Kolejka (Karol Madaj)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
marp
Posty: 2
Rejestracja: 01 lis 2014, 17:27

Re: Kolejka od IPN

Post autor: marp »

Cześć jak widać po liczniku postów jestem tutaj nowy, a sama gra jak i temat bardzo mnie zainteresował. Z tego powodu mam do Was kilka pytań. 1. Czy jest jakaś różnica pomiędzy edycja z IPN, a ta która wyda Trefl? Widziałem informacje o rozmiarze kart w grze, a czy coś poza tym? 2. Oczywiście standardowe pytanie czy ktoś z Was wie kiedy gra pojawi sie w ofercie Trefla? Na allegro w większości wiszą tylko wersje międzynarodowe. 3. Różnią sie czymś specjalnym od zwykłych wydań?

Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuje i proszę o wyrozumiałość dla świeżaka ;)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Pixa »

Wersje miedzynarodowe to ostatni wypust IPN-u zanim sprzedal prawa do "Kolejki". Miedzynarodowosc polega na tym, ze sa instrukcje oraz naklejki na karty w kilku jezykach. Wersji Trefla nie widzialem, ale nie sadze, zeby taki gigant odstawil maniane. Kolejke gdy nie bylo hmm spekulacji ;-) mozna bylo kupic za 50-60 zl, Trefl doliczy swoje, ale mysle ze gra bedzie kosztowala ponizej stowki, wiec poczekalbym na nowe wydanie i nie kupowal na Allegro za ~130 zl.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
marp
Posty: 2
Rejestracja: 01 lis 2014, 17:27

Re: Kolejka od IPN

Post autor: marp »

A jak wygląda to od strony formalnej? Czy Trefl ma prawo dokonywać jakichkolwiek zmian(zasady, karty, grafiki itp.)?
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Senaszel »

Pixa pisze: Kolejke gdy nie bylo hmm spekulacji ;-) mozna bylo kupic za 50-60 zl, Trefl doliczy swoje, ale mysle ze gra bedzie kosztowala ponizej stowki, wiec poczekalbym na nowe wydanie i nie kupowal na Allegro za ~130 zl.
Dzisiaj byłem w osiedlowym "papierniczym" i na regale zauważyłem Kolejkę za bodaj 87 zł, w sumie zastanawiałem się czy to drogo czy tanio dzięki za odp. Jakby co 100 z wliczoną przesyłką, w opcji odbierz w wybranym kiosku ruchu ;) Zdziwiło mnie tylko, że była podpisana Board Game - Może to te nowe wydanie międzynarodowe?
Wingmakers
rav
Posty: 60
Rejestracja: 14 sty 2014, 13:49

Re: Kolejka od IPN

Post autor: rav »

W sklepie Trefla pojawiła się Kolejka w cenie 99,99zł
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

Zainteresowani tematem PRL pewnie już wiedzą, że IPN wydał "tematyczny dodatek" do "Kolejki" czyli "Reglamentację. Grę na kartki"
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=32095

Gra jest mechanicznie całkowicie samodzielna, ale pionki w Reglamentacji są specjalnie kompatybilne z "Kolejką" tylko niejako podwójne. Te pionki można włączyć do "Kolejki". Dzięki temu kolejki na planszy będą dłuższe a ponadto grube pionki jako "zawodowi stacze" mogą kupować dwa towary zamiast jednego. Polecam spróbowanie tego wariantu. :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: WRS »

Kapitalny pomysł!
Koniecznie spróbuję :D
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Wiracha
Posty: 42
Rejestracja: 25 sty 2015, 14:28

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Wiracha »

Mi się gra średnio spodobała. fajna, ale bez szału. Nie będzie ze mnie żaden kolejkowicz dodatki co prawda trochę poprawiają grę i sprawiają, że jest fajniejsza. Ale dałbym jej po prostu czwórkę. w skali 1-6
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Ginet »

Jakby ktoś jeszcze nie mial wyrobionego zdania na temat Kolejki albo zastanawiał się czy kupić to zapraszam do zaległej recenzji na GamesFanatic :wink:
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
deeprest
Posty: 15
Rejestracja: 14 lut 2016, 00:10

Re: Kolejka od IPN

Post autor: deeprest »

Mam pytanie - czy po zakończonym dniu mogę zabrać swojego ludzika (lub ludzików) stojących w kolejce i rozdysponować ich inaczej następnego dnia? Czy może mogę zrobić tak tylko w sobotę, albo w ogóle nie wolno mi zrezygnować z kolejki i raz postawiony musi tam stać...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: FortArt »

<usunięte bo błędne>
Ostatnio zmieniony 14 lut 2016, 01:13 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1930
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: tomuch »

Jednak w instrukcji do Kolejki (podstawka) w opisie fazy 6. TePeZet, w punkcie d. stoi:
[...] Gracze mogą też zabrać do domu dowolną ilość (sic!) własnych pionków.
Więc można zabrać.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Czerniczka
Posty: 51
Rejestracja: 26 lut 2016, 15:42

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Czerniczka »

Miałam okazję grać w Kolejkę tylko raz, ale wrażenia były jak najbardziej pozytywne. Sama co prawda nie pamiętam większości przedmiotów, jakie można kupić w trakcie gry, ale większość kojarzyłam. Chętnie pograłabym jeszcze raz, bo uważam, że gra jest świetna i nadaje się dla każdego.
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Kosternik »

"Kolejka" zakazana w Rosji ponieważ znajdują się w niej elementy szkalujące idealny system komunistyczny :)
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/ipn-rosj ... jka/znc4hx
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Czerniczka
Posty: 51
Rejestracja: 26 lut 2016, 15:42

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Czerniczka »

Miałam na tyle do czynienia z rosyjską kulturą, że rozumiem, dlaczego mogą mieć takie podejście... Co jednak nie zmienia faktu, że zarzuty są absurdalne, a przewidywana kara niewspółmierna do "winy".
deeprest
Posty: 15
Rejestracja: 14 lut 2016, 00:10

Re: Kolejka od IPN

Post autor: deeprest »

Albo instrukcja jest źle napisana, albo jest ogólny bajzel z zasadami - ze znajomym też nie możemy tego ogarnąć.

Czy kolejkę ustawia się codziennie od nowa? Ja myślałem, że ustawia się tylko te pionki, które wróciły z towarem, a nie wszystkie. Te które stały, mogą nocowac w kolejce.

A co z sobotą? W Wikipedii jest info: "Po pięciu turach kolejki ustawiane są na nowo." :?
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: TTR_1983 »

Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Pixa »

deeprest pisze: Czy kolejkę ustawia się codziennie od nowa? Ja myślałem, że ustawia się tylko te pionki, które wróciły z towarem, a nie wszystkie. Te które stały, mogą nocowac w kolejce.
Ustawia sie te pionki, ktore cos kupily ORAZ kazdy gracz moze wziac swojego pionka i przestawic na koniec dowolnej kolejki (rozstawiamy jednak po jednym pionku, zaczynajac od gracza z szarym znacznikiem).

W sobote karty sa tasowane i z powrotem sa dostepne wszystkie.

Nastepnym razem zadaj pytanie w odpowiednim dziale :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Tycjan »

Chcecie pierwszy „Mini-Dodatek-Do-Kolejki”? Szanowny Kierownik Sklepu Karol Madaj ma dla was kilka informacji spod lady ;) Instytut Pamięci Narodowej wraca do gry :)
Więcej informacji: http://ipn.znadplanszy.pl/2016/10/28/ja ... nt-od-ipn/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: FortArt »

Przyznam, że zamiast losowego doboru kart gram tak, że gracze wybierają sobie 10 kart. Niektóre są jednaj zbyt silne by z nich rezygnować.

A ten "Kurier Planszowy" to gdzie i kiedy można nabyć?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 129
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: floyd »

Możesz go wesprzeć na wspieram.to
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: akahoshi »

Jak wygląda gra na dwie osoby?
Zastanawiam się nad kupnem, ale obiła mi się o uszy opinia, że na dwóch graczy jest raczej nudna.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Wertigo »

Pewnie wszystko zależy kto jak gra i co lubi ale ja po kupnie grałam właśnie tylko w dwie osoby i było słabo. Zrazilismy się i później długo ta gra leżała aż do czasu jak zagraliśmy w więcej osób. Teraz wyciągamy ja tylko jak są conajmniej 4 osoby.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1973
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 868 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Neoptolemos »

Popieram Wertigo. Na 2 i 3 osoby nie warto, za to na więcej jest fajnie.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: akahoshi »

Dzięki za opinie.
Kolejka wypada więc z listy życzeń.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
ODPOWIEDZ