: Rafalm »

no_idea pisze:/ Z powodu, że grę muszę nabyć do końca tygodnia, muszę zawęzić poszukiwania do gier dostępnych w Poznaniu
No to akurat nie jest problem, sądzę że każdy szanujący się sklep planszówkowy dostarczy Ci towar na piątek (np przez paczkomaty)
no_idea pisze:Podjąłem decyzję, zawężam rozważania do Shoguna, Terra Mystica i Kemeta.
Gratuluję decyzji. Z tej trójki rozważałbym Shoguna albo Kemeta, Terra jakoś mi nie wchodzi. Ale to oczywiście moja czysto subiektywna ocena.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1114 times

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: detrytusek »

Carc. krótszy/sporo krótszy od każdej z nich...chyba, że z pierdylionem dodatków ale zakładam, że nie taką wersję mają.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: no_idea »

detrytusek pisze:Carc. krótszy/sporo krótszy od każdej z nich...chyba, że z pierdylionem dodatków ale zakładam, że nie taką wersję mają.
Stąd moje wyśmianie w nawiasie, gramy z Katedrami i Budowniczymi ;)

Tak kierując się ku końcu wyboru i pięknego wkładu forumowiczów, będę wdzięczny jak ktoś uporządkuje Kemet / Shogun / Terra Mystica / Chaos wSŚ wg pytania z poprzedniego posta :)
no_idea pisze:Czy segregując gry od najprostszej będziemy mieć Kemet -> Shogun -> Terra Mystica -> Chaos?
Czasem rozgrywki Kemet -> Terra Mystica -> Chaos -> Shogun?
Pod względem różnorodności rozgrywek? Terra Mystica -> Kemet -> Shogun -> Chaos?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: espresso »

Z tych 4 grałam tylko w Szoguna i Chaos, więc nie pomogę w szeregowaniu, ale naprawdę 2x przemyśl, czy rodzice są na tyle wyluzowani, że będą grali w Chaos (o brata się nie martwię). O ile to jest bardzo dobra gra, to ja bym jej moim rodzicom nie zaproponowała (plansza ma grafikę rozciągniętej ludzkiej skóry, a wcielamy się np. w Khorna, Boga Krwi i Pana Czaszek, oraz Slaanesha, Księcia Bólu i Rozkoszy oraz Pana Pożądania - to jest spora odmiana po Waszych dotychczasowych tytułach). No i w Chaos powinno się grać w pełnym składzie, czyli 4 osoby.

W Szoguna zdarzało mi się grać poniżej 2h, ale również dobrze ponad 3. Nie pojawiła się wcześniej propozycja Martwej Zimy (koop ze zdrajcą i indywidualnymi celami w klimacie zombie). Być może musiałbyś wyjąć z talii kilka kart, które są przeznaczone dla dorosłych (są odpowiednio oznaczone). Czas rozgrywki do 2h (krótkie scenariusze, są jeszcze średnie i długie).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: misioooo »

Jak dla mnie to Kemet -> Chaos -> Terra Mystica
Szoguna nie grałem, gdzieś po środku między terrą a chaosem bym go wrzucił.
Jak dla mnie Chaos najbardziej uniwersalny, bo jest trochę losowości, są figurki, mechanicznie (bardzo) prosty, ale trzeba pokombinować.
Terra to typowy sucharek - granie w terrę z doświadczonym graczem to jak gra nowicjusza z Kasparovem w szachy ;P Czacha paruje, zwoje na mózgu się prostują od myślenia i pomimo w miarę prostej mechaniki gra niebotycznie wysila umysł, aby ogarnąć możliwe ruchy, zagrania etc.

