carcassonne dodatki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

carcassonne dodatki

Post autor: szon »

Który mini box będzie najlepszy dla 2 dorosłych osób? Ewentualnie który duży dodatek?
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: carcassonne dodatki

Post autor: watman »

szon pisze:Który mini box będzie najlepszy dla 2 dorosłych osób? Ewentualnie który duży dodatek?
jesli lubicie sie przy grze troche pokopac pod stolem i zrobic sobie nie do konca mile 'kuku', to 'wieza' bedzie sie nadawac... jesli jednak chcecie sie tylko rozbudowywac, to ktorys z dwoch pierwszych dodatkow (kupcy i budowniczowie' lub 'karczmy i katedry') bedzie lepszy - a ktory z tych dwoch, to zalezy od tego, czy macie widoki na gre w 6 osob...
mini-boxy nie wydaja mi sie pelnowartosciowe bez calego zestawu, ale wtedy dochodzi zbyt duzo zasad dodatkowych i gra chyba przestanie byc az tak przyjmna - ale to tylko spekulacja, bo rzeczonych minidodatkow po prostu nie mam...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: carcassonne dodatki

Post autor: WRS »

watman pisze:mini-boxy nie wydaja mi sie pelnowartosciowe bez calego zestawu, ale wtedy dochodzi zbyt duzo zasad dodatkowych i gra chyba przestanie byc az tak przyjmna - ale to tylko spekulacja, bo rzeczonych minidodatkow po prostu nie mam...
I to przykład, że spekulacje mogą być chybione.

Koncept z minidodatkami właśnie ku temu zmierzał (i to się udało), by każdy dobrał sobie moduł (dodatek) do własnych upodobań (albo kupił wszystkie, gdy maniacko kolekcjonuje Carcassonne :oops: )
Warto poczytać zasady (chyba u Barda są opublikowane) i wybrać coś dla siebie za te kilkanaście zł.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: carcassonne dodatki

Post autor: Karit »

WRS pisze:
watman pisze:mini-boxy nie wydaja mi sie pelnowartosciowe bez calego zestawu, ale wtedy dochodzi zbyt duzo zasad dodatkowych i gra chyba przestanie byc az tak przyjmna - ale to tylko spekulacja, bo rzeczonych minidodatkow po prostu nie mam...
I to przykład, że spekulacje mogą być chybione.

Koncept z minidodatkami właśnie ku temu zmierzał (i to się udało), by każdy dobrał sobie moduł (dodatek) do własnych upodobań (albo kupił wszystkie, gdy maniacko kolekcjonuje Carcassonne :oops: )
Warto poczytać zasady (chyba u Barda są opublikowane) i wybrać coś dla siebie za te kilkanaście zł.
Wpadłem kiedys w maniakalny szał kupowania dodatków do Carcassonne i zebrałem je wszystkie (chyba) wyszło tego z 17 dodatków (łacznie z mini dodatkami). Liczba kafelków zwiekszyla sie 3 krotnie, setup wydłużył 10 krotnie a tłumaczenie dodatkowych zasad i róznic w punktowaniu 100 krotnie.... :roll: teraz widzę że gra ze wszystkimi dodatkami moze i jest możliwa ale zabija pewna prostote Carcassonne a co za tym idzie frajde z rozgrywki. Polecam wybranie max 2-3 dużych dodatków po wczensiejszym zapoznaniu sie z instrukcja :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
nightdream
Posty: 9
Rejestracja: 07 sty 2013, 10:35
Lokalizacja: Poznań

Re: carcassonne dodatki

Post autor: nightdream »

Karit, zdecydowanie popieram.
Też mam prawie wszystkie dodatki i nie sprawdza się to najlepiej - zazwyczaj rezygnujemy z połowy zasad a i kafelków jest za dużo... 2-3 dodatki to chyba najlepsze rozwiązanie, osobiście polecam księżniczkę i smoka, wieżę (jeśli ktoś lubi bardziej agresywną grę). Minidodatki mnie osobiście średnio się podobają.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: carcassonne dodatki

Post autor: DarkSide »

Mam Big Boxa z sześcioma mini + 2 pierwsze rozszerzenia, do tego zakupiony dodatek "Smok i Księżniczka".

