Claustrophobia - pytania i zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Claustrophobia

Post autor: Rocy7 »

Tak jak myslalem, musze teraz poszukac jakiegos F.A.Q. czy innego bardziej oficjalnego zrodla, bo znajc mojego wspolgracza "na forum" nie uwierzy:/.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

Raczej musisz powiedzieć współgraczowi żeby przestał wydziwiać ;) Opis na karcie jest jasny, w FAQ nie znajdziesz czegoś, co jest oczywiste. "Zagraj w Fazie Zagrożenia". Nie na początku, nie na końcu, nie w następnej, nie za dwie tury, nie koniecznie natychmiast, nie w poprzedniej turze (opcja dla podróżników w czasie), a wiec w dowolnym momencie dowolnej Fazy Zagrożenia. Współgracz jest fanem Monty Pythona, czy co? :D

Najpierw wyjmiesz świętą zawleczkę, potem policzysz do trzech, ani mniej ani więcej. Trzy jest liczbą, do której policzysz, a liczbą Twojego liczenia będzie trzy. Nie policzysz do czterech ani do dwóch, chyba że w czasie liczenia do trzech. Pięć jest wykluczone. Gdy doliczysz do trzech, które będzie trzecią liczbą z kolei, rzucisz Świętym Granatem Ręcznym z Antiochii we wroga swego, którego trafi szlag.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Claustrophobia

Post autor: Rocy7 »

Wspolgracz to Geralt, a jak wiesz on lubi marudzi na zasady, ktore utrudniaja mu wygranie:P
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

To poszukaj w FAQ odpowiedzi co zrobić, żeby Geralt nie marudził ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Claustrophobia

Post autor: rattkin »

Nie znajdziesz nic takiego w FAQ, a i sam Croc jest teraz raczej już niedostępny. Obawiam się, że kolega będzie musiał odwołać się do zdrowego rozsądku.
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Claustrophobia

Post autor: Shogman »

Scenariusz: Opętani. Czy umiejętność Opętanego Demona, która zadaje dwa obrażenia za jedno uderzenie kumuluje się z kaflem Żarłoczne Tunele o tym samym efekcie? Czyli np. za jedno pozytywne uderzenie Demona człowiek dostaje 4 pkt. obrażeń?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Claustrophobia

Post autor: rattkin »

Na to wychodzi. Raczej niezbyt rozsądne miejsce do zatrzymywania się :)
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Claustrophobia

Post autor: Shogman »

rattkin pisze:Na to wychodzi. Raczej niezbyt rozsądne miejsce do zatrzymywania się :)
A jednak czasem nie ma wyjścia :wink:. Na szczęście to ja grałem Demonami, a to kolega protestował gdy w jednej turze zdjąłem mu wojownika z pełnym zdrowiem :P
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Claustrophobia

Post autor: bartekb8 »

Właśnie uploadowałem oba brakujące scenariusze ( Świetny "The Hunt's Afoot" i słaby "Parasite!" ) - niedługo powinny pojawić się na bgg. Taki sam post jest w wątku Claustrophobia deProfundis gdzie poruszono temat, ale skoro scenariusze dotyczą podstawki, to chyba powinienem poinformować Was przede wszystkim tutaj. Pozdrawiam :wink:
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Claustrophobia

Post autor: bartekb8 »

Yavi pisze:Czy w scenariuszu, w którym mamy gotową mapę (Rytuał się zwał chyba) ludzie mogą odkrywać dalsze części mapy? Czy gra się tylko na tej istniejącej?
Z tego co pamiętam ludzie nie mogą eksplorować mapy w tym scenariuszu, ale to akurat jest chyba uwzględnione w instrukcji?...
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Claustrophobia

Post autor: lesar »

na bank ten scenariusz nie zakłada eksploracji wszystko jest odkryte
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Claustrophobia

Post autor: lesar »

lesar pisze:W scenariuszu RYTUAŁ Troglodyta może normalnie wejść na kafel z pentagramem (gdy już nie ma pieczęci) a czy może wyjść z pentagramu przechodząc od środka przez inną Pieczęć Ochronną (będącą nadal w grze) aby następnie ją zdobyć przechodzą już od zewnątrz przez nią? czyli wykonać ruch najpierw do przodu w 1 turze a potem do tyłu w następnej?
Sam sobie odpowiadam: grający demonami nie może wchodzić na pentagram - zapis w opisie scenariusza
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
lkotor
Posty: 9
Rejestracja: 13 wrz 2006, 18:36

Claustrophobia statystyki Demona

Post autor: lkotor »

Witam. Pytanie jak w tytule : ile ataku i obrony ma Demon? Czy jest to zależne od scenariusza? To np. w Ocalonych. Jakoś nie mogę tego znaleźć w instrukcji
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia statystyki Demona

Post autor: sirafin »

W grze jest kilka kart z różnymi Demonami, na nich są podane statystyki. W każdym Scenariuszu jest podane, z której karty Demona korzystamy.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Claustrophobia statystyki Demona

Post autor: rattkin »

