Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Karit »

Mam pytania do scenariusza 8

1) nie jest to powiedziane nigdzie wprost, ale rozumiem że jak Darwin ginie to przegrywamy grę?
2) Rozumiem że szklarnia nie ma limitu miejsc na przechowywanie unikatowych drzew ryb i ptaków?
3) Unikatowe drzewo to po prostu zwykłe drewno tylko że zebrane z kafelka w czasie kiedy wyciągnięta była karta z księga (to samo tyczy się unikatowych ryb i ptaków) ?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Wow, ósmy scenariusz ! :o Dobrze wiedzieć :)

EDIT:
Tak na szybko po przejrzeniu karty scenariusza:
Karit pisze:1) nie jest to powiedziane nigdzie wprost, ale rozumiem że jak Darwin ginie to przegrywamy grę?
Wygląda na to, że tak. Jest to dodatkowy gracz podobny do Jenny z trzeciego scenariusza, a wraz ze śmiercią Jenny scenariusz jest przegrany.
Karit pisze:2) Rozumiem że szklarnia nie ma limitu miejsc na przechowywanie unikatowych drzew ryb i ptaków?
Trudno powiedzieć. Karta szklarni znajduje się w obszarze karty scenariusza oznaczonym napisem "może być budowana wiele razy", a więc jedna szklarnia, jedno znalezisko, aczkolwiek informacja ta może odnosić się tylko do klatki.
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Ruben$ »

mat_eyo

Ad.1 Pewnie tak, skoro punkty wiedzy odnoszą się do Darwina.
Ad.2 Szklarnia z tego co czytam w "Sprzyjające warunki" pozwala tylko na przechowywanie drzew i mięsożernych roślin z 'totemów' (Jest to też opisane na karcie przedmiotu 'Szklarnia). Do przechowywania ryb potrzebne jest zbudowanie tamy, a do ptaków zagrody.
Ad.3 Wydaje mi się, że tak i pewnie tak bym grał. Dodatkowo jeśli chcesz iść po unikatową rybę to musisz iść na kafelek z 'rybą', a jeśli unikatowego ptaka to z 'ptakiem'
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: siawq »

2 pytanka:

Czy kartę wraku przed scenariuszami dobieramy losowo?

Drugie dotyczy totemów. Mógłby ktoś przybliżyć jak to działa.

W momencie eksploracji kafelka z totemem dajemy na niego nr. 1 i wykonujemy działanie? A później? Czy jak przenosimy znowu obóz na kafelek z totemem to znowu wykonujemy tą akcję? Czy nawet jak pójdziemy po surowiec.

Dzięki za odpowiedzi.

Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

siawq pisze:2 pytanka:

Czy kartę wraku przed scenariuszami dobieramy losowo?

Drugie dotyczy totemów. Mógłby ktoś przybliżyć jak to działa.

W momencie eksploracji kafelka z totemem dajemy na niego nr. 1 i wykonujemy działanie? A później? Czy jak przenosimy znowu obóz na kafelek z totemem to znowu wykonujemy tą akcję? Czy nawet jak pójdziemy po surowiec.

Dzięki za odpowiedzi.

Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
1. Możesz losowo, a możesz też wybrać wedle gustu. Jak np grasz solo, to średnio Ci się przyda jedzenie, a drewno owszem. W grze 4os natomiast 2 dodatkowe bananki w pierwszej rundzie piechotą nie chodzą!

2. Udajesz się na eksplorację wyspy i odkrywasz nowy teren. Jeśli jest na nim totem i karta scenariusza wymaga kładzenia kolejnych numerów, to kładziesz. Niektóre totemy wywołują zdarzenie automatycznie po odkryciu, a niektóre wymagają np żeby wykonał na nich specjalnej akcji eksploracji (tak jakbys eksplorował wyspe, tyle że eksplorujesz jakąś świątynie, którą wcześniej znalazles). Gdy przenosimy obóz albo pojdziemy zbierać surowce, to nic się nie uruchamia.
Joliet Jake na BGG
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jolly_Roger »

Siawq ja bym radził przeczytać instukcję, bo szkoda czasu na pisanie i odpowiedzi na takie pytania.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: siawq »

Dzieki za odpowiedz. Juz wszystko wiem.

Jolly_Roger jeśli chodzi o instrukcję to czytałem ją 3 razy i jednoznacznie nie było w niej napisane ocb z totemami. Grałem 2 x w pierwszy scenariusz a posta napisałem jeszcze przed zagraniem drugiego gdzie nie spojrzałem na kartę scenariusza i opis totemów. Po spojrzeniu na niego już mi rozjaśniło ocb w tej kwestii ale posta już napisałem wcześniej.

Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: pegzi »

Ja mam pytanie, na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi ani w faq ani na forum. Otóż, gram cały czas wg zasady w rundzie pierwszej (znacznik na 1) w scenariuszu 1, korzystam tylko z karty wraku i nie dobieram nowej kary wydarzeń, gdy przychodzi runda druga odkrywamy pierwszą kartę wydarzeń (1 z 12) a znacznik rundy przesuwamy na pole 2. Będąc pod koniec tury 12, nadal pozostaje mi jedna karta wydarzeń nieodkryta, mam grać jedną rudne (w tym przypadku 13) dodatkowo, czy podczas karty wraku nadal zostaje na rundzie 1? No chyba że prawidłowa wersja to taka że ta karta zostaje, a karty przygód, które ewentualnie zostają pod nią, zostają nieodkryte. Proszę o wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Grasz 12 rund, co rundę przesuwasz znacznik i w pierwszej rundzie nie odkrywasz karty wydarzenia.
Karty, które pozostaną na stosie po 12 rundzie (1 karta wydarzenia i, być może, kilka kart przygód/totemów, których nie zdążyłeś dociągnąć wcześniej), po prostu nie wchodzą do gry.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: lesar »

Mam taką wątpliwość:
Czy mogę wysłać jeden pionek Piętaszka i 1 pionek np. Cieśli do budowy palisady i zadecydować czy:
a) buduję 1 poziom więcej i mam automatyczny sukces
b) buduję o 2 poziomy więcej i rzucam dwa razy kośćmi za każdą postać

czy tylko automatyczny sukces rozpatruję i 1 poziom palisady w górę?

dodatkowe:
a) aby uzyskać automatyczny sukces akcji np. eksploracji terenu pionki muszą być dwa ale niekoniecznie tego samego koloru czyli np. po 1 każdego gracza?
b) czy w fazie odpoczynku mogę leczyć tylko 1 ranę czy mogę położyć dwa pionki tego samego koloru i leczyć dwie rany?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

1. Obydwie możliwości są poprawne, jeśli oczywiście masz na tyle surowców, można decydować.

dodatkowe:
a) tak
b) tak, 2 pionki = 2 wyleczone rany

Polecam NOWĄ instrukcję, wszystko tam jest jasniej :)
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: pegzi »

Witam, właśnie jestem przed ostatnim dniem w 1 scenariuszu i wychodzi na to że zabraknie mi jednego drewna. Żeton skrótu położony jest na jedzeniu, pytanie czy mogę go przenieść na drewno w jakiejś fazie ?
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

Musiałbyś przenieść gdzieś obóz - wtedy skrót się psuje i znika - a następnie wybudować skrót drugi raz. Innymi słowy za dużo zachodu.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

A czasem skrótu nie kładzie się na kafelek (nie na wybrany surowiec na kafelku) i dopiero w fazie produkcji wybiera się surowiec z kafelka ze Skrótem?

EDIT: tekst na karcie wyraźnie mówi o wyborze surowca w Fazie Produkcji.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2013, 20:05 przez YuZ, łącznie zmieniany 1 raz.
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: pegzi »

Czyli skrót się psuje zawsze gdy przenoszę obóz gdziekolwiek (nawet nie do miejsca gdzie on się znajduje)? Gdzie jest wyjaśnienie tej zasady ?
Ostatnio zmieniony 16 maja 2013, 20:16 przez pegzi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

pegzi pisze:Czyli skrót się psuje zawsze gdy przenoszę obóz gdziekolwiek (nawet nie do miejsca gdzie on się znajduję)? Gdzie jest wyjaśnienie tej zasady ?
Np. instrukcja wyd. 2 str. 20, tabelka.

EDIT:
A wracając do Twojego pierwszego pytanie, możesz wybrać, który surowiec kafelka daje Ci Skrót w Fazie Produkcji, jednak nie będzie mógł zebrać tego surowca z tego kafelka podczas Akcji Zbierania Surowców.
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: pegzi »

Dzięki za odpowiedź, wiem, że mogę wybrać gdy po raz pierwszy buduje skrót, który surowiec mam pozyskiwać dodatkowo ale jeśli na jednym kafelku jest drewno i jedzenie, a żeton skrótu leży np na jedzeniu to mogę przenieść skrót na drewno i od tej pory otrzymywać drewno ? Chyba nie ma nigdzie informacji o takiej możliwości, a jeśli takowej informacji nie ma to wnioskuję że tak nie można :)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

A jednak jest to dobrze opisane w nowej instrukcji do Robinsona:
"W kolejnych rundach, w fazie Produkcji, gracze otrzymują 1 wybrany surowiec z dostępnych na kafelku z żetonem Skrótu."

