Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: waffel »

Jeśli słabo z angielskim to pół biedy z instrukcją, zasady są proste ale potrzebujesz tłumaczenia wszystkich kart. Z doświadczenia wiem, że ludzie którzy w miarę spokojnie grają w planszówki po angielsku przy CE mają problemy, bo jest dużo specyficznego słownictwa a same efekty są często bardziej skomplikowane niż "+1 siły" czy "weź kartę". Ale warto się pomęczyć, jedna z najlepszych gier jakie znam.
belbik
Posty: 29
Rejestracja: 19 lut 2012, 22:22

Re: Cosmic Encounter

Post autor: belbik »

Hej mam pytanie,

1 zielony atakuje (wylosował w destiny decku) system czerwonego, planetę na której jest niebieski i żółty.

Czy w tej chwili wybiera niebieskiego lub żółtego zcy nadal atakuje czerwonego?


2 Druga syt. tak samo jak powyżej tylko czerwony również zajmuje tę planetę- czy zielony musi zaatakować czerwonego, czy może wybrać z pozostałych dwóch?

3 Czy można wspierać atak statkami, które nie znajdują się na naszych homeplanets?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: donmakaron »

belbik pisze:Hej mam pytanie,

1 zielony atakuje (wylosował w destiny decku) system czerwonego, planetę na której jest niebieski i żółty.

Czy w tej chwili wybiera niebieskiego lub żółtego zcy nadal atakuje czerwonego?


2 Druga syt. tak samo jak powyżej tylko czerwony również zajmuje tę planetę- czy zielony musi zaatakować czerwonego, czy może wybrać z pozostałych dwóch?

3 Czy można wspierać atak statkami, które nie znajdują się na naszych homeplanets?
1. W takiej sytuacji zielony atakuje czerwonego gracza. Nie może zaatakować nikogo innego. Przy ataku na planety poza swoim systemem, zawsze atakujemy właściciela systemu. Nawet jeśli czerwony nie ma tam statków, musi bronić planety z pomocą swoich kart oraz ewentualnych sojuszników.

2. Patrz punkt 1.

3. Można wspierać atak jako sojusznik dowolnymi własnymi statkami, można je zdjąć z własnych planet lub kolonii na cudzych planetach.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Brylantino »

Z racji, iz CE wraca do sklepów to odkopuję temat. Zastanawia mnie, dlaczego żadne wydawnictwo nie spróbowało przetłumaczyć grę na nasz język, zwłaszcza iż prawie nie spotkałem się jeszcze z negatywną opinią odnośnie tego tytułu.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Cosmic Encounter

Post autor: BloodyBaron »

o, a wraca? FFG robi dodruk?
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Brylantino »

Chyba tak, bo w 3trollach jest w przedsprzedaży z datą 26-27 sierpnia :) Bardzo chętnie bym sobie sprawił własny egzemplarz, ale wszyscy z którymi gram nie są zbyt dobrzy z angielskim... :( Może kiedyś się znajdzie chętne wydawnictwo.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Al_Dente »

Brylantino pisze:Chyba tak, bo w 3trollach jest w przedsprzedaży z datą 26-27 sierpnia :) Bardzo chętnie bym sobie sprawił własny egzemplarz, ale wszyscy z którymi gram nie są zbyt dobrzy z angielskim... :( Może kiedyś się znajdzie chętne wydawnictwo.
Być może to odjechany pomysł, ale może możnaby temat jakoś popchnąć do przodu... może? Zorganizować projekt na którymś z kickstarterów, przetłumaczyć grę i zwrócić się do wydawnictwa z częścią sprzedanego nakładu? Gra ma na prawdę duży potencjał, jest łatwa w mechanice, ale regrywalna praktycznie w nieskończoność. Ktoś chętny?
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Al_Dente »

OK, Tamten pomysł uzyskał 0 entuzjazmu, więc jedziemy z drugim:

Jeśli ktoś przetłumaczy grę i wyśle mi tłumaczenia to ja ją zeskanuję i umieszczę tłumaczenia na kartach w taki sposób, aby były w szablonie do wydruku A3/A4 i pasowały do koszulek na wymiar karty 63,5x88 mm.

Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę o priv. Ta gra jest za dobra, żeby w nią nie grać a jest sporo grup (w tym moja), które mają kłopoty z angielskim
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Borek224 »

Na BGG są polskie tłumaczenia ras i kart: http://boardgamegeek.com/filepage/51881 ... zenie-kart

(nie wiem na ile prawidłowe, gry nie posiadam)
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Al_Dente »

Wow:) Ten link zaoszczędzi kupę pracy, co prawda brakuje części tłumaczeń, ale z tego co pobieżnie popatrzyłem większość jest :)

Wielkie dzięki za odpowiedź:)
belbik
Posty: 29
Rejestracja: 19 lut 2012, 22:22

Re: Cosmic Encounter

Post autor: belbik »

Absolutnie popieram wszelkie pomysły. Wrzucę na bgg swoje tłumaczenie instrukcji. Nie jest to jota w jotę oryginalna instrukcja bo zawiera kompilację z oficjalnym FAQ.

Co do kickstartera - dobry pomysł ale może by tak zacząć od e-maili do wydawcy FFG w Polsce czyli Galakty?
Maile plus petycja - może coś dadzą?

pzdr.
Rumburak
Posty: 96
Rejestracja: 12 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Rumburak »

Hehe, wiara przenosi góry, dołączę się do petycji :)
belbik
Posty: 29
Rejestracja: 19 lut 2012, 22:22

Re: Cosmic Encounter

Post autor: belbik »

moje faq+tłumaczenie
poproszę o poprawki.

http://boardgamegeek.com/filepage/98821 ... ion-faq-pl

jak tam petycja?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Bea »

Czy to jakaś inna wersja gry, czy z dodatkiem?

Obrazek

Bo tu wygląda trochę inaczej:
http://www.hardmode.org/2012/10/take-ov ... encounter/
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cosmic Encounter

Post autor: JB »

To trochę starsza wersja gry. Wydanie z 2000 roku.
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
belbik
Posty: 29
Rejestracja: 19 lut 2012, 22:22

Re: Cosmic Encounter

Post autor: belbik »

Hej,

ciągle czekam na uwagi do moich zasad, które wrzuciłem na bgg.


http://boardgamegeek.com/filepage/98821 ... ion-faq-pl
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: sowacz »

belbik pisze: ciągle czekam na uwagi do moich zasad, które wrzuciłem na bgg.
Faza przegrupowania (Regroup) - "Jeśli gracz nie ma kolonii to statek stawiamy od razu na Wir ( Warp) " Jest w FAQu, że w przypadku, gdy gracz nie ma żadnych kolonii to statek można położyć na Hyperspace Cone i nim zaatakować.

Faza ujawnienia (Reveal) - Nie ma rekompensaty w przypadku, gdy obaj gracze odkryją karty ataku.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Rocy7 »

Po pobieżnym przejrzeniu zasad mam wrażenie, że gra jest strasznie podatna na king making przez mechanizm sojuszy, wystarczy że 2 osoby będą zawsze wspierać konkretną osobę a odmawiać pomocy reszcie, ale może mi się tylko tak wydawać. Być może mechanizm kompensacji jakoś jednak to wyrównuje?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Peter128 »

Można, tylko po co jak i tak wygrywa 1 osoba? :D U nas zwykle każdy pomaga tam gdzie mu się akurat opłaca.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Rocy7 »

Peter128 pisze:Można, tylko po co jak i tak wygrywa 1 osoba?
mam problem z częścią graczy granie "w parce" i takie tam:P, więc pytam na wszelki wypadek.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Peter128 »

To jeśli tak jest, to bym sprawdził na pewno tę grę przed zakupem. Tworzenie sojuszy nie jest w żaden sposób ograniczone, więc jak się nie ma odpowiedniego nastawienia ku tej grze, można tu łatwo poczynić kingmaking
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Gambit »

Peter128 pisze:Można, tylko po co jak i tak wygrywa 1 osoba?
Z tego co słyszałem, może wygrać kilka osób jednocześnie, jeśli w wyniku pomocy przy ataku, kilka osób zdobędzie wymaganą liczbę kolonii. Czyżbym źle słyszał?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Peter128 »

Masz rację, dobrze słyszałeś, pomyliłem się. Mam to szczęście, że w mojej grupie obowiązuje zasada "Lepiej nie wygrać niż wygrać z kimś" :D
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: donmakaron »

Kingmaking owszem, ale zdecydowanie nie przez sojusze! Sojusze to raczej kingstopping. W tej grze nie ma czegoś takiego jak zmawianie się we dwójkę na innych graczy. Najczęściej zwyczajnie nie opłaca się pozwalać komuś na sojusz w ataku, żeby zyskiwał kolonie potrzebne do zwycięstwa. Łatwo tak przegrać. Dołączać też się nie zawsze opłaca, bo można przegrać ;) Najczęściej gracze z 3 koloniami zapraszają do ataku tych z zerem lub z jedną, bo co im szkodzi ;) Sojusz w obronie natomiast to zupełnie inna sprawa, bo nie zbliża do zwycięstwa. Z dodatkami sojusze w obronie są jednak rzadsze, bo dochodzi talia super nagród za pomoc.

Bardzo rzadko się zdarza, żeby dwójka graczy wygrała przez wspólny atak. Ktoś pozbawi jednego z takich graczy kolonii i już wspólne ataki nie zbliżają obojga do zwycięstwa tak samo i porozumienie się psuje. Łatwiej się dogadać przez negocjacje - to jedyne może popsuć grę.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2332
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 923 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Galatolol »

Ja lubię powtarzać, że ta gra (a także np. Animal Farm) to tylko narzędzie i od danej grupy zależy jak się sprawdzi. Mam za sobą niesamowicie emocjonujące i angażujące partie w Cosmika, ale także i megadrętwe, gdy grałem z ludźmi podchodzącymi do niego "na chłodno". W tej grze nie chodzi o balans, zgrabną mechanikę i inne takie.
Polecam się umówić z ludźmi z krakowskiego "Strychu", żeby zobaczyć jak to powinno wyglądać :)
ODPOWIEDZ