Carcassonne - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Aslanvirus
Posty: 1
Rejestracja: 25 gru 2015, 19:53

Re: CARCASSONNE - księżniczka i smok (pytanie o zasady)

Post autor: Aslanvirus »

Gracz zamyka swoje miasto. Nie dokłada żadnego pionka. I teraz powinien ruszyć smokiem. W wyniku wędrówki smoka traci swego rycerza w tym mieście.
Czy zatem na koniec tury nie ma możliwości podliczyć punktów za to miasto, bo nie należy już ono do niego???
Czy za zamknięcie miasta przysługują mu precjoza z niego?
z góry dziękuję za wykładnie.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: CARCASSONNE - księżniczka i smok (pytanie o zasady)

Post autor: Danielf »

Ja też miałem z tym problem. Przyjąłem taką wykładnie, że w chwili zamknięcia miasta ten pionek jest. Chodzenie smoka zajmuje trochę czasu, więc może wejść na to pole dopiero po zamknięciu miasta. Punkty moim zdaniem się należą.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: CARCASSONNE - księżniczka i smok (pytanie o zasady)

Post autor: lesar »

Wpierw zamykasz miasto, natychmiast podliczasz punkty, pianek wraca, dopiero teraz ruszasz smokiem, nikt nie ginie.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
marcin.kozak
Posty: 23
Rejestracja: 18 lis 2015, 14:32

Carcassone - opat

Post autor: marcin.kozak »

Podpiąłem się tym pytaniem do innego wątku, ale nie jest on już chyba aktywny.

W drugiej edycji podstawy jest minidodatek opat. Zgodnie z jego instrukcją opata "muszę" wyłożyć na właśnie dołożonym klasztorze lub ogrodzie.
Czy faktycznie muszę obowiązkowo? Jakoś nie naturalne to się wydaje.
Golebievicus
Posty: 12
Rejestracja: 30 wrz 2013, 02:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Carcassone - opat

Post autor: Golebievicus »

Ja mam dodatek "Opactwa i burmistrzowie" i nie jestem pewien czy "opat" z nowej podstawki to to samo. W moim dodatku jest mowa jedynie o tym, że opactwo może być położone jedynie w takim miejscu, gdzie będzie otoczone przy każdej krawędzi. Położenie tam mnicha jest opcjonalne.

Jeśli możesz to zacytuj cały fragment z instrukcji jaką masz, będziemy interpretować.
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 140
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Carcassone - opat

Post autor: Marudka »

Albo dokladasz podwladnego albo opata albo nikogo. Chodzi o to, ze opat musi był dołożymy na ten kafelek który się właśnie wylozylo, a nie na dowolny oraz moze siedzieć wylacznie w klasztorze lub ogrodzie - nigdzie indziej.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 28 gru 2015, 10:02 przez Marudka, łącznie zmieniany 1 raz.
marcin.kozak
Posty: 23
Rejestracja: 18 lis 2015, 14:32

Re: Carcassone - opat

Post autor: marcin.kozak »

I to ma sens, choć po co napisali w instrukcji, że na właśnie wyłożony, bo to przecież podstawowa stała zasada.
radusek
Posty: 1
Rejestracja: 29 gru 2015, 08:58

Carcassonne

Post autor: radusek »

Odkąd gram w Carcassonne dręczy mnie jedno pytanie.Czy jak ukończeniu np.drogę a nie było na niej żadnego podwładnego to czy mogę wziąść za nią punkty?
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Carcassonne

Post autor: Retro »

radusek pisze:Odkąd gram w Carcassonne dręczy mnie jedno pytanie.Czy jak ukończeniu np.drogę a nie było na niej żadnego podwładnego to czy mogę wziąść za nią punkty?

EDIT: Jeśli zrobisz tak jak napisał BartP poniżej, zapunktujesz.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2015, 12:50 przez Retro, łącznie zmieniany 1 raz.
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Carcassonne

Post autor: BartP »

Jeśli masz wolnego meepla (ludzika), to możesz dostać punkty. Kolejność następująca:
1. Kładziesz kafel kończący drogę/miasto.
2. Kładziesz na tej drodze/mieście swojego meepla.
3. Zakończona droga/miasto punktuje, meeple wraca do Twoich zasobów.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Carcassonne

Post autor: KrzysiekL »

Niby nie jest to zakazane (jeżeli masz wolnego followera), ale ze znajomymi przetestowaliśmy na oba sposoby i moim zdaniem ciekawiej jest grać bez takiej możliwości.

