Gra roku 2014

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: uday »

Z gier prostszych obstawiam Tajemnicze Domostwo.

Z zaawansowanych chętnie zobaczyłbym Mage Knight jako zwycięzcę.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra roku 2014

Post autor: premek »

WG. mnie Potwory oraz Mage Knight
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra roku 2014

Post autor: Jander »

List Miłosny i Suburbia.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: rattkin »

powermilk pisze:
rattkin pisze:Mnie też obchodzi kiedy to będzie w Polsce. Ale prawie nigdy nie obchodzi mnie, kiedy to będzie po polsku.

Ale ok, gra roku, pełne prawo do brania pod uwagę tylko polskich wydań, nie ma co się spierać. Trudno jednak wtedy taką nagrodę traktować jako coś więcej, niż tylko wesołą nowalijkę specyficznego grona, które wybiera spośród tytułów od lat będących na rynku. Takie to już czasy, że brak znajomości języków nie usprawiedliwia :)
Jesteś pewien, że czytałeś cel nagrody? A zrozumiałem, że te odznaczenie jest po to, jak ktoś przychodzi do sklepu, nie zna się na grach i widzi: "O, gra roku. Może to?", a zaawansowana, że ktoś przychodzi do sklepu, ale grał w Carcassonne, Osadników, Wsiąść do Pociągu i chce czegoś wiecej i myśli sobie: "O, zaawansowa gra roku. Może to?".

Laika kompletnie nie obchodzi czy gra była wydania rok czy 5 lat temu gdzieś tam na świecie.
Jestem pewien, że czytałem. To trochę tak jak z kremami, bierzesz jakiś z półki, i tam też jest napisane, że to jest nagroda Magicznej Torebki Elle w 2013. Wiadomo, że zawsze będą tacy, dla których taka opinia ma znaczenie.

Dla porządku:
Proste gry: List miłosny.
Zaawansowane: Metallum
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Gra roku 2014

Post autor: Rockas »

Dla mnie Domostwo lub Potwory w Tokio
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra roku 2014

Post autor: kwiatosz »

A propos polskich wydań starszych rzeczy - nikt nie broni tezy, że zaawansowana gra ma wskazać cokolwiek komukolwiek, kto zjadł przynajmniej dwa komplety zębów na planszówkach - dla takich osób są raczej rankingi związane z Sucharkonem Essen i Gen Conem :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Odp: Gra roku 2014

Post autor: adam_k27 »

Trzymam kciuki za CV i Tajemnicze Domostwo. Moim zdaniem obie zasługują na nagrodę choc ze wskazaniem na CV. W kategorii zaawansowanej głosowałbym na Metallum.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: Dwntn »

uday pisze:Z gier prostszych obstawiam Tajemnicze Domostwo.

Z zaawansowanych chętnie zobaczyłbym Mage Knight jako zwycięzcę.
+1
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2081
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 392 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: walkingdead »

tommifon pisze:Ale chyba nikt mnie nie przekona, że Metallum bije rekordy popularności wśród graczy w Polsce, a tym bardziej na świecie.
Wręcz przeciwnie, jestem raczej pewien, że przeciętny gracz tego tytułu nie kojarzy. Grę widziałem raz na stole u planszówkowego wyjadacza i gdyby nie ta sytuacja, sam bym o niej nie słyszał.
Mnie osobiście nie przestaje dziwić fakt, że Metallum nie jest bardziej popularny. Moim zdaniem to bardzo dobra gra, która wymaga rozważnego planowania swoich działań, więc nie jest grą banalnie prostą. Jest świetnie wykonana, a do tego ma wręcz fantastyczną cenę!
I wciąż się zastanawiam dlaczego to nie jest wielki hit.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: Dwntn »

walkingdead pisze:
tommifon pisze:Ale chyba nikt mnie nie przekona, że Metallum bije rekordy popularności wśród graczy w Polsce, a tym bardziej na świecie.
Wręcz przeciwnie, jestem raczej pewien, że przeciętny gracz tego tytułu nie kojarzy. Grę widziałem raz na stole u planszówkowego wyjadacza i gdyby nie ta sytuacja, sam bym o niej nie słyszał.
Mnie osobiście nie przestaje dziwić fakt, że Metallum nie jest bardziej popularny. Moim zdaniem to bardzo dobra gra, która wymaga rozważnego planowania swoich działań, więc nie jest grą banalnie prostą. Jest świetnie wykonana, a do tego ma wręcz fantastyczną cenę!
I wciąż się zastanawiam dlaczego to nie jest wielki hit.
Jest to dobry area control i faktycznie wymaga rozmyslnego planowania akcji. Problem z popularnością tego tytułu polega moim zdaniem nie na tym że to zła gra, lecz na tym że jest to tytuł wyłącznie dla dwóch osób, co ogranicza jego zastosowanie właściwie tylko do konwentów jako filler lub do grania w domowym zaciszu, co dyskwalifikuje grę wśród wielu grup gdzie podczas spotkań problemem jest często znaleźć grę dla więcej niż 4-6 osób aniżeli grać w gry na 2-ch.

Ja właśnie z tego powodu upłynniłem swój egzemplarz, choć wcale nie uważam aby Metallum było słabą grą. Gdyby był grywalny na 4 graczy, na pewno kupiłbym kolejny egzemplarz.

