Aeroplany

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Aeroplany

Post autor: Veridiana »

Po lekturze instrukcji chciałam sie upewnić co do obliczania rentowności:

I etap: liczba przewiezionych pasażerów MINUS liczba pustych miejsc
II etap: liczba przewiezionych pasażerów MINUS liczba pustych miejsc (w tym "pustych nóg" pozostałych po poprzednim etapie)
III etap: liczba przewiezionych pasażerów MINUS liczba pustych miejsc (w tym "pustych nóg" pozostałych po poprzednich etapach)

Czy ma jakieś znaczenie, które puste miejsca zapełniamy w pierwszej kolejności: czy na nowych samolotach, czy "puste nogi" na starych?

Po co odwraca się karty aeroplanów na koniec etapu? (pewnie wyjdzie w praniu, ale już jestem ciekawa ;) )
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Aeroplany

Post autor: adikom5777 »

Liczenie etapow prawidlowe.
Nie ma znaczenia, ktore miejsca zapelniamy najpierw.
Karty odwracamy dlatego, aby pamietac, ze dany samolot byl juz punktowany i jesli trzeba to kladzie sie na nim "puste nogi". Jakbys nie odwrocila, to myliloby Ci sie, ile jeszcze dany samolot moze przewiezc pasazerow, bo zeton pustych nog nie zaslania duzej cyfry wskazujacej pojemnosc samolotu.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Aeroplany

Post autor: WRS »

Veridiana pisze:Po co odwraca się karty aeroplanów na koniec etapu? (pewnie wyjdzie w praniu, ale już jestem ciekawa ;) )
Jeśli nie był to samolot dalekodystansowy, to po prostu odrzucam go do pudełka. Zostawiam "puste nogi" jako zobowiązanie przewozu pasażerów. Oczywiście lotniska też zostawiam.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Aeroplany

Post autor: adikom5777 »

Nie odrzuca sie tez do pudelka samolotow dajacych PZty, bo troche szkoda :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Aeroplany

Post autor: WRS »

A tu akurat prościej chyba zaliczać te punkty od razu.
Nie wiem czemu akurat mają być naliczane na końcu...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Aeroplany

Post autor: adikom5777 »

ja jak gram, to dodajemy je na końcu razem z punktami na żetonach pasażerów
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Aeroplany

Post autor: WRS »

No w przepisach tak stoi, ale nie widzę różnicy praktycznej...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Aeroplany

Post autor: Veridiana »

Aha, dzięki :) na razie wsio jasne
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Aeroplany

Post autor: mig »

Właśnie przygotowuje sie do pierwszej rozgrywki (start za godzinę). Jednej rzeczy nie mogę zakumac- jaka jest różnica miedzy lotniskami rożnych poziomów?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Aeroplany

Post autor: adikom5777 »

większym poziomem możesz zabudowywać mniejszy. Więc jak w pierwszym etapie nie zdążysz wybudować lotniska w mieście, to możesz w tym mieście zabudować lotnisko komuś w drugim etapie :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Aeroplany

Post autor: mig »

Dzięki:-)
W tkacie gry dopadlo nas jeszcze kilka wątpliwości - niektóre chyba są wątpliwościami tylko dla części graczy, więc wpisuję tu tak dla jednoznacznego rozstrzygnięcia ;)
1. Znaczniki "pustych miejsc" umieszcza się na każdym wolnym miejscu w każdym zakupionym samolocie, czy tylko w tych w których mamy już kogoś umieszczonego (tzn czy puste miejsca są rownież w samolotach, które nikogo nie przewiozły jeszcze)?
2. Obieżyświatów wybiera się z poczekalni przed umieszczeniem w poczekalniach nowych żetonów pasażerów. Jeszcze nie zdarzyło się nam, żeby wypełnić tymi pozostałymi żetonami wszystkie 8 pól w sekcji obieżyswiatów. Co wtedy robić? Umieścić mnie? Dociągać z woreczka? Wg instrukcji dociąga się po jednym z kazdego z 6 miast. Jeśli w jednym z nich jest dwóch pasażerów pozaeuropejskich a w drugim nie ma żadnego to mogę dołożyć z tego pierwszego dwóch?
3. Nocne loty - czy oba żetony muszą dotyczyć lotów europejskich czy wystarczy jeden (ten wzięty dzięki żetonowi nocnych lotów)?
4. Wg instrukcji lotnisko po tym jak zostanie przez kogoś zabudowane "wraca do gracza". Oznacza to, że wraca do puli dostępnych lotnisk i może być ponownie wybudowane?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Aeroplany

Post autor: WRS »

mig pisze:1. Znaczniki "pustych miejsc" umieszcza się na każdym wolnym miejscu w każdym zakupionym samolocie, czy tylko w tych w których mamy już kogoś umieszczonego (tzn czy puste miejsca są rownież w samolotach, które nikogo nie przewiozły jeszcze)?
Tak, w każdym samolocie z wolnymi miejscami (czy to wszystkimi, czy tylko częścią).
mig pisze:3. Nocne loty - czy oba żetony muszą dotyczyć lotów europejskich czy wystarczy jeden (ten wzięty dzięki żetonowi nocnych lotów)?
Właśnie ten jeden dodatkowy (z nocnego lotu) musi być w Europie. Pierwszy lot jest dowolny.
mig pisze:4. Wg instrukcji lotnisko po tym jak zostanie przez kogoś zabudowane "wraca do gracza". Oznacza to, że wraca do puli dostępnych lotnisk i może być ponownie wybudowane?
Tak, chociaż zwykle lepiej/bezpieczniej budować te lepsze lotniska.