Ewentualnie jakimś wyjściem jest granie tak, że wolno, ale za połowę punktów.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Carcassonne

Post autor: BartP »

Jeszcze nie słyszałem, by ktoś grał inaczej pod tym względem, normalna zasada, obecna bodaj w każdej iteracji Carcassonne.
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Carcassonne

Post autor: Retro »

a dobrze rozumiem że jeśli przy drodze stoi karczma a droga nie jest zamknięta to po zakończeniu gry nie jest ona w ogóle punktowana?
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Carcassonne

Post autor: BartP »

Tak. Karczmy i katedry są dobre, o ile zdąży się zamknąć na czas odpowiednio drogę lub miasto.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Carcassonne

Post autor: Danielf »

radusek pisze:Odkąd gram w Carcassonne dręczy mnie jedno pytanie.Czy jak ukończeniu np.drogę a nie było na niej żadnego podwładnego to czy mogę wziąść za nią punkty?
To wymaga dołożenia podwładnego. Jest to zgodne z zasadami, ale w tym samym ruchu nie możesz położyć podwładnego na innym obiekcie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Carcassonne Kult

Post autor: tomb »

Zasady mówią, że wystawiając heretyka obok mnicha (i odwrotnie), jeden drugiemu rzuca wyzwanie:
a) czy można wystawić swojego heretyka obok swojego mnicha i punktować obu bez wyzwania?
b) czy jeśli wystawiamy heretyka, który tym samym ruchem zamyka teren wokół mnicha, to nadal rzucamy mnichowi wyzwanie, które automatycznie przegrywamy?
c) czy jeśli jednym ruchem zamykamy teren zarówno wokół mnicha, jak i heretyka, to czy punktują obaj, czy żaden?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Kult

Post autor: WRS »

tomb pisze:Zasady mówią, że wystawiając heretyka obok mnicha (i odwrotnie), jeden drugiemu rzuca wyzwanie:
a) czy można wystawić swojego heretyka obok swojego mnicha i punktować obu bez wyzwania?
Nie (S-CAR 7.4 s.85) Wyzwanie jest automatyczne. Można wyzwać swojego, ale po co?
tomb pisze:b) czy jeśli wystawiamy heretyka, który tym samym ruchem zamyka teren wokół mnicha, to nadal rzucamy mnichowi wyzwanie, które automatycznie przegrywamy?
Tak, to automatyczna porażka (S-CAR 7.4 s.85)
tomb pisze:c) czy jeśli jednym ruchem zamykamy teren zarówno wokół mnicha, jak i heretyka, to czy punktują obaj, czy żaden?
Obaj punktują, bo żaden nie był pierwszy. (S-CAR 7.4 s.85)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Re: Carcassonne Kult

Post autor: tomb »

Dziękuję, liczyłem na odpowiedź kolegi.
Czyli zasady należy traktować kategorycznie - jeśli staje obok to bezwzględnie wyzywa.
Przy dzisiejszej partii doszliśmy do podobnych wniosków, a sprowokował nas do takiej interpretacji minidodatek ze złotem. Pojawił się dylemat, czy można położyć sztabkę na kaflu, który na pewno nie będzie już punktował. I uznaliśmy, że można, bo instrukcja mówi jedynie o sąsiednim kaflu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Carcassonne Kult

Post autor: zbazyl86 »

c) czy jeśli jednym ruchem zamykamy teren zarówno wokół mnicha, jak i heretyka, to czy punktują obaj, czy żaden?
My tu wprowadziliśmy (domową) zasadę zgodnie z którą punkty dostaje właśnie ten (właściciel mnicha lub heretyka), który dokłada ostatnią płytkę wokół nich. A to tylko dlatego, żeby mimo wszystko zwiększyć zainteresowanie rzucanymi wyzwaniami. Traktujemy to podobnie jak w przypadku kupców i budowniczych z zamykaniem miast i zgarnięciem dóbr przez osobę zamykającą miasto, w którym jest równowaga pomiędzy graczami.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Kult

Post autor: WRS »

tomb pisze:Dziękuję, liczyłem na odpowiedź kolegi.
Ano pora wrócić do aktywnego pisania na forum ;)
tomb pisze:Czyli zasady należy traktować kategorycznie - jeśli staje obok to bezwzględnie wyzywa.
To wynika z tła historycznego. Skoro to heretycy, to na poważnie traktują swoje przekonania. Jedni i drudzy.
tomb pisze:Przy dzisiejszej partii doszliśmy do podobnych wniosków, a sprowokował nas do takiej interpretacji minidodatek ze złotem. Pojawił się dylemat, czy można położyć sztabkę na kaflu, który na pewno nie będzie już punktował. I uznaliśmy, że można, bo instrukcja mówi jedynie o sąsiednim kaflu.
Gdy miałem przyjemność robić wywiad z Klausem-Jurgenem Wrede (w czasie krakowskiego święta Carcassonne 2014) tym co mnie zaskoczyło - po lekturze różnych forum, ale przede wszystkim CAR - była Jego wypowiedź, że dodatków nie projektuje inaczej niż do grania z podstawką. Tak właśnie. Podstawka + jeden dodatek(!).
Stąd cały ten szum wokół konfliktów zasad jest generowany przez nas, graczy. Bo w zasadzie nie powinno się nic mieszać.
(ja będę mieszał, bo lubię megaCarcassonne :D )
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Re: Carcassonne Kult