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra roku 2014

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

Problem może też polegać na tym, że okładka jest brzydka jak karambol na A4 tylko bardziej bez wyrazu. Dziwny pomysł, żeby promować grę jako roboty drogowe w kosmosie, przeprowadzane w godzinach szczytu gdy międzygalaktyczne autobusy przemykają nam za plecami.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Gra roku 2014

Post autor: oopsiak »

rattkin pisze:
powermilk pisze:
wiele osób polskich wydań nie śledzi
Dziwne... Przeciętnego gracza, w tym mnie, obchodzą wydania w Polsce. Jak jakaś gra zagraniczna mnie zainteresuje, to zawsze mam pytanie: kiedy to będzie w Polsce?!
Mnie też obchodzi kiedy to będzie w Polsce. Ale prawie nigdy nie obchodzi mnie, kiedy to będzie po polsku.
+1


co do moich typów, to stawiam na CV i Terra Mystica (choć bardzo mocno trzymam też kciuki za Le Havre)
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra roku 2014

Post autor: FortArt »

piogal pisze:
Karh pisze:Byłem pewien, ze po takim sukcesie Summoner Wars będzie co najmniej w finale, szok.
Tez jestem zdziwiony. Widac setki wciagnietych graczy (chocby z rankingu, bo nie wiadomo ile sie sprzedalo) nie wystarcza..
To sprecyzujcie co konkretnie macie na myśli pisząc Summoner Wars? Cały imponujący system gier i dodatków czy też to co podlegało ocenie jury czyli podstawkę z dwoma taliami i papierową planszą?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: Pixa »

Summoner Wars za rok za Master Seta ;-) do spolki z Listami z Whitechapel ;-) Suburbia jest spoko, ale niezbyt pasuje do kategorii gry zaawansowanej. Swoją droga nalezaloby przemyslec koncepcję nagrody bo nomimowac grę wydana w 2008 roku wydaje mi się dziwne. Może zawęzić warunki np. wydanie pl nie starsze niż 2 lata od ogólnoświatowej premiery. Ci co mają znać Le Havre to już znaja ;-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: tomb »

Pixa pisze:Summoner Wars za rok za Master Seta ;-)
Za rok Master Set nie powinien zostać uznany za nowość na polskim rynku, przynajmniej w myśl regulaminu.

Wygrają Mały książę (ewentualnie Potwory w Tokio, czyli gra dla dzieci o zabijaniu) i Le Havre.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: mig »

Ja trzymam kciuki za Potwory w Tokio (ewentualnie za CV, bo miło by było gdyby nagrodę zgarnęła gra polskiego autora).
W zaawansowanych nie mam zdecydowanego lidera, ale jak na razie najbardziej przekonują mnie Mage Knight i Metallum.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Gra roku 2014

Post autor: siefczyk »

pewnie CV po polskie choć potwory są chyba bardziej znane i popularne :-)
z zaawansowanej to w pelni zaluguje Le Havre ale i Terra ma wielu fanów i między nimi upatruję faworytów :-)

podsumowując więc patrząc na poprzednie edycje życie znaczy jury mnie zaskoczy całkowicie i nagrody przypadną innym tytułom :-)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: Bea »

Ja obstawiam Potwory i Le Havre :).
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra roku 2014

Post autor: FortArt »

Klamka zapadła, głosy oddane, Koordynator wypisuje teraz laurki.

10 dni do ogłoszenia wyników.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra roku 2014

Post autor: FortArt »

Gra roku - Potwory w Tokio.
Zaawansowana gra roku - Terra Mystica.

wątek o nagrodzie:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 17&t=30514
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1575
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 204 times
Been thanked: 603 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: Ayaram »

Jeśli to będzie stanowić zachęte do wydania PwNY po polsku to spoko :)
Awatar użytkownika
Board Game Girl
Posty: 384
Rejestracja: 28 cze 2013, 11:45

Re: Gra roku 2014

Post autor: Board Game Girl »

Tu znajdziecie zdjęcia z gali.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra roku 2014

Post autor: piogar »

Potwory w Tokio? Nie wiem, jak to moglo wygrac np. z CV... Dobrze, ze Chinczyk nie startowal :)
To naprawde gra zaslugujaca na wyroznienie bedace "najważniejsza nagroda w Polsce jaką może otrzymać gra planszowa"?
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra roku 2014

Post autor: Dabi »

A co z tą grą jest nie tak, że miałaby nie zasługiwać ? Akurat tego wyboru to bym się nie czepiał.
Gra kolorowa, dobrze wydana i przyjemna + ma temat :)
tommifon
Posty: 153
Rejestracja: 14 cze 2013, 23:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra roku 2014

Post autor: tommifon »

Potwory w Tokio, CV czy List Miłosny, jakościowej różnicy między tymi grami chyba nie ma. Taki łatwy i ładny tytuł dla całej rodziny.
Ta nagroda i tak nie powinna być wyznacznikiem dla planszówkowych pasjonatów.

Kategoria Zaawansowana Gra Roku to już inna bajka. Zwycięzca był łatwy do przewidzenia i chyba nagroda trafiła we właściwe ręce.
ODPOWIEDZ