King & Assassins / Król i Zabójcy (Łukasz Woźniak)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1849 times
Kontakt:

Re: King & Assassins

Post autor: Gambit »

rastula pisze:Gry nawet jesli nie wybitne ( choć co to znaczy?) nie są grzybobraniem, ani chińczykiem a krytyka ( a poniekąd i zainteresowanie) wydaje mi się płynąć głównie ze stosunku do "znanego" videoblogera...

no ale cóż - taka nasza specyfika - kopiemy tego kto jest najbliżej, ciągniemy w dół tego kto wyżej...
Chyba nie do końca to rozumiem. Czuję się nieco wywołany do tablicy, więc coś napiszę. Co ma fakt, że nie przypadła mi do gustu gra Król i Zabójcy, do kopania i ciągnięcia Łukasza w dół? Zagrałem w grę (Tomb Raider), nie trąciła u mnie odpowiednich strun, więc o tym powiedziałem. Ponadto nie czuję imperatywu, aby polskie gry z założenia wychwalać tylko dlatego, że są polskie. Gra nie chwyciła, a nie Łukasz. Jego recenzje, to zupełnie inna rzecz niż jego gry. W moim materiale wypowiadałem się o tym drugim, a nie o pierwszym.

No i do tego, czy ktoś tu dyskredytuje opinię Toma i Sama? Chyba nie. Gra może się komuś nie podobać, ale fakt, że polski autor, który nie ma jeszcze wyrobionego na świecie nazwiska, znajduje uznanie dwiema najnowszymi grami w Dice Tower, które bądź co bądź jest mocno opiniotwórcze, cieszy. Mnie Król i Zabójcy nie podszedł, ale z sukcesu Łukasza się cieszę i trzymam kciuki. Bo czemu miałbym tego nie robić?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: King & Assassins

Post autor: Trolliszcze »

Gambit pisze:Chyba nie do końca to rozumiem. Czuję się nieco wywołany do tablicy, więc coś napiszę.
Chyba niepotrzebnie, bo chodzi o zupełnie inne osoby ;)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1849 times
Kontakt:

Re: King & Assassins

Post autor: Gambit »

Trolliszcze pisze:
Gambit pisze:Chyba nie do końca to rozumiem. Czuję się nieco wywołany do tablicy, więc coś napiszę.
Chyba niepotrzebnie, bo chodzi o zupełnie inne osoby ;)
To dobrze. A poczułem się wywołany, bo:

a) Byłem jedną z osób, które krytykowały wideorecenję Tash-Kalar nakręconą przez Łukasza
b) Skrytykowałem Króla i Zabójców w swojej wideorecenzji

Spełniam więc dwa warunki bycia "Hejterem Łukasza" :)
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: King & Assassins

Post autor: Fleschu »

Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: King & Assassins

Post autor: wojo »

W najnowszym odcinku podcastu The Spiel pojawiła się recenzja króla i zabójców: LINK
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: King & Assassins

Post autor: mig »

Graliśmy dzisiaj i pojawiła się pewna wątpliwość: czy aby gra nie jest popsuta.
Spoiler:
Mam nadzieję, że czegoś nie dostrzegliśmy ale graliśmy z uwzględnieniem tej taktyki kilkanascie razy i zawsze wynik był identyczny...
Wielka to by była szkoda, gdyby tak fajna gra okazała się spaprana...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: King & Assassins

Post autor: Shogman »

mig pisze:Graliśmy dzisiaj i pojawiła się pewna wątpliwość: czy aby gra nie jest popsuta.
Spoiler:
Mam nadzieję, że czegoś nie dostrzegliśmy ale graliśmy z uwzględnieniem tej taktyki kilkanascie razy i zawsze wynik był identyczny...
Wielka to by była szkoda, gdyby tak fajna gra okazała się spaprana...
Czemu od razu zepsuta? Nawet jeśli ta taktyka rzeczywiście działa (nie wiem, nigdy w tę grę nie grałem) to wystarczy drobny home rules, żeby na ten dach nie mógł wchodzić więcej niż jeden zabójca. :wink:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: King & Assassins

Post autor: KubaP »

Shogman pisze:
mig pisze:Graliśmy dzisiaj i pojawiła się pewna wątpliwość: czy aby gra nie jest popsuta.
Spoiler:
Mam nadzieję, że czegoś nie dostrzegliśmy ale graliśmy z uwzględnieniem tej taktyki kilkanascie razy i zawsze wynik był identyczny...
Wielka to by była szkoda, gdyby tak fajna gra okazała się spaprana...
Czemu od razu zepsuta? Nawet jeśli ta taktyka rzeczywiście działa (nie wiem, nigdy w tę grę nie grałem) to wystarczy drobny home rules, żeby na ten dach nie mógł wchodzić więcej niż jeden zabójca. :wink:
Homerule, który "odpsuwa grę" = gra jest zepsuta, bo trzeba ją naprawiać #itsonlylogical
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4084
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: King & Assassins

