Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
arfa2
Posty: 18
Rejestracja: 09 sie 2013, 22:22

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: arfa2 »

Jestem po pierwszych partiach. Mam pewnie pytania odnośnei reguł
1) czy mogę jednym policjantem zapytać się czy Kuba stał na polu np 89. Po uzyskaniu odpowiedzi że tak , innym pionkiem go aresztuję.
2) czy policjanci mogą się przeskakiwać?
3) np w 3 kolejce zapytałem się Kuby czy był na polu numer 45. Dostałem odpowiedź że był. Potem minęło parę rund i w 13 kolejce pytam sięponownie o to samo pole czy był na 45. Czy to pytanie jest bez sensu czy Kuba musi położyć tam 2 znacznik śladu że był tam 2 razy?
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: krecilapka »

1) czy mogę jednym policjantem zapytać się czy Kuba stał na polu np 89. Po uzyskaniu odpowiedzi że tak , innym pionkiem go aresztuję.
Jak najbardziej.
2) czy policjanci mogą się przeskakiwać?
Jak najbardziej.
3) np w 3 kolejce zapytałem się Kuby czy był na polu numer 45. Dostałem odpowiedź że był. Potem minęło parę rund i w 13 kolejce pytam sięponownie o to samo pole czy był na 45. Czy to pytanie jest bez sensu czy Kuba musi położyć tam 2 znacznik śladu że był tam 2 razy?
Pytanie jest bez sensu. Kuba kładzie jeden znacznik i pytając o to pole zawsze otrzymasz odpowiedź twierdzącą, kończącą poszukiwania. Jeśli z wyliczeń wychodzi, że Kuba mógłby wracać po swoich śladach, to na takim polu lepiej próbować dokonać aresztowania.
Oczywiście przy założeniu, że masz na myśli jedną noc. Bo jak pewnie wiesz, po każdej nocy czyści się szlak śladów Kuby.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: Maxxx76 »

I zapytałem a nie zapytałem się.
No, chyba że siebie pytałeś:-)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: Grzdyll »

Jak już się bawisz w prof. Miodka to sam używaj przecinka i cudzysłowia. Jakbyś napisał:
I "zapytałem", a nie "zapytałem się" (...) nie trzeba by było się trzy razy nad Twoim wpisem zastanawiać...
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: Maxxx76 »

Dobre :-)
Siwydym
Posty: 27
Rejestracja: 11 lis 2014, 17:34

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: Siwydym »

siema!
czy ktoś grał w tą grę na dwie osoby i coś może skrobnąć na ten temat ?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: FortArt »

Siwydym pisze:siema!
czy ktoś grał w tą grę na dwie osoby i coś może skrobnąć na ten temat ?
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=14416
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
une_fois_encore
Posty: 5
Rejestracja: 04 maja 2014, 01:18

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: une_fois_encore »

Ostatnio zakupiłam listy i przy drugiej partii naszły mnie pewne wątpliwości, co do reguł w instrukcji:

"Kiedy Kuba dotrze do pola oznaczonego jako jego kryjówka, oznajmia to, a faza Polowania i tym samym bieżąca noc dobiega końca." - czy oznacza to, że jeżeli gracz grający Kubą znajdzie się na polu wybranym przez niego jako kryjówka to MUSI powiedzieć, że jest w kryjówce, czy może wejść na to pole i stwierdzić, że jeszcze nie chce wchodzić?

Jeżeli MUSI powiedzieć, że jest w kryjówce, to mam drugie pytanie:

"Kuba nie może ogłosić ucieczki i końca rundy, jeśli użył Ruchu Specjalnego, aby dostać się na pole kryjówki." - tu mam 2 wątpliwości:

1. Jeżeli MUSI powiedzieć, że jest w kryjówce, gdy jest na polu oznaczonym jako kryjówka, a chce użyć ruchu specjalnego, to nie może w ogóle przejść na pole kryjówki? Powiedzmy, że jest na polu X, a jego kryjówka jest na polu Y. Używa powozu i chce dojechać na pole Y, ale nie chce ogłaszać, że jest w kryjówce. Może tak zrobić?
2. Powiedzmy, że jest na polu X, jego kryjówka jest na polu Y, a chce dojechać na pole Z poprzez pole Y. Czyli X -> Y (Powóz) -> Z (Powóz). Może coś takiego zrobić?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: schizofretka »

