Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

1. Tak, możesz, nawet zwykle się tak gra :D
2. Masz rację, wybierasz.
3. Wygrywasz natychmiast.

Mam pytanie co do 3. scenariusza kampanii HMS Beagle. Co się dzieje jak statek jest skierowany dziobem poza planszę? Nie płynie, czy wypływa z przeciwnej strony?
wiola33
Posty: 28
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:46
Lokalizacja: okolice Radomska

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wiola33 »

PIERWSZA PARTIA ROZEGRANA. iNSTRUKCJA PRZESTUDIOWANA DOKLADNIE, A MIMO TO WATPLIWOSCI :)
a. Czy jak gram solo, to morale rosna o 1 w kazdej nowej rundzie ??
b. Czy w fazie produkcji moge produkowac przez kilka rund z jednego kafelka po 2 surowce - zalozmy ,ze nie przenosze obozu.
c. Czy w fazie akcji pobierania surowcow , moge przez kilka rund pobierac z tego samego kafla, czy musze wybrac inny.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MarcinG »

1. Tak
2. Tak, produkujesz takie surowce jakie widnieją na kafelku
3. Tak, ale nie z tego na którym masz obóz
wiola33
Posty: 28
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:46
Lokalizacja: okolice Radomska

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wiola33 »

Dziekuje. Czyli gralam dobrze :) Tylko dziwne mi sie wydawalo,ze te morale mi tak rosna, a ,,glodna i chlodna,, chodzilam po wyspie. :wink:
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MarcinG »

W instrukcji podane jest że cieszysz się że wciąż żyjesz :wink:
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mafiafb »

MarcinG pisze:Mam kilka pytań, które nie dają mi spokoju po wczorajszej parti:
1. W scenariuszu 2 dociągam kartę wydarzenia z ikoną księgi która każe mi położyć 2 znaczniki mgły na kafelkach wyspy, czy mogę je także położyć na pustych, nieodkrytych obszarach wyspy ?
Peter128 pisze:1. Tak, możesz, nawet zwykle się tak gra :D
Na jakiej podstawie jest możliwe? Przecież nie można kłaść znaczników na nieistniejących obszarach a dopóki kafelek nie jest pobrany ze stosu i położony na planszy to nie istnieje. Według mnie nie można tak zrobić. Tylko na istniejącym kafelku można położyć znacznik mgły. Nie możesz położyć bo nie ma wolnych kafelków to trudno - płacisz karę za niespełnienie wymagań.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Mi się wydaje, że Obszar Wyspy to nie to samo co Kafelek Wyspy. Wg instrukcji 2ed.:
Kiedy gracze dociągną Wydarzenie z ikoną Księgi muszą położyć 2 znaczniki Mgły na 2 różnych kafelkach/obszarach Wyspy.
A ja myślę, że obszar to pole gdzie jeszcze nie ma kafelka, pole na planszy po prostu. Eksploracja takiego obszaru ze znacznikiem Mgły, kosztuje 1 pionka więcej.

Podbijam swoje pytanie:
Co do 3. scenariusza kampanii HMS Beagle. Co się dzieje jak statek jest skierowany dziobem poza planszę? Nie płynie, czy wypływa z przeciwnej strony?
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ahrian »

wiola33 pisze:Dziekuje. Czyli gralam dobrze :) Tylko dziwne mi sie wydawalo,ze te morale mi tak rosna, a ,,glodna i chlodna,, chodzilam po wyspie. :wink:
heh, jakbym o sobie czytał :D

dzisiaj właśnie skończyłem moją pierwszą partyjkę solo (zaraz siadam do drugiej) i mam jedną wątpliwość.

są czasem takie wydarzenia, które każą czarnym żetonem zasłonić ikonę rodzaju obszaru danego kafelka - typu góry, rzeka, łąka itede. co za tym idzie, przedmioty, które wymagały odkrycia obszaru danego rodzaju nie mogą zostać zrobione - to rozumiem. natomiast co się dzieje, kiedy np. w fazie akcji rozlokuję jednego piona na wydarzeniu (żeby się go pozbyć i 'odzyskać' rodzaj obszaru), a jednego na przedmiocie, którego teraz zrobić nie mogę (bo wymagany obszar jest zasłonięty czarnym żetonem), ale będę mógł to zrobić po tym jak rozprawię się z wydarzeniem? czy w ogóle coś takiego jest możliwe? mam nadzieję, że wystarczająco jasno napisałem o co mi chodzi ;]

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

ahrian pisze:są czasem takie wydarzenia, które każą czarnym żetonem zasłonić ikonę rodzaju obszaru danego kafelka - typu góry, rzeka, łąka itede. co za tym idzie, przedmioty, które wymagały odkrycia obszaru danego rodzaju nie mogą zostać zrobione - to rozumiem. natomiast co się dzieje, kiedy np. w fazie akcji rozlokuję jednego piona na wydarzeniu (żeby się go pozbyć i 'odzyskać' rodzaj obszaru), a jednego na przedmiocie, którego teraz zrobić nie mogę (bo wymagany obszar jest zasłonięty czarnym żetonem), ale będę mógł to zrobić po tym jak rozprawię się z wydarzeniem? czy w ogóle coś takiego jest możliwe? mam nadzieję, że wystarczająco jasno napisałem o co mi chodzi ;]
Niestety nie możesz tak zrobić - trzeba spełniać wymagania do wykonania danej akcji już w momencie jej deklarowania. Analogicznie, nie możesz zaplanować np. akcji wymagającej drewna, planując jednocześnie pozyskać to drewno z karty wraku. Chociaż akcje rozpatrywane są w pewnej kolejności, to fabularnie wykonywane są równocześnie i jedna nie wpływa na drugą.

