Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: matten »

Przejrzałem jeszcze raz wszystkie propozycje jakie przewinęły się od początku tematu i zawęziłem listę do takiego zestawienia:

- 7 Cudów Świata: Pojedynek
- Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec
- Carcassonne
- Osadnicy: Narodziny Imperium
- Suburbia
- Ticket to Ride: Nordic Countries

Która z nich najlepiej pasuje do moich oczekiwań?

PS. Na allegro widziałem jeszcze grę K2, która wydała mi się dość nietypowa i frapująca... jakieś opinie o tej produkcji?
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: Pixa »

W Agricoli losowosc jest zerowa. Carcassone jest dla mnie osobiscie zbyt infantylna. Pozostale tytuly (takze K2) beda spoko, z tym, ze Ticketa to bedzie ciezko kupic do 100 zl i jest on zdecydowanie najprostszy pod wzgledem regul (z wyjatkiem odrzuconego przeze mnie Carcassone).
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: Grzdyll »

Pixa pisze:W Agricoli losowosc jest zerowa.
Gwoli ścisłości nie jest zerowa - nawet w wersji familijnej (czyli takiej na naukę zasad bo dopiero z kartami Agricola rozwija skrzydła) karty kokejnych rund ułożone są częściowo w losowej kolejności. Tyle że to ten typ losowości nie przeszkadza bo nie faworyzuje nikogo (również w wersji z kartami i draftem). Brak losowości to jest w szachach :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: Pixa »

Grzdyll pisze:
Pixa pisze:W Agricoli losowosc jest zerowa.
Gwoli ścisłości nie jest zerowa - nawet w wersji familijnej (czyli takiej na naukę zasad bo dopiero z kartami Agricola rozwija skrzydła) karty kokejnych rund ułożone są częściowo w losowej kolejności. Tyle że to ten typ losowości nie przeszkadza bo nie faworyzuje nikogo (również w wersji z kartami i draftem). Brak losowości to jest w szachach :)
Mowa jest o tytule Agricola: Chlopi i ich zwierzyniec i tam losowosc JEST zerowa.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: krzyss »

matten pisze: PS. Na allegro widziałem jeszcze grę K2, która wydała mi się dość nietypowa i frapująca... jakieś opinie o tej produkcji?
http://www.gamesfanatic.pl/2010/11/30/k ... -od-adama/
Zresztą jak wejdziesz sobie na stronę rebela i wybierzesz np e sklepie K2 to jest tam sporo linków do recenzji. Poczytaj.

Ja miałem kupić K2 jako prezent, ale z racji trudnej dostępności przed świętami u mnie na miejscu miałem kupić Wysokie Napięcie, skończyło się na Carcassonne i nie żałuję, obdarowanym także bardzo do gustu przypadła.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: matten »

To K2 miałem nawet w obserwowanych na allegro i widzę, że sprzedało się poniżej 50 zł, szkoda że nie zalicytowałem :( Może będziecie w stanie doradzić coś podobnego, tzn. nietypowego / abstrakcyjnego / ciekawego, niekoniecznie w tematyce górskiej? Obawiam się, że gry strategiczno-ekonomiczne mogą na dłuższą metę znudzić mojego współgracza.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: Pixa »

matten pisze:To K2 miałem nawet w obserwowanych na allegro i widzę, że sprzedało się poniżej 50 zł, szkoda że nie zalicytowałem :( Może będziecie w stanie doradzić coś podobnego, tzn. nietypowego / abstrakcyjnego / ciekawego, niekoniecznie w tematyce górskiej? Obawiam się, że gry strategiczno-ekonomiczne mogą na dłuższą metę znudzić mojego współgracza.
Nietypowa mechanike przy dosc prostych zasadach ma np. Five Tribes.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: Chaaber »

Podbijam, że Five Tribes naprawdę fajnie się sprawdza na 2 osoby i mechanika rzeczywiście pomimo prostoty sprawdza się genialnie :)
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: josiu »

Do wciągnięcia totalnie nowych graczy najlepszy moim zdaniem jest Splendor. Tą grą pół roku temu wciągnąłem żonę. A akurat dziś po raz pierwszy pokazałem Splendor teściowej i szwagierce i były zachwycone tak, że rozegraliśmy pięć partii (wcześniej grały tylko w Dixita i Intrygantów). Po grze stwierdziły, że kupują grę :)
Lecz ogólnie bardziej grywalni są Osadnicy narodziny Imperium, którzy dają o wiele więcej możliwości a bardzo trudni w nauce nie są (moja żona po rozegraniu dwóch partii w Osadników żadko chciała wracać do Splendoru).
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: matten »