Łatwo to pominąc. W scenariuszu na początku jest napisane, że gracz może wystawić do dwóch <nazwa-demona>. Trzeba wziąć kartę demona z taką nazwą i tej używać. Tam są statystyki i umiejętności specjalne demona.
lkotor
Posty: 9
Rejestracja: 13 wrz 2006, 18:36

Re: Claustrophobia statystyki Demona

Post autor: lkotor »

Po kilku partyjkach nasunęło się parę pytań, a mianowicie:
1) karta demona ''Opętany'' ...gdy zostanie wyegzorcyzmowany staje sięSkazanym Brutalem. O co chodzi?
2) Plansza Przeznaczenia - Kopiące Monstra/Pokusa Krwi : mogę wystawić do 3 figurek?
3) Karta Szarża: wszystcy wojownicy dostają +1 Atk. Odkupiciel również?
4) Wojownik (atak 4) stoi na kaflu razem z 2 troglodytami i demonem. Wyrzucam powiedzmy same 5. Czy rozwalam 2 trogl i 2 obrażenia dostaje demon (obr 2), czy wybieram albo atak na demona albo na te małe szkraby?
lkotor
Posty: 9
Rejestracja: 13 wrz 2006, 18:36

Re: Claustrophobia statystyki Demona

Post autor: lkotor »

Eksploracja / Ślepe korytarze: kiedy odkrywam nowy kafel, np.ten ślepy,z ikoną schowka gdzie leży szkilet to układam go na stole i wtedy muszę się cofać nieraz o 5 kafli lub więcej do innego przejścia, czy odkładam i biorę następny, taki który ma niezbadane przejście i pozwala mi iść dalej tak jak to jest napisane w instrukcji na stronie 12 - ślepe korytarze - jeśli po eksploracji na planszy nie ma więcej niezbadanych przejść należy odrzucić ostatni wyciągnięty kafel i pociągnąć następny aż do pojawienia się nowego niezbadanego przejścia.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Claustrophobia statystyki Demona

Post autor: uday »

Proponuję Ci zadawać następne pytania w odpowiednim wątku (już jeden istnieje dla Claustrophobii). No i bardzo możliwe, że odpowiedzi na Twoje pytania już zostały udzielone.
kYre
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2013, 21:51
Kontakt:

Re: Claustrophobia statystyki Demona

Post autor: kYre »

Kiedyś miałem Claustrophobie ale po ang. Z tego co pamiętam, to szarża działa tylko na "skazańców", czy jakoś tak (więc nie na odkupiciela). A co do ostatniego pytania, to musisz wybrać kogo atakujesz czy grupę troglodytów czy demona, chyba nie można było atakować ich jednocześnie.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Claustrophobia statystyki Demona

Post autor: misioooo »

lkotor pisze:Eksploracja / Ślepe korytarze: kiedy odkrywam nowy kafel, np.ten ślepy,z ikoną schowka gdzie leży szkilet to układam go na stole i wtedy muszę się cofać nieraz o 5 kafli lub więcej do innego przejścia, czy odkładam i biorę następny, taki który ma niezbadane przejście i pozwala mi iść dalej tak jak to jest napisane w instrukcji na stronie 12 - ślepe korytarze - jeśli po eksploracji na planszy nie ma więcej niezbadanych przejść należy odrzucić ostatni wyciągnięty kafel i pociągnąć następny aż do pojawienia się nowego niezbadanego przejścia.
Sam sobie odpowiedziałeś :) Plansza = to co na stole. Więc jak jest niezbadane przejście choćby 10 kafli wstecz to normalnie ten ślepy kładziesz i musisz zapitalać do pozostałego przejścia. Jeśli na całej, odkrytej mapie po dołożeniu kafla ślepego nie byłoby przejścia żadnego (nieodkrytego) to wtedy odrzucasz ślepy i ciągniesz następny.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: raphaell7 »

Chizu pisze:Scenariusz "Ocaleni" sytuacja wygląda jak na zdjęciu:
ZDJĘCIE (KLIK)

Tura akcji ludzi:
Kafel oznaczony "?" jeszcze nie jest na planszy.

Chcę Odkupicielem (na zdjęciu O) eksplorować korytarz, jak widać gdyby wejść tam z innego kafla (tego z kostką) powinno być tam wyjście (bo kostka wskazuje 10), jednak czy wchodząc tam z kafla na którym jest odkupiciel wciąż będzie tam wyjście? Jeśli tak, to czy gracz grający demonami może kafel wyjście ułożyć tak, aby zablokować możliwość wejścia od strony kostki (przypominam, że kafel wyjście ma 3 tunele "wolne" i jeden ślepy)?