Odnośnie pytania ze znacznikami mgły, to w FAQ było wyjaśnione, że można je kłaść na obszarach, które jeszcze nie zostały wyeksplorowane.


Dopisek: W scenariuszu 3 HMS beagle może (a nie musi) płynąć w fazie nocy o 1 pole, o ile są spełnione warunki (maszt, brak przeszkód itp.). Zgodnie z kartą scenariusza statek nie może wypłynąć poza planszę ("Zasady specjalne - Faza nocy") - czyli w takim przypadku stoi.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2013, 18:13 przez Jan Madejski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ahrian »

Jan Madejski pisze:
ahrian pisze:są czasem takie wydarzenia, które każą czarnym żetonem zasłonić ikonę rodzaju obszaru danego kafelka - typu góry, rzeka, łąka itede. co za tym idzie, przedmioty, które wymagały odkrycia obszaru danego rodzaju nie mogą zostać zrobione - to rozumiem. natomiast co się dzieje, kiedy np. w fazie akcji rozlokuję jednego piona na wydarzeniu (żeby się go pozbyć i 'odzyskać' rodzaj obszaru), a jednego na przedmiocie, którego teraz zrobić nie mogę (bo wymagany obszar jest zasłonięty czarnym żetonem), ale będę mógł to zrobić po tym jak rozprawię się z wydarzeniem? czy w ogóle coś takiego jest możliwe? mam nadzieję, że wystarczająco jasno napisałem o co mi chodzi ;]
Niestety nie możesz tak zrobić - trzeba spełniać wymagania do wykonania danej akcji już w momencie jej deklarowania. Analogicznie, nie możesz zaplanować np. akcji wymagającej drewna, planując jednocześnie pozyskać to drewno z karty wraku. Chociaż akcje rozpatrywane są w pewnej kolejności, to fabularnie wykonywane są równocześnie i jedna nie wpływa na drugą.

Odnośnie pytania ze znacznikami mgły, to w FAQ było wyjaśnione, że można je kłaść na obszarach, które jeszcze nie zostały wyeksplorowane.
dzięki, tak właśnie podejrzewałem. trochę sobie raz pomogłem, grając tak jak nie można, ale i tak umarłem w 8 rundzie pierwszego scenariusza, więc oliwa sprawiedliwa :D
Awatar użytkownika
Vortavor
Posty: 44
Rejestracja: 04 sty 2013, 22:59
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Vortavor »

* Znaczniki mgły na 100% można kłaść na dowolnym polu, czy to odkrytym czy też nie.
* Połowa produkcji oznacza wg mnie połowę dla każdego surowca w innym wypadku byłoby zaznaczone które wybieramy. Czyli żywność połowę oraz drewno połowę.
For as long as single one of Us stands,
We are Legion.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Dzięki za odpowiedź o statku.
Na karcie jest połowę SUMY produkowanych surowców. W opisanym przez Cb przypadku, z zaokrąglaniem w górę karta rzadko kiedy miałaby efekt.
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: mafiafb »

Vortavor pisze:* Znaczniki mgły na 100% można kłaść na dowolnym polu, czy to odkrytym czy też nie.
No do tej pory grałem na podwyższonym stopniu trudności ;)
Awatar użytkownika
Vortavor
Posty: 44
Rejestracja: 04 sty 2013, 22:59
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Vortavor »

Zaokrąglasz w dół.
Czyli jak produkujesz np. 1/1 to nic nie otrzymujesz w danej turze.
For as long as single one of Us stands,
We are Legion.
wiola33
Posty: 28
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:46
Lokalizacja: okolice Radomska

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wiola33 »

