Tezeusz: Mroczna Orbita (Michał Oracz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rattkin »

KubaP pisze: Nie mnie bronić Portalu, ale chyba ciut nadinterpretowujesz.
Nie trzeba bronić, bo ja nikogo nie atakuję.
(...) które zmasakrują pierwszą postać jaka tam wejdzie, to kto ją (tę postać) zabił: gra, czy Ty?
No, właśnie, kto? I może z tym jest ten potencjalny problem. Jedni powiedzą tak, inni inaczej.Ja oczywiście rozumiem tę potrzebę uproszczenia, ale w grze konfrontacyjnej, w której poza tym niewiele w ogóle można zrobić (ruszanie jednostek jest najwidoczniej tylko środkiem do instalacji kart, jak Autorzy wspomnieli), to może pozostawiać pewien niedosyt.

To prawda, że nie ma żadnego sensu rozlewać "dramaty" nad grą, w którą się jeszcze nie grało - rzeczywistość zweryfikuje. Ale podywagować i interpretować lubię, szczególnie z poziomu mindsetu game designera, czy kogoś, kto ocenia grę na wielu frontach (czyli ten nieszczęśny feeling jednak też). W żadnym momencie nie jest to jednakże obiektywnie negatywna ocena gry, to by było kuriozalne. Wrócę po 20 partiach i wtedy się zobaczy :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: kwiatosz »

Galopująca wyobraźnia, podejrzewam, że ideowo to będzie podobne do spy vs spy (o ile dobrze pamiętam zastawianie tam pułapek).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rattkin »

kwiatosz pisze:Galopująca wyobraźnia, podejrzewam, że ideowo to będzie podobne do spy vs spy (o ile dobrze pamiętam zastawianie tam pułapek).
W Spy vs Spy akurat wygrywało się niemal zawsze w bezpośredniej walce "na pały" :) albo strzałem z pistoletu. Pułapki to była wesoła zabawa, która jednak nie była główną drogą do zwycięstwa.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6483
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 960 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Odi »

rattin -> w sensie, że wolałbyś wprost przyłożyć innej postaci swoją postacią ("Moja ma 4 siły, twoja ma 1 - bierzesz trzy hity"), zamiast zastawiać pułapki i tworzyć układy, które automatycznie tę postać przeciwnika zmasakrują?

Rozumiem, jak najbardziej.

Tylko chwilę wcześniej piszesz, że grasz turniejowo w NR. Przecież korporacja może grać bardzo podobnie (tworzysz układy, które mają za zadanie zamordować runnera). Więc jak to z tym jest u Ciebie? :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rattkin »

Odi pisze:rattin -> w sensie, że wolałbyś wprost przyłożyć innej postaci swoją postacią ("Moja ma 4 siły, twoja ma 1 - bierzesz trzy hity"), zamiast zastawiać pułapki i tworzyć układy, które automatycznie tę postać przeciwnika zmasakrują?
Tylko chwilę wcześniej piszesz, że grasz turniejowo w NR. Przecież korporacja może grać bardzo podobnie (tworzysz układy, które mają za zadanie zamordować runnera). Więc jak to z tym jest u Ciebie? :)
Chyba nie do końca zrozumiałeś. To nie jest o tym, co ja wolę. Ja przecież tę grę i tak już zamówiłem i kupiłem i podejrzewam że będzie mi się "raczej" podobać. Ale to nie przeszkadza w analizowaniu tego czym gra jest, a czym nie jest. Polska scena turniejowa w ANR to około 50 osób - czyli można ekstrapolować, że ludzi, którzy lubią ten typ rozgrywki (przeliczalny, decyzyjny, abstrakcyjny) jest *BARDZO* niewiele. A i tak mechanika mechanice nierówna - liczy się jej zaimplementowanie oraz oparcie w samym gameplayu i tematyce. Tezeusz może być grą, w której jest dużo kombinacji, ale poziom abstrakcji samej rozgrywki może sprawić, że gracze sięgną po grę która spełnia podobne potrzeby, ale lepiej. Albo nie. Nie wiadomo, w tym cały urok. Trzewik wszak pisał, że boi się roku 2013, bo wg wyliczeń, to "ten zły" :) Miejmy nadzieję, że wróżba się jednak nie spełni. Moja ciekawość zostanie zaspokojona we wtorek!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8787
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2696 times
Been thanked: 2370 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Curiosity »

rattkin pisze:Moja ciekawość zostanie zaspokojona we wtorek!
Premiera gry jest przewidziana na wtorek? Serio pytam, bo nie znam dokładnej daty.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rattkin »

Sklep z 3 w nazwie będzie rozsyłał w poniedziałek-wtorek. Skądś więc te pudełka mają :), zagwozdka, choć mnie też się wydawało, że premiera dopiero na Essen.

