Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje (J. Kemppainen, C. Konieczka, J. Ying)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Maxxx76 »

Też mam wrażenie, że Imperium ma tylko pasywny cel, a mianowicie nie dopuścić do realizacji celu przez Rebelię. Szkoda, bo mogłoby być dużo ciekawiej
emil20056
Posty: 18
Rejestracja: 01 maja 2014, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: emil20056 »

Zgadzam się z Wami, że pod względem różnorodności celów imperium faktycznie trochę kuleje. Mimo to zarówno od strony overlorda, jak i rebelianta grało się podobnie przyjemnie. Może fakt, że jako ten zły mam od początku wgląd w cały scenariusz i mogę sobie wszystko planować trochę nadrabia.

Balans uważam, że jest w porządku. Grałem w różnym składzie (różni ludzie, inna liczba graczy) i przeważnie zwycięstwo było wydzierane w ostatnich momentach (ewentualnie jakieś durne posunięcie/a przeciwnika).
Pzdr
Emil
Awatar użytkownika
motti
Posty: 143
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 77 times
Been thanked: 13 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: motti »

Idzie grudzień i mogę sobie pozwolić na jakąś większą grę do gry z synami, zastanawiam się nad Descentem2 i IA. Próbowałem się przebić przez wątki dotyczące tych gier i co czytam dany temat to się do tej gry zniechęcam - więcej narzekania na obie gry niż zachwytów. A to w D2 tylko się goni na wyścigi, jakieś problemy z LOS, a to w IA też czytam że wyścigi i dla imperium nuda, i brak balansu. Już się zastanawiam czy w te gry da się w ogóle grać bez bólu? Jaka jest regrywalność podstawki? Muszę podjąć decyzję bo potem trzeba łapać okazje jak się trafi (np. CDP). Biorąc pod uwagę moje niezdecydowanie obawiam się że skończy się na kupnie zupełnie czego innego :D , albo zdecyduje czynnik finansowy i będzie Descent.
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: sewhoe »

Generalnie w trybie kampanijnym te gry polegają na mocnym wyścigu i sporej optymalizacji ruchów. Szczególnie jak kiedyś zasiadałem do Descenta, to spodziewałem się powolnej eksploracji podziemi, a dostałem szybki wyścig w celu spełnienia warunków scenariusza.
W Imeprium zawsze w razie czego zostaje tryb skirmish, czyli coś ala bitewniak, gdzie samemu można złożyć sobie rozpiskę.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Maxxx76 »

Motti, spróbuj Runebound, to ten sam świat co Descent, a nie ma takiego tempa :-)
Poza tym ludzie narzekają, ale grają :-) Bo obie gry są dobre i tego nikt nie neguje i nie o tym głównie jest ten wątek :-) Teraz, po ograniu, każdy zwraca uwagę na to, co jego zdaniem wymagałoby poprawy w tych, jak już pisałem, dobrych grach :-D
Awatar użytkownika
motti
Posty: 143
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 77 times
Been thanked: 13 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: motti »

Maxxx76 pisze:Motti, spróbuj Runebound, to ten sam świat co Descent, a nie ma takiego tempa :-)
Poza tym ludzie narzekają, ale grają :-) Bo obie gry są dobre i tego nikt nie neguje i nie o tym głównie jest ten wątek :-) Teraz, po ograniu, każdy zwraca uwagę na to, co jego zdaniem wymagałoby poprawy w tych, jak już pisałem, dobrych grach :-D
Runebounda może bym i spróbował, ale po angielsku gra z moimi synami odpada, jeszcze :) A co do świata to nie mam pojęcia o jego specyfice, myślałem że to takie zwykłe sztampowe fantasy - elfy krasnoludy i smoki.
W każdym razie obecnie skłaniam się bardziej ku Imperium Atakuje, szybki skirmish będzie mam nadzieję miłym dodatkiem. Dziękuję za wypowiedzi.
Awatar użytkownika
iapetus
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2012, 09:54
Lokalizacja: Warszawa/Lublin
Kontakt:

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: iapetus »