Post autor: lacki2000 »

może nie gra zepsuta lecz plansza - dać królowi jakąś inną drogę do przejścia lub powiększyć dach. Gdybam bom planszy nie widział.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Re: King & Assassins

Post autor: noowy »

mig pisze:Zgodnie z zasadami:
1. Nie można spychać jeśli spychający jest na ulicy a spychany na dachu
Wydaję mi się, że gracie z błędnymi zasadami - odepchnięcie nie jest możliwe tylko w przypadku gdy ostatni z odpychanych musiałby wskoczyć na dach, przesunąć się na pole zajmowane przez rycerza bądź króla lub wylecieć poza planszę. Myślę, że rycerze mogą spokojnie wejść na ten dach i zrobić porządek :D Według instrukcji:

str. 5 Akcje rycerzy - Wejście na dach: "Rycerz przesuwa się o 1 pole, z ulicy na sąsiednie pole dachu. Jeżeli rycerz wchodzi na pole zajęte przez mieszkańca lub zabójcę, wówczas odpycha go.

Gra okazała się miłą niespodzianką. Dostałem ją w mathandlu w bonusie do Metallum, na które polowałem. Po lekturze instrukcji byłem sceptycznie nastawiony i miałem zamiar się jej pozbyć, jednak krótki czas rozgrywki zachęcił nas do spróbowania i okazało się, że to bardzo szybki, fajny i klimatyczny tytuł.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: King & Assassins

Post autor: mig »

noowy pisze:
mig pisze:Zgodnie z zasadami:
1. Nie można spychać jeśli spychający jest na ulicy a spychany na dachu
Wydaję mi się, że gracie z błędnymi zasadami - odepchnięcie nie jest możliwe tylko w przypadku gdy ostatni z odpychanych musiałby wskoczyć na dach, przesunąć się na pole zajmowane przez rycerza bądź króla lub wylecieć poza planszę. Myślę, że rycerze mogą spokojnie wejść na ten dach i zrobić porządek :D Według instrukcji:

str. 5 Akcje rycerzy - Wejście na dach: "Rycerz przesuwa się o 1 pole, z ulicy na sąsiednie pole dachu. Jeżeli rycerz wchodzi na pole zajęte przez mieszkańca lub zabójcę, wówczas odpycha go.

Gra okazała się miłą niespodzianką. Dostałem ją w mathandlu w bonusie do Metallum, na które polowałem. Po lekturze instrukcji byłem sceptycznie nastawiony i miałem zamiar się jej pozbyć, jednak krótki czas rozgrywki zachęcił nas do spróbowania i okazało się, że to bardzo szybki, fajny i klimatyczny tytuł.
Faktycznie, źle graliśmy. Z automatu przyjęliśmy, że skoro nie można atakować/aresztować "pod górę" to tym bardziej odpychać. Ale instrukcja to dopuszcza. To pewnie pomoże rozwiązać problem, ale muszę potestować trochę, bo przy dość dobrym zbalansowaniu gry obawiam się, że walka z taką "zasadzką" może trwać zbyt długo (w zasadzie król może sobie pozwolić na opuszczenie 2-3 punktów ruchu maksymalnie; inaczej choćby miał pustą drogę to nie zdąży przed końcem gry).
Dzięki za zwrócenie uwagi :)
Znowu chce mi się w Króla i Zabójców grac ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: King & Assassins

Post autor: Wookie »

Hej,

Cieszę się, że doszliście do tego, że gra jednak nie jest zepsuta :)


Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy przy grze. Ja sam wciąż bardzo chętnie do niej wracam :)
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 858
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Re: King & Assassins

Post autor: for2players »

Odświeżymy trochę temat, gdyż dzisiaj na naszej stronie ukazała się recenzja gry Król i Zabójcy.
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: King & Assassins

Post autor: Krwawisz »

"To nie są gry, w które można grać 3 razy w tygodniu" ?

Co wy mówicie :-) Ja ze swoją lubą katujemy Króla od dobrych dwóch tygodni i 3 partie DZIENNIE to mało :-) Zdecydowanie najlepsza gra Wookiego - choć w Nehemiasza nie grałem, więc nie mam pełnego oglądu.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: King & Assassins

Post autor: powermilk »

We wtorek recenzja pojawiła się i u mnie.