Edit: Rebel wysyła dziś!
Ostatnio zmieniony 11 paź 2013, 11:39 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6483
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 960 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Odi »

rattkin pisze: Chyba nie do końca zrozumiałeś. To nie jest o tym, co ja wolę. Ja przecież tę grę i tak już zamówiłem i kupiłem i podejrzewam że będzie mi się "raczej" podobać. Ale to nie przeszkadza w analizowaniu tego czym gra jest, a czym nie jest. Polska scena turniejowa w ANR to około 50 osób - czyli można ekstrapolować, że ludzi, którzy lubią ten typ rozgrywki (przeliczalny, decyzyjny, abstrakcyjny) jest *BARDZO* niewiele. A i tak mechanika mechanice nierówna - liczy się jej zaimplementowanie oraz oparcie w samym gameplayu i tematyce. Tezeusz może być grą, w której jest dużo kombinacji, ale poziom abstrakcji samej rozgrywki może sprawić, że gracze sięgną po grę która spełnia podobne potrzeby, ale lepiej. Albo nie. Nie wiadomo, w tym cały urok.
Hm. Wcześniej rozumiałem, ale Twojej odpowiedzi faktycznie nie rozumiem...

Sugerujesz, że wielkość sceny ANR świadczy o (niewielkim)zapotrzebowaniu na ten typ mechaniki (budujemy ukłąd przeciw graczowi/graczom)?
Jeśli o to Ci chodziło, to raczej się mylisz. Wielkość sceny ANR (podobnie jak każdej karcianki CCG/LCG) warunkowana jest tym, że mało kto chce się ładować w grę, która pożera wiele pieniędzy, nigdy tak naprawdę nie jest 'skończona' i wymaga ciągłej uwagi (śledzenie meta, budowanie nowych talii itp)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rattkin »

Oczywiście, że taka ekstrapolacja nie jest ani sprawiedliwa ani dokładna. Ale jakaś jest. Argument, jaki powtarzasz, jest stosunkowo obiegowy. Gdyby tak było jak mówisz, to gra nie byłaby wydawana jako LCG, a i Galakta nie podjęła by się lokalizacji. Można grę traktować przez pryzmat core-set only, i nie ładować się ani w analizowanie mety ani w dokupowanie dodatków. A jednak, nawet w takiej postaci, gra odbija się od większości potencjalnych zainteresowanych (np. dużo polskich pudełek jest obecnie odsprzedawanych). Z drugiej strony, gracze, którzy *naprawdę* lubią taki typ gry, znają doskonale wartość ANR i argument o meta czy pieniądzach, często przestaje być zasadny (ponieważ gra z nawiązką wyrównuje i zastępuje wszystkie inne).

Ale nie wykolejajmy tematu, ten jest o Tezeuszu. Ponawiam prośbę, jeśli ktoś już jakimś cudem zagrał, bardzo jestem ciekaw wrażen i przebiegu rozgrywki.
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: pioro »

Ehhhh ... też zamówiłem :) Trzewik "masz talent" chłopaku :) jem Ci z ręki wszystko jak leci ...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6483
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 960 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Odi »

Z całym szacunkiem, gdyby to Trzewik był autorem gry, osobiście odpuściłym sobie rozważanie zakupu. Mam wrażenie, że jego gry - jakkolwiek pełne klimatu, 'epickie' itp - są nieco bałaganiarskie i niezoptymalizowane pod kątem mechaniki (mnóstwo znaczników, żetoników, gąszcz zasad itp).

Michał Oracz to NSHex i Witchcraft - obie z minimum elementów, kilkoma tak naprawdę efektami, ale świetnie zazębiające się i bardzo ergonomiczne w obsłudze. I dlatego czytam o Tezeuszu z rosnącym zainteresowaniem :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: jolietjake »

W tych rozgrywkach, które przeprowadziłem ani razu nie miałem jakiegokolwiek odczucia, żeby to gra grała za mnie albo żeby coś działo się automatycznie i sucho. Nic z tych rzeczy. Pionki nie tylko wstawiają te karty, ale trzeba pamiętać, że to one je uruchamiają. Albo ruszamy się tak, by aktywować te które dają nam korzyści, ale tak by nie wpaść w pułapki wroga, albo ruszamy się tak, by przeciwnika wmanewrować w jakąś zastawioną pułapkę. A najlepiej to i jedno, i drugie :D Bić się samymi jednostkami oczywiście możesz, ale nie przyniesie to często tak dużego skutku jak rany zadane z kartami. Układanie komba jest świetne i myślę, że to właśnie do takiej "ułożonej maszynki" odwoływał się Trzewik skrótem myślowym, że to "plansza" zabija. A właściwie "morduje"/"masakruje" - to świetnie i bardzo trafnie użyte słowa w jego wypowiedzi :D Jak to Walter White do Hanka powiedział "Tread lightly..." :wink:
Joliet Jake na BGG
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: pioro »

Odi pisze:Z całym szacunkiem, gdyby to Trzewik był autorem gry, osobiście odpuściłym sobie rozważanie zakupu. Mam wrażenie, że jego gry - jakkolwiek pełne klimatu, 'epickie' itp - są nieco bałaganiarskie i niezoptymalizowane pod kątem mechaniki (mnóstwo znaczników, żetoników, gąszcz zasad itp).

