Czy warto Le Havre?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
wiadrooleju
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2012, 21:13
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz/Bochnia

Czy warto Le Havre?

Post autor: wiadrooleju »

Witam,

Miałem kiedyś Agricolę ale odsprzedałem bo nie przyjęła się w towarzystwie, trudno mi dziś określić dokładnie co wtedy nie siadło, może byliśmy jeszcze za mało doświadczeni. Ostatnio kumpel kupił Kawernę pomimo tego, że mu ( pod złych doświadczeniach z Agricolą) odradzałem. Zasiedliśmy i o dziwo zaskoczyło, to znaczy myślę sobie, że jest to całkiem przyjemna gra. Na pewno irytuje mnie długi setup i dość upierdliwe dokładanie kolejnych dóbr co rundę ( to samo było w Agricoli ) ale generalnie oceniam grę pozytywnie. No i tu pojawia się problem .Otóż pomyślałem sobie, że może przeproszę się z panem Rosenbergiem i ja z kolei zainwestuje w Le Havre. Mam obecnie dylemat bo nie wiem czy ta gra przypadnie mi do gustu. Jak sądzicie, czy Le Havre jest dużo trudniejsze niż Kawerna i czy warto ją w ogóle kupować skoro w moim towarzystwie jest już Kawerna. Czy przypadkiem te gry nie są do siebie podobne, bo mam wrażenie, że pan Rosenberg jedzie na tych samych patentach i co jakiś czas "odgrzewa te same kotlety". Proszę o opinie. Z góry dzięki.
eszu
Posty: 32
Rejestracja: 13 sty 2016, 14:10

Re: Czy warto Le Havre?

Post autor: eszu »

Z perspektywy gracza mało-średnio zaawansowanego, mogę powiedzieć, że:

1) Agricola na początku kompletnie mi się nie spodobała, ale z czasem w miarę się do niej przekonałem. Mogę czasem zagrać, ale bez rewelacji. Natomiast Le Havre od początku było jedną z moich ulubionych gier. Dlatego osobiście bez wahania odpowiedziałbym, że zdecydowanie warto kupić tę grę.

2) Co prawda w Kawernę jeszcze nie grałem, ale wydaje mi się, że Le Havre o wiele bardziej różni się od Agricoli. Wszędzie są podkreślane podobieństwa pomiędzy Kawerną a Agricolą a jednak Wam się spodobała, dlatego według mnie Le Havre tym bardziej ma na to szansę.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Czy warto Le Havre?

Post autor: c08mk »

Jeżeli grałeś w Agricolę i Kawernę to mogę podpowiedzieć żebyś obejrzał kilka filmików z Le Havre. Mając już doświadczenie z tamtych gier powinieneś sobie na tej podstawie wyrobić opinię czy Ci ta będzie pasować.

Dla mnie Agricola i Le Havre różnią się w gameplayu na tyle żeby mieć obydwie. Kawerna od Agricoli już mniej się różni i dodatkowo temat mi się nie podoba więc tej gry nie mam.
pike
Posty: 270
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy warto Le Havre?

Post autor: pike »

Brać choćby po to by śrubować rekordy samemu. Setup krótki jak masz zasoby a jakichś kubeczkach pochowane. A w ogóle to świetna gra jest.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Czy warto Le Havre?

Post autor: ramar »

W Polach Arle nie trzeba dokładać co chwila znaczników (dzięki temu, że za efektywniejsze wykorzystanie niektórych akcji odpowiada nie upływ czasu, lecz posiadanie odpowiednich narzędzi). Poza tym, w obiegowej opinii, Pola Arle mają inny "feeling" gry, niż wcześniejsze pozycje Rosenberga (w tym Kawerna). Minus lub plus: gra tylko dla dwóch osób.
ODPOWIEDZ