Gra miesiąca: Maj 2014

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: kwiatosz »

Jedna partia pod koniec miesiąca, ale wystarczyła :mrgreen: X-Wing zostaje szefem maja, a jest prawdopodobieństwo że i czerwca :)

Przy okazji super sprawa, bo to jest bitewniakowe. A spotkania bitewniakowców są w inny dzień niż planszówkowe, więc X-Wing nie zabiera czasu potrzebnego do ogrywania innych tytułów :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
tequira
Posty: 103
Rejestracja: 19 lis 2013, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: tequira »

Zdecydowanie grą maja jest dla mnie A Study in Emerald, doskonała gra, w którą im częściej się gra, tym rozgrywki są bardziej pasjonujące.

Wyróżnienie dla Suburbii, Smash Up oraz Hanabi, rewelacyjne gry.


EDIT. Świetnie grało się w Lewis & Clark, szybka, bardzo płynna rozgrywka, cudo.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2014, 13:47 przez tequira, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: charlie »

W maju ok, ale mogło być zawsze lepiej :wink:

Nowości: brak
Najwięcej partii: Seasons
Powrót i gra miesiąca: Jaipur
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: tomiz123 »

51 rozgrywek w 14 tytułów
Luźny miesiąc, zdominowany przez lżejsze i krótsze gry, aczkolwiek kilka większych tytułów udało się ograć

Najwięcej partii: 7 cudów świata, Dixit, Zamki Burgundii, Summoner Wars
Powroty miesiąca: Osadnicy z Catanu, Cytadela, Arkham Horror
Nowość miesiąca: Kult -świetna karcianka, klimatyczna, z prostymi zasadami
Gra miesiąca: Nations- w końcu udało się zagrać kilka razy, aby gruntownie przetestowac grę. Wrażenia bardzo pozytywne.
Rozczarowanie miesiąca: Arkham Horror nadal nie jest dla mnie,

Plany na przyszłość: Może w końcu poczta dostarczy Wyścig do Renu i Terra Mystica.. ;)
omam
Posty: 287
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: omam »

Nowość miesiąca: GIANTS - przyjemne euro ze ślicznym wykonaniem. MATAGOT rządzi. Po Kemecie i Cykladach gra dołącza do grona gier, które wzorcowo łączą mechanikę z klimatem.

Powrót miesiąca: DRACULA - bardzo się cieszę, że po wielu miesiącach gra ponownie wróciła na stół, fantastyczne połączenie dedukcji i przygody, tym razem to książę ciemności zapanował nad XIX - wieczną Europą. Ech, byliśmy już tak blisko...

Gra miesiąca: SMALLWORLD - gra za każdym razem wywołuje mnóstwo emocji, cóż tu więcej dodawać, po prostu siadać i grać.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3414
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: Lothrain »

Zaszalałem w maju... 141 rozgrywek, ale tylko w 16 tytułów. Większość (77) za sprawą Neuroshimy i konieczności sprawdzenia możliwości Nowego Jorku i Mississippi.
Grą miesiąca zostaje jednak 1944: Race to the Rhine - na razie 9 gier, w tym 7 solo, ale ta gra ma naprawdę potencjał i po prostu chce się grać.
Z innych nowości Fungi i Maharaja, która po dwóch latach leżenia doczekała się rozgrywki i... było naprawdę dobrze.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: espresso »

Po długiej nieobecności na stół powrócił Brass - dwie świetne rozgrywki i w dalszym ciągu jest to genialna gra. Otrzymuje tytuł mojej gry miesiąca.

Na plus: udało mi się wreszcie zagrać w Eclipse, z niecierpliwością czekam na kolejne rozgrywki, bo gra jest rzeczywiście niezła.