Mam prośbę do Znawców Tematu o ocenę dwóch kwestii przed moim potencjalnym zakupem:
1. Czy kampanię da się w praktyce prowadzić z różnymi graczami? Z góry wiem że ja i żona będziemy stałymi graczami, ale będzie mi ciężko utrzymać stały skład towarzystwa uzupełniającego - tych dwóch-trzech dodatkowych osób. Planszujących fanów Gwiezdnych Wojen dostatek, ale żeby zebrać ich w jednym miejscu i czasie na dwie godziny... ;) Czy rozwój postaci dodaje dużo do standardowych zasad?
2. Jakie znaczenie dla praktycznego grania ma język? Są różne opcje używek w obu językach, a te trzy stówy to niebagatelna kwota, także warto się dobrze zastanowić. Biegłości w angielskim ani mnie, ani pozostałym potencjalnym graczom nie brakuje, ale zawsze to co innego wertować kwity w rodzimym języku albo w ległidżu. Wiem że na bieżąco są potrzebne instrukcje scenariuszowe. Oprócz tego, po wspomnieniach z Bitew Westeros czy Gry o Tron, obawiam się że polskie tłumaczenie może pozostawiać niedopowiedzenia, które angielskie wersje dokładnie rozwiewały. Może ktoś z Was miał do czynienia z wersją polską i angielską i mógłby ocenić różnice?
Parias
Posty: 34
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:26

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Parias »

1. Śmiało można tak grać, zwłaszcza jeśli żona będzie stałym graczem i będzie podpowiadała graczom nowym. Postac zrobiona z 10 PD ma z 3-5 kart więcej niż postać początkowa tak więc idzie to ogarnąć.
2. Gra przetłumaczona jest bardzo dobrze, zasady nie pozostawiały niczego nie dopowiedzianego. nie wiem czy wynika to z tłumaczenia czy po prostu z obszerności zasad. Gra ma coś w rodzaju encyklopedii, wyszukujesz alfabetycznie w spisie treści interesujące Cię hasło po stronie np. "Ruch" czy "Ogłuszenie" i błyskawicznie znajdujesz interesujący Cie temat. W kwestii fabularnej również błędów nie znalazłem.
Awatar użytkownika
ghostartur
Posty: 411
Rejestracja: 09 lut 2014, 16:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: ghostartur »

Wybaczcie, że nie śledzę całego wątku ale mam pytanie. Czy wyszły już jakieś dodatki po polsku? Jeśli nie, to kiedy planowane jest ich wydanie?
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Maxxx76 »

Przełom 2015 i 2016, ale jak znam życie to raczej początek 2016.
Śledź na galakta.pl
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: adikom5777 »

Wyszły już dodatki. Cała pierwsza fala jest od ponad miesiąca w sklepach. Druga to koniec tego roku lub początek 2016.
Xth
Posty: 115
Rejestracja: 04 gru 2009, 18:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Xth »

Wiem że gdzieś już tutaj chyba o tym czytałem, ale ciężko mi teraz znaleźć dlatego z góry przepraszam za powtórkę.
Zaczynam przygodę z I:A. Będę grał tylko kampanie (skirmisz raczej mało prawdopodobny), a nie lubię żadnych proxy, żetonów zastępujących figurki itp. Stąd pytanie, które zestawy dodatkowe przydają się w grze kampanijnej. Wszystkich bohaterów nabędę/nabyłem i tutaj problemu nie ma.
Zastanawiam się za to nad takimi dodatkami jak sabotażyści, żołnierze rebelii czy z późniejszych fal wookie, szturmowcy, żołnierze z Echo Base itp. Na ile te dodatki wnoszą coś do rozgrywki kampanijnej czy spokojnie można się bez nich obejść?

