Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: Bea »

Chciałabym moja skromną kolekcję gier wzbogacić o jakąś grę ekonomiczną z prawdziwego zdarzenia, coś w stylu Cuba, Puerto Rico, Goa itp itd. Jednak warunków jakie powinna spełniać ta gra jest kilka, więc o pomoc w wyborze chciałabym poprosić graczy, którzy znają te i podobne gry.

skład graczy: Dwóch dorosłych, córka 13 lat, syn 11 lat
Jeśli chodzi o ten typ gry to do tej pory graliśmy w osadników i nam się bardzo podobało.

Gra powinna mieć proste do opanowania i wytłumaczenia zasady, coś w stylu easy to learn, hard to master. Więc generalnie jednak chodzi o grę dla początkujących graczy z łatwymi zasadami i czytelną instrukcją (bo wiem, że gry ekonomiczne potrafią być bardzo skomplikowane). Oprócz tego, dobrze byłoby, żeby grafiki były fajne, symbole logiczne i łatwe do zapamiętania.

Córka lubi jak w grze się coś buduje, mąż jak jest sporo interakcji, syn zaś nie lubi za dużo liczenia za to lubi handlowanie i wymiany.

Po prostu, jaka gra ekonomiczna na początek przygody z tego typu grami?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: Olgierdd »

Z dobrych, ale nie za trudnych ekonomii to Wysokie Napięcie
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: Bea »

Olgierdd pisze:Z dobrych, ale nie za trudnych ekonomii to Wysokie Napięcie
Tylko czy tam jest budowanie? Rozwój miasta itp?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1446 times
Been thanked: 1103 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: garg »

"easy to learn, hard to master" jest zdecydowanie Puerto Rico. Cuba ma dość złożone zasady jak na początkujących graczy. Ale obie mają podobny ciężar rozgrywki.

A jeśli syn nie lubi liczenia, to od razu skreśl Wysokie Napięcie - bez kalkulatora wygrać jest dość trudno :wink: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: Olgierdd »

Wysokie Napięcie polega na rozbudowie sieci elektrowni. Gracze musza kupować elektrownie, surowce do produkcji energii (węgiel, śmieci, uran itp.) stawiać "domki" w miastach i dostarczać do nich prąd.
W grze jest licytacja i całkiem fajny mechanizm popytu i podaży.
Co do grania z kalkulatorem, to uważam, że to przesada - robią to mocno nastawione na rywalizację geeki ;). Można grać normalnie licząc w pamięci.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: kdsz »

Puerto Rico przede wszystkim. Spełnia wszystkie wymagania.

Również Agricola w wersji familijnej (łatwa mechanika, ale dosyć średnio napisana instrukcja).
ja_ak
Posty: 36
Rejestracja: 08 sty 2011, 12:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: ja_ak »

Ja bym poradziła coś z trójki: Puerto Rico/Caylus/Tzolk'in.
Wśród moich mało grających/niegrających znajomych zasady przyswajane były szybko i bezproblemowo a móżdżenia naprawdę sporo.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4084
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 289 times
Been thanked: 173 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: lacki2000 »

Goa też pasuje, chyba jest trochę prostsza do wytłumaczenia od PR a tematyka podobna (choć nieco bardziej abstrakcyjna chyba). Chociaż ta ekonomiczność jest wątpliwa... to może Genua?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: mn3006 »

Chicago Express - gra kolejowo-ekonomiczna o raczej krótkim czasie rozgrywki
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: pan_satyros »

Puerto Rico - zdecydowanie. Elegancja i prostota zasad powinna zachęcić do dalszego zgłębiania planszówkowego hobby. Caylus na początek może być zbyt przytłaczający.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: mig »

ode mnie też głos na Puerto Rico.
W drugiej kolejności Goa i Caylus
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: schizofretka »

Puerto Rico i Agricola. Caylus jest genialny, ale trochę mniej 'ekonomiczny', nie ma rozwoju własnego poletka. Cuba jest bardzo fajna, ale jakoś na 3 graczy mniej mi się podoba i nie jest tak uniwersalnie akceptowana jak PR i Agri. Genua jest świetna dla fanów handlowania z osadników, ale dopiero od 4 graczy rozwija skrzydła. Wysokiego Napięcia nie lubię, bo polega głównie na sprawnym dodawaniu, odejmowaniu i mnożeniu, do tego ma wredny mechanizm hamujący lidera. Niemniej walor edukacyjny wysoki, choć jak ktoś nie lubi rachunków, nie ma szans by polubił PG. Goa ma zdecydowanie najmniej klimatu ze wszystkich wymienionych gier i dla tego jej nie lubię.