Potwierdzam słowa Krwawisza, najlepsza gra Wookiego, a w Nehemiasza grałem. :)
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 858
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Re: King & Assassins

Post autor: for2players »

Na Nehemiasza przyjdzie czas ;-)

My nie możemy grać 3 razy w tygodniu - wkrada się monotonia i nuda. Na rozgrywkę tego typu musi nam przyjść konkretna ochota. Niemniej dobra gra. Poza tym wszystkie odczucia zostały opisane w recenzji :)

Rafał - Trzeba było linka do recenzji we wtorek, a nie teraz zabierać nam czytelników :D :P :lol:
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: King & Assassins

Post autor: syfon »

Król i Zabójcy całkowicie zamiótł w moim towarzystwie. Gra jest idealna jako dodatek do picia wódki we dwie osoby. Delikatnie niezbilansowana na rzecz króla ale nic to, sama gra jest wystarczająco miodna. Ale ja nie o tym chciałem. Chciałem zapytać:

Jeżeli podobał mi się bardzo aspekt ukrytej tożsamości zabójców, dedukowania i z drugiej strony zwodzenia przeciwnika, to jaką grę byście mi polecili? (oprócz mr. jack)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: King & Assassins

Post autor: schizofretka »

Letters from Whitechapel!
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: King & Assassins

Post autor: syfon »

Jak z grubsza patrzyłem na gameplay Listów z Whitechapel to mocno przypominały Scotlandyard w który grałem będąc dzieckiem. To tylko wrażenie czy rzeczywiście są podobne?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: King & Assassins

Post autor: schizofretka »

Główna mechanika ta sama, ale gra znacznie lepsza. Pomijam rewelacyjny (jak dla mnie, czytałem From Hell) klimat; nie ma regularnego ujawniania się, gra jest zdecydowanie głębsza/poważniejsza. Niemniej trwać będzie znacznie dłużej niż KiZ i ja gram w nią na maksymalnym skupieniu, więc po chwili namysłu nie wiem, czy taka dobra będzie dla was do wódki... Z tych mechanik lżejsza, ale cały czas bardzo fajna jest NInja:LotSC.

Jacki są fajne, zwłaszcza Nowy Jork, ale trochę mnie odrzucają swoją infantylnością. Jakoś teraz miała być premeira Upiora w Operze, opartego na analogicznej mechance, możesz sprawdzić.

Zastanawiam się właśnie nad jakąś dobrą, typowo dwuosobową grę opartą 50-50 na blefie/dedukcji+czytaniu przeciwnika, ale szczerze mowiąc nie przypominam sobie, bym grał w coś, co mnie zachwyciło.

Poddobne do KiZ jest 7 Ronin, ale na ile dobre trudno powiedzieć, bo nie grałem - raczej nie wybitne.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: King & Assassins

Post autor: syfon »

Żeby nie było niedomówień - nie musi być na 2 osoby i nie musi być do wódki 
Obadam w takim razie jeszcze raz Listy i rzucę okiem na Upiora. Dzięki za radę!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: King & Assassins

Post autor: rattkin »

schizofretka pisze: Zastanawiam się właśnie nad jakąś dobrą, typowo dwuosobową grę opartą 50-50 na blefie/dedukcji+czytaniu przeciwnika, ale szczerze mowiąc nie przypominam sobie, bym grał w coś, co mnie zachwyciło.
Android: Netrunner :) W pewnym sensie trochę Metallum też.
schizofretka pisze: Poddobne do KiZ jest 7 Ronin, ale na ile dobre trudno powiedzieć, bo nie grałem - raczej nie wybitne.
Powiedziałbym, że prawie w ogóle nie jest podobne. KiZ, choć to stosunkowo prosta gra, lubię, bo ma wszystko tak jak trzeba i dopracowane, nawet jeśli nie ofiaruje wielkiej głębi. 7 Ronin... gra chaotyczna, skrajnie abstrakcyjna, zalewająca takim mrowiem rzeczy do pamiętania na raz, że równie dobrze można wysyłać kosteczki w ciemno - a i tak się wygra. Zupełnie nie ta półka.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: King & Assassins

Post autor: schizofretka »

Netrunner mi zupełnie nie podszedł, o ile mechanika jest fajna, to grało mi się bardzo bezmyślnie. Zupełnie nie mogę zobaczyć co wszyscy w nim widzą. Metallum jest fajne, ale tu nie da się przewidzieć, co zrobi przeciwnik. Za dużo opcji, gdzieś zawsze nas dostanie, nie da się w ogóle myśleć dalej niż jedną turę do przodu. Bardzo udany tytuł, ale mimo, że jestem fanem programowania akcji, zupełnie nie dla mnie.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: King & Assassins

Post autor: Harth »

Załóż temat w dziale "Co kupić" tam na pewno więcej osób się wypowie i znajdziesz coś dla siebie. Tutaj pytanie dotrze tylko do małego grona osób.
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: King & Assassins

Post autor: romeck »

rattkin pisze:7 Ronin... gra chaotyczna, skrajnie abstrakcyjna, zalewająca takim mrowiem rzeczy do pamiętania na raz, że równie dobrze można wysyłać kosteczki w ciemno - a i tak się wygra.
Chaotyczna? Nie ma w tej grze nic chaotycznego.
Abstrakcyjna? Jak dla kogo i zależy co się przez to rozumie. Dla mnie jest daleka od abstrakcji.
Mrowie rzeczy do zapamiętania? Dwie rozgrywki i wszystko się pamięta.
Wysyłanie kosteczek w ciemno? Ta gra polega również na wykorzystaniu intuicji, ale w ciemno się niczego nie wysyła jeśli ma się jakiś plan.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