Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: Lim-Dul »

Ech... Jak niedoinformowani dziennikarze czasami coś napiszą, to aż mi kartofle w piwnicy gniją...

Patrzę na Onecie: "Najstarsza z gier planszowych" i myślę sobie - Go? Według niektórych źródeł mieliby rację... Młynek? Klikam, a tutaj szachy...

Jakie niedouki - szachy nawet przy najbardziej optymistycznych założeniach (czyli ustalając jako prekursora chińską grę Xiangqi z II w. p.n.e., a nie wersję nowożytną z XV w. n.e.) nie zbliżają się do gier takich jak Go (być może nawet 2000 r. p.n.e.), Młynka (znanego już za epoki brązu) czy chociażby Tryktraka (okolice 3500 r. p.n.e., jeżeli uwzględni się grę Senet).

Wkurza mnie to o tyle, że ludzie czytają takie rzeczy na Onecie, który może się zdawać w miarę wiarygodnym źródłem informacji i potem sami są niedouczeni... Chyba napiszę jakiegoś maila w tej sprawie. :-P
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Clagus
Posty: 106
Rejestracja: 07 wrz 2007, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: Clagus »

Napisz.

A jak już piszesz o jakimś artykule, to zlinkuj, bo komu chce się szukać :P
"Szlachetna gra posiada otchłanie, w których szlachetna dusza często przepada"
Moje gry
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: Lim-Dul »

Nie mogę zlinkować, bo to po prostu tekst, który czasami pokazuje się na pierwszej stronie Onet.pl w sekcji gry.

Prowadzi tutaj: http://grylogiczne.onet.pl/game.jsp?gameid=1

Jak widać nie ma tutaj już wzmianki o "najstarszej z gier"...

Załączam obrazek z linkiem, skoro nie mogę inaczej. =)

Aha - w formularzu kontaktowym jakiś czop z Onetu (nie mogę go nazwać inaczej) wsadził następujący skrypt sprawdzający tekst:

Kod: Zaznacz cały

function checkText(value)
{
   if(value.match(/^([ a-zA-Z0-9ąćęłń󜿼ĄĆĘŁŃÓŚŻŹ\.\n\_\-\\\,\+\?&\%\(\)\'\"]{2,})$/)) return 1
   alert("Proszę wprowadzić treść poprawnie");
   return 0
}
Życzę powodzenia w wysyłaniu im maili. Nie można nawet napisać przyimka "w", bo ciąg znaków każdego wyrazu musi być długości 2 lub więcej... Abstrahując już od tego, że całą funkcję napisał ktoś, kto chyba nie miał pojęcia o regular expressions - użył zbyt wielu ukośników. Prawdopodobnie zabieg ma na celu wyłącznie odstraszenie ludzi od pisania im maili.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: Don Simon »

Lim-Dul pisze: (...) Onecie, który może się zdawać w miarę wiarygodnym źródłem informacji (...)
Slucham? Nie pomyliles sie czasem?

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: Lim-Dul »

Wiesz - wiele informacji pobierają z zagranicznych serwisów, więc w wielu sprawach faktycznie uważam Onet za wiarygodne źródło. Najgorzej idzie im z tym, co piszą na własną rękę. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: westwood »

Lim-Dul pisze:Ech... Jak niedoinformowani dziennikarze czasami coś napiszą, to aż mi kartofle w piwnicy gniją...
Proponuję nie czytać artykułów na Onecie. Korzyści:
1. Mniej stresu.
2. Zapewnione bezpieczeństwo kartofli. :wink:
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: Lim-Dul »

Jeszcze do tego nie doszedłem. =)
Na razie ograniczam się do nieczytania żadnych komentarzy. ^^
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: waffel »

Komentarze to moja ulubiona część Onetu. W zasadzie to wręcz jedyna, która mnie interesuje :)
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: Duch »

Lim-Dul pisze: Życzę powodzenia w wysyłaniu im maili. Nie można nawet napisać przyimka "w", bo ciąg znaków każdego wyrazu musi być długości 2 lub więcej...
Z tego co widze, w zapisanej klasie znakowej jest spacja, co powinno pozwolic pisac nawet jednoliterowe przyimki czy spojniki. {2,} odnosi sie tu do calej wiadomosci. (Rozumiem, ze w function checkText(value), wartoscia value jest tresc calej wiadomosci) Niepoprawna trescia bedzie wiec wiadomosc skladajaca sie np. tylko z "w".
atwar
Posty: 112
Rejestracja: 10 wrz 2004, 14:49
Lokalizacja: obok Pruszkowa

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: atwar »

Lim-Dul pisze:

