Tzolk'in: Kalendarz Majów (S. Luciani, D. Tascini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: schizofretka »

Imo za ciężka na SdJ.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
lisutorun
Posty: 4
Rejestracja: 24 gru 2012, 22:56
Lokalizacja: Toruń

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: lisutorun »

lacki2000 pisze:Tak naprawdę powinni tę grę wycofać ze sprzedaży po 21 grudnia ubiegłego roku... A tak z podobnej beczki to wróżycie tej grze zgarnięcie SdJ?
Dlaczego powinni wycofać?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: janekbossko »

To byl zart apropo konca swiata
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: schizofretka »

Wykręciłem dzisiaj 96 punktów na świątyniach. Pomógł monument dający za nie punkty powtórnie, ale bez niego wziąłbym inny i miałbym może 5 punktów mniej. Uważam, że da się jeszcze lepiej, bo nie wbiłem się na szczyt i wielokrotnie remisowałem na bonusach.

Ile dają wam inne strategie zwykle, a ile udało się wam wykręcić na nich najwięcej?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: cezaras »

Wykręciłem dzisiaj 96 punktów na świątyniach
w ile osób graliście??

ja miałem maks 89 (na monumencie 3* żółta świątynia = +39 punktów) ale w partii dwuosobowej, co przy punktowaniu za przewagi pomaga....
ale zwyczajowo nasze wyniki oscylują koło 60ciu - 70ciu punktów
Awatar użytkownika
Jasiek22
Posty: 131
Rejestracja: 13 maja 2011, 23:45

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Jasiek22 »

cezaras pisze: ja miałem maks 89 (na monumencie 3* żółta świątynia = +39 punktów) ale w partii dwuosobowej, co przy punktowaniu za przewagi pomaga....
ale zwyczajowo nasze wyniki oscylują koło 60ciu - 70ciu punktów
Ten monument tak nie działa :P Dostajesz 3 pkt za każde pole powyżej 0 na wybranej świątynni. W tym przypadku dostałbyś 7x3pkt=21pkt, więc ostatecznie 71 pkt.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: cezaras »

Ten monument tak nie działa :P Dostajesz 3 pkt za każde pole powyżej 0 na wybranej świątynni.
no tak ....
wiedziałem, ze jest za silny :):):)

(ale i tak bym wygrał )
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: schizofretka »

Graliśmy w 3 osoby, nikt nie odpuścił świątyń.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: witek »

Dzisiaj w 2-osobowej partii zdobyłem 95 punktów grając na monumenty:
28 pkt za szare budynki
18 za 3 monumenty
16 za pola kukurydzy
+ bonusy ze świątyń, ale tylko w pierwszczej połowy gry
Jedyne ulepszenie jakie rozwinąłem to dodatkowe zasoby. Grałem tylko na 3 robotnikach.

Pierwszy raz udało mi się osiągnąć taki wynik, prawie zupełnie pomijając świątynie. Dobrze ułożyły sie monumenty (wszystkie szare), więc miałem trochę szczęścia. Strategia na świątynie jest bardziej niezależna od ułożenia budynków/monumentów.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 766
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: _Berenice_ »

Wczoraj znajomy zdobył 120 punktów grając na świątynie i rolnictwo + monument umożliwiający mu zdobycie 4 punktów zwycięstwa za każdy kafelek zboża.

Albo nie doczytaliśmy zasad i źle gramy albo jego oponenci ( w tym ja) byli strasznie słabi :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: oopsiak »

witek pisze:Dzisiaj w 2-osobowej partii zdobyłem 95 punktów grając na monumenty:
28 pkt za szare budynki
18 za 3 monumenty
16 za pola kukurydzy
+ bonusy ze świątyń, ale tylko w pierwszczej połowy gry
Jedyne ulepszenie jakie rozwinąłem to dodatkowe zasoby. Grałem tylko na 3 robotnikach.