Co do 2. to nie jestem pewien czy rozumiem pytanie...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Aeroplany

Post autor: mig »

WRS pisze: Co do 2. to nie jestem pewien czy rozumiem pytanie...
Jest 8 pól gdzie od końca 1 etapu umieszcza sie obiezyświatów przekladając zetony podróżnych chcących jechać do krajów pozaeuropejskich z 6 poczekalni. Z instrukcji nie wynika co zrobić jeśli łącznie we wszystkich poczekalniach jest mniej takich żetonów (i czy w ogóle można przekładać z jednej poczekalni więcej niż jeden żeton - pewnie tak, skoro miejsc na obieżyświatów jest 8 a poczekalni tylko 6)...
Mam nadzieję, że teraz napisałem czytelniej :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Aeroplany

Post autor: WRS »

Czynności na koniec etapu (1. i 2.)
Ktoś w instrukcja na str. 8 pisze:Umieść pasażerów w strefie obieżyświata:
przenieś z poczekalni po jednym pasażerze lecącym poza Europę z każdego z 6 miast, po kolei idąc od
lewej. Jeżeli w danym mieście na odlot oczekuje kilku pasażerów lecących poza Europę, zdejmuj
najpierw tych po lewej – od dołu planszy. Przestajesz zdejmować żetony pasażerów z poczekalni gdy
zabraknie miejsca w strefie obieżyświata.
Ja rozumiem to tak:
Zabieram po jednym żetonie do strefy obieżyświata (o ile takie zostały!). Jeśli są wolne sloty (a po 1. etapie będą co najmniej dwa!) to dobieram kolejne żetony. Jeśli nie ma, to po prostu zostają wolne miejsca.
Po 2. etapie dobieram żetony, ale może się zdarzyć, że nie ma sześciu wolnych miejsc. Wówczas zapełniam i koniec. Jeśli jednak są wolne, to jak po etapie 1.

Innego sposobu interpretacji nie widzę.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Aeroplany

Post autor: mig »

Dzięki:) Z obieżyświatami ostatecznie tak właśnie graliśmy, ale długo trwało zanim do takich wniosków doszliśmy ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Aeroplany

Post autor: KubaP »

Ostatnia strona instrukcji. Trzeci paragraf fragmentu "Koniec etapu"

"(...) Ułóż wszystkie żetony lotnisk z tej kart na jej tyle, aby móc wykorzystać je jako wolne miejsca w kolejnych etapach. (...)" WTF?

Auf Englisch jest tak (ale też kupy się nie trzyma): "Place any used airport tiles on the back of the flipped cards you use in later eras."
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Aeroplany

Post autor: WRS »

Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
bober
Posty: 304
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Aeroplany

Post autor: bober »

Mam jedną mała wątpliwość po przeczytaniu instrukcji. Czy jak wykonuję akcję "Przewóz pasażerów".
Mam samolot o pojemności "3" i biorę pasażerów o wartości "2" w mojej turze wykonując akcję Przewóz pasażerów, to :
1. Zostaje te jedno wolne miejsce do końca etapu i po podliczeniu na koniec etapu kładę "pustą nogę" na ten samolot ,
2. Czy w kolejnej mojej turze ( w tym samym etapie), mogę dołożyć jeszcze pasażera o wartości "1" do tego samolotu aby go zapełnić.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Aeroplany

Post autor: adikom5777 »

1. Tak, jeśli do końca etapu nie zapełnisz miejsca.
2. Tak
Awatar użytkownika
bober
Posty: 304
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Aeroplany

Post autor: bober »

dzięki :)
A jak uzupełniam to pasażer może mieć inny cel podróży niż ten co wcześniejszy czy musi być taki sam ?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Aeroplany

Post autor: Veridiana »

Może mieć inny
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: Aeroplany

Post autor: daaz »

Wiem zerem temat z instrukcji byl juz poruszany i sa odnośniki do innych stronach ale nie potrafie pojąć tego zdania. To znaczy sensu. Moze mi to ktos łopatologicznie wytłumaczy.
"Ułóż wszystkie żetony lotnisk z tej karty na jej tyle, aby móc wykorzystac je jako wolne miejsca w kolejnych etapach. Po wykorzystaniu wolnych miejsc w kolejnym etapie żetony pustych nóg sa odrzucane."
Po co żetony lotnisk maja symbolizować wolne miejsca skoro sa na nim żetony pustych nog?
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: Aeroplany

Post autor: daaz »

No i co jesli na karcie sa dwa lotniska na koniec etapu i brakuje jedengo pasażera? To ile w koncu mam zaznaczyć tych wolnych miejsc? Bo z tego zdania wynika ze beda DWA..
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: Aeroplany

Post autor: daaz »

Ach.. Chyba juz pojąłem ze tam nie powinno byc slow " jako wolne miejsca" .. Olśnienie
ODPOWIEDZ