Jestem na 99% pewny, że zostało to sfaqowane, że nie musi. Przy czym to i tak jest gra, w którą chyba nikt nie gra na zasadach jak z instrukcji, więc bym się nie przejmował ;)


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: Maxxx76 »

Nie musi ogłaszać. Angielska wersja instrukcji używa w tym wypadku słowa "may":-)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: kwiatosz »

Maxxx76 pisze:Nie musi ogłaszać. Angielska wersja instrukcji używa w tym wypadku słowa "may":-)
Oczywiście należy brać poprawkę na to, że gra jest włoskich autorów, więc do jakości przełożenia ich myśli na angielski trudno się wiążąco wypowiadać :lol:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: Maxxx76 »

Ale oni sami, o ile dobrze pamiętam, stwierdzili, że można, a nie trzeba :-)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: crsunik »

A jak to jest z przechodzeniem policjanta przez pole, na którym był Kuba tej nocy? Jest to opisane jako podpis pod obrazkiem, w stylu "jeśli był na tym polu Kuba to policjant na pewno znajdzie ślad", ale nigdzie poza tym jednym miejscem nie jest to opisane.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: TV3 »

Nie bardzo rozumiem... chodzi zapewne o to, że policjant przechodząc (z czarnego kwadratu na czarny kwadrat) przez pole, na którym był Kuba (czyli przez pole numerowane) i zatrzymując się (na swoim kwadracie obok tegoż numerowanego pola Kuby) pyta o sąsiadujące pole (pola), w tym o to pole (numerowane), na którym był Kuba, czyli policja dostaje ślad.
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: repi_1 »

Dokładnie to brzmi tak : "ółty policjant porusza się o dwa skrzyżowania.
Jeśli Kuba przechodził tymi
uliczkami, z pewnością zostawił po sobie jakieś ślad!"

To jest tylko opis pod rysunkiem, a drugie zdanie nie jest żadna zasadą tylko takim sobie przypiskiem fabularnym.
dariuszkoziel
Posty: 107
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: dariuszkoziel »

Czy będąc Kubą musze popełnić zbrodnie albo w piątej albo w ósmej fazie? Nie za bardzo rozumiem sens tych cyfr rzymskich czyli momentu popełnienia zbrodni
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: repi_1 »

Postaram się wyjaśnić. Na początku pionek Kuby jest na polu z I rzymską. Gra dochodzi do fazy 5 "Kuba Rozpruwacz:krew na ulicach" i teraz gracz wcielający się w Kubę decyduje czy zabija niewiastę czy chce jeszcze poczekać. Jeżeli decyduje się zabić wpisujemy do notesika miejsce zbrodni w polu pod I rzymską (faza 8). Jeżeli decyduje się poczekać i nie zabijać, cofa pionek Kuby na pole z II Rzymską. Zyskuje tym samym więcej czasu (jeden ruch więcej) na ucieczkę. W tym momencie policjanci MUSZĄ poruszyć wszystkie pionki nieszczęśnic o jedno pole (trzymając się reguł z instrukcji). Następnie Kuba odkrywa jeden z czarnych znaczników policji (jeżeli to policjant to zamienia na pionek w tym kolorze, jeżeli nie zdejmujemy znacznik). W tym momencie gra wraca do fazy 5 i znów Kuba decyduje czy zabija czy cofa się o kolejne pole. Jeżeli Pionek Kuby jest na polu z V, to nie może już czekać tylko musi zabić i przejść do fazy 8.
dariuszkoziel
Posty: 107
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: dariuszkoziel »

Dziękuję
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: michcic »

Witam. Jestem po pierwszej rozgrywce, po której naszła mnie refleksja odnośnie wystąpienia pewnej potencjalnej sytuacji. Chciałbym, żebyście zweryfikowali, czy rzeczywiście jest to możliwe, czy raczej niewłaściwie zrozumiałem którąś z reguł.

