Gra do wypożyczenia - pomocy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: Yavi »

Otóż mam zamiar wypożyczyć grę i totalnie nie wiem co wybrać.
Chodzi o coś dla dwóch osób, ciekawego i z klimatem, najchętniej z jakąś losowością.

Wybieram z tej listy: https://anedia.pl/wypozyczalnia/?katalog-gier,114
i zastanawiałem się nad:
Agricola
Cyklady
Cywilizacja: Poprzez Wieki
Dominion
Goa
Genua
Kupcy i korsarze
Na chwałę Rzymu
Puerto Rico
Trajan
Navegador

Szczególnie ciągnie mnie do gier o klimacie piracko-handlowym oraz tych rozgrywanych w starożytności. Mocno zastanawiam się nad Kupcami i korsarzami, ale nie jestem pewien jak będzie chodził na dwie osoby.
Proszę o rady i pomoc w wyborze, wszelkie wskazówki będą mile widziane.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: Senthe »

Kupcy i Korsarze na dwie osoby nie mają najmniejszego sensu.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: mat_eyo »

Nie zgodzę się, chodzą gorzej niż na 4 osoby, ale nadal gra się bardzo przyjemnie.

Z wymienionych na dwójkę poleciłbym Cywilizację TTA
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: Tolis »

Z listy gralem tylko w Cywilizacje i Agricole. Jesli zadnej z tych gier nie znasz, to nie polecam pozyczania, zanim przebrniesz przez instrukcje, zagrasz zeby zlapac o co chodzi bedziesz musial gre oddac.
Proponuje pograc w jakies gry najpierw w gronie gdzie ktos wytlumaczy gry, z tego co na szybko szukalem w dziale Spotkania znalazlem link z Lublina (tam jest ta wypozyczalnia):
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... start=2425
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: KubaP »

Weź Puerto Rico i na pewno będziecie zadowoleni.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: mat_eyo »

Dokładnie to samo chciałem napisać. Moim zdaniem wariant dwuosobowy w Puerto Rico jest średni. W Cywilizacji dużo lepszy. Poza tym nie zgodze się ze stwierdzeniem, że nie ma sensu wypożyczać Agricoli lub Cywilizacji ze względu na instrukcję. Wcale nie są takie ciężkie. Poza tym przed wypożyczeniem zawsze można przeczytać instrukcję w necie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: Yavi »

Cywilizacja się akurat narzeczonej nie podoba wizualnie ;)
A Korsarze na dwie osoby? Na razie mam jedną opinię za i jedną przeciw.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: mat_eyo »

Zależy jak bardzo nastawiasz się na bezpośrednią interakcję. Jeśli nie masz nic przeciwko temu, że każdy gracz pływa sobie osobno, handlując albo rabując, i w końcu jeden wygrywa to powinno być ok. Jeśli jednak nastawiasz się na łupienie narzeczonej i ustawiczne próby zatopienia jej statku to lepiej odpuścić, przy dwójce graczy jest zbyt luźno na planszy. Nawet oficjalny wariant piracki niedużo pomaga (choć ja już w KiK bez niego nie gram).
Ostatnio zmieniony 10 cze 2013, 17:57 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

To ja podeprę powyższą opinię. To jest świetna gra, ale gdy na bezkresnych wodach korsarzy mało trzeba zadowolić się urokami żeglugi miast zapachem armatniego prochu, aczkolwiek i temu trudno odmówić osobnego uroku.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: mig »

Goa lub Puerto Rico

(PR- wariant dwuosobowy jest świetny)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: WRS »

mig pisze:(PR- wariant dwuosobowy jest świetny)
+1 :twisted:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: Wolf »

Rozbraja mnie, że autor pyta się o coś:
Yavi pisze:ciekawego i z klimatem, najchętniej z jakąś losowością.
A według forumowiczów grą najlepiej spełniającą te warunki jest... Puerto Rico. Na prawdę? I żeby nie było od razu dodam, że lubię PR! No, ale jak można komuś polecać typowy eurosuchar jak ktoś szuka klimatu i losowości?

Jeśli szukasz czegoś z klimatem to na tej liście są 2 takie tytuły: Cyklady oraz Kupcy i korsarze. Przy czym:

- Cyklady: na 2 osoby rozgrywka jest daleka od optymalnej (ciężko odrobić straty, jak jeden z graczy uzyska przewagę).
- Kupcy i korsarze: co prawda na 2 osoby będzie mniej interakcji między graczami (dla niektórych będzie to minus, dla innych może być to plus), ale czas oczekiwania na swoją turę będzie krótki, przez co rozgrywka będzie szybsza i bardziej dynamiczna, więc jak chcesz wypróbować grę to może być dodatkowa zaleta. Realistycznie jest to najlepszy wybór z tej listy jeżeli gra ma mieć klimat, losowość i chodzić na 2 osoby.

Z innych tytułów możesz jeszcze wziąć pod uwagę:
- Na chwałę Rzymu: nie jest to jakiś super klimatyczny tytuł (klimatyczne są grafiki na kartach jeżeli lubisz taki komiksowo-prześmiewczy styl), ale jest losowość (w dociągu kart), do tego samą grę mogę z całego serca polecić i działa bardzo dobrze przy dowolnej ilości osób
- Dominion: jak lubisz mechanikę budowania talii to warto spróbować, pod względem klimatu: suchar, ale za to jest losowość w układzie kart i dociągu (osobiście nie lubię tej gry, ale wielu osobom się podoba)

Resztę tytułów jak szukasz klimatu i losowości możesz omijać z daleka :P.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: mig »

Wszystko kwestia gustu i definicji. Ja w PR widzę klimat. Jak gramy to jest poczucie rozwoju swojej "firmy"...
A losowosc jest przy wykladaniu plantacji :p

Spośród ww grałem we wszystkie i jedynie w Dominionie klimatu było ZERO. (imo)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: Rocy7 »

Jeśli chodzi o starożytność + klimat to gorąco polecam Cyklady choć klimat jest związany bardziej z mitologią niż starożytnością ale figurki wojsk potworów naprawdę pozwalają go poczuć, wariant na 2 osoby daje radę ale lepiej w 3-4. Instrukcja dość przystępna choć czasem bywają wątpliwości ale to przy n-starciu:)
Losowość bez dodatku Hades jest mniejsza ale jest m.in. kolejność potworów, częściowo bitwy. Trzeba też pamiętać że jest tu trochę negatywnej interakcji i nie każdy to lubi.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Gra do wypożyczenia - pomocy

Post autor: Wolf »

mig pisze:Wszystko kwestia gustu i definicji. Ja w PR widzę klimat. Jak gramy to jest poczucie rozwoju swojej "firmy"...
No pewien klimat jest, ale raczej nic specjalnego, pod względem klimatu nie wyróżnia się od innych euro gier, a te nie należą najczęściej do specjalnie klimatycznych.
mig pisze:Spośród ww grałem we wszystkie i jedynie w Dominionie klimatu było ZERO. (imo)
A z tym się w pełni zgadzam. Co z resztą napisałem, wymieniłem grę z uwagi na aspekt losowości.
ODPOWIEDZ