Pierwszy raz udało mi się osiągnąć taki wynik, prawie zupełnie pomijając świątynie. Dobrze ułożyły sie monumenty (wszystkie szare), więc miałem trochę szczęścia. Strategia na świątynie jest bardziej niezależna od ułożenia budynków/monumentów.
Ale 18 punktów z 3 monumentów, to nie jest powalający wynik.
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: bogas »

oopsiak pisze:
witek pisze:Dzisiaj w 2-osobowej partii zdobyłem 95 punktów grając na monumenty:
28 pkt za szare budynki
18 za 3 monumenty
16 za pola kukurydzy
+ bonusy ze świątyń, ale tylko w pierwszczej połowy gry
Jedyne ulepszenie jakie rozwinąłem to dodatkowe zasoby. Grałem tylko na 3 robotnikach.

Pierwszy raz udało mi się osiągnąć taki wynik, prawie zupełnie pomijając świątynie. Dobrze ułożyły sie monumenty (wszystkie szare), więc miałem trochę szczęścia. Strategia na świątynie jest bardziej niezależna od ułożenia budynków/monumentów.
Ale 18 punktów z 3 monumentów, to nie jest powalający wynik.
Chodzi chyba o to, że jeden monument dał 18 pkt za 3 monumenty, jeden 28 pkt za szare budynki i ostatni monument 16 pkt za kukurydzę.
Awatar użytkownika
Jasiek22
Posty: 131
Rejestracja: 13 maja 2011, 23:45

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Jasiek22 »

_Berenice_ pisze:Wczoraj znajomy zdobył 120 punktów grając na świątynie i rolnictwo + monument umożliwiający mu zdobycie 4 punktów zwycięstwa za każdy kafelek zboża.

Albo nie doczytaliśmy zasad i źle gramy albo jego oponenci ( w tym ja) byli strasznie słabi :wink:
Nie punktowaliście czasem świątyń 4 razy? :P
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 766
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: _Berenice_ »

Nie, już się dowiedziałam na czym polegał nasz błąd.

Kumpel, dochodząc bardzo szybko do 3 poziomu rolnictwa za każdym razem, gdy zbierał kukurydzę lub drewno w Palenque, odrzucał jeden surowiec i podwyższał sobie poziom w świątyni. Nie wykonywał akcji rozwoju w Tikal ani nie korzystał z odpowiedniego budynku. I tak bardzo szybko uzbierał morze kukurydzy i wysoki poziom we wszystkich w świątyniach. Masa zasobów umożliwiła mu dodatkowo zakup monumentu, dający 4 punkty zwycięstwa za każdy żeton kukurydzy. I tak prawie zdublował jednego gracza :wink:

I tak wszystkie rozgrywki, o kant stołu strzelić :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
ja_ak
Posty: 36
Rejestracja: 08 sty 2011, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: ja_ak »

Niestety ten bonus tak nie działa.... możesz podnieść poziom w dowolnej świątyni za każdym razem gdy jakaś akcja pozwoli Ci przesunąć się na torze rolnictwa a nie podczas wykonywania akcji w Palenque. Bonus ten można wykorzystywać wielokrotnie w trakcie gry. Oczywiście za każdym razem trzeba odrzucić jedną kostkę surowca.
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: witek »

bogas pisze:
oopsiak pisze:
witek pisze:Dzisiaj w 2-osobowej partii zdobyłem 95 punktów grając na monumenty:
28 pkt za szare budynki
18 za 3 monumenty
16 za pola kukurydzy
+ bonusy ze świątyń, ale tylko w pierwszczej połowy gry
Jedyne ulepszenie jakie rozwinąłem to dodatkowe zasoby. Grałem tylko na 3 robotnikach.

Pierwszy raz udało mi się osiągnąć taki wynik, prawie zupełnie pomijając świątynie. Dobrze ułożyły sie monumenty (wszystkie szare), więc miałem trochę szczęścia. Strategia na świątynie jest bardziej niezależna od ułożenia budynków/monumentów.
Ale 18 punktów z 3 monumentów, to nie jest powalający wynik.
Chodzi chyba o to, że jeden monument dał 18 pkt za 3 monumenty, jeden 28 pkt za szare budynki i ostatni monument 16 pkt za kukurydzę.
Zgadza się. Moze napisalem to niezbyt jasno.
W sumie za monumenty dostalem 62 punkty.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Lothrain »