Poczytałem o tym Five Tribes i choć mechanika rozgrywki wydaje się ciekawa, to cena znacznie przekracza założony budżet. Nad Splendorem też się zastanawiałem, ale z tego co czytałem pod względem poziomu trudności i skomplikowania odpowiada Patchworkowi, a wolałbym zagrać w coś bardziej rozbudowanego.
Z ciekawości przejrzałem jeszcze kategorię Thematic Games na BGB do jakiej zaklasyfikowano K2 i znalazłem dwie produkcje, które wpadły mi w oko i przy okazji mieszczą się w budżecie, a mianowicie Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy i Ognisty podmuch. W oba tytuły podobno da się pograć w dwie osoby, ale w recenzjach wytykają im nadmierną losowość, czego trochę się obawiam. Miał ktoś styczność z tymi grami? Warto się nimi zainteresować czy gry strategiczno-ekonomiczne, które wymieniliście wcześniej starczą na dłużej?
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: Pixa »

matten pisze:Poczytałem o tym Five Tribes i choć mechanika rozgrywki wydaje się ciekawa, to cena znacznie przekracza założony budżet. Nad Splendorem też się zastanawiałem, ale z tego co czytałem pod względem poziomu trudności i skomplikowania odpowiada Patchworkowi, a wolałbym zagrać w coś bardziej rozbudowanego.
Z ciekawości przejrzałem jeszcze kategorię Thematic Games na BGB do jakiej zaklasyfikowano K2 i znalazłem dwie produkcje, które wpadły mi w oko i przy okazji mieszczą się w budżecie, a mianowicie Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy i Ognisty podmuch. W oba tytuły podobno da się pograć w dwie osoby, ale w recenzjach wytykają im nadmierną losowość, czego trochę się obawiam. Miał ktoś styczność z tymi grami? Warto się nimi zainteresować czy gry strategiczno-ekonomiczne, które wymieniliście wcześniej starczą na dłużej?
Splendor to taki filler - nie licz na setki partii, regrywalnosc jest taka sobie - porownywalna do Patchworka.

W Dziedzictwo nie gralem, a Ognisty Podmuch to kooperacja - dwoje graczy stara sie pokonac gre. Nie wiem czy tego typu tytulu szukasz.

Z pozostalych gier wymienionych w watku:

- 7 Cudów Świata: Pojedynek
- Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec
- Carcassonne
- Osadnicy: Narodziny Imperium
- Suburbia
- Ticket to Ride: Nordic Countries
- K2
- Five Tribes

najnizsza regrywalnosc ma Carcassone i Agricola - to nie sa (moim zdaniem) tytuly na wiele partii. Reszta jak najbardziej tak.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: krzyss »

Regrywalność zależy tylko i wyłącznie od grających osób w daną grę.

Może Wysokie Napięcie Ci podejdzie?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: Pixa »

No nie tylko, jesli w grze jest mniej dostepnych opcji to i szybciej sie nudzi.

Wysokie Napiecie to swietna gra, ale nie na dwie osoby. W tej konfiguracji chodzi slabo. Jest wprawdzie wariant z robotem jako trzecim graczem (?), ale nie testowalem.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: krzyss »

Carcassonne jest świetnym przykładem na to iż jest niezbyt rozbudowana i i mega proste zasady a od lat sprzedaje się wyśmienicie. Ale są osoby, którym się nudzi po kilku partiach.
Z drugiej strony grając tylko i wyłącznie w jedną grę, to choćby jaka ona była to znudzenie się nią jest niemal pewne po krótkim okresie w miarę intensywnych rozgrywek.
Dlatego należałoby kupić 3-5 gier i sobie nimi umilać czas. Z czasem dokupować kolejne jeśli zajdzie potrzeba a także jeśli świat planszówek wciągnie. Gry, które nie podeszły albo się przegrały można sprzedać/wymienić a w zamian kupić nowe.

To samo jest z grami komputerowymi. Są gry, które gra się po kilka razy przechodząc je od początku do końca a są takie które nawet w trakcie rozgrywki znudzą. Wszystko zależy od ludzi którzy w nie grają.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: matten »

W dobie cyfrowej dystrybucji i bundli nie ma wielkiego problemu z grami komputerowymi, bo większość hitów po roku/dwóch od premiery można kupić w cenie biletu kinowego (nie mówiąc o starszych produkcjach, które kosztują grosze), więc nawet jeśli przejdzie się je tylko raz, a potem rzuci w kąt, to i tak był to opłacalny interes. Szkoda, że z planszówkami nie jest podobnie... a może to ja nie mam szczęścia i po prostu omijają mnie wielkie wyprzedaże.

