Carcassonne - Dodatki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Carcassonne - Dodatki

Post autor: wujek2114 »

Witam
Kilka dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem gry Carcassonne, ale ze sama gra wydaje się mało emocjonująca, planuje dokupić jakieś 2 dodatki, i teraz pytanie do Wszystkich posiadaczy Carcassonne, które dodatki są najlepsze?

Dodam że będę grał w 3-5 osób więc jakieś powiększanie liczby osób nie jest potrzebne..
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Carcassonne - Dodatki

Post autor: Neoptolemos »

Karczmy i katedry dodają niby niewiele, ale ja bez tego nie gram. 6 gracz jest Ci niepotrzebny, ale reszta opcji trochę urozmaica rozgrywkę.

Najlepszy będzie imho dodatek Kupcy i budowniczowie - zmienia sporo, a jednocześnie nie wywraca gry do góry nogami. Z mini-dodatków może być Rzeka II, ale chyba nie jest dostępna samodzielnie.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Carcassonne - Dodatki

Post autor: Dexterus »

Zasada jest prostsza, im głębiej w las tym... bardziej durnowato. Czytaj: najlepsze są te dodatki wcześniejsze, kolejne były coraz bardziej przekombinowane.

Podobnie jak kolega, za niezbędny dodatek uważam Karczmy i Katedry. Na drugim miejscu Kupcy i Budowniczowie. Od tych dwóch bym zaczął.

Hipotetycznie co dalej? Niektórzy sobie bardzo chwalą Księżniczkę i Smoka, choć mi na przykład nie podobają się ani zmiany, ani wątek fantasy (aczkolwiek gra i tak, będąc wzorcowym sucharem, klimat ma bardzo umowny ;). Za to Rzeka i Hrabia (czyli m.in. opcja na nowe płytki startowe) już sobie leżą w kąciku i się kurzą. A już jakieś wzgórza, katapulty, koła fortuny... poprzeginane pomysły i odcinanie kuponów, nic wartego uwagi. No, chyba że akurat Tobie się spodoba np. element zręcznościowy w grze ;> Tak czy owak, wybór ewentualnych następnych dodatków jest już wg mnie kwestią osobistych preferencji :)
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Carcassonne - Dodatki

Post autor: Shogman »

Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Carcassonne - Dodatki

Post autor: hydrox »

Dodatków mam kilka z big boxa oraz osobny Opactwa i burmistrzowie. Do tej pory jednak najbardziej przypadł mi do gustu Księżniczka i smok (nie ma w zestawie), który według niektórych psuje klimat, a według mnie go ożywia poprzez interakcję.
Karczmy i katedry, Kupcy i budowniczowie zachowują klimat stateczności, spokojniej gry... która według mnie przy dużej ilości rozgrywek może wprowadzić rutynę. Koło fortuny jakoś nie przypadło mi do gustu - zwiększa szybkość punktowania i w sumie tyle. Owce i wzgórza - klimat zachowany, owieczki i wilk są ok, kafle wzgórz jakoś mało przydatne w moim systemie gry. Ciekawa natomiast jestem Wieży - podobno mocno interakcyjna, jeszcze przede mną.
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Carcassonne - Dodatki

Post autor: eventide »

Ja bym skoncentrował się na następujących 4 dodatkach (nie koniecznie w podanej kolejności):

1) Karczmy i Katedry,
2) Kupcy i Budowniczowie
3) Księżniczka i Smok
4) Wieża

Te 2 ostatnie wprowadzają sporo negatywnej interakcji i bez nich nie wyobrażam sobie gry. Dla mnie najlepszym z wymienionych powyżej jest "Wieża".

Wszelkie dodatki z serii "Mini" (te po 9 kafli) bym sobie chwilowo darował.
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Carcassonne - Dodatki

Post autor: wujek2114 »

eventide pisze:Ja bym skoncentrował się na następujących 4 dodatkach (nie koniecznie w podanej kolejności):

1) Karczmy i Katedry,
2) Kupcy i Budowniczowie
3) Księżniczka i Smok
4) Wieża

Te 2 ostatnie wprowadzają sporo negatywnej interakcji i bez nich nie wyobrażam sobie gry. Dla mnie najlepszym z wymienionych powyżej jest "Wieża".

Wszelkie dodatki z serii "Mini" (te po 9 kafli) bym sobie chwilowo darował.

Póki co zamówiłem sobie Kupcy i Budowniczowie. Alew za jakiś czas kupie zapewne następny i właśnie rozważam wieże, bo trochę negatywnej interakcji się przyda :)
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Carcassonne - Dodatki

Post autor: Nadis »

Ja kupiłam Karczmy i katedry, a potem kupcy i budowniczowie. Te dwa dodatki moim zdaniem bardzo wzbogacają grę, pojawia się jakiś element ryzyka, zaszkodzenia innym graczom. Na razie na nich poprzestanę, zainteresowaliście mnie tym dodatkiem Wieża, bo jakoś o nim wcześniej chyba nie słyszałam.
ODPOWIEDZ