Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Solmath
Posty: 57
Rejestracja: 25 kwie 2013, 14:56
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Solmath »

W grze jest 81 dużych kart (standard american), oraz 24 małe (mini american). Weź pod uwagę, że używanie małych kart (losów bitwy) jest opcjonalne.
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: pioro »

Cześć,
czy ktoś z Was coś wie na temat planów wydania dodatków do 2 edycji? I co one będą zawierać?
Strasznie mi brakuje liderów :)
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: siemian »

Cześć,
informowałem już na forum dotyczącym PBF, ale prawdopodobnie tutaj zagląda więcej osób.
Na BGG stworzyliśmy grupkę graczy, w której wspólnie gramy w AGoT 2ed. Mamy już jedną prężną grę AGoT PBF #101, a niedawno założyłem kolejną. Zapraszam chętnych do zapisu w wątku rozgrywki AGoT PBF #103.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Indar »

Zgłoszenie poszło, co mam się nudzić w robocie ;)
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: siemian »

Wystarczyła chwila i gra się zapełniła nowymi osobami. Jest już chętny na prowadzenie kolejnej rozgrywki, więc jeżeli są chętni to proszę zgłaszać się TUTAJ.
inshade
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2013, 16:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: inshade »

pioro pisze:Cześć,
czy ktoś z Was coś wie na temat planów wydania dodatków do 2 edycji? I co one będą zawierać?
Strasznie mi brakuje liderów :)
II edycja zawiera jako-tako dodatki z edycji I, z pominięciem paru rzeczy. Aktualnie jedyne dodatki do II edycji to Taniec ze Smokami (nowe rozłożenie początkowe, tylko dla 6 graczy oraz zmienione wszystkie karty rodów) oraz Uczta dla Wron (nowy ród Arynów, dodatek dla 4 graczy, zmienia trochę rozgrywkę wprowadzając inne punktowanie poprzez karty celów). O innych dodatkach, tym bardziej jakichś większych, niestety nic nie wiadomo :(
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Indar »

A coś wiadomo o Uczcie dla Wron w wersji PL? Nie chcę mieszać wersji.
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: shivetay »

mam pytanko co do dodatków do drugiej edycji. Znajdują się w niej tylko te dobre rzeczy z dodatków do pierwszej edycji. Natomiast "taniec ze smokami" jest opcją całkowicie dla GoT drugiego wydania
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: meshuggah717 »

Chciałbym się zapytać jak "gra o tron" chodzi w wariancie 3 osobowym? Rozumiem, że jest to strategia typu "im więcej osób tym lepiej", ale czy jeśli przy niesprzyjających okolicznościach siądziemy do stołu tylko w 3 osoby to rozgrywka nie będzie przyjemna i satysfakcjonująca?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: kwiatosz »

Nie będzie - granie w GoTa bez negocjacji to jak granie w rysowane kalambury bez rysowania, albo w masterminda z kimś nie rozróżniającym kolorów. Można, tylko po co?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Borek224 »

meshuggah717 pisze:Rozumiem, że jest to strategia typu "im więcej osób tym lepiej"
To jest raczej strategia typu albo pełny skład albo weźmy inną grę.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Indar »

Od biedy na 5-ciu, ale wtedy faworyzowany jest Tyrell.
Awatar użytkownika
Armitage
Posty: 17
Rejestracja: 28 maja 2013, 08:45
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 2 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Armitage »

Na 4 osoby polecam dodatek dla GOTa Uczta Dla Wron. Moim zdaniem zbalansowany idealnie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: warlock »

Panowie, mam pytanie przed pierwszą rozgrywką w druga edycję gry o tron (przepraszam jeśli to pojawiło się wcześniej, ale nie mogłem się do tego dokopać).

Musze posiłkować się dwoma, dla mnie sprzecznymi, fragmentami instrukcji dotyczącymi portów:

str 25 instrukcji
Rozkazy w porcie: (...) Gracz może tam umieścić żeton Obrony, chociaż nie wywrze on w grze żadnego efektu, bowiem portów nie wolno bezpośrednio atakować
i teraz drugi cytat z tej strony:
Wrogie jednostki Statków znajdujące się na obszarze morskim połączonym z portem mogą dokonać najazdu na port. Wrogie jednostki na sąsiednich obszarach lądowych nie mogą dokonać najazdu na port.
To jak to w końcu jest? Słowo "najazd" w instrukcji napisane jest z małej litery, dlatego też nasuwa się pytanie - czy chodzi o to, że przeciwnik może przydzielić swoim statkom Rozkaz Najazdu i w tym sensie "najechać" port, czy też autorzy użyli słowa "dokonać najazdu" jako zamiennik słowa "zaatakować" (i tym samym wprowadzili sprzeczność w instrukcji?)?

