gra ekonomiczna / giełda? / handel

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: dizzit »

Szukam, gram, dalej szukam i nic nie moge znalęźć

Poszukuje czegoś jak np. Puerto Rico, ale z mocno rozwinietym (o ile w puerto można mówić wogóle o takim aspekcie) rynkiem. Tak żeby ewidentnie pokazywały sie mechanizmy popytu, podaży.
Takie uproszczenie powiedzmy było w Glen More jak ktoś sprzedawał surowce to brał najwiekszą kupke kasy a jak kupowal to musiął włozyc większa niz była. Ogółem nim więcej graczy produkuje towr tym jest tańszy itd. Coś podobnego jest jak się nie myle w CUBA-ie / nie grałem - nadaje się ?. Ktoś może ma jakieś sugestie? - Jaki tytuł mogłem przeoczyć?

Ogółem poszukiwana mózgożerna gra - dosłownie ekonomiczna.
Oczywiście czy będzie osadzona w starożytnosci i walutą będzie pasza czy w przyszłości że kredyty na plastikowych kartach czy wogóle
jakiś inny wykręcony sposób obrotu dobrami nie ma zanczenia ale tak żeby wymuszała strategię w zależności od jakby globalnej strategi pozostałych graczy
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: shaggy92 »

troche może nie w ten deseń ale:
http://www.farmersi.pl :D polecam;p Masz tam na prawde rozwinięty rynek:) i to nie jest żart. Chociaż skoro taki zapalony jesteś to pewnie znasz ta strone...
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: dizzit »

Tak, bardzo fajne i w temacie - ale gry on-line mam juz za sobą : )

W zwiąku z czym dodam że szukam gry planszowej

PS Dziękuje za zainteresowanie tematem : )
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: dumspirospero »

Taki aspekt rynku (a przynajmniej coś zbliżonego) jest w Wysokim Napięciu
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: kwiatosz »

Jeżeli odpuścisz mózgożerność to cały przegląd mechanizmów rynkowych masz w Masters of Commerce :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: Edwardo »

Wysokie napięcie będzie strzałem w 10. Rekomenduję całym sobą!!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: dizzit »

Oczywiście grałem w WN i przyznaje że ciekawe że sie do niego nie odniosłem w opisie.
Tam faktycznie jest rynek który działa mniej więcej tak jak opisałem z jedną różnicą; że ceny generowane sa przez to co gracze zużywają a nie produkują - standardowo produkcja jest z założenia co runde identyczna. WN to oczywiscie bardzo dobre euro w które chętnie zagram, lecz jak dla mnie ma tę wadę że nie ciuła sie tu coraz lepszego gospodarstwa (jak w stopce uwielbiam Puerto), poprostu wymienia sie kafel na lepszy - lubię rozkręcac biznes.

dzięki za wszystkie sugestie widać że jest
nisza : ), może trzeba wymyśłić dobrą gre, pomalowac wlosy na zielono i może jakos to będzie ;)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: FortArt »

Modyfikator podaży/popytu był w grze Gwiezdny Kupiec. Gracze ujawniali swoje oferty (dochodził też czynnik losowy 2K symulujący resztę rynku). W zależności od aktualnego położenia żetonu P/P gracze z najwyższymi cenami kupna czy najniższymi sprzedaży dokonywali transakcji. Każda transakcja zmieniała cenę i dalsze zapotrzebowanie.

Czas przeszły bo gra raczej słabo dostępna. Do kupienia na Allegro za kilkadziesiąt złotych.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: dizzit »

FortArt pisze:Modyfikator podaży/popytu był w grze Gwiezdny Kupiec. Gracze ujawniali swoje oferty (dochodził też czynnik losowy 2K symulujący resztę rynku). W zależności od aktualnego położenia żetonu P/P gracze z najwyższymi cenami kupna czy najniższymi sprzedaży dokonywali transakcji. Każda transakcja zmieniała cenę i dalsze zapotrzebowanie.

Czas przeszły bo gra raczej słabo dostępna. Do kupienia na Allegro za kilkadziesiąt złotych.
O O O dobrze : ) - ja juz sie interesuje jak sie do tego dobrać
Jeżeli ktos jeszcze by cos miał prosze o propozycję
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: macike »

Hab&Gut
Steam Barons albo 18xx (choć tu produkcja jest dosyć specyficznie rozumiana)
Indonesia
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: bart8111 »

W Indonesii żadnego rynku nie ma, ceny się w żaden sposób nie zmieniają. W 18xx też nie ma rynku rozumianego jako jakiś handel, ale giełda oczywiście jest :) Jest jeszcze taka gra Container, w której jest całkiem wolny rynek - gracze sami ustalają ceny towarów, które mają na sprzedaż.
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: piotrsmu »

co prawda w 18XX nie ma produkcji towarów, ale są to gry które według mnie najlepiej symulują rynek.
jest jeszcze poseidon który jest mocno uproszczoną 18XX ale i tak jest bardziej złożony niż pozostałe gry wymienione w tym temacie
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: Tolis »