Ja z tych 3 wybrałbym Chaos, bo:
Asymetryczna = bardziej regrywalna... Jak dziś wygram Khornem, to mamy powód do rewanżu - jutro żona gra Khornem "bo wygrałeś, bo miałeś najlepszego!"
Losowość = da się nad nią w pewnym stopniu tu czy tam panować jakoś, ale jest... I przy bardziej casualowym graniu to bardzo dobrze wg mnie, bo nowicjusz, który powinien totolotka skreślać ma szansę ograć wyjadacza :)
Graficznie najbardziej mi się podoba....
Chaos na 4/5 graczy to raczej dłużej niż 2h, bliżej 3 czy 4 (przynajmniej w moich raptem kilku grach, choć znam takich co w godzinkę się wyrabiają spokojnie, ale znją zasady perfekcyjnie i mają za sobą dziesiątki partii rozegranych.

Jak idziemy w sucharka euro, z minimalną/brakiem losowości podczas gry - to mam Pana Lodowego Ogrodu. Wg mnie to taki CHaos w Starym Świecie, ale bez kostek i losowości, bez kart... Tęgo mózg lasuje i nawet będąc teoretycznie przegranym da się coś wykombinować, aby pozostać w grze o wygraną! No i dla rodziców (i dzieciaka też!) - świetny cykl Pan Lodowego Ogrodu do poczytania, naszego rodaka pana Grzędowicza. Genialna powieść jak dla mnie. (moja żonka zaczęła czytać niedawno, a ogólnie to nie czyta książek wogóle, ale gra jej się spodobała, a książka ją pochłonęła niczym Przedwieczny pochłania badaczy). Nam na 4 osoby zajmuje ok 2h, pierwsza gra była bliżej 3 (tłumaczenie, sprawdzanie czegoś w manualu podczas gry i ogólne "ogarnięcie" o co chodzi).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: Merigold »

Kemet- jest w miarę szybki (są opcje krótsza i dluzsza ok. 1-1,5h)i daje różne drogi do zwycięstwa. Negatywne emocje są, ale jakiś wybitnych spraw na ostrzu noża nie zanotowalam. Zasady dość proste, jak już się ogarnie kafelki to downtime nieduży. Osobiście uwielbiam.
Pan Lodowego Ogrodu cięższy od Kemeta i asymetryczny. Nie wszystkie postacie są zbalansowane. Mnie się podoba. Ale Kemet vs PLO zdecydowanie Kemet
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: rastula »

z wymienionych gier tylko Kemet ma akceptowalną ( nie znaczy super) rozgrywkę w 2 osoby. Terra w 2 jest nudna. Shogun i Chaos to chyba nawet takiej opcji nie dopuszczają. Więc skoro brat ma grać z ojcem to włąściwie wybór jest tylko 1.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: Maxxx76 »

Kup Listy z Whitechapel, można we dwóch, a można i w sześciu :-) Wciągająca, proste zasady, ale kombinować trzeba. No i Kuba Rozpruwacz ;-)
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: no_idea »

Nigdzie w całej rozmowie nie padło stwierdzenie o dwóch graczach więc w sumie nie mam pojęcia kto je tu wymyślił :d
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: rastula »

no_idea pisze:Nigdzie w całej rozmowie nie padło stwierdzenie o dwóch graczach więc w sumie nie mam pojęcia kto je tu wymyślił :d
Może źle doczytałem że brat gra z tatą a ty jesteś dochodzący:)... mama mi umknęła ;)
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: no_idea »

Decyzja zapadła, dziś odbieram Kemeta! Głównie ze względu na ""szybką"" rozgrywkę i proste zasady. :) Bardzo dziękuję wszystkim za wkład do dyskusji, pozostałe gry zostają wpisane na kolejkę potencjalnych przyszłych prezentów, więc na pewno będę sobie jeszcze analizować tę dyskusję.

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam, jesteście super! :)
Awatar użytkownika
no_idea
Posty: 30
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:55

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: no_idea »

No i póki co super się sprawdza, przez całe święta wciąż pytał czy sobie nie zagramy :) łącznie z 5 partii poszło :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Coś dla młodego 14lat, powoli zbuntowanego

Post autor: rastula »

no i super :)...szczególnie, że też bym wybrał ten właśnie tytuł :)...

jak ogracie , to jest tez dodatek ( i kolejny prezent gotowy ;))
ODPOWIEDZ