Przepraszam za wprowadzenie w błąd, też wydawało mi się, że żeton ten działa tylko dla jednego surowca.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

pegzi pisze:Dzięki za odpowiedź, wiem, że mogę wybrać gdy po raz pierwszy buduje skrót, który surowiec mam pozyskiwać dodatkowo ale jeśli na jednym kafelku jest drewno i jedzenie, a żeton skrótu leży np na jedzeniu to mogę przenieść skrót na drewno i od tej pory otrzymywać drewno ? Chyba nie ma nigdzie informacji o takiej możliwości, a jeśli takowej informacji nie ma to wnioskuję że tak nie można :)
Nie ma czegoś takiego jak "przeniesienie skrótu".
Jak napisałem wyżej, żetonu skrótu nie kładziesz na konkretny surowiec, wystarczy że położysz go na dowolny dostępny kafel terenu sąsiadujący z obozem (usuwasz go gdy przenosisz obóz lub gdy stracisz przedmiot Skrót). Dopiero w każdej Fazie Produkcji decydujesz jaki surowiec z kafelka z żetonem Skrótu pobierasz. Jednego dnia może to być drewno, drugiego dnia jedzenie bez "dotykania" żetonu skrótu (jeżeli oczywiście kafel terenu ze Skrótem daje taki wybór).

Uprzedzając Twoje pytanie... po utracie przedmiotu Mapa nie tracisz Skrótu. Jednak w takiej sytuacji aby ponownie wynaleźć Skrót (utracony np. po przeniesieniu obozu) musisz ponownie wynaleźć Mapę (oczywiście nie w tej samej turze).

W tym momencie nasunęło mi się pytanie do forumowiczów. Czy Odkrywca dostaje 2 determinacji za każdym razem gdy "zbuduje" Skrót?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

YuZ pisze: W tym momencie nasunęło mi się pytanie do forumowiczów. Czy Odkrywca dostaje 2 determinacji za każdym razem gdy "zbuduje" Skrót?
W pierwszej instrukcji i FAQ o takim przypadku chyba nie było nic... Z jednej strony karta zostaje bezpowrotnie przeniesiona na plansze po pierwszym zbudowaniu, co by wskazywało na to, że już potem determinacji nie dostanie. Z drugiej, przy kolejnym razie, gdy budujemy przedmiot znów tylko dana postać może go zbudować, zgadza się? A wtedy miała by sens też ponowna nagroda...
Joliet Jake na BGG
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

Pytanie do scenariusza "KING KONG" :
Przy odkryciu kafelka z totemem kładę numerek na polu pogodu i w fazie pogody rzucam kością bestii 1 raz wynikający z rundy (w każdej rundzie rzucamy) i dodatkowo tyle razy ile jest numerków z odkryć totemów (cyt. rzućcie kością bestii raz na każdy numer) ? Czyli jak mam już odkryte 2 kafelki z totemami to rzucam 3 razy kością bestii w fazie pogody co rundę, czy tak ?
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jolietjake »

Nie. Ikona kostki przy numerze rundy stoi po "x" i ma przypomnieć, że rzucasz ileśtam ile masz numerków w polu pogody. Czyli jak masz dwa odkryte kafelki z totemami to rzucasz 2 razy. Jeśli nie odkryłeś jeszcze zadnego to w ogole nie rzucasz.
Joliet Jake na BGG
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lubel »

Aha faktycznie tam jest "x", a ja rzucałem w fazie pogody w każdej rundzie. No cóż teraz jasne dlaczego miałem tyle przeciwności losu ;)
ceville
Posty: 187
Rejestracja: 22 sty 2013, 19:00
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ceville »

A ja mam pytanie z innej beczki :)
Raczej do autora gry, chociaż może ktoś inny wie to odpowie za co będę wdzięczny .
A mianowicie: czy pojawi się polska wersja 8 scenariusza, tego najnowszego, z Darwinem :)
Z angielskiego nie jestem tragicznie słaby, ale nie dałem rady ogarnąć :)
Może komuś się będzie chciało przetłumaczyć, na pewno wiele osób będzie wdzięcznych, w tym ja :)
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Ruben$ »

Po pierwsze - nie ten temat
Po drugie - 8 scenariusz w wersji PL jest już wydany
Po trzecie - wystarczy się trochę wysilić i użyć opcji 'szukaj' na forum bo spokojnie można go w taki sposób znaleźć :)
ODPOWIEDZ