Chicago Express jest dla mnie niemal zepsuta (w sensie, że gracze mogą łatwo zepsuć rozgrywkę)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: Palmer »

schizofretka pisze:
Chicago Express jest dla mnie niemal zepsuta (w sensie, że gracze mogą łatwo zepsuć rozgrywkę)
Mogę dostać szczegóły na priv ?
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: mbork »

Imho do rozważenia:

Caylus Magna Carta
Agricola
Airlines Europe
RftG
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: charlie »

Również Puerto Rico, acz mam drobne wątpliwości, czy zaraz po Osadnikach. Przyjrzyj się jeszcze odrobinę łatwiejszym grom: Wikingowie, Glen More, Yspahan, Finca
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: mig »

charlie pisze:Również Puerto Rico, acz mam drobne wątpliwości, czy zaraz po Osadnikach. Przyjrzyj się jeszcze odrobinę łatwiejszym grom: Wikingowie, Glen More, Yspahan, Finca
To oczywiście dość subiektywne, ale imho zasady do Puerto Rico są bardzo proste (porównywalne z Glen more czy Wikingami). Natomiast trudniejsza (wymagająca więcej wysiłku intelektualnego) jest sama rozgrywka w PR. Jak dla mnie jako następny krok po osadnikach całkowicie do przyjęcia (tym bardziej, że u mnie kolejność była odwrotna - PR było jedną z pierwszych nowoczesnych gier w jakie zagrałem a Osadników kupiłem całkiem niedawno:)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: premek »

Zdecydowanie Puerto Rico, w drugiej kolejności Agricola.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: Bea »

No to wygląda na to, że będę wybierać pomiędzy PR i Agricola. Zabieram się za czytanie instrukcji i recenzji :)
Arbaal
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2011, 11:19
Lokalizacja: Kraków / Alwernia

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: Arbaal »

Ja doradzę tak jak na początku kolega, Wysokie Napięcie. Jest to ponadczasowa gra która nigdy się nie nudzi. Bardzo wciągająca myślę, że dla wszystkich. Proste i czytelne symbole.
Jedyne co może się nie podobać to jest sporo liczenia... no ale syn kiedyś dorośnie :) jednak liczenie sprowadza się jedynie do dodawania liczb... i to wszystko. Można zawsze mieć kalkulator :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: FortArt »

Koledzy doradzili na pewno bardzo dobre gry, ale kompletnie zignorowali pragnienie syna by w grze był handel i negocjacje.

Komuś podobali się Osadnicy z cała tą interakcją z handlem, targowaniem się, okradaniem, blokowaniem. I teraz ten ktoś słyszy, że najlepsza dla niego jest gra gdzie każdy sam sobie gra coś tam budując. No chyba nieporozumienie to jest. Podobnie jak nazywanie ekonomiczną gry w ogóle .. bez pieniędzy.

Moja rada jest taka:
- dodatki do Osadników
- Ad Astra czyli Osadnicy bez kostek w kosmosie
- Santiago gdzie każdy rozwija swoje pola i trzeba przekonać nadzorcę by kanał z wodą położył akurat tam gdzie nam pasuje
- Chinatown czyli negocjacje bez ograniczeń
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: mbork »

FortArt pisze:No chyba nieporozumienie to jest. Podobnie jak nazywanie ekonomiczną gry w ogóle .. bez pieniędzy.
A niby dlaczego w grze ekonomicznej muszą być pieniądze?
wikipedia pisze:Ekonomia jest nauką o tym, jak jednostka i społeczeństwo decydują o wykorzystaniu zasobów (wszystkich, gdyż wszystkie zasoby mają alternatywne zastosowanie i z definicji są w niedoborze) – które mogą mieć także inne, alternatywne, zastosowania – w celu wytwarzania różnych dóbr i rozdzielania ich na konsumpcję obecną lub przyszłą, pomiędzy różne osoby i różne grupy w społeczeństwie.
To może nie jest najlepsza definicja, ale zgodzisz się, że o pieniądzach nic tu nie ma. Jak pisałem ostatnio w innym wątku, Agricola jest zdecydowanie grą ekonomiczną, a pieniędzy nie ma.
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Odp: Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: przemoo99 »

Agricola jest zdecydowanie grą ekonomiczną, a pieniędzy nie ma.
To samo można powiedzieć o Stone Age. Też ekonomia, zakupy, tyle że za surowce...
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: gafik »

Age of Empiers III

Yspahan

Puerto Rico

Genoa

Stone Age

Zamki Burgundii

Automobile

(kolejność nieprzypadkowa ;) )
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odp: Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: mbork »

przemoo99 pisze:
Agricola jest zdecydowanie grą ekonomiczną, a pieniędzy nie ma.
To samo można powiedzieć o Stone Age. Też ekonomia, zakupy, tyle że za surowce...
Oczywiście, tyle, że sytuacje, gdy to samo ma inną wartość dla różnych graczy są w SA rzadsze i wynikają w zasadzie jedynie z mechanizmu kart cywilizacji, więc nic dziwnego, że jest to gra dużo lżejsza - ale oczywiście ekonomiczna.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Prosta gra ekonomiczna poszukiwana

Post autor: FortArt »

Definicja gry ekonomicznej jako gry o zarządzaniu zasobami jest ciekawa, ale szalenie pojemna bo obejmuje w zasadzie wszystkie gry, łącznie z warcabami, gdzie zasobem jest pionek. Dlatego będę się trzymał zasady, że o grze ekonomicznej można mówić gdy są w niej pieniądze lub przynajmniej jakiś rynek na którym możliwa jest wymiana barterowa towarów. Dlatego ja widzę Agricolę w kategorii gier strategicznych (z zastrzeżeniem, że wszelkie takie podziały nie są ostre zero-jedynkowe, a raczej rozmyte).

Ale spór ten chyba nie ma sensu, prościej zapytać założyciela wątku co ma na myśli pisząc, że szuka gry ekonomicznej.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