Na minus: Love Letter, zupełnie nie podeszło, zawiodłam się niesamowicie.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1543
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 208 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: Furan »

U mnie w maju furorę zrobiła Pictomania.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: adikom5777 »

Nowość miesiąca: Alien Frontiers
Powrót miesiąca: Age of Steam
Gra miesiąca: Splendor
Rodzinna gra miesiąca: Metropolia
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: berni »

Sekigahara!
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: Krwawisz »

Nowości:

Eldritch Horror - o ile szczerze nie cierpię i nie potrafię przebrnąć przez Horror w Arkham i mimo, iż nie jestem (jeszcze) wielkim fanatykiem prozy Lovecrafta, której tak naprawdę dotąd nie znałem (w trakcie nadrabiania), to bardzo mi się podobało. Jest szybciej, bardziej dynamicznie i emocjonująco niż w AH, a do tego klimat ilustracji, fabularne wstawki i ogólny charakter rozgrywki mocno nakręcił mnie na kolejne zmagania i zachęcił do wczytania się w w/w opowiadania, a to już jest coś :-)

Smiley Faces - mała, głupiutka choć nie bezmyślna karcianka ze śmiesznymi ilustarcjami. Nic wielce specjalnego, ale nie powiem, żeby mi się nie podobało.

Rialto - Zagwozdka. Uwielbiam Felda, uwielbiam miliony sposobów zdobywania punktów i dziesiątki małych silniczków składających się na jedną całość, ubóstwiam Zamki Burgundii (nie przeszkadza mi ich losowość), Bora Bora, czy Lunę, ale o Rialto autentycznie nie wiem co sądzić. Na pierwszy rzut oka mocno losowa (mocniej niż inne) i bardzo lekka, co chyba jednak bardziej mi się nie podobało niż podobało. Ale z drugiej strony - czuć, że przy głębszym poznaniu może sporo zyskać i coś tam się z niej wyciągnie. Trzeba więcej pomęczyć...

Magnaci - Totalnie czegoś innego się po tej grze spodziewałem. Jest leciutka i jest tak naprawdę serią powtarzających się licytacji. Nie twierdzę, że to źle, bo takie gry też są potrzebne i Magnaci są w swojej klasie bardzo dobrym tytułem. Po prostu polecam nie kierować się wyłącznie podtytułem Boże Igrzysko ;-) W każdym razie - mimo początkowego szoku poznawczego, na pewno akcję wesprę, bo mało mamy (tak porządnych) gier o tak "swojskim" klimacie.

Nowość miesiąca: Eldritch Horror

Powrót miesiąca: Władca Pierścieni: Konfrontacja - po wielu miesiącach przerwy, powrót na stół i kilkanaście emocjonujących rozgrywek. Zaczynam się przekonywać do drugiego trybu..

Gra miesiąca: Może to mało obiektywne, ale cóż - Summoner Wars. Kolejne rozszerzenia i dodatkowe opcje budowania talii tylko wzmagają mój niezaspokojony apetyt na kolejne rozgrywki.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2081
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 392 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: walkingdead »

espresso pisze:
Na minus: Love Letter, zupełnie nie podeszło, zawiodłam się niesamowicie.
Uff, nareszcie ktoś z podobnym zdaniem na temat LL.
Już się obawiałam,że ze mną coś jest nie tak, skoro wszyscy ją uwielbiają.
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: Pasza26 »

Nowość Miesiąca/Gra Miesiąca - Cosmic Encounter (6 lat po premierze? :) )

Powrót Miesiąca - Game of Thrones LCG (na samej podstawce, z ludźmi którzy w karcianki nie grywają zbyt często, a mimo to gra daje sporo frajdy)

Pożegnanie roku - Warhammer Inwazja (czasu brak :/ )
Awatar użytkownika
krupnik86
Posty: 54
Rejestracja: 20 cze 2012, 13:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: krupnik86 »

Nowość i gra miesiąca: Lewis & Clark
Powrót miesiąca: Battlestar Galactica
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: Chaaber »

Nowości: List Miłosny, Bang, Qwirkle, Potwory w Tokio, Rój

Najwięcej partii: List Miłosny

Gra Miesiąca: List Miłosny, szybka, prosta, przyjemna. A ile kombinacji. King of Tokyo za mało ograne, ale sądzę, że potencjał ma nawet lepszy.

Zawód Miesiąca: Pudełko do listu miłosnego, jak tą grę trzymać, żeby się pudełko zaraz nie rozwaliło, bo ten kartonik to badziew!
Awatar użytkownika
Blueberry
Posty: 93
Rejestracja: 07 sty 2014, 19:48

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: Blueberry »

39 partii w 15 tytułów.