W dzisiejszej rozgrywce 3-osobowej wykręciłem 100 punktów na farmieniu (5 ludzi) + 2 monumenty dające punkty za żetony drewna i kukurydzy. Na tyle zmonopolizowałem rynek, że z samych żetonów miałem na koniec 72 punkty. I pomyśleć, że po pierwszym liczeniu miałem 3 punkty... Świątynie nadrabiałem w drugiej części głównie z 4 bonusu rolnictwa. Inna sprawa, że przeciwnicy pozwolili - jeden skupił się na czaszkach i świątyniach, ale dał ciała z żarciem, które permanentnie okupowałem (a dodatkowo trzech neutrali stało właśnie w Palenque) - uzbierał 74 pkt, a drugi zdecydował się na monument dający punkty za budynki i dowalił ich na potęgę. Niestety trochę o świątyniach zapomniał i skończyło się na 53 pkt :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: schizofretka »

Cieszę się z tobą :) Niemniej nie wszystkie konfiguracje monumentów i budynków wróżą podobne osiągnięcia, a świątynie są zawsze pewne :(
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Matio.K »

www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Bea »

Mam takie szybkie pytanka, bo zastanawiam się nad kupnem gry (bo dużo dobrych opinii o niej krąży).
Czy instrukcja jest jasno napisana? Czy zasady gry są bardzo skomplikowane, czy są spójne i logiczne i łatwe do zapamiętania? Łatwo się je tłumaczy nowym osobom? Jak wam się wydaje, dzieci w wieku 11 i 13 lat ogarną grę? Grał już ktoś z młodocianymi?
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Michałku »

Co do pierwszych pytań - zasady są napisane dobrze i są proste, tłumaczy się je w zasadzie w parę minut.
Co do grania z młodszymi, nie wiem, nie miałem okazji, przy czym o ile sama mechanika jest prosta, to już wykombinowanie gdzie stawiać robotników, żeby zdobyć jak najwięcej punktów, może nie być dla dzieci tak proste. Ale jeśli sam fakt stawiania robotników będzie je satysfakcjonował, to jak najbardziej ;)
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Lothrain »

Bea pisze:Mam takie szybkie pytanka, bo zastanawiam się nad kupnem gry (bo dużo dobrych opinii o niej krąży).
Czy instrukcja jest jasno napisana? Czy zasady gry są bardzo skomplikowane, czy są spójne i logiczne i łatwe do zapamiętania? Łatwo się je tłumaczy nowym osobom? Jak wam się wydaje, dzieci w wieku 11 i 13 lat ogarną grę? Grał już ktoś z młodocianymi?
Instrukcja jest jasno napisana. Zasady są hmm... na pewno spójne i logiczne, nawet łatwe do zapamiętania, ale poziom skomplikowania samej gry jest już duży. Trzeba się nakombinować, żeby ogarnąć te wszystkie małe zależności i grać z sensem. Nowym osobom nie chciałbym jej tłumaczyć w każdym razie... Dzieci we wspomnianym wieku raczej nie ogarną tego tytułu, ale to moje subiektywne zdanie. Za dużo możliwości, za dużo myślenia naprzód i przewidywania, dorosłym zdarza się gubić w zależnościach,a co dopiero młodocianym... Ale najwyżej sprawdź i puścisz dalej w obieg.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2013, 14:25 przez Lothrain, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Salgi
Posty: 184
Rejestracja: 17 lut 2009, 21:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Salgi »

Lothrain pisze:Ale jak będzie dodruk i w równie dobrej cenie, to sprawdź i najwyżej puścisz dalej w obieg.
Zdecydowanie polecam dodruk, bo pewnie nie będzie do niego dorzucony w gratisie zapach stęchlizny :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Lothrain »

Salgi pisze:
Lothrain pisze:Ale najwyżej sprawdź i puścisz dalej w obieg.
Zdecydowanie polecam dodruk, bo pewnie nie będzie do niego dorzucony w gratisie zapach stęchlizny :)
Nie wiem co wy z tą stęchlizną, ale miałem w łapach cztery różne egzemplarze i żaden nie miał tej przypadłości. Normalnie pachnąca gra :)
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: TTR_1983 »

moja też jechała stęchlizną :D
ODPOWIEDZ