4 mini rozszerzenia mogę polecić: "Maszyny latające", "Depesze" czy też "Kopalnie złota" tłumaczy się dosłownie w 60 sekund. Za to "Promy" świetnie uatrakcyjniają "zabawę z drogami".
W każdym bądź razie, te 4 minidodatki moge polecić jako świetne rozszerzenie gry o zerowym stopniu komplikacji.
Do tego śmiało można dorzucić ze 2 duże rozszerzenia i gra się doskonale. Oczywiście nie wyobrażam sobie grać z 17 dodatkami :shock: Przy grze w 6 osób można ewentualnie wykorzystać kafelki, ale ignorować dodatkowe znaki specjalne na nich. :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: carcassonne dodatki

Post autor: WRS »

DarkSide pisze:Oczywiście nie wyobrażam sobie grać z 17 dodatkami :shock:
Bo to zależy od nastawienia.

Jeżeli traktuję Carcassonne jako grę wprowadzającą w świat planszówek, to jeno ogólnie wspominam, że są dodatki.

Jeśli mam (a czasem mam :) ) ochotę na ucztę, to gramy we dwójkę. Ze wszystkim co mam (no bez Dzieciaków z Carcassonne ;)).
I wtedy nawet ta mnogość zasad jest elementem uczty.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: carcassonne dodatki

Post autor: Atamán »

WRS pisze:Jeśli mam (a czasem mam :) ) ochotę na ucztę, to gramy we dwójkę. Ze wszystkim co mam (no bez Dzieciaków z Carcassonne ;)).
I wtedy nawet ta mnogość zasad jest elementem uczty.
A ile czasu taka gra zajmuje?

Ja zagrałem raz partię z 4 dużymi dodatkami i 3 małymi (duże: Karczmy i katedry, Kupcy i budowniczowie, Księżniczka i smok, Opactwa i burmistrz; małe: miejsca kultu, rzeka, maszyny latające). Grały 3 osoby, i zeszło się nam ok. 3 godzin.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: carcassonne dodatki

Post autor: WRS »

Atamán pisze:A ile czasu taka gra zajmuje?
Popołudnie... :twisted:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: carcassonne dodatki

Post autor: hsiale »

Atamán pisze:A ile czasu taka gra zajmuje?
Jeśli gracze porządnie znają zasady każdego używanego dodatku i odpowiednio dużo grają w Carcassonne, to bez problemu daje się zrobić 3-4 ruchy na minutę. Duża gra ma 200-250 płytek, bardzo duża ponad 300, nawet taką da się więc skończyć w niecałe dwie godziny. Większym zestawem jeszcze nie grałem, ale pewnie kiedyś będzie okazja - różne nieoficjalne dodatki czekają jeszcze na produkcję, a części oficjalnych też jeszcze nie mam.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: carcassonne dodatki

Post autor: watman »

Atamán pisze:
WRS pisze:Jeśli mam (a czasem mam :) ) ochotę na ucztę, to gramy we dwójkę. Ze wszystkim co mam (no bez Dzieciaków z Carcassonne ;)).
I wtedy nawet ta mnogość zasad jest elementem uczty.
A ile czasu taka gra zajmuje?
Ja zagrałem raz partię z 4 dużymi dodatkami i 3 małymi (duże: Karczmy i katedry, Kupcy i budowniczowie, Księżniczka i smok, Opactwa i burmistrz; małe: miejsca kultu, rzeka, maszyny latające). Grały 3 osoby, i zeszło się nam ok. 3 godzin.
Zwykle gramy w C z 3 duzymi (KiB, KiK, OiB) i 3 malymi (dwie rzeki, miejsca kultu) dodatkami w 6 osob i jeszcze nam sie nie zdazylo grac dluzej niz 2,5 godziny - moze to kwestia ogrania? Taka gra zdaza nam sie jakos raz na dwa miesiace :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1446 times
Been thanked: 1103 times