Michał Oracz to NSHex i Witchcraft - obie z minimum elementów, kilkoma tak naprawdę efektami, ale świetnie zazębiające się i bardzo ergonomiczne w obsłudze. I dlatego czytam o Tezeuszu z rosnącym zainteresowaniem :)
Chodzi mi o talent marketingowy Trzewika, a nie projektancki.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6483
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 960 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Odi »

A to fakt - pisze chłopak fantastycznie :wink:
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: jolietjake »

Strasznie mi się to podoba, że Trzewik i MOracz mimo, że razem nad grami pracują, to tak bardzo wyraziście rożne style reprezentują. Dwa zupełnie przeciwne bieguny. A kocham gry obu.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8787
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2696 times
Been thanked: 2370 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Curiosity »

Dziwne, ale chyba nikt jeszcze nie wkleił filmiku, na którym Michał prezentuje rozgrywkę (na prototypie).

Oto i ten filmik
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: tekknoboy »

Właśnie czegoś takiego się spodziewałem.
Choć w momencie, kiedy jeszcze samemu nie zagrałem w żadną partię [niech to zamówienie szybko się zrealizuje!] wydaje się lekko zagmatwane. Ale to pozytyw. Z przyjemnością będę poznawał nowe smaczki tej gry.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Peter128 »

Widzę, że decyzyjność jest tu na wielu poziomach. Którą jednostkę poruszyć? Ruszyć tak żeby dojść tam gdzie się chce czy ruszyć się tak, żeby przeciwnik miał mocno pod górę? Instalować swoje karty czy wywalać przeciwnika? Instalować nowe czy ulepszać istniejące? Ulepszać karty czy jednostki? Do którego pokoju wejść w sektorze? No i niesamowite kombosy można tworzyć zapewne, w stylu ruszę się tu, aktywuje coś, co pozwoli ruszyć się tu, a jeśl to ulepszę i potem to strzeli... Miodzio.

Jedyna moja obawa to tryby inne niż 2 osobowy, żeby nie było tak jak w NSHex, która wg mnie jest grą w zasadzie tylko dwuosobową.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: RUNner »

Obejrzałem filmik i postanowiłem nabyć grę. Wydaje się że gra 1v1 lub 2v2 sprawdzi się bardzo dobrze, natomiast tryb indywidualny na 3-4 osoby raczej nie wypali, tak jak w przypadku NH.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: powermilk »

Gram Nueroshimę Hex często na 3 i 4 osoby i nie widzę, że coś nie wypaliło :/ Może to ja jestem dziwny?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: RUNner »

powermilk pisze:Gram Nueroshimę Hex często na 3 i 4 osoby i nie widzę, że coś nie wypaliło :/ Może to ja jestem dziwny?
I kto wygrywa w takiej grze? Ja Ci odpowiem: przypadek. Gdy dwóch graczy się zasadzi na jednego to nie ma on praktycznie żadnych szans, choćby nie wiem jak się gimnastykował. Oczywiście, zasada ta dotyczy niemal wszystkich gier wojenno-strategicznych. Mi takie granie jednak nie sprawia przyjemności, ale pewnie jestem dziwny. :D

NH jest świetna w trybie 1v1 i 2v2 i Tezeusz też taki może być.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: kwiatosz »

Na 3 osoby sprawdź wariant wampir - daje radę :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8787
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2696 times
Been thanked: 2370 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Curiosity »

Pochwalcie się czy gra została już do Was wysłana i z jakiego sklepu.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Karit »

Rochwald pisze: Żeby nie było pełnego offtopa - wydaje mi się że mamy jedną wspólną cechę NH, Witchcrafta i Tezeusza - silny czynnik przestrzenny - olbrzymie znaczenie ma nie tylko to CO jest, ale i gdzie (a nawet w którym kierunku). Taki np. Chvatil wypuszcza tytuły totalnie pozbawione tego elementu (Cywilizacja, Pupile).
Jeśli za przykład dajesz dwa tytuł to rzeczywiście... Ale np. w Galaxy Truckerze miejsce i kierunek kafelków ma kolosalne znaczenie.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rattkin »

Trolle pewnie dopiero jutro wyślą... Rebel wysyłał w piątek. Chętnie zagram z kimś dla testu kilka partii na poznańskim Granacie - do tego czasu pewnie pudełka już dojdą.
ODPOWIEDZ