Z góry dzięki za odpowiedź!
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2013, 20:22 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Solmath
Posty: 57
Rejestracja: 25 kwie 2013, 14:56
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Solmath »

Przytoczone fragmenty nie są sprzeczne. Portów nie można atakować (przy użyciu rozkazu marszu), ale można je najeżdżać, za pomocą rozkazu najazdu.

P.S. Na przyszłość takie pytania zadawaj w dziale "Zasady - pytania i wątpliwości"
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: warlock »

Ok, tyle że masa postów w tym temacie (nawet zaczynając od 17-18 strony) dotyczy zasad i instrukcji do gry, myślałem że zadanie pytania tutaj nie będzie problemem. To mój pierwszy post więc nie wiedziałem że istnieje specjalny dział ;)

Dzięki za odpowiedź! A tak na marginesie myślę, że sensowniej byłoby, gdyby autorzy napisali "Przeciwnik może przydzielić swoim statkom Rozkaz Najazdu".
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 921 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Galatolol »

Najsensowniej byłoby nie nazywać tego rozkazu Najazdem, bo nowicjusze zawsze mylą to z atakiem (Marszem).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: warlock »

Ja doskonale rozróżniam te pojęcia, ale skoro autorzy pisząc o rozkazach "Obrony" użyli wielkiej litery, to pisząc o możliwości "Najechania" również powinni użyć wielkiej litery w przypadku, gdy odnoszą się do nazw własnych gry (czyli Rozkazów Najazdu), a nie użycia słowa "najazd" i "atak" w potocznym znaczeniu (mam nadzieję, że moja wątpliwość jest jasna) :)
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Indar »

Chodzi o Najazd - żeton "najazdu", czyli pochodnię. Nie możesz statku w porcie zaatakować "marszem", ale możesz najechać "najazdem".
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: mig »

warlock pisze:
Dzięki za odpowiedź! A tak na marginesie myślę, że sensowniej byłoby, gdyby autorzy napisali "Przeciwnik może przydzielić swoim statkom Rozkaz Najazdu".
przydzielić może kazdy rozkaz. Tylko nie wszystkie się wykonuje. U nas dość często kładziono rozkaz obrony na port dla blefu - zwłaszcza jeśli zaczynało brakować żetonów rozkazów...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: jawohl »

Przegladałem troche ten temat, mimo, ze juz troche sie naczytałem - nadal nie jestem pewny.

Podstawka nie jest idealnie zbalansowana, dodatek A Dance with Dragons Expansion ulepsza grę dla 4 graczy i dodaje nowe talie, bardziej zbalansowane? Co z feast for crows?

Nie wiem czy kupować jakiś dodatek, żeby uprzyjemnić nam rozgrywkę, czy raczej zapomnieć. Co radzicie?

Gra nam się podoba, ale w 5-6 osób udaje się nam zebrać tylko mniej więcej raz na trzy tygodnie.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Acaraje »

Hello!!

A ja mam pytanie z innej beczki, czy ktoś, kiedyś szukał zamienników do plastikowych pionków z Gry o Tron?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Rocy7 »

Zamiennikow na zasadzie czegos lepszego czy na zasadzie uzupelnienia brakow? Gdy mi zgubil sie jeden z okretow to poprosilem jednego goscia z forum i zrobil mi noey z modeliny. Nie jest idealny ale ujdzie:)
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Acaraje »

Na zasadzie czegoś lepszego. Na przykład plastikowych figurek piechoty, konnicy, okrętów, no i maszyn oblężniczych. :)
Awatar użytkownika
iapetus
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2012, 09:54
Lokalizacja: Warszawa/Lublin
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: iapetus »

Ojjj, przydałyby się jakieś sensowne figurki. Raczej proste, ale na pewno nie ten wyzuty z klimatu plastik.
ODPOWIEDZ