Gwiezdny Kupiec - czasem jest dostepny na Allegro lub na forum, ale ceny sa zazwyczaj kosmiczne :) Jak poszukasz na BGG to sciagniesz sobie pelna polska instrukcje i jpg z wszystkimi zetonami.
Z gier ekonomicznych, pomijajac aspekt rynku polecam: Pret a Porte, Brass, Le Havre wszystkie sa mozgozerne i godne zagrania.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: FortArt »

Tolis pisze:Gwiezdny Kupiec - czasem jest dostepny na Allegro lub na forum, ale ceny sa zazwyczaj kosmiczne :)
Tu twierdzą, że pojawia się kilka razy w miesiącu i oferty za 80-90 zł przechodzą bez echa. Nie wiem co dla Ciebie jest kosmiczną ceną, ale jak na grę niedostępną w sprzedaży od 20 lat chyba nie ma dramatu.

Oczywiście masz rację co do tego, że przy dzisiejszym poziomie poligrafii można taką grę przygotować w domu i to w jakości o niebo wyższej niż oryginał. Zwłaszcza żetony, bo druk takiej płachty na planszę może być kłopotliwy.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: Tolis »

Dawno nie patrzylem na ceny Gwiezdnego Kupca :) kiedys chyba ceny byly powyzej 200 zl.
Do GK mam sporo sentymentu kiedys sie w niego gralo sporo, jestem ciekaw jak obecnie by wygladala rozgrywka tyle ze na razie pelno innych gier gram, ale moze kiedys sobie go wyciagne z szafy i odswieze :)
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: dizzit »

przeglądając co tam w rebelu mają. znalazłem taki tytuł: Wealth of Nations
Czy ktoś miał z tym styczność? Na pierwszy zut oka wygląda jak coś czego pi przez drzwi szukam ale jak to wygląda w grze?
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: charlie »

Myślę, że Modern Art też będzie odpowiednie (tyle, że graczy musi być 3+). Wysokie Napięcie też popieram. Odpowiednią wydaje się też być Black Friday, ale ma słabe recenzje raczej, sam nie grałem, to nie wiem. Zapoznaj się też z Pret-a-Porter jeszcze lub na wesoło: Power Struggle.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: mbork »

Navegador?
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: Soulless »

dizzit pisze:przeglądając co tam w rebelu mają. znalazłem taki tytuł: Wealth of Nations
Czy ktoś miał z tym styczność? Na pierwszy zut oka wygląda jak coś czego pi przez drzwi szukam ale jak to wygląda w grze?
Specyficzna gra.
Jeśli ustalicie z graczami jakieś ograniczenia co do handlu to nawet dobra.
Ograniczenia nie wiem jak, ale po pewnym czasie zamiast tury gry odbywają się dialogi w rodzaju:
- to ja ci dam 18 kasy i dwa zielone które teraz są warte 8 i 9 i 1 żółty w przyszłej turze, no chyba że będzie warty ponad 15, a ty mi daj teraz 3 pomarańczowe po 7 7 i 8, i w przyszłej turze minimum 3 białe, albo daj 4 to ci za 2 tury dodam jeszcze jakiś purpurowy o ile będę go produkował...

i to potrafi trwać godzinami ;)
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: dizzit »

Soulless pisze:
dizzit pisze:przeglądając co tam w rebelu mają. znalazłem taki tytuł: Wealth of Nations
Czy ktoś miał z tym styczność? Na pierwszy zut oka wygląda jak coś czego pi przez drzwi szukam ale jak to wygląda w grze?
Specyficzna gra.
Jeśli ustalicie z graczami jakieś ograniczenia co do handlu to nawet dobra.
Ograniczenia nie wiem jak, ale po pewnym czasie zamiast tury gry odbywają się dialogi w rodzaju:
- to ja ci dam 18 kasy i dwa zielone które teraz są warte 8 i 9 i 1 żółty w przyszłej turze, no chyba że będzie warty ponad 15, a ty mi daj teraz 3 pomarańczowe po 7 7 i 8, i w przyszłej turze minimum 3 białe, albo daj 4 to ci za 2 tury dodam jeszcze jakiś purpurowy o ile będę go produkował...

i to potrafi trwać godzinami ;)
Czyli że ostro :). To może sie jeszcze zadeklaruje kilka osób że kilka razy w to zagra to kupie, bo w mojej ekipie to puerto rico jest już extremalnym wyzwaniem muzgożerności i liczenia : )
Awatar użytkownika
clearview
Posty: 148
Rejestracja: 01 wrz 2009, 15:16
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: gra ekonomiczna / giełda? / handel

Post autor: clearview »

Twoje kryteria świetnie spełni gra Automobile. Jest gra czysto ekonomiczna. Inwestujesz w zakup fabryk, produkujesz samochody i próbujesz jak najkorzystniej sprzedać w zmiennych okolicznościach popytowo-podażowych.

Wspomniane wcześniej Wysokie Napięcie również polecam.
Moje podium: TtA, Le Havre, Brass
ODPOWIEDZ