Post autor: tomb »

Też będę mieszał, bo w Carcassonne najbardziej cenię sobie modułowość. Parę ostatnich partii przekonało mnie, że najwięcej radości daje mi mieszanie podstawki z kilkoma wybranymi dodatkami, a i rozgrywką w całość nie pogardzę. Każdy sposób ma swój urok.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Baju
Posty: 11
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Carcassonne

Post autor: Baju »

Witam bardzo serdecznie użytkowników forum. Już od jakiegoś czasu razem z narzeczoną i znajomymi gramy sobie w Carcassonne. Nasza kolekcja co jakiś czas się powiększa i jak wiadomo jest co raz więcej problemów z interpretacją zasad.
1. Czy ktoś może mi wytłumaczyć dokładne punktowanie burmistrza bo nie wiem czy dobrze punktujemy. Zawsze robimy to tak:
Ilość kafelków zamku w którym jest burmistrz * ilość herbów w tym mieście
2. Co się stanie gdy połączą się dwaj burmistrzowie?
3. Co się stanie gdy do dwóch burmistrzów dołączy jeszcze rycerz?

Będę wdzięczny za odpowiedzi i mam nadzieję, iż będę mógł się dzielić co jakiś czas swoimi problemami ;)
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Carcassonne

Post autor: Danielf »

Baju pisze:Witam bardzo serdecznie użytkowników forum. Już od jakiegoś czasu razem z narzeczoną i znajomymi gramy sobie w Carcassonne. Nasza kolekcja co jakiś czas się powiększa i jak wiadomo jest co raz więcej problemów z interpretacją zasad.
1. Czy ktoś może mi wytłumaczyć dokładne punktowanie burmistrza bo nie wiem czy dobrze punktujemy. Zawsze robimy to tak:
Ilość kafelków zamku w którym jest burmistrz * ilość herbów w tym mieście
2. Co się stanie gdy połączą się dwaj burmistrzowie?
3. Co się stanie gdy do dwóch burmistrzów dołączy jeszcze rycerz?

Będę wdzięczny za odpowiedzi i mam nadzieję, iż będę mógł się dzielić co jakiś czas swoimi problemami ;)
Wszystkie pytania dotyczą punktowania. Kiedy zamkniecie miasto, liczycie ile każdy z was ma pionków (burmistrz liczy się za tyle pionków, ile herbów). Ten, który ma więcej, dostaje dwa punkty za każdy obszar miasta i dwa punkty za każdy herb, postali nic nie dostają.
Baju
Posty: 11
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Carcassonne

Post autor: Baju »

Danielf pisze:
Baju pisze:Witam bardzo serdecznie użytkowników forum. Już od jakiegoś czasu razem z narzeczoną i znajomymi gramy sobie w Carcassonne. Nasza kolekcja co jakiś czas się powiększa i jak wiadomo jest co raz więcej problemów z interpretacją zasad.
1. Czy ktoś może mi wytłumaczyć dokładne punktowanie burmistrza bo nie wiem czy dobrze punktujemy. Zawsze robimy to tak:
Ilość kafelków zamku w którym jest burmistrz * ilość herbów w tym mieście
2. Co się stanie gdy połączą się dwaj burmistrzowie?
3. Co się stanie gdy do dwóch burmistrzów dołączy jeszcze rycerz?

Będę wdzięczny za odpowiedzi i mam nadzieję, iż będę mógł się dzielić co jakiś czas swoimi problemami ;)
Wszystkie pytania dotyczą punktowania. Kiedy zamkniecie miasto, liczycie ile każdy z was ma pionków (burmistrz liczy się za tyle pionków, ile herbów). Ten, który ma więcej, dostaje dwa punkty za każdy obszar miasta i dwa punkty za każdy herb, postali nic nie dostają.
Czyli cały czas graliśmy źle. Burmistrz daje tj przewagę od 2 herbów nad małym pionem i od 3 herbów nad dużym pionem.
Dzięki za post. Pozdrawiam.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Carcassonne

Post autor: krzyss »

W dodatku Karczmy i Katedry jest jedna płytka na której jest karczma i skrzyżowanie w kształcie litery T.
Na tym skrzyżowaniu nie ma żadnej budowli. Karczma jest nad drogą. Czy to skrzyżowanie jest liczone jak każde inne czyli prowadzą od niego trzy trakty (prawo, lewo, w dół), czy jest to płytka specjalna i trakt ma rozwidlenie i prowadzi już w dwóch kierunkach?
Niby każdy trakt jest zakończony skrzyżowaniem albo budynkiem. Jak jest z tą płytką?

To jest ta płytka:

Stara wersja:
Obrazek

Nowa wersja (płytka na dole z prawej strony):
Obrazek
ODPOWIEDZ