Z góry dziękuję i przepraszam za chaos, ale godzina wczesna:)
Ostatnio zmieniony 09 gru 2015, 21:12 przez Xth, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Maxxx76 »

adikom5777 pisze:Wyszły już dodatki. Cała pierwsza fala jest od ponad miesiąca w sklepach. Druga to koniec tego roku lub początek 2016.
Jeśli chodzi o figurki, to racja. Pisząc o dodatkach, miałem na myśli pudła z kolejnymi kafelkami, bohaterami i misjami :-)
Kuma
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2016, 12:11

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Kuma »

Witam,
Mam problem ze znalezieniem reguł w przypadku niezrealizowania warunków zakończenia misji. Co się dzieje jeśli w wyznaczonych ramach czasowych ani rebelianci ani imperium nie zrealizują swojego celu?
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: kudlacz135 »

Prawie zawsze Imperium wygrywa, zazwyczaj w celach jest napisane, że Rebelia ma X tur na wykonanie czegoś, jeśli nie zdąży to przegrywa :)
Kuma
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2016, 12:11

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Kuma »

Jesteśmy dopiero po pierwszej misji, w której ciągle uczyliśmy się grać, może dlatego nie udało się osiągnąć żadnego celu. W każdym razie skończyła się runda i ani imperium , ani rebelianci nie osiągnęli swojego celu. Zastanawiam się co dalej, rozegrać misję jeszcze raz?
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Fegat »

Wydaje mi się, że nie ma takiej misji w dostępnych zadaniach ;)
Jaka nazwa (str. instrukcji) ?
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
evrard
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: evrard »

Oczywiście, że nie ma. Ani w podstawce, ani w dodatkach. Kuma gra po prostu źle. Polecam jeszcze raz przeczytać instrukcję lub obejrzeć gameplay albo videoinstrukcję.
Kuma
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2016, 12:11

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Kuma »

graliśmy w następstwa. Całkiem możliwe że źle zrozumiałam zasady, zmyliło mnie ta szósta runda kończąca misję w spisie wydarzeń.
Awatar użytkownika
blazej_c
Posty: 127
Rejestracja: 04 lis 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznan, Poland
Kontakt:

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: blazej_c »

W tej misji limit czasowy to cel tylko dla Rebelii. Jezeli gracz rebeliancki nie zmiesci sie w limice - wygrywa Imperium.
Kuma
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2016, 12:11

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Kuma »

aaa, dzięki za oświecenie :)
qzder
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwie 2011, 13:31
Has thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: qzder »

Jestem w trakcie kampani. Gramy w 5 osob. Jestesmy na piątej misji i jeszcze żadnej misji nie wygraliśmy. CO JEST??!!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Rocy7 »

qzder pisze:Jestem w trakcie kampani. Gramy w 5 osob. Jestesmy na piątej misji i jeszcze żadnej misji nie wygraliśmy. CO JEST??!!
Niestety przy dobrym graczu Imperium Rebelia ma ciezko, zwlaszcza na 5 osob. Ogolnie nie oplaca sie walczyc lepiej starac sie jak najszybciej spelnic warunek misji.

Wygranie, ktorejs z misji zwiazanych z postaciami powinno pomoc, zwłaszcza, że z reguły Rebelia ma w nich trochę łatwiej.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: kudlacz135 »

Używacie strainów do forsowania ruchów? Leczycie się z niewykorzystanych surge'y? Nie otwieracie drzwi jako ostatnia aktywacja, dając wtedy dodatkowe możliwości ataku imperium? Nie stoicie w grupach gdy przeciwnik ma wybuchające droidy lub figurki z blastem? Imperium czyta wam fluff, żeby nakierować was na to, czy za drzwiami czai się żeton więźnia, terminal albo Vader? Kiedy gracie na cztery osoby, wystarczy, że jedna osoba przeżyje starcie, więc tak jak walka się nie opłaca, zwłaszcza gdy macie jedną aktywację na turę, tak dwie figurki mogą powstrzymywać szturmowców, podczas gdy dwie kolejne próbują wykonać misję.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje

Post autor: Fegat »

Moje IA chyba pójdzie na sprzedaż. Ze znajomych już nikt w to nie chce grać, niestety.
Klimat fajny, ale brak rozwoju bohatera boli bardzo, Jedi jest tylko jeden, a do tego misja aby podczas kampanii zdobyć miecz Jedi jest praktycznie nie do wygrania dla rebeli...

Początkowo IA>Descent, ale po czasie to niestety Descent>IA
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
ODPOWIEDZ