Załóżmy, że gracz prowadzący Kubę wybierze jako kryjówkę pole graniczące bezpośrednio z dwoma czerwonymi polami (na których za każdym razem ustawia on znaczniki kobiet). Takich pól jest dokładnie trzy: 51, 66 i 67. Jeśli postawi tam potencjalną ofiarę, a następnie rzeczywiście ją zabije, może wrócić do swojej kryjówki już w pierwszym ruchu i policjanci nic nie mogą z tym zrobić. W momencie gdy wykona taki zabieg w trakcie trzeciej i czwartej nocy to w praktyce wygrywa grę już po przetrwaniu dwóch pierwszych nocy (w dodatku tych, w których dysponuje największą liczbą żetonów specjalnych).

Oczywiście, w trakcie trzeciej nocy kiedy pierwszy ruch należy do policjantów można zablokować skrzyżowanie między polem czerwonym, a polem potencjalnej kryjówki Kuby. Ale nie oszukujmy się, kto specjalnie będzie zabezpieczał się w taki sposób?
Jedyną możliwością uniknięcia podobnej sytuacji jest wykorzystanie jednej z proponowanych opcji dodatkowych, uniemożliwiającej wybranie jako kryjówki pola bezpośrednio sąsiadującego z czerwonym polem.

Wydaje mi się, że to spore niedopatrzenie w trakcie projektowania gry. Podzielacie moje zdanie?
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: Pixa »

Nie pamietam juz czy to byl home-rule czy oficjalny, ale sporo osob gra tak, ze Kuba nie moze wejsc do kryjowki wczesniej jak w piatym ruchu.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: michcic »

Pixa pisze:Nie pamietam juz czy to byl home-rule czy oficjalny, ale sporo osob gra tak, ze Kuba nie moze wejsc do kryjowki wczesniej jak w piatym ruchu.
To na pewno home-rule. Przejrzałem dokładnie całą instrukcję i nie znalazłem tam takiej zasady.

Ale widzę, że nie tylko ja dostrzegam ten problem, skoro inne osoby wymyślają jakieś poprawki. No cóż, szkoda, bo wpływa to trochę negatywnie na mój ogólny odbiór tej gry.
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: Grzdyll »

Polecam początek tego wątku, post nr 7 - modyfikacje które podał Pixa jedynie nieco zmieniają zasady porzadkując kilka wyjątkowych sytuacji. Fakt ze to home rules których ogólnie nigdy nie stosuje -poza tą grą właśnie gdzie (nie wiem właściwie czemu) mi pasują. A gra jest dla mnie wybitna w idealnym połączeniu prostoty, klimatu i mózgożerności.
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: TTR_1983 »

Miejsce zbrodni nie zawsze musi się znajdować na polu z czerwoną obwódką (policjanci mogę przesuwać nieszczęśnice). Czy wobec tego w kolejnych nocach gdy pól z czerwoną obwódką jest więcej niż mam położyć białych znaczników kobiet, mogę wybrać na których polach z czerwoną obwódką chcę je umieścić?
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: c08mk »

mulek18 pisze:Miejsce zbrodni nie zawsze musi się znajdować na polu z czerwoną obwódką (policjanci mogę przesuwać nieszczęśnice). Czy wobec tego w kolejnych nocach gdy pól z czerwoną obwódką jest więcej niż mam położyć białych znaczników kobiet, mogę wybrać na których polach z czerwoną obwódką chcę je umieścić?
Według instrukcji tak.
bebebe73
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2016, 22:21

Re: Listy z Whitechapel / Letters from Whitechapel

Post autor: bebebe73 »

Witam , mam kilka pytań :
1) Czy Kuba moze wracac po swoich sladach , ktore zostaly odkryte juz tej nocy?
2) Czy moze poruszac sie po polach na ktorych w tej czy poprzedniej nocy zamordowal tzn z czerwonym znacznikiem i jesli tak , to czy policjanci moga szukac tam sladu (polozyc zolty znacznik na czerwonym?)
3) czy trzeciej nocy policjanci stojac odpowiednio blisko moga od razu aresztowac Kube na miejscu zbrodni?
z gory dziekuje za podpowiedzi ;)
ODPOWIEDZ