Kod: Zaznacz cały

function checkText(value)
{
   if(value.match(/^([ a-zA-Z0-9ąćęłń󜿼ĄĆĘŁŃÓŚŻŹ\.\n\_\-\\\,\+\?&\%\(\)\'\"]{2,})$/)) return 1
   alert("Proszę wprowadzić treść poprawnie");
   return 0
}
(...)Abstrahując już od tego, że całą funkcję napisał ktoś, kto chyba nie miał pojęcia o regular expressions - użył zbyt wielu ukośników.(...)
Hm, może lepiej pisz o gramatyce, ortografii, czy czymkolwiek o czym masz pojęcie, a nie oceniaj ludzi przez pryzmat własnej marniutkiej wiedzy programistycznej (kiedyś Nataniel ci to już wytknął). Funkcja działa dokładnie tak, jak napisał Duch, a liczba ukosników w wyrażeniu regularnym jest prawidłowa.
"Z mojego rozkazu i dla dobra Państwa właściciel tego dokumentu uczynił to, co uczynił.
3 grudnia 1627.
Richelieu"
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: Lim-Dul »

Mówię - sprawdźcie jak ten filtr działa i wtedy porozmawiamy. =)
Liczba ukośników jest poprawna, jeżeli chce się filtrować poszczególne znaki pojedynczo - zgrabnie zrobione to to nie jest.

By the way - o ile MOGĘ się mylić co do tego filtra, jeżeli chodzi o długość słów (na pewno nie co do tego, że praktycznie nie da się im wysłać wiadomości bez wychwycenia jej przez filtr), to z RegExp korzystam akurat sporo przy obróbce tekstu, szczególnie gdy pracuję z CAT-ami (Computer Aided Translation), więc moja wiedza na ten temat bynajmniej nie jest "marniutka".
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: draco »

Na BGG jeden izraelita podał wykaz najstarszych gier. Wynika z niego, że najstarsza jest Mancala (5870 p.n.e.).
atwar
Posty: 112
Rejestracja: 10 wrz 2004, 14:49
Lokalizacja: obok Pruszkowa

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: atwar »

Lim-Dul pisze:Mówię - sprawdźcie jak ten filtr działa i wtedy porozmawiamy. =)
Liczba ukośników jest poprawna, jeżeli chce się filtrować poszczególne znaki pojedynczo - zgrabnie zrobione to to nie jest.
Ale z Ciebie uparciuch. To będzie offtop.

1. Regexp działa prawidłowo, nie dopuszcza pojedynczych znaków wystepujacych samotnie np. "w", nie dopuszcza też pewnych znaków specjalnych w żadnej kombinacji z innymi znakami np. @ lub ^. Bez problemu przepuszcza za to taki string: "Ala ma kota w worku" gdyż pojedynczy znak występuje w ciagu ze spacjami.
2. Elegancja kodu to inna sprawa, Regexpa mozna by nieco inaczej napisać, natomiast skuteczność i wydajność pozostałaby ta sama.
3. Mozna by taką sama funkcjonalność uzyskać w dwu krokach - sprawdzić długość stringu i następnie sprawdzić występowanie niedozwolonych znaków przez metodę indexOf. Zysk wydajności i tak byłby niezauważalny dla zwykłego usera, a czy byłoby to ładniej, kwestia dyskusyjna.

Moim zdaniem twórca owej funkcji nie popełnił kardynalnego błędu w sztuce i na pewno nie jest "Czopem". Koniec offtopa.
"Z mojego rozkazu i dla dobra Państwa właściciel tego dokumentu uczynił to, co uczynił.
3 grudnia 1627.
Richelieu"
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: Lim-Dul »

Czopem jest dlatego, że właściwie nie da się im wysłać maila, bo wyskakuje Ci idiotyczny komunikat "Wpisz treść poprawnie" i nie masz ZIELONEGO pojęcia o co chodzi. Wyświetla się przy prawie wszystkich znakach specjalnych i nawet polskich literach (na polskiej stronie). Gdybym nie miał trochę większego pojęcia o komputerach i nie otworzył tego skryptu, to w ogóle bym się nie domyślił jak wpisać tekst.

Wydajność przy tak małym skrypciku oczywiście nie ma znaczenia, natomiast kod udowadnia moim zdaniem, że napisał to jakiś niechluj, który nawet nie zastanowił się nad tym, jakie będą konsekwencje wsadzenia tam tego skryptu.

Więc tak, popełniono KARDYNALNY błąd w tym skrypcie, ale nie z perspektywy programisty, tylko z perspektywy użytkownika. To chyba trochę absurdalne, że właściwie nie można napisać normalnego maila do kogokolwiek z portalu Onet.pl, bo wszystko jest obsługiwane przez ten sam formularz.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: Lim-Dul »

Ha! Niech ktoś powie, że akcje uświadamiające dziennikarzy nie działają!

Patrzę dzisiaj na Onet i widzę, że pojawił się napis "Jedna z najstarszych gier", zamiast starego "Najstarsza z gier planszowych". Oczywiście nadal nie jest to pełną prawdą, bo trudno porównywać szachy do gier sprzed kilku tysięcy lat, jednak na pewno narzekanie na takie sformułowanie byłoby czystym czepialstwem. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Najstarsza z gier planszowych (Onet.pl)

Post autor: MichalStajszczak »

Może niedługo pojawią się informacje, że Monopoly jest jedną z najlepszych gier, a nie że najlepszą :lol:
ODPOWIEDZ