Nowości: Znak starszych bogów, Rój, Taluva, Eldritch Horror, K2, Posiadłość Szaleństwa, Pandemia, Russian Railroads
Najwięcej partii: Znak starszych bogów (8), Rój (7)
Gra miesiąca : Eldritch Horror i Taluva
Rozczarowanie miesiąca: Pandemia
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: Mateez »

W tym miesiącu kilka znaczących nowości:

Lewis & Clark - bardzo dobra gra. Element wyścigu dodaje grze emocji i odróżnia ją od wielu innych dobrych euro. Jak dotąd po kilkunastu dwuosobowych partiach nie wykrystalizowała mi się żadna wygrywająca strategia, przeciwnie - ciągle mam ochotę próbać nowych zagrań.

Notre Dame - przyjemna gra, choć nieco za lekka na nasze standardowe, dwuosobowe rozgrywki. Za to w większym gronie sprawdza się bardzo dobrze - łatwo się tłumaczy i nie trwa długo, a - jak na Felda przystało - zawiera solidną dawkę taktyki i (przede wszystkim) długofalowej strategii.

Trajan - nareszcie. Wspaniała gra, mankalowa łamigłówka wciąga niesamowicie. W pewnym sensie kojarzy mi się z Zamkami Burgundii - tu również możemy przed partią postanowić sobie np. "Dzisiaj gram na senat i budynki" i spokojnie realizować sobie tę strategię.

1989: Jesień Narodów - tu z kolei spore rozczarowanie. W porównaniu do Zimnej Wojny gra jest niepotrzebnie skomplikowana przez dodatnie walki o wpływy (która niewiele wnosi, a ujmuje eleganckiej prostoty punktowania z poprzedniczki). Poza tym brak DEFCONu pozwala na beztroskie turlanie co rundę, co wprowadza chaos i losowość. Ogólnie - pewnie gra zyskuje po dłuższym obcowaniu, ale po dwóch rozgrywkach nie mam ochoty na więcej.

Gra miesiąca: Trajan
Rozczarowanie miesiąca: 1989: Jesień Narodów
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1930
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: tomuch »

Miesiąc bez nowości, ale z dużą ilością powrotów
36 partii w 22 tytuły

Powrót miesiąca: Wyprawa Beagle'a - wielki plus za ogromną różnorodność scenariuszy
Największe emocje: Dynasties
Najbardziej wyrównana partia: Suburbia
Wydarzenie miesiąca: pierwsza wsparta kampania na KS

Gra miesiąca: Robinson Crusoe - wyprawa Beagle'a
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: staszek »

39 rozgrywek w 31 tytułów-świetny miesiąc
6 nowości , z czego najbardziej do gustu przypadła mi gra Szczęść Boże
Powrót miesiąca, po 4 latach przerwy God's Playground
Nie przyznam tytułu gra miesiąca, zamiast tego Autor Miesiąca - 5 różnych gier tego pana zagościło na moim stole w tym miesiącu, Martin Wallace
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: 7koliberek9 »

14 partii w 6 tytułów

Nowość: brak
Najwięcej partii: Władca pierścieni LCG
Powrót: Hawaii
Gra miesiąca: Władca pierścieni LCG
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 324
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: cboot »

Nowości: War of the Ring
Nowe dodatki: Galaxy Trucker: Another Big Expansion (a dokładniej zagrane części: New Technology, New Adventure Cards, Intruders, New Ship Classes - tylko IV klasa)

Najwięcej grane: Kings & Things (2x)
Nowość miesiąca: War of the Ring
Powrót miesiąca: Kings & Things
Gra miesiąca: War of the Ring
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra miesiąca: Maj 2014

Post autor: mig »

Tak z opóźnieniem mi się przypomniało o wątku :)
46 rozgrywek w 27 tytułów w tym 11 nowości.

Powrót miesiąca (po 3 latach!): Manila, 7 Cudów, El Grande
Gra miesiąca: Russian Railroad
Wyróżnienie: Mare Nostrum
Zawód miesiąca: Hoity Toity - pierwsza gra z serii Big Box Alea, która nie przypadła mi do gustu :(
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