Kolejne pytanie do tej samej sytuacji z obrazka: w momencie gdy Odkupicielem (O), bądź Skazanym (S) chcę eksplorować korytarz, gracz grając demonami używa karty "Zagubieni", powodującej, iż następny kafel przy eksploracji jest wybierany przez Demony z 3 górnych ze stosu. Można użyć tej karty? Zakładam, że raczej nie , gdyż w scenariuszu jest napisane, że następny kafel to ma być wyjście, z drugiej strony, nie widziałam w instrukcji reguły mówiącej, co ma pierwszeństwo karty czy scenariusz.
Według potwierdzonej przez CROCa odpowiedzi w wątku http://boardgamegeek.com/thread/705079/ ... e-explored:
- jak najbardziej można eksplorować inne korytarze
- w przypadku kiedy eksplorujemy inny korytarz i dołożymy płytkę tak, że będzie się łączyć ze ścianką na której jest kostka (Twój przypadek), to wartość na kostce pozostaje bez zmian, a ją samą trzeba zgodnie z zasadami przesunąć na najbliższe wolne przejście
- wartość na kostce zmienamy tylko przechodząc przez nią (będąc na kaflu z kostką i eksplorując przez krawędź na której leży kostka)

W Twoim przypadku eksploracja Odkupicielem nie spowoduje dołożenia płytki wyjścia, natomiast gracz grający demonami dokłada płytki w ten sposób, żeby wojownik mógł na nie wejść, czyli mógłby tak dołożyć płytkę, żeby zablokować wejście od strony kostki.
olo69 pisze:Jeśli chodzi o pyt. 1 to jeśli ruszysz Odkupicielem to nie będzie tam wyjścia. Wyjście może być wyłącznie postawione w sytuacji gdy przechodzisz przez korytarz na którym jest kostka. To, że w Twojej wyjątkowej sytuacji można by do tego miejsca trafić z dwóch stron niczego nie zmienia. Na ostatni kafelek wejść musisz Skazanym a Odkupiciel musi obejść całość (bo szczerze wątpię, że grający Demonami udostępni Ci korytarz od strony Odkupiciela:). Tak samo zinterpretowałbym to gdybym to ja grał ludźmi ;)

Jeśli chodzi o pyt. 2 to w tym scenariuszu NIE, gdyż tak jak napisałeś: kafelek odkrywany od strony kostki która wskazuje 10 to zawsze wyjście.
Dokładnie :)
Chizu pisze:W takim razie co się stanie gdy będę eksplorować ten tunel Odkupicielem? Powinien zostać tam położony losowy kafel? I co wtedy stałoby się z kostką? Teraz tak myślę, że niby byłby to ślepy tunel, więc może kostkę należałoby przesunąć na poprzednie wolne przejście, ale nie do końca wydaje mi się to wszystko jasne. Tak czy siak dziękuję za odpowiedź.
Tak, zostanie tam położony losowy kafel a kostka (bez zmiany wartości) zostanie przesunięta do najbliższego wolnego przejścia.
olo69 pisze:Wszystko zależy jeszcze od tego jaki to będzie kafel oraz jak grający demonami go ułoży. Jeśli w taki sposób że przejście z kostka będzie ślepe to kostkę należy cofnąć zgodnie z zasadami. W przeciwnym wypadku kostka przeniesiona zostanie na nowy kafel na korytarz który wybierze grający demonami. Ja bym to tak zinterpretowal
Znowu dobra odpowiedź :)
Chizu pisze:Tylko w przypadku, gdy eksploruje ten teren odkupicielem, to gracz grający Demonami nie może "dać" mi ściany dla Odkupiciela, więc czy mógłby wtedy "dać" ścianę dla Skazanego?
Tak, mógłby.
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Claustrophobia

Post autor: bartekb8 »

Chizu pisze:Na wstępnie przyznaję, że nie przeczytałam całego tematu tylko pierwsze 4 strony, więc jest mała szansa, że ktoś już moje pytanie zadał, w takim wypadku przepraszam za moje lenistwo.

Scenariusz "Ocaleni" sytuacja wygląda jak na zdjęciu:
ZDJĘCIE (KLIK)
Twój Odkupiciel przeżył naprawdę długo w tym scenariuszu, zostając sam w tyle? Dziwne, że troglodyci go nie zwęszyli? :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Karit »

Mam pytanie dotyczące przydzielania ran Ludzi.
W instrukcji (13 str.) jest przykład:
Demon zaatakował przeciwnika. ma atak 4, a zatem rzuca 4 kośćmi i uzyskuje wyniki 1,2,4 i 5, co oznacza 2 trafienia jako że Skazany brutal ma obr 4. Grający ludźmi układa znaczniki obrażeń na linie 4 i 6 na karcie Brutala
Wcześniej w instrukcji napisano iż "W odpowiednim polu obrażeń należy umieścić plastikowy znacznik obrażeń"
Co mam rozumieć przez "odpowiednie pole" oraz dla czego w przykładzie pojawia się nagle "6" która nie wypadła na kościach?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Dellas »

Co mam rozumieć przez "odpowiednie pole" oraz dla czego w przykładzie pojawia się nagle "6" która nie wypadła na kościach?
Zawsze grałem tak, że to obrońca - w tym przypadku gracz dowodzący ludźmi wybiera którą pozycję "zakrywa" wskaźnikiem rany. Rzuty kością określają jedynie liczbę trafień.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

Odpowiednim czyli pustym i na karcie ranionej postaci ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ODPOWIEDZ