Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
BoyLer
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2016, 21:16

Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: BoyLer »

Witam. Szukam gier dla zupełnych nowicjuszy na zakrapiane % imprezy :) Ilość graczy to +/- 5 osób (czasem może być więcej)
W temacie jestem zupełnym nowicjuszem, więc kompletnie nie wiem co może być warte uwagi. Pozostali gracze zapewne też będą kompletnie nowi w temacie. Dlatego myślę, by było to coś prostego, gdzie nie będzie problemu z przekazaniem zasad itp.
Po krótkich poszukiwaniach rzuciły mi się w oczy takie tytuły jak:
- Sabotażysta
- Bang!
- Bang! Gra kościana
- 6 bierze!
- The Resistance
- Avalon

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: Danielf »

Te gry myślę, że byłyby dobrym wyborem. Mogę jeszcze do listy dorzucić Dobble, Tajniaków i Dixita.
BoyLer
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2016, 21:16

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: BoyLer »

A może jeszcze Śmierć Jaśniepanu?
Ewentualnie które gry są do siebie na tyle podobne, że raczej należało by wybrać jedną z nich, niż wszystkie na raz? Może da się je jakoś pogrupować?
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: Khag »

Poznań i okolice.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: Rafalm »

To jeszcze zaproponuję Komiks oraz Tik, Tak... Bum!. U nas na imprezach sprawdzają się doskonale.
BoyLer
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2016, 21:16

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: BoyLer »

Na razie wybór padł na: 6. bierze!, Bang! Gra kościana, Red7, Śmierć Jaśniepanu! Do tego jeszcze Crokinole :)
Teraz zastanawiam się jeszcze nad jakąś grą, w którą bardzo fajnie by się grało w dwie osoby z ewentualną możliwością zagrania w większym gronie. Też raczej dla początkujących. Coś możecie polecić?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: rastula »

negatywnie:

red 7 wbrew pozorom nie jest grą dobrą dla nowicjuszy - wcale nie jest taka prosta (wiem, tłumaczyłem już kilkakrotnie w różnych grupach)...i działa do 4 gr


bang dice game - hmmm - ja lubię, ale przestoje w tej grze są, sama negatywna interakcja, eliminacja w środku gry, i te 5 osób to minimum, inaczej nudno - so, so...


konstruktywnie:

u mnie sprawdzają się z niegrającymi w grupach 3-6 graczy.

For Sale
Qwix
Prezencik ( no thanks)
Las Vegas
Zombie Dice
Dixit Jinx
Tajniacy
BoyLer
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2016, 21:16

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: BoyLer »

Jeśli te gry załapią na imprezach to pewnie kolekcja się będzie rozrastać. Ale jestem dobrej myśli, bo już granie w Uno potrafiło dostarczyć niezłych emocji i salw śmiechu.

Nadal był bym wdzięczny za doradzenie czegoś dla dwóch graczy, z ewentualną możliwością grania w większym gronie. W tym przypadku mogą być to lekko ambitniejsze tytuły, niż typowo imprezowe pod %.
Chwilowo rzuciły mi się w oczy takie gry:
- Carcassonnes
- Pandemia
- Wsiąść do Pociągu: Europa
- wspomniana wcześniej Cytadela
- Agricola
- Kawerna
itp.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: TV3 »

Jeśli "lekko ambitniejsze ..." to z wymienionych Carcassonne czy Pociągi pewnie tak. Pandemia to trochę mniej "lekko", a Kawerna czy inna Agricola już chyba bardzo nie "lekko ambitniejsze".

A co do fajności tych pozycji - cóż, zapewne 3/4 znających tytuł powie: fajne, 1/4: niefajne. :) Subiektywna rzecz.
Do wspólnego wora trochę ambitniejszych niż pozycje omawiane we wcześniejszych postach (czyli Qwixxy i inne) można dorzucić na przykład:
- Cesarski Kurier (to np. zamiast Pociągów)
- Stone Age
- K2
- Hawana (choć to najlepiej we 2, mooże 3, przy 4 bałagan się robi)
- rozkręca mi się po paru partiach podobanie 7 Cudów: Pojedynek (no, ale to tylko na 2)

... to takie nieciężkie pozycje (żeby nie powiedzieć: lekkie), które zapewne miałyby szansę się sprawdzić.
irmina
Posty: 24
Rejestracja: 25 lis 2014, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: irmina »

Z wybranych przez Ciebie na dwie osoby i więcej mogę podpowiedzieć, że zawsze sprawdzają się Carcassonne i Wsiąść do pociągu (sama mam Europę i polecam). Poza tym dodam jeszcze Splendor. Oprócz tego w większym gronie Dixit (gra w skojarzenia z fajnymi ilustracjami), Tajniacy (też skojarzenia, tym razem słowne i trochę więcej myślenia), Mamy szpiega i może Potwory w Tokio. Red7 według mnie jest dla każdego, nie zgodzę się z tym że jest trudniejsza, a jeśli nawet ktoś odpadnie dość szybko, to sama gra trwa dosłownie 5-10 minut, więc nie będzie długo czekał na resztę, a w tym czasie rozkmini rozgrywkę :)
Czerniczka
Posty: 51
Rejestracja: 26 lut 2016, 15:42

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: Czerniczka »

Sabotażysta to świetna gra na imprezy. Do tego jeszcze Tik Tak Bum, Dobble i Jungle Speed Safari. Zasady są proste i każdy może się dobrze bawić od pierwszej rundy - przetestowane.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: Danielf »

Red7 ma kilka wariantów. Podstawowy jest banalny. Te zaawansowane lepiej nie wyciągać na początek.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8782
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2691 times
Been thanked: 2368 times

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: Curiosity »

Polecam jedną z najfajniejszych imprezówek - Ca$h `n Gun$. Gra dla 4-8 osób z piankowymi dużymi pistoletami o dzieleniu łupów przez gangsterów. Po piwku gra się rewelacyjnie!
http://i-szop.pl/szukaj2/1/cash+and+guns
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
BoyLer
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2016, 21:16

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: BoyLer »

Wybór jak widzę jest przeogromny. Masa tytułów kusi, ale nie ma co na początek przesadzać, bo nie wiadomo czy wszyscy złapią bakcyla.
Tak więc zestaw na start to wymienione wcześniej tytuły: Bang! Gra kościana, 6. bierze!, Red7, Śmierć Jaśniepanu, Crokinole i jako ostatni wskoczył tytuł pod możliwość grania dwuosobowego i ewentualnego wciągnięcia towarzystwa w przyszłości do bardziej zaawansowanych planszówek, czyli Carcassonnes.
Jeśli temat zaskoczy, to na pewno na tym się nie skończy, a kilka tytułów (np Cash and Guns, Colt Express, Wsiąść do pociągu, Cytadela, Pandemia itp itd) aż się prosi o ich kupienie ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8782
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2691 times
Been thanked: 2368 times

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: Curiosity »

Cash and Guns ma tak w ogóle ukazać się po polsku - w drugim kwartale 2016.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 21#p736739
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry imprezowe dla zupełnych nowicjuszy

Post autor: arqueek »

Uga Buga!
ODPOWIEDZ