Re: carcassonne dodatki

Post autor: garg »

watman pisze:
Atamán pisze:
WRS pisze:Jeśli mam (a czasem mam :) ) ochotę na ucztę, to gramy we dwójkę. Ze wszystkim co mam (no bez Dzieciaków z Carcassonne ;)).
I wtedy nawet ta mnogość zasad jest elementem uczty.
A ile czasu taka gra zajmuje?
Ja zagrałem raz partię z 4 dużymi dodatkami i 3 małymi (duże: Karczmy i katedry, Kupcy i budowniczowie, Księżniczka i smok, Opactwa i burmistrz; małe: miejsca kultu, rzeka, maszyny latające). Grały 3 osoby, i zeszło się nam ok. 3 godzin.
Zwykle gramy w C z 3 duzymi (KiB, KiK, OiB) i 3 malymi (dwie rzeki, miejsca kultu) dodatkami w 6 osob i jeszcze nam sie nie zdazylo grac dluzej niz 2,5 godziny - moze to kwestia ogrania? Taka gra zdaza nam sie jakos raz na dwa miesiace :)
W pięć osób, z większością dodatków (bez Hrabiego i czegoś tam jeszcze) graliśmy kiedyś około 2,5 godziny. Da się zrobić. :mrgreen:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: carcassonne dodatki

Post autor: Karit »

Mi na przykład cały czas brakuje (aż noszę się od roku a by to zrobić) jakiejś ściągi w postaci tabelki z pomocą dla gracza - zebranymi wszystkimi zasadami + zasadami dodatków i mini dodatków. Na pewno było by łatwiej tłumaczyć i grać :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: carcassonne dodatki

Post autor: WRS »

W tym tygodniu kończę szykować taką ściągę i będę ją wrzucał na BGG.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: carcassonne dodatki

Post autor: Karit »

WRS pisze:W tym tygodniu kończę szykować taką ściągę i będę ją wrzucał na BGG.
+1

No to nie mogę się doczekać, może znowu wrócę do grania w C. :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: carcassonne dodatki

Post autor: WRS »

Wrzuciłem, czekam na akceptację.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: carcassonne dodatki

Post autor: pan_satyros »

Mam pytanie odnośnie mini dodatków.
Czy jest różnica w wykonaniu wersji niemieckiej i pl (mindok)?
PL kopalnie złota już się wyczerpały (tam gdzie chcę kupić), a niemieckie nadal są dostępne, czy nie będzie różnicy gdy zakupię dodatki: 5 PL + 1 NIEM?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: carcassonne dodatki

Post autor: WRS »

Oczywiście nie widziałem wersji DE.
Póki co praktyka jest taka, że kafle niczym się nie różnią.
(owszem dodatki wydawane w różnych latach, drukowane w różnych drukarniach mogą różnić się odcieniem farby - http://www.boardgamegeek.com/image/1312 ... e-the-cult
ale wzór kafla nie powinien się różnić. Za wyjątkiem symboli pozwalających sortować dodatki)

Mini są wydane dopiero co. Nie spodziewałbym się żadnych różnic - poza instrukcją.
A tak BTW, chyba Bard mógłby opublikować pdf z polskimi regułami minidodatków...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: carcassonne dodatki

Post autor: WRS »

WRS pisze:Wrzuciłem, czekam na akceptację.
I już jest:
http://www.boardgamegeek.com/filepage/8 ... odatkow-pl
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: carcassonne dodatki

Post autor: DarkSide »

WRS pisze:
WRS pisze:Wrzuciłem, czekam na akceptację.
I już jest:
http://www.boardgamegeek.com/filepage/8 ... odatkow-pl
Mógłbym wrzucić skany odpowiednich fragmentów z pełnej instrukcji z Big Box 4, ale nie wiem czy nie podpadnie to pod jakieś prawa autorskie, chyba że ktoś chce prywatnie to mailem mogę podesłać.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: carcassonne dodatki

Post autor: WRS »

Zawsze można (i warto) zapytać Barda czy nie ma nic przeciwko.
Moim zdaniem już dawno powinni sami udostępnić pdfy na swojej stronie. Ale może czasu im brak i chętnie przyjmą taką pomoc.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