Co by nie było, że się wysługuję forumowiczami, przejrzałem sobie jeszcze listę "polecanych" gier planszowych dla dwóch osób na BGG i znalazłem kolejną pozycję, która wydaje się frapująca, a do tego mieści się w budżecie - Istanbuł; podobno dzięki modularnej planszy szybko się nie znudzi, co powiecie?

Po odsianiu gier ze znikomą losowością i mniejszą regrywalnością oraz przekraczających budżet w orbicie zainteresowań pozostają:
- 7 Cudów Świata: Pojedynek
- Osadnicy: Narodziny Imperium
- Suburbia
- Hawana
- K2

Na ten moment (biorąc pod uwagę cenę i dostępność) skłaniam się ku grom Hawana i 7 Cudów Świata: Pojedynek. W przyszłości planuję też zakupić K2, ale wstrzymam się do czasu, aż ponownie będzie dostępne na allegro poniżej 50 zł.

Jeśli macie jeszcze jakieś inne propozycje to proszę się nie krępować :)

PS. Jakieś pomysły gdzie szukać używanych planszówek oprócz allegro, olx i forum?
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: Pixa »

Hawana wydaje mi sie najslabsza z tego zestawienia, choc nadal jest to solidna pozycja.

Co do kupna - mozesz szukac tez w dziale zamowienia zbiorowe - ostatnio sam koordynowalem akcje z 25% rabatem w Planszoweczce :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: matten »

Wygrzebałem jeszcze jedną pozycję nad którą wręcz rozpływają się w recenzjach - Książęta Florencji, warto dodać na listę tytułów do rozważenia czy na początku lepiej sięgnąć po coś prostszego?

Jeśli mielibyście wybierać, a patrząc na opinie i dostępność prawdopodobnie do tego ostatecznie ograniczy się mój wybór, między 7 Cudów Świata: Pojedynek, a Osadnicy: Narodziny Imperium to na co byście się zdecydowali? W recenzjach obie gry wypadają bardzo dobrze, ale dość znacznie różnią się ceną, choć w przypadku O: NI obecność trybu jednoosobowego trochę rekompensuje tę różnicę...
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: Pixa »

matten pisze: Jeśli mielibyście wybierać, a patrząc na opinie i dostępność prawdopodobnie do tego ostatecznie ograniczy się mój wybór, między 7 Cudów Świata: Pojedynek, a Osadnicy: Narodziny Imperium to na co byście się zdecydowali? W recenzjach obie gry wypadają bardzo dobrze, ale dość znacznie różnią się ceną, choć w przypadku O: NI obecność trybu jednoosobowego trochę rekompensuje tę różnicę...
Wybralbym Osadnikow NI, poniewaz:
- sa nieco bardziej zlozona gra, dajaca wiecej opcji
- kazda frakcja to poznawanie gry od nowa (regrywalnosc!)
- swietnie chodzi na 2 osoby, ale mozna zagrac tez jak przyjda znajomi
- sa dodatki (nowe frakcje i dodatkowe karty)
- i na koncu maly plusik - gra jest polskiego autora i polskiego wydawnictwa
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: TV3 »

Żeby więc jeszcze bardziej namieszać - Suburbia (i tu znów: moim zdaniem) jest sucha i bez polotu. Miałem nadzieję na SimCity na planszy, a dostałem średnio ładne coś, polegające na wybałuszaniu oczu i ciągłym kontrolowaniu co mam / co przeciwnik ma. Męczące to :).

Ale przyznać trzeba, że swoich zwolenników ma i pewnie na moje jedno "nie" padnie 5 x "tak".
Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że każda gra ma swych fanów i anty-fanów. I tak, jak istnieje szansa, że nisko oceniana się spodoba, tak szansa istnieje, że nie podejdzie pozycja oceniana wysoko.

Oczywiście minimalizując ryzyko warto iść tropem większości ;).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: Pixa »

Heh, a ja tam widze w Suburbii klimat SimCity :-) Jest to tez ulubiona gra mojej drugiej polowki. Sam osobiscie tez ja bardzo lubie. A troche offtopicujac to z "wielkiej klasyki" Puerto Rico zupelnie mi nie podeszlo :-) Choc to (wydawaloby sie) dobra gra i rozumiem, ze ma zwolennikow :D
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Planszówka dla początkujących na 2 osoby

Post autor: TV3 »

Mi tyż niespecjalnie :). No ale ja nie lubię księgowości ;)
ODPOWIEDZ