Gari pisze:Tak, tak, zielony mój błąd, no więc sprawa jasna , pies mapy nie czyta, mapa psa nie bierze na eksploracje, dziękuję za rozwianie wątpliwości - wracam do walki z wyspą :mrgreen: a propo ktoś ma jakieś interesujące podpowiedzi jak solo wygrać 1 scenariusz mając na uwadze oczywiście losowość wydarzeń. Chodzi mi bardziej o ogólne rady. W 3 udało się wygrać , solo juz 5 razy porażka zaliczona.
TEZ JESTEM CIEKAWA...
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Używać dużo zdolności, w 4 turze mieć Dach min. 1 i Siekierę, w 6-7 turze Dach 2. Piętaszek z Psem mogą eksplorować przez kilka pierwszych tur (ach, te żetony odkryć :D), to się zwykle opłaca. Nie odwlekać budowy schronienia. Tak mnie się wydaje.
Zaokrąglasz w dół.
Czyli jak produkujesz np. 1/1 to nic nie otrzymujesz w danej turze.
Co do tekstu to na karcie wspomnianej wcześniej jest połowa sumy. A gdyby karta była zaprojektowana pod twoją interpretację to jej tekst brzmiałby pewnie w stylu "W fazie produkcji otrzymujecie 1 drewno i 1 jedzenie mniej".
Awatar użytkownika
Vortavor
Posty: 44
Rejestracja: 04 sty 2013, 22:59
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Vortavor »

To powiedzmy, że produkujesz 1 żywności i 3 drewna ( pole z obozem+siekiera+skrót ). I masz połowę produkcji otrzymać.
Wg tego co piszecie to sumujecie surowce ( w tym wypadku 4 ) i otrzymujecie połowę? Czyli np. 2 drewna?
Ja uważam, że w powyższym przykładzie otrzymalibyśmy 0 żywności i 1 drewna ( po zaokrągleniu w dół ).
For as long as single one of Us stands,
We are Legion.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

W scenariuszu nr 6 jest opis na karcie sscenariusza: MARNE PLONY
W tej rundzie w fazie produkcji otrzymujecie tylko połowę całkowitej liczby produkowanych surowców (zaokrąglając w dół).

Wspieram zdanie kolegi Votravora w zakresie rozliczeń tychże surowców ;)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomuch »

Gdzieś to już było opisane: jeśli połowa produkcji, to sumujemy to, co produkujemy, a następnie zmniejszamy o połowę. Czyli jeśli produkujemy 1 żarcie i 3 drewna, to to dostajemy dwa surowce, wybrane przez siebie.
Później jeszcze dochodził problem, czy zaokrąglamy zmniejszenie, czy wynik...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Połowa CAŁKOWITEJ liczby produkowanych surowców. Całkowita liczba produkowanych surowców - 2 (1jedz+1drew). Połowa z 2 = 1 :D
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

No masz rację... Całkowitej. Dałeś jednak taki przykład, ja dam inny:
1 żarcie + 5 drewien = 6

Połowa... (tomuch - wybieram ja) zatem? 3 żarcia?

Robinson mimo skomplikowania zawsze opierał się na żelaznej logice i wszystko dało się tak wytłumaczyć, jednak tutaj w takiej "oprawie" niezbyt to pasuje.
Awatar użytkownika
Vortavor
Posty: 44
Rejestracja: 04 sty 2013, 22:59
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Vortavor »

tomuch pisze:Gdzieś to już było opisane: jeśli połowa produkcji, to sumujemy to, co produkujemy, a następnie zmniejszamy o połowę. Czyli jeśli produkujemy 1 żarcie i 3 drewna, to to dostajemy dwa surowce, wybrane przez siebie.
Później jeszcze dochodził problem, czy zaokrąglamy zmniejszenie, czy wynik...
Czyli wg tego rozumowania, możemy dostać 2 żarcia zamiast 1 ( tyle ile byśmy dostali normalnie w tej fazie produkcji )?
A wydawało mi się, że ta karta ma negatywne działanie :P

Podtrzymuję swoją decyzję , że karta zmniejszająca produkcję odnosi się do każdego surowca z osobna :)
For as long as single one of Us stands,
We are Legion.
bobi21
Posty: 23
Rejestracja: 06 lis 2012, 20:09

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: bobi21 »

Też gram w ten sposób że karta zmiesza produkcję o połowę każdego surowca osobno. oddzielnie żarcie oddzielnie jedzenie.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Mi się wydaje, że troszkę ciężko produkować 5 drewna. Ba, nawet 3 drewna. Ale dobra, powiedzmy, że mamy Siekierę i drewno ze Skrótu. Nie sądzicie, że w waszej interpretacji tekst karty powinien brzmieć
"W tej rundzie w Fazie produkcji otrzymujecie połowę produkowanego drewna i połowę produkowanego jedzenia (zaokrąglając w dół)" ?

Ale z drugiej strony ja już się w robinsonie nie wypowiadam, bo już raz się tak przejechałem :D Poczekamy na odpowiedź Portalu może.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1922
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomuch »

tomuch pisze:Czyli jeśli produkujemy 1 żarcie i 3 drewna, to to dostajemy dwa surowce, wybrane przez siebie.
Pynio pisze:1 żarcie + 5 drewien = 6
Połowa... (tomuch - wybieram ja) zatem? 3 żarcia?
Ech, myślałem, że to jest logiczne, ale widać, że trzeba wytłumaczyć... Wybrane przez siebie spośród tego, co powinniśmy produkować. Nie możemy wybrać więcej niż limit (naszej) produkcji. Jeśli powinniśmy produkować 1 żarcie, to nie możemy wziąć 2. Teraz lepiej